Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Nase su koliko sam svojevremeno pratila na blogu b92 pre neku godinu  takve, da kad je jedna zena krenula po spisku pola dece, cija imena su bila po novinama da su umrla na porodjaju te godine, nije mogla da nadje u statistici. Dva spiska je dobila, po secanju od recimo ministarstva zdravlja i registra umrlih, koji su tu negde bili slicni po broju dece ali sa razlicitim imenima. Neki zapisu jedno, drugi drugo, neko verovatno ni ne registruju, sve u svemu delovalo je prilicno uzasno.

Link to comment

Najveci grcki problem je preveliki klijentelisticki javni sektor finansiran zaduzivanjem. Koji je ujedno i generator te korupcije.

 

Onda momentalno trebaju da izadju iz EU. Grcka nije imala veliki broj zaposlenih u javnom sektoru sve do pocetka '80ih. Sa ulaskom u EU i naroctio Evrozonu dvehiljaditih je doslo do "eksplozije" zaposljavanja u javnom sektoru:

 

 

Publi c Employment. T he numbers . The size of public employment in the 50’s and 60’s was small by any kind of reckoning and it remained roughly constant during the first post - civil - war deca de. Τ he priority of the victors of the civil - war was to put their house in order, not to bribe en masse the population. In the ensuing 1961 - 71 decade there was a moderate increase in public empl oyment . T he big acceleration in the numbers of people employe d in the wider public sector took place aft er the fall of the dictatorship. By 1980 public employment had already risen considerably. However, the most spectacular increase was the one recorded in the first half of the 8 0’s ( less so in the second half). Ov erall, during the 1974 - 90 period the volume of public employment doubled. Yet, through out that period, the share of the public in the cou ntry’s total employment remained lower than the corresponding OECD or EU averages. During the 1990’s , public employment (according to the more credible ILO data), kept on rising but at a slower pace. I ts rate of increase accelerated again in the 200 0 - 2008 period and by 2008, the number of employees in the wider public sector had reached the 1 . 022 million mark. This represe nted 22.3% of total employment. For the first time the Greek proportion was exceeding slightly the EU average

 

Grcki problem je sto je usla u EU poltiicki, da bi se Turci drzali u zapadnom kampu. A, jos veci problem je sto su usli u Evrozonu koja je ubila bilo kakvu nadu u razvoj industrije i konkuretnosti te zemlje zbog izuzetno jake valute koja je sa druge strane garanotvala izuzeno lako zaduzivanje.

Sto se tice korupcije, mozete se obratiti birokratama u Briselu tj. Eurostat-u.

Link to comment

Naravno da je ovo sada i borba za glasace, ali, mislim da je sasvim fer reci im koje su opcije na stolu.

 

Ako Siriza bude trazila da trosi na racun drugih, to ce politicki biti nemoguce prodati u Nemackoj ali jos vise u Francuskoj gde su rezovi u toku i tek ce biti.

 

Zato se i oglasio Oland danas jer su pre dve ili cetiri godine glasaci prihvatili bejlaut kao cenu da se stabilizuje sistem. Sada im je jasno receno da ce sistem biti OK ako Grcka izadje, i stoga ce tesko bilo ko prihvatiti ono sto Siriza trazi.

 

Problem nije Siriza nego citava serija partija u EU koje bi onda isto tako prodavale recept o trosenju na racun ECB/EU bez fiskalne kontrole.

 

Na racun ECB? Oni su veoma odgovorni. Je l' su bili odgovorni kada su pravili krizu u Grckoj, Kipru, Spaniji i Italiji 2011/12 da bi menjali politicare koji se ne svidjaju Briselu? Ili da nemacka izvrsi pritisak na Irsku preko ECB kako bi oni promenili poreske zakone i tako urusili irsku ekonomiju?  Ili kada planiraju da stampaju novce? Ili da pitamo Junkera koji je ono bese imao zestoku poresku proneveru u Luksemburgu?

 

Inace, Papandreu se vraca u politiku i to izvesno kao igrac Brisela/Vasingtona da otkine koji procenat Sirizi na izborima. :)

Link to comment

Da, Papandreu... Nije baš potez kao naš Bota, ali tu je.

Ima jedna stvar koju je pomenu Anduril, a koja mi nikako ne ide u glavu: ta visoka cena "stabilizacije sistema". Kako će se stabilizovati sistem koji od 2009 do 2014 ima pad GDP od otprilike 25% ako je nacionalni dug skočio na 214% GDP-a. Na koji način će ga stabilizovati?

Link to comment

Da, Papandreu... Nije baš potez kao naš Bota, ali tu je.

Ima jedna stvar koju je pomenu Anduril, a koja mi nikako ne ide u glavu: ta visoka cena "stabilizacije sistema". Kako će se stabilizovati sistem koji od 2009 do 2014 ima pad GDP od otprilike 25% ako je nacionalni dug skočio na 214% GDP-a. Na koji način će ga stabilizovati?

 

Grcka nikada nece otplatiti taj dug. To znaju i njeni kreditori iz MMFa i EU. U jednom trenutku, 90% tog grckog duga ka MMFu i EU institucijama bice otpisano. No za to treba sacekati opet neki prosperitetni period za EU, narocito one najbogatije zemlje koje to finansiraju, da bi to moglo da prodje bez vecih trzavica i na trzistu i medju stanovnistvom. Dok to toga ne dodje, cela situacija se koristi kao veliki stap da se Grcka reformise. Grcima se - s razlogom - nista ne veruje, ovim prilicno grubim i surovim pristupom se jednostavno teraju da se izmene, a kada se dogodi dovoljan stepen reforme i kada se vidi da je to trajno, doci ce, uveren sam, otpisivanje dugova kao sargarepa. Usput, ideja je i da Grcka "propati" kako im vise ne bi padalo na pamet da rade stvari koje su ih dovele u ovo sranje. To je, barem, ideja. Koliko ce biti uspesno, ne znam.

Link to comment

Da, Papandreu... Nije baš potez kao naš Bota, ali tu je.

Ima jedna stvar koju je pomenu Anduril, a koja mi nikako ne ide u glavu: ta visoka cena "stabilizacije sistema". Kako će se stabilizovati sistem koji od 2009 do 2014 ima pad GDP od otprilike 25% ako je nacionalni dug skočio na 214% GDP-a. Na koji način će ga stabilizovati?

 

Radilo se o stabilizaciji Evra i finansijskog sistema a ne o stabilizaciji Grcke.

Grckoj je nalozeno da mora da balansira budzet dok je tamosnjim politicarima ostavljeno da to sprovedu na najbolji moguci nacin.

E, to sto su oni to sproveli kako su sproveli je sasvim drugi problem i pre svega problem ovih grckih dinastija ali grckog nacionalizma posto su im domaci lopovi bolji od EU birokrata.

Zato mozda Siriza i nije lose resenje ako uspeju da se dogovore sa EU i istovremeno saseku klijentelu postojece politicke elite sa ciljem pravednije raspodele.

Edited by Anduril
Link to comment

Grcka nikada nece otplatiti taj dug. To znaju i njeni kreditori iz MMFa i EU. U jednom trenutku, 90% tog grckog duga ka MMFu i EU institucijama bice otpisano. No za to treba sacekati opet neki prosperitetni period za EU, narocito one najbogatije zemlje koje to finansiraju, da bi to moglo da prodje bez vecih trzavica i na trzistu i medju stanovnistvom. Dok to toga ne dodje, cela situacija se koristi kao veliki stap da se Grcka reformise. Grcima se - s razlogom - nista ne veruje, ovim prilicno grubim i surovim pristupom se jednostavno teraju da se izmene, a kada se dogodi dovoljan stepen reforme i kada se vidi da je to trajno, doci ce, uveren sam, otpisivanje dugova kao sargarepa. Usput, ideja je i da Grcka "propati" kako im vise ne bi padalo na pamet da rade stvari koje su ih dovele u ovo sranje. To je, barem, ideja. Koliko ce biti uspesno, ne znam.

hm, nije tu rec samo o volji vlada vec i banaka koje su poverioci i koje nece in good times pristati na gubitak. Nije nijedan otpis bez posledica.

Link to comment

Govorio sam o dugu Grčke ka ,,trojici" (MMF, EU, ECB), ne ka privatnim poveriocima.

 

 

Koliki je to sada procenat ukupnog duga?

 

Ne znam na koji dug prema EU mislis, zaboravio sam i ne znam da li EU ima mehanizme da kao EU izdaje dug, nezavisno od ECB. Odakle? Iz budzeta?

Link to comment

Ovim novcme što Trojka šalje Grčkoj se pokriva stari dug, dal beše Grcima ostaje nekih 15-16% od sve "pomoći" koju dobijaju.

Edited by spettacollo
Link to comment
×
×
  • Create New...