Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Da, ali kako je nastao nemacki a kako grcki dug?

 

Nemacki je bio posledica I sv. rata i reparacija, dok je grcki dug bio free riding na zajednickim garancijama evra i jednostavno potrosen na klijenetelisticku ekonomiju.

 

Potrebna je promena politickog i ekonomskog modela, a Syriza sa politikom leba za tri dinara to ne nudi. 

Link to comment

nisam siguran u to budjo, svaki odmak od ND/PASOK-a ce biti velika promena. trebalo bi ipak zagrebati malo ispod tih, po meni nazalost u ovom trenutku neophodnih*, populistickih parola. ja zaista ne vidim kakvu promenu sistema i modela je donela sadasnja vlast.

*neophodnih zato sto u suprotnom nista od vecine, a onda eto za koju godinu zlatne zore...

Edited by aram
Link to comment

Wall Street did not create Europe’s debt problem. But bankers enabled Greece and others to borrow beyond their means, in deals that were perfectly legal. Few rules govern how nations can borrow the money they need for expenses like the military and health care. The market for sovereign debt — the Wall Street term for loans to governments — is as unfettered as it is vast.

 

kao diler i ovisnik, guram te u krizu i povecavam doze, da bi na kraju sve rasprodao.

 

grcka ce samo biti izgovor britancima na referendumu.

Link to comment

juce sam se raspitivao kod nekih obavestenijih poznanika na koje sam slucajno naletao po gradskim kafanama ali su svi odgovori delovali kao teska improvizacija, pa zato ponavljam pitanje ovde:

 

zasto je ortak iz sirize dolazio u beograd pre par nedelja kada je posetio zvezdu? dosta mi je tesko da zamislim da je razlog za dolazak bila poseta zvezdi. jedna od teorija je bila da ga je pozvala jedna jaka levicarska grupa sa filozofskog ali mi i to ne pije vodu u jeku predizborne kampanje. sa druge strane, ne verujem da imamo tako sofisticiranu diplomatiju koja mesec dana pred izbore na kojima siriza pobedjuje organizuje susret buducih pobednika i predstavnika ovdasnje vlade.

Link to comment

nisam siguran u to budjo, svaki odmak od ND/PASOK-a ce biti velika promena. trebalo bi ipak zagrebati malo ispod tih, po meni nazalost u ovom trenutku neophodnih*, populistickih parola. ja zaista ne vidim kakvu promenu sistema i modela je donela sadasnja vlast.

*neophodnih zato sto u suprotnom nista od vecine, a onda eto za koju godinu zlatne zore...

 

Tacno, ND/PASOK su daleko najveci problem u Grckoj.

Najveca sansa Sirize je upravo u tome sto ce imati priliku da razbije burazersku ekonomiju koja nema sanse da ozdravi bez toga.

To sto se zalazu za hleb za 3 dinara je sasvim sporedno i sigurno nije glavni problem.

Link to comment

Tacno, ND/PASOK su daleko najveci problem u Grckoj.

Najveca sansa Sirize je upravo u tome sto ce imati priliku da razbije burazersku ekonomiju koja nema sanse da ozdravi bez toga.

To sto se zalazu za hleb za 3 dinara je sasvim sporedno i sigurno nije glavni problem.

+1

Link to comment

Jes', kad zakleti levičari razbijaju burazersku ekonomiju, to uvek super prođe...ja se bojim da će oni jedan klijentelizam zameniti drugim. Doduše, može biti dobro ako ostanu na vlasti kratko, dovoljno da razbucaju ovaj prvi, a nedovoljno da uspostave svoj.

Link to comment

jamačno ali Deus ex machina ne postoji. sama činjenica da su Grci spremni da skoče u veliko nepoznato sa Sirizom nam govori u kojem su kurcu. (mada je upitno na kraju šta će Siriza zapravo i da radi, meni sve miriši na neki malo glasniji PASOK)... bumo vidli

Link to comment

Pa ja se pitam koliko je to za neke od glasaca skok u nepoznato. Da je mnogo ljudi ocajno i u fazonu daj bilo sta da je drugacije to je sasvim jasno i apsolutno razumljivo. Medjutim, mi smo vec videli ranije kako je PASOK potonuo jer je u sustini izdao svoje glavne glasace (armiju zaposlenih u javnom sektoru), i kako mi se cini, vecina tih ljudi nije ostila u apstinenciju ili ka ND vec je otisla Sirizi. Elem, Siriza mozda odjebava klijente i "burazere" na vrhu, one koji su i (naj)korumpirani(ji), sto je svakako dobro, ali sticem utisak (ovo malo sto pratim grcku situaciju, daleko od toga da sam neki ekspert) da su preuzeli "rank&file" PASOKove klijente. Oni mi deluju kao neko ko ce dobro prodrmati scenu i mozda ukloniti najkorumpiraniju ekipu (sto je dobro) ali ostaviti grcki strukturalni problem manje vise tu gde je (sto je lose).

 

Grcka je zbog evra ovog puta dosla u situaciju da njeni stari "recepti" ne rade (devalviraj drahmu pa tako obori svima standard na psiholoski prihvatljiviji nacin i poguraj izvoz i turizam da ekonomja zivne, a usput olaksaj sebi teret dugova) - evro nisu mogli da devalviraju a i zbog evra su se zaduzili vise nego ikada pre. Sad Grcka ima "sansu" da napokon bude naterana da se strukturno i sustinski reformise, i naravno to jako jako jako boli jer se menjaju neke privredne i drustvene strukture koje postoje decenijama ako ne i duze. Ako izadju zaista promenjeni iz svega ovoga onda je vredelo proci kroz sve sto prolaze i mogu se nadati nekoj boljoj buducnosti. Ako uspeju da se nekako samo "iskobeljalju" i vrate na staro ali sa manje pokvarenom ekipom (na to mi lici dolazak Sirize), dzaba su krvarili. Mislim ovakav grcki sistem kakav je (bio), on je sam generator korupcije na duzi rok pa makar poceo na pocetku sa najbolje mogucim i najcistijim ljudima.

 

Mislim da bi najbolje bilo da, ukoliko Siriza pobedi i uzme apsolutnu vecinu u skupstini (sto se moze desiti sa ovim bonus sistemom), se upale neke lampice u ECB, EK i zapadnoevropskim vladama (pre svega kod nefleksibilnih Nemaca) i da se Grckoj ponudi program progresivnog otpisa duga (vidimo da je 80% u rukama njih i MMF) u zamenu za reforme. Dati Sirizi da deo tog primarnog suficita koji Grcka sada ima malo potrosi na to drzavno trosenje kojim bi da pokrenu malo privredu iz mrtvih, ali traziti od njih da generalno nastave program reformi uz tacno definisane ciljeve gde svaki cilj donosi otpis X% duga prema EU i MMF.

Link to comment

grcki sistem kakav je bio jeste bio generator korupcije, ali ne zbog "armije zaposlenih u javnom sektoru". grcka ima oko 22% zaposlenih u javnom sektoru, oko 8% vise nego npr. nemacka i francuska, ali svedska, danska i norveska zato imaju 34%, 32% i 29%. mnogo veci problem je bila upravo partitokratija u kojoj se nijedan posao nije mogao zavrsiti bez podrske jedne od dve najvece partije. sto je jelte imalo svoju ogromnu cenu, ali koga briga, to se ionako prevaljivalo na krajnjeg kupca ili korisnika. a to se ostankom ND na vlasti nece promeniti.

Link to comment

decko iz ekipe koja vodi okupaciju zvezde uz objasnjenje zasto ciprasa nisu pustili da govori u bioskopu provlaci dobar i relevantan opis sirize:

 

Horvat prećutkuje stvarni razlog zašto je Cipras sprečen da održi tribinu u Zvezdi. On, pored toga što banalno i tendenciozno analizira pitanje ‘Da li ste vi filmski radnik?’, prećutkuje mnogo konkretnije, otvorenije političke stavove koje su uzvikivali nosioci sukoba sa Aleksisom Ciprasom. Izgleda da ovaj mladi levičarski filozof smatra apolitičnim i parole kao što su ‘Napolje sa izdajnikom grčke radničke klase!’, ‘Napolje sa agentom američkog imperijalizma!’, ‘Viva KKE!’ (Komunistička partija Grčke), koje su uzvikivali članovi pokreta dok su sprečavali prepad-tribinu Aleksisa Ciprasa i Srećka Horvata.

 

Ustvari, Horvat pod maskom ‘apolitičnosti’ krije stvarnu pozadinu akcije blokiranja Ciprasa u Zvezdi - neprihvatatanje lažne alternative sistemu, koju predstavljaju Aleksis Cipras, Srećko Horvat i njihova ‘nova levica’, koja je ništa drugo nego stari dogovor sa kapitalizmom. Tzv. koalicija ‘radikalne levice’ (Siriza) čiju okosnicu čini Ciprasov Sinaspizmos – otcepljeno, reformističko krilo KKE-a, postala je masovna partija razočarane srednje klase u jeku velikih protesta protiv mera štednje u Grčkoj od 2008. Za nju glasaju kako ‘ultralevičari’, tako veliki deo razočaranih birača PASOK-a (grčki pandan srpskoj Demokratskoj stranci). Iza Sirizine ‘radikalnosti’ stoji amortizacija ogromne želje za društvenom promenom koja postoji u grčkom narodu. Boreći se protiv kapitalizma, Siriza želi da Grčka ostane u EU, monopolističkom savezu koji je osnovna poluga kapitalizma u Grčkoj i većem delu Evrope. A kako se izbori (25. januar) bliže, Siriza odustaje i od svojih najradikalnijih zahteva kao što su izlazak iz evrozone i otpis dugova MMF-u. Taktika pred izbore ili ne – Siriza pokazuje očiglednu slabost pred izazovima koji joj predstoje. Kako Valter Benjamin kaže ‘svaki uspon fašizma svedok je propale revolucije’, što je zaista i bio slučaj u Nemačkoj, Italiji, Španiji 30-ih godina 20. veka - Siriza sada ima ogromnu istorijsku odgovornost da se ne nađe u ulozi popa koji osveštava trulo telo fašizma koje se budi u Grčkoj - u formi političke partije Zlatna Zora. Već imamo takav primer u Francuskoj gde vladavina takvog ‘levičara’ kao što je Fransoa Oland jača desničarske i rasističke sentimente u društvu. Možemo samo da se nadamo da će Komunistička partija Grčke, stari, prekaljeni borac protiv fašizma, sakupiti oko sebe još šire slojeve radnog naroda i omladine i zgaziti rastući fašizam pre nego što ovaj stigne da se uspravi i ugrozi ceo Balkan, pa i čitavu Evropu.

 

Došli smo do toga da ‘izbacivanje’ Ciprasa iz Zvezde nije samo politički čin u vrlo standardnoj formi (ili kako bi Medenica i Horvat voleli da kažu – politički čin par exellance), već je to politički čin koji prevazilazi i samu Zvezdu, kome čak nije ni mesto u Zvezdi – čin poznatiji kao ‘sukob na ljevici’.

Link to comment

grcki sistem kakav je bio jeste bio generator korupcije, ali ne zbog "armije zaposlenih u javnom sektoru". grcka ima oko 22% zaposlenih u javnom sektoru, oko 8% vise nego npr. nemacka i francuska, ali svedska, danska i norveska zato imaju 34%, 32% i 29%. mnogo veci problem je bila upravo partitokratija u kojoj se nijedan posao nije mogao zavrsiti bez podrske jedne od dve najvece partije. sto je jelte imalo svoju ogromnu cenu, ali koga briga, to se ionako prevaljivalo na krajnjeg kupca ili korisnika. a to se ostankom ND na vlasti nece promeniti.

То је то. Без наде да ће да се промени у блиској будућности. СНС и ДС који су ушли у ЕЕЗ кад је још Хладни Рат ферцерао.

Link to comment
×
×
  • Create New...