Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Iako su drustvene mreze postale problematicne moderna nauka je postala suvise kompleksna. Radovi se izbacuju u nikada vecem broju, tehnoloski i naucni razvoj se ubrzava iako se to tako ne cini kada se poredi sa pionirima nauke jer se manje govori o tome jer je normalizovano. Danas ne otkrivamo nove kontinente, puteve i slicno pa je ljudi to manje interesatno kada se govori o spajanju gravitacije sa tri ostale osnovne sile prirode gde postoje nekakvi kvarkovi koje niko ne vidi.

Mada je tacno da je danas nova religija-sport, crkve su sportski stadioni i to sluzi da zabavi(kontrolise) masu.

Link to comment
3 hours ago, pasha said:

Sto se tice objavljivanja naucnih radova, nisam siguran da je tacno da slabo objavljuju u poslednje vreme ali ako je tacno ima do politike, jezika...Kina izbacuje ogroman broj nacunika i inzenjera godisnje, Primer je Cinghua Univerzitet, koji spada sto se tice prirodnih i tehnickih nauka medju prvih 10 u svetu. Kina ima veliki budzet za nauku sto se vidi na razvoju eksperimentalne fizike(primer fuzija), svemirskim istrazivanjima itd.

Ali mora jos nesto da se shvati, nama je tesko da pojmimo kolika je Kina demografski, to je svet za sebe. Oni imaju stanovnika kao Severna+Juzna Amerika+Evropa+Okeanija. To je tesko nama dokuciti, mi kazemo milija i po, ali mi nemamo predstavu koliko je to veliko. Svet za sebe.

 

Da, naravno da imaju neverovatan broj naucnika i svet za sebe. Ne kazem cak ni da oni sami ne napreduju u fundamentima, samo primecujem da iz njihovog pravca dolazi neproporcionalno malo doprinosa fundamentalnoj nauci, bar u oblastima koje pratim. Moguce na primer da imaju fantasticne udzbenike, nekog svog Feynmana, ali to do nas jednostavno ne dopire.

 

Evo jedan zanimljiv clanak na tu temu - https://www.nature.com/articles/d41586-019-03770-3

 

a ima i ovo - https://www.natureindex.com/news-blog/publishing-standards-help-fight-bias-against-chinese-authors

 

https://wenr.wes.org/2018/04/the-economy-of-fraud-in-academic-publishing-in-china

 

https://academic.oup.com/spp/article/47/2/172/5658550 - impact kineza koji se vracaju iz inostranstva

 

 

 

Link to comment

Ovo opasno počinje da liči na old man yelling at cloud. :tongue: Samo u poslednjih par godina imali smo gravitacione talase, prve slike Plutona i KBO objekta, obletanje oko komete, prve slike crne rupe (!!), donošenje uzoraka sa asterioda je postalo k'o dobar dan i da ne nabrajam dalje, stvarno ne razumem taj lament kako ljudi nisu više kreativni i šta ti ja znam.

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, Time Crisis said:

Ovo opasno počinje da liči na old man yelling at cloud. :tongue: Samo u poslednjih par godina imali smo gravitacione talase, prve slike Plutona i KBO objekta, obletanje oko komete, prve slike crne rupe (!!), donošenje uzoraka sa asterioda je postalo k'o dobar dan i da ne nabrajam dalje, stvarno ne razumem taj lament kako ljudi nisu više kreativni i šta ti ja znam.

Niko nije doveo u pitanje kreativnost, inventivnost, itd, itd, kao takve, aman.

Dotle nismo dosli, hvala bogu: u pitanju je pristup, drustvena klima, trendovi, itd, itd..: evo, mozes li ovako iz glave da nabrojis barem 5 imena odgovornih za postignuca koja si naveo?

Radi se naprosto o promeni percepcije nauke, njenim sve kompleksnijim radnjama i sve vecim i slozenijim materijalima zajedno sa do juce nezamislivom kolicinom informacija...

Jednostavno, ne moze, sve teze i zahtevnije je da se prati, i to nije samo do siroke publike, pa ako hoces i poreskih obveznika koji sve to treba da plate: i do moderne nauke je koja je na neki nacin dozvolila da ostane, tacnije da je prakticno izoluju i svedu na uzak krug upucenih, ali je pre svega do medija koji su se, em pokazali kao potpuno nesposobni, a bice i nezainteresovani za bilo sta osim senzacije u najprimitivnijem smislu.

Ono sto se nakada zvalo popularizacija nauke gotovo potpuno je nestalo i prepusteno likovima od zla oca i jos gore majke...

A nije da nije i do opsteg pada necega sto se zvalo opste obrazovanje najsirih slojeva: nepojamno slozena dostignuca moderne nauke se u skolama proucavaju i prezentuju metodologijom koja je primerenija 20. pa i 19. veku, nego danasnjici u kojoj naucna dostignuca sustizu jedna drugo, gotovo svakodnevno.

 

Pa covece, samo pogledaj kolicinu konfuzije oko korone, bice ti jasnije o cemu pricam.

Link to comment

Tačno je da količina znanja koja je potrebna za analitičko razmišljanje o nauci raste možda i eksponencijalno. Ali ovaj problem smo znali oduvek. Jednostavno znanja koja smo mi za života usvojili ne možemo preneti genetski na potomstvo. Ovo je, verovatno, jednim delom rezultovalo u želji da pojednostavljujemo i jurimo teoriju svega ali ne mogu se složiti da je popularizacija nauke u ćorsokaku. Više nego ikad nauka ima mesta u popularnoj kulturi samo je na drugim platformama. Uzmi za primer ovo:
 

 

Da sam ja ovo imao u zimskom programu upišao bi se od sreće. Od prezentacije pa do potpuno ispravne ideje da se predstavi elektromagnetizam kroz specijalnu teoriju relativiteta. Odgovorno tvrdim da se ovo ne radi u srednjim elektrotehničkim školama. I naravno da je potrebno da se menja paradigma obrazovanja, fluidno koliko i sam vrh naučnih dostignuća. U mom utopijskom svetu, naučnici su oni koji se bave obrazovanjem od 1. osnovne do post dok studija. Ne postoji bolji način da razumeš sopstveni rad nego kad ga objašnjavaš detetu od 11 godina.

 

Edited by Kenjeee
tipo
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Niko nije doveo u pitanje kreativnost, inventivnost, itd, itd, kao takve, aman.

Dotle nismo dosli, hvala bogu: u pitanju je pristup, drustvena klima, trendovi, itd, itd..: evo, mozes li ovako iz glave da nabrojis barem 5 imena odgovornih za postignuca koja si naveo?

Radi se naprosto o promeni percepcije nauke, njenim sve kompleksnijim radnjama i sve vecim i slozenijim materijalima zajedno sa do juce nezamislivom kolicinom informacija...

Jednostavno, ne moze, sve teze i zahtevnije je da se prati, i to nije samo do siroke publike, pa ako hoces i poreskih obveznika koji sve to treba da plate: i do moderne nauke je koja je na neki nacin dozvolila da ostane, tacnije da je prakticno izoluju i svedu na uzak krug upucenih, ali je pre svega do medija koji su se, em pokazali kao potpuno nesposobni, a bice i nezainteresovani za bilo sta osim senzacije u najprimitivnijem smislu.

Ono sto se nakada zvalo popularizacija nauke gotovo potpuno je nestalo i prepusteno likovima od zla oca i jos gore majke...

A nije da nije i do opsteg pada necega sto se zvalo opste obrazovanje najsirih slojeva: nepojamno slozena dostignuca moderne nauke se u skolama proucavaju i prezentuju metodologijom koja je primerenija 20. pa i 19. veku, nego danasnjici u kojoj naucna dostignuca sustizu jedna drugo, gotovo svakodnevno.

 

Pa covece, samo pogledaj kolicinu konfuzije oko korone, bice ti jasnije o cemu pricam.

 

Alan Stern (Novi horizonti), Mat Tejlor (Rozeta), Bobak Ferdosi (Kjuriositi), da se napregnem verovatno bih se setio još njih, ali ja ovo pratim samo iz hobija, pretpostavljam da neko ko je mnogo zagrejaniji sigurno zna čitavu gomilu imena. Uživo je sve praktično išlo na netu i proletanja i sletanja, prve slike, prvi izveštaji, nikad nije bilo lakše da se prati, praktično se u minut znalo kad će šta da se desi. Inače kako su poreski obveznici ispratili koliko je para i sve ostalog otišlo na svemirsku trku 50-ih i 60-ih kad je sve bilo najstroža vojna i državna tajna? :D Kome je teško danas da prati, taj je prosto lenj ili ne može da zadrži pažnju pet minuta. Korona je nešto sasvim drugo, ovde joj nije mesto rekao bih.

  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, Time Crisis said:

 

Alan Stern (Novi horizonti), Mat Tejlor (Rozeta), Bobak Ferdosi (Kjuriositi), da se napregnem verovatno bih se setio još njih, ali ja ovo pratim samo iz hobija, pretpostavljam da neko ko je mnogo zagrejaniji sigurno zna čitavu gomilu imena. Uživo je sve praktično išlo na netu i proletanja i sletanja, prve slike, prvi izveštaji, nikad nije bilo lakše da se prati, praktično se u minut znalo kad će šta da se desi. Inače kako su poreski obveznici ispratili koliko je para i sve ostalog otišlo na svemirsku trku 50-ih i 60-ih kad je sve bilo najstroža vojna i državna tajna? :D Kome je teško danas da prati, taj je prosto lenj ili ne može da zadrži pažnju pet minuta. Korona je nešto sasvim drugo, ovde joj nije mesto rekao bih.

Ti mislis da su ovo danas prenosi i komentari? :D 

Strucni i potkovani?

 

 

Nabrajanje ti je i kao hobisti tanko, ali to je i bila pocetna pretpostavka.

Nemas prava da uopstavas i generalizujes lenjost: nece biti da smo ti i ja, po svoj prilici srednjogodisnjaci, manje lenji od danasnjih 15-godisnjaka, ali se zapitaj otkud to tebi (ili meni) interesovanja koja njima nedostaju.

 

Bice da je sustina u tome sto ti dostupnost neta i mnostvo informacija koje je on stavio na izvolte, ogromnu kolicinu - mesas sa znanjem.

Informacija nije isto sto i znanje.

 

A koroni je itekako ovde meseto: pokazala je k'o na dlanu upravo sve mane sistema o kome pokusavamo da pricamo: mnostvo naucnih informacija koje sirove dolaze u najsiru javnost i time otvaraju beskrajne mogucnosti za manipulaciju, bezbrojna tumacenja, nedostatak i nesposobnost medija da iole kvalifikovano i kriticki prezentuju i komentarisu....

 

Uostalom, da bi ti bilo jasnije uporedi, pitaj nekoga, za razliku izmedju naucnih komentara 1 Jugina i 1 Nestorovica...

 

Edit: e, da, baci ta tri imena koja si naveo pred bilo kojih nekoliko danasnjih klinaca pa uporedi sa brojem (samo) fudbalera koje ce da ti navedu... Sa sve podacima o broju kopacki, zaradjenim milionima, ribama koje trenutno angazuju, statistikama :isuse: 

 

Edited by namenski
Link to comment
2 hours ago, Kenjeee said:

Tačno je da količina znanja koja je potrebna za analitičko razmišljanje o nauci raste možda i eksponencijalno. Ali ovaj problem smo znali oduvek. Jednostavno znanja koja smo mi za života usvojili ne možemo preneti genetski na potomstvo. Ovo je, verovatno, jednim delom rezultovalo u želji da pojednostavljujemo i jurimo teoriju svega ali ne mogu se složiti da je popularizacija nauke u ćorsokaku. Više nego ikad nauka ima mesta u popularnoj kulturi samo je na drugim platformama. Uzmi za primer ovo:
 

 

Da sam ja ovo imao u zimskom programu upišao bi se od sreće. Od prezentacije pa do potpuno ispravne ideje da se predstavi elektromagnetizam kroz specijalnu teoriju relativiteta. Odgovorno tvrdim da se ovo ne radi u srednjim elektrotehničkim školama. I naravno da je potrebno da se menja paradigma obrazovanja, fluidno koliko i sam vrh naučnih dostignuća. U mom utopijskom svetu, naučnici su oni koji se bave obrazovanjem od 1. osnovne do post dok studija. Ne postoji bolji način da razumeš sopstveni rad nego kad ga objašnjavaš detetu od 11 godina.

 

 

2 hours ago, namenski said:

A nije da nije i do opsteg pada necega sto se zvalo opste obrazovanje najsirih slojeva: nepojamno slozena dostignuca moderne nauke se u skolama proucavaju i prezentuju metodologijom koja je primerenija 20. pa i 19. veku, nego danasnjici u kojoj naucna dostignuca sustizu jedna drugo, gotovo svakodnevno.

 

Link to comment
7 hours ago, namenski said:

Ti mislis da su ovo danas prenosi i komentari? :D 

Strucni i potkovani?

 

 

Da mislim, ne vidim čemu sprdnja. Svako može da bira koji mu format odgovara, možeš i 1 minut na Jutjubu ako hoćeš za laike, možeš da skidaš papire sa arXiv-a ako ti treba detaljno. Možeš da cimneš administratora misije na Tviteru i da čovek odgovori na pitanje, što bi u neko ranije vreme bilo ravno naučnoj fantastici. Naravno da sama informacija nije znanje, ali nije nikad ni bila – ako nekog postojanje ajfona sprečava da nešto nauči, može i dalje da uzme olovku i papir, još uvek se mogu naći u svakoj knjižari. :sleep:

 

7 hours ago, namenski said:

A koroni je itekako ovde meseto: pokazala je k'o na dlanu upravo sve mane sistema o kome pokusavamo da pricamo: mnostvo naucnih informacija koje sirove dolaze u najsiru javnost i time otvaraju beskrajne mogucnosti za manipulaciju, bezbrojna tumacenja, nedostatak i nesposobnost medija da iole kvalifikovano i kriticki prezentuju i komentarisu....

 

U Srbiji teško da se može pričati o "medijima", to su sve samo različita sredstva propagande, manipulisali bi potpuno isto i da ima i da nema informacija, to im je čitava svrha postojanja.

 

7 hours ago, namenski said:

Edit: e, da, baci ta tri imena koja si naveo pred bilo kojih nekoliko danasnjih klinaca pa uporedi sa brojem (samo) fudbalera koje ce da ti navedu... Sa sve podacima o broju kopacki, zaradjenim milionima, ribama koje trenutno angazuju, statistikama

 

Pa i 60-ih je ovde svaki klinac daleko bolje znao sastav Zvezde nego sastav Apola 11, a globalno je Pele bio veće ime nego bilo koji naučnik. Naravno da je sport uvek bila daleko popularnija tema, nije to nikakva osebnost današnjeg vremena.

 

Link to comment
7 hours ago, Time Crisis said:

Da mislim, ne vidim čemu sprdnja. Svako može da bira koji mu format odgovara, možeš i 1 minut na Jutjubu ako hoćeš za laike, možeš da skidaš papire sa arXiv-a ako ti treba detaljno. Možeš da cimneš administratora misije na Tviteru i da čovek odgovori na pitanje, što bi u neko ranije vreme bilo ravno naučnoj fantastici. Naravno da sama informacija nije znanje, ali nije nikad ni bila – ako nekog postojanje ajfona sprečava da nešto nauči, može i dalje da uzme olovku i papir, još uvek se mogu naći u svakoj knjižari. :sleep:

Ne sprdam se, zasto bih, mada doduse nisam ja poceo sa ubacivanjem енгсрпских postapalica u pricu... ;):tongue:

Sto se cimanja administratora misije tviterom - svaka cast, evo se omladina ubi od cimanja: nemoj, molim te, da potezes - ne sporim pogodnost cimanja kao takvu, naprotiv - nesto sto ce da uradi nekoliko desetina zaludjenika/hobista, na stranu sto je - BTW - i informacija koju daje administrator misije podlozna ako nista drugo kritickom ocenjivanju.

A kriticko misljenje, sposobnost za kriticko ocenjivanje je danas tek naucna fantastika, ona prava.

Jer da nije, ne bismo, u moru svega sto svako moze da bira kao sto ti rece, imali cirka 70 miliona ljudi koji glasaju za Trampa, ne bismo imali pokret(e) koji na krv i noz zagovaraju teroriju da je Zemlja ravna ploca, teroriju cije bi promotere oni milioni koji su daleke 1969. nocima bdeli da docekaju onog lika koji je silazio onim merdevinama u roku od odmah sproveli u najblizu ustanovu specijalizovanu za tu vrstu slucajeva...

Nemoj molim te da ovo potezanje 1969. potegnes kao argument tipa eeeee, kako su bila dobra ta staaaara vremena: ne radi se o tome: radi se o promeni drustvene, kulturne pa i civilizacijske podloge.

Ti i ne samo ti, naravno, sve nove - od koji si neke i nabrojao i da se zadrzim samo na njima - kosmicke poduhvate posmatras kao nov model mobilnog, danas ova sonda, sutra neka druga, danas ovaj Samsung, sutra neki drugi, koliko prekosutra eto nama neceg novog, a da pojma nemamo - kao civilizacija - kuda cemo i sta cemo s tim.

Sto je najgore i ne pitamo se: tehnologija naime nije cilj - ona je sredstvo.

Samo sto jos nismo nacisto - sredstvo za sta?

Usput, ne razumem cemu potezanje, suprotstavljanje knjizare, sveske i olovke sa ajfonom?

Al' ajde, sto bih ja pa morao sve da razumem? :) 

 

Quote

U Srbiji teško da se može pričati o "medijima", to su sve samo različita sredstva propagande, manipulisali bi potpuno isto i da ima i da nema informacija, to im je čitava svrha postojanja.

Nemoj, molim te, o Srbiji: mediji ili 'mediji' su apsolutno svuda u funkciji propagande i manipulisanja.

Razlika je samo u nivou, ali iznad svega i pre svega u onom sto sam ti vec pomenuo kao apsolutno najvaznije: razvijanju, i kroz obrazovanje, sposobnosti kritickog misljenja, procenjivanja, filtriranja informacija i takozvane medijske ponude....

Uostalom, daj mi navedi jedan jedini medij ili 'medij' koji nije sredstvo.

Tacka.

 

Quote

Pa i 60-ih je ovde svaki klinac daleko bolje znao sastav Zvezde nego sastav Apola 11, a globalno je Pele bio veće ime nego bilo koji naučnik. Naravno da je sport uvek bila daleko popularnija tema, nije to nikakva osebnost današnjeg vremena.

Naravno da je znao: ali nije znao na kom se splavu i sa kim zabavljaju, koje brendove najradije (moraju) da nose, a savetujem ti da kod nekog starijeg ipak proveris tvrdnju koju iznosis.

 

Sto se tice Pelea i njegovog genija - proveri ti ipak i to.

Cak i da si u pravu, a nisi skroz, Pele mozda jeste bio vece ime od bilo kog naucnika, ali sam siguran da je malo koga osim posebno zainteresovanih iz razloga koji nemaju veze sa sportom interesovalo koji brend гаћа najradije nosi njegova zena ili devojka.

Shvatas?

 

Nego, da mi ovo rezimiramo, pokusamo barem: problem je, na stranu svi tviteri, savrseni YouTube klipovi, ajfoni, itd, itd, sto smo u najvecu tehnolosku revoluciju u istoriji covecanstva usli sa laissez faire etikom...

I da se iz dana u dan pokazuje da tu nesto nikako ne valja.

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Ne sprdam se, zasto bih, mada doduse nisam ja poceo sa ubacivanjem енгсрпских postapalica u pricu... ;):tongue:

Sto se cimanja administratora misije tviterom - svaka cast, evo se omladina ubi od cimanja: nemoj, molim te, da potezes - ne sporim pogodnost cimanja kao takvu, naprotiv - nesto sto ce da uradi nekoliko desetina zaludjenika/hobista, na stranu sto je - BTW - i informacija koju daje administrator misije podlozna ako nista drugo kritickom ocenjivanju.

A kriticko misljenje, sposobnost za kriticko ocenjivanje je danas tek naucna fantastika, ona prava.

Jer da nije, ne bismo, u moru svega sto svako moze da bira kao sto ti rece, imali cirka 70 miliona ljudi koji glasaju za Trampa, ne bismo imali pokret(e) koji na krv i noz zagovaraju teroriju da je Zemlja ravna ploca, teroriju cije bi promotere oni milioni koji su daleke 1969. nocima bdeli da docekaju onog lika koji je silazio onim merdevinama u roku od odmah sproveli u najblizu ustanovu specijalizovanu za tu vrstu slucajeva...

Nemoj molim te da ovo potezanje 1969. potegnes kao argument tipa eeeee, kako su bila dobra ta staaaara vremena: ne radi se o tome: radi se o promeni drustvene, kulturne pa i civilizacijske podloge.

Ti i ne samo ti, naravno, sve nove - od koji si neke i nabrojao i da se zadrzim samo na njima - kosmicke poduhvate posmatras kao nov model mobilnog, danas ova sonda, sutra neka druga, danas ovaj Samsung, sutra neki drugi, koliko prekosutra eto nama neceg novog, a da pojma nemamo - kao civilizacija - kuda cemo i sta cemo s tim.

Sto je najgore i ne pitamo se: tehnologija naime nije cilj - ona je sredstvo.

Samo sto jos nismo nacisto - sredstvo za sta?

Usput, ne razumem cemu potezanje, suprotstavljanje knjizare, sveske i olovke sa ajfonom?

Al' ajde, sto bih ja pa morao sve da razumem? :)

 

 

Koliko reči da bi se reklo: žal za mlados' :laugh: Kad si već kod toga, čega je bilo sredstvo odlazak na Mesec? Jel to bila posledica nekog 20-godišnjeg promišljenog plana s jasnim ciljem šta dalje? Ili možda iz velike ljubavi prema nauci? :tongue: Ili što su se poplašili da će Rusi tamo prvi stići, kao da će tamo da nađu eliksir mladosti. Nije ni čudo što su prestali sa odlascima čim je prestala potreba da se meri čiji je veći.

 

I uopšte čemu to neprekidno insistiranje na nekakvim opipljivim ciljevima, podseća me na ovo što danas slušamo, školovaćemo samo ono samo ono što može odmah da zaradi neke pare jer ako ne zarađuje to nam ne radi posao, šta će da radi neki tamo filozof ili istoričar umetnosti, koji je njegov cilj?

 

Svaka od tih misija je omogućila da danas znamo više nego juče. Na primer, sada konačno znamo kako izgledaju sve planete u sunčevom sistemu, pre 2015. to nismo znali. Ili znamo kako kometa izbilza. Ili od čega je asteroid itd, itd. Zašto bi uopšte morali u svakom trenutku da nađemo neku korist, ima toliko otkrića koja su nastala sasvim slučajno ili je neko posle 50 ili 100 godina izvukao nešto iz naftalina i nadovezao se i "završio", dao smisao.

 

 

Link to comment
On 18.12.2020. at 5:18, pasha said:

Sto se tice Kineza oni trenutno imaju misiju prema i na Mars i grade svoju svemirsku stanicu u orbiti Zemlje do 2022

 

 

Ovo su im planovi za Mesec, kao sto se vidi ide se postupno i planski u testiranje tehnologije, znanja i mogucnosti,

 

f631ee4c-0a81-47c0-966b-92d6197de4a0.jpe

 

 

 

 

 

 

Tvoj  post je samo potvrda onog o cemu sam pisao pre neki dan. Kina je na sceni evo vec koliko, 20+ godina, i samo ponavlja poduhvate SSSRa i SADa.

Misije na mesec? Dan.

Orbitalna stanica? Dan. 

Ovo je cisto patkometrisanje komunisticke partije. Uleteli su u trku prekasno, kad se ona odavno zavrsila i trce na stadionu sami ko budale. Umesto da normalno saradjuju sa ostalim svetom u projektima, sta znam, razvijanja novih propulzija, oni se utrkuju sa samim sobom. Kakvu ce korist covecanstvo da ima od sad vec bivsih Tianong 1 i 2? Pa one nisu uspele da ostanu zajedno duze u putanji od Skajlaba, zaboga? Cisto bacanje juana u nista. Nekada je covecanstvo sa zanimanjem pratilo spajanje Apolo-Sojuza. S kim su se ovi nesrecnici spajali? I ko ih je pratio? Ah, da CCTV.

I da me neko ne shvati pogresno, nisam uopste zlurad. Ja Kini zelim sve najbolje, ali sam izuzetno skeptican da nacija, koja je prilicno zatvorena za medjunarodnu saradnju, i koja do sada uspeva samo da replicira poduhvate od pre 50-60 godina, ima znanja i umeca da sama, svojim snagama recimo podigne lunarnu bazu i posalje sama ljudsku posadu na Mars. A ja sam 100% i za bazu i za osvajanje Marsa. Da gurnemo malo dalje tu final frontier...

 

On 18.12.2020. at 6:51, namenski said:

 

Ja sam daleko od bilo kakvih teorija zavere, ali na temu koju ste naceli: vremena tehnoloskog i svakog drugog istrazivackog entuzijazma, onog cija je sustina probijanje granica, prosirenje vidika, da ne idem dalje u fraze, kulturoloski su gradjena na herojima, individuama poput Amundsena, Lindberga, prvih kosmonauta, naucnika-maštara, ali prepoznatljivih imenom, prezimenom i delom, a ne utopljenih u masu bezimenih naucnika, toliko utopljenih da danas tesko da cemo naci cak i jace obrazovanog coveka koji bi znao da poimence nabroji vise od 5, ako i toliko...

Zamenjeni su, sa sve tviterima i ostalim ubicama maste i kreativnosti - da ne gresim dusu bar ne u smislu u kojem kreativnost prepoznaju nase generacije - sportskim zvezdama koje samo sto ne iskacu iz frizidera, estradnim i ostalim slicnim likovima, ciji se kulturoloski domet svodi na izjave nivoa mis sveta, a ciji se uticaj na mladjariju, imam utisak, sveo na rang liste visine godisnjih prihoda...

 

 

Pa ne zivimo vise u doba Amundsena i Lindberga, niti Kolumba i Galileja. Sto ne znaci da ne zivimo u zlatnom dobu nauke. Pre 100 godina nismo znali da postoje druge galaksije (mada je Vesto Slajfer to nagovestio jos 1912), a danas ih ima 400 mlrd na broju, bar u ovoj vidljivoj, 4% Vaseljeni. Dok smo isli u skolu znali smo za samo 9 planeta (e jadni Pluton), a danas znamo za oko 4500 njih oko drugih zvezda, sa tendencijom rasta. Kolicina znanja o svetu koji nas okruzuje eksponenciajlno raste (doduse sto vise otkrivamo, sve manje znamo:)), i nije ni cudo sto su ti "bezimeni naucnici" zapravo junaci naseg doba. 

 

Ja sam krenuo putem astronomije zahvaljujuci Karlu Saganu i njegovom Kosmosu koji je onomad isao u Skolskom programu TVB pocetkom osamdesetih i sjajnoj knjizi Najzdela Henbesta "Eksplozija vasione" u izdanju Mladinske knjige (na srpskom i cirilici). Da nije bilo Karla, ko zna, mozda bih zavrsio na Filozofskom kao arheolog, ili na istoriji ili negde na nekakvoj geologiji, s obzirom da mi je poznavanje prirode i drustva bio omiljeni predmet... Danas je Kosmos strasno autdejted, a mo pred njega nismo imali nista slicno da gledamo (da, da bio je Opstanak, sto je sasvim druga solja caja). Danas, na televizijama i drugim platformama ima tusta i tma izuzuetno kvalitetnog naucno-obrazovnog progarama, a oni koje to interesuje to ce i pogeldati. Bas kao i u nase vreme, pre 30 i kusur godina, nije vecina gledala ni Opstanak ni Kosmos, nemojmo se zavaravati, tako nece ni danas. Ali, oni koji zele da nesto nauce, da prate sta se desava na polju nauke, danas im je daleko lakse, i imaju mnogo vise kvalitetnog izbora, nego sto je nama bilo onomad. Za svakog ponesto, i Soraja, i pingpong liga, ali i dobri naucni kanali na recimo jutjubu.

 

 

39 minutes ago, Time Crisis said:

 

Koliko reči da bi se reklo: žal za mlados' :laugh: Kad si već kod toga, čega je bilo sredstvo odlazak na Mesec? Jel to bila posledica nekog 20-godišnjeg promišljenog plana s jasnim ciljem šta dalje? Ili možda iz velike ljubavi prema nauci? :tongue: Ili što su se poplašili da će Rusi tamo prvi stići, kao da će tamo da nađu eliksir mladosti. Nije ni čudo što su prestali sa odlascima čim je prestala potreba da se meri čiji je veći.

 

I uopšte čemu to neprekidno insistiranje na nekakvim opipljivim ciljevima, podseća me na ovo što danas slušamo, školovaćemo samo ono samo ono što može odmah da zaradi neke pare jer ako ne zarađuje to nam ne radi posao, šta će da radi neki tamo filozof ili istoričar umetnosti, koji je njegov cilj?

 

Svaka od tih misija je omogućila da danas znamo više nego juče. Na primer, sada konačno znamo kako izgledaju sve planete u sunčevom sistemu, pre 2015. to nismo znali. Ili znamo kako kometa izbilza. Ili od čega je asteroid itd, itd. Zašto bi uopšte morali u svakom trenutku da nađemo neku korist, ima toliko otkrića koja su nastala sasvim slučajno ili je neko posle 50 ili 100 godina izvukao nešto iz naftalina i nadovezao se i "završio", dao smisao.

 

 

 

Kakvi crni znamo. Mozda smo se oslobodili izvesnih predrasuda o planetama, ali da mi znamo kakve su i kako izgledaju (osim onako izdaleka), to ni izbliza nije tacno. Eto, nesrecni Mars na primer. On je presao golgotu od nade da moze biti mesto gde ima zivota do Marinera, pa do strasnog razocaranja u kakvu se to pustinju i nedodjiju pretvorio od Marinera, da bi od Patfajndera na ovamo ponovo oziveo kao mesto na kome ako nema zivota sada, a ono mozda ga je bilo nekad, pa se gleda drugim ocima. Uopste, na Suncev sistem se gleda drugim ocima, i ja ne mogu da docekam Kliper i njemu slicne misije na satelite velikih planeta. Mi toliko malo znamo o nasem SS da boli...

 

 

I namesto da zajedno kao covecanstvo postavimo ciljeve u istrazivanju vasione, imamo patkometrijske drzave koje zele da dokazuju sta?

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Њујоркер said:

 

Kakvi crni znamo. Mozda smo se oslobodili izvesnih predrasuda o planetama, ali da mi znamo kakve su i kako izgledaju (osim onako izdaleka), to ni izbliza nije tacno.

 

Izdaleka sam i mislio, npr. umesto slike levo sada imamo sliku desno, nije mala stvar. :) Ako ćemo o dubinskom poznavanju, onda ne znamo još ni sopstvenu kako treba.

 

d6089d14a1c5727538ec04f1724a336d.jpg

 

  

2 hours ago, Њујоркер said:

I namesto da zajedno kao covecanstvo postavimo ciljeve u istrazivanju vasione, imamo patkometrijske drzave koje zele da dokazuju sta?

 

Kina je čini mi se jedina tu "patkometrijska", koliko znam Japan sarađuje, Rusi sarađuju, Evropa, ne znam doduše za indiju i Arape.

Edited by Time Crisis
Link to comment
3 hours ago, Њујоркер said:

Tvoj  post je samo potvrda onog o cemu sam pisao pre neki dan. Kina je na sceni evo vec koliko, 20+ godina, i samo ponavlja poduhvate SSSRa i SADa.

Misije na mesec? Dan.

Orbitalna stanica? Dan. 

Ovo je cisto patkometrisanje komunisticke partije. Uleteli su u trku prekasno, kad se ona odavno zavrsila i trce na stadionu sami ko budale. Umesto da normalno saradjuju sa ostalim svetom u projektima, sta znam, razvijanja novih propulzija, oni se utrkuju sa samim sobom. Kakvu ce korist covecanstvo da ima od sad vec bivsih Tianong 1 i 2? Pa one nisu uspele da ostanu zajedno duze u putanji od Skajlaba, zaboga? Cisto bacanje juana u nista. Nekada je covecanstvo sa zanimanjem pratilo spajanje Apolo-Sojuza. S kim su se ovi nesrecnici spajali? I ko ih je pratio? Ah, da CCTV.

I da me neko ne shvati pogresno, nisam uopste zlurad. Ja Kini zelim sve najbolje, ali sam izuzetno skeptican da nacija, koja je prilicno zatvorena za medjunarodnu saradnju, i koja do sada uspeva samo da replicira poduhvate od pre 50-60 godina, ima znanja i umeca da sama, svojim snagama recimo podigne lunarnu bazu i posalje sama ljudsku posadu na Mars. A ja sam 100% i za bazu i za osvajanje Marsa. Da gurnemo malo dalje tu final frontier...

Originalna trka USA - SSSR je imala isti cilj koji danas ima i Kina. Osvajanje vojne tehnologije! Samo što je to tad bilo sladunjavo upakovano u narativ istraživanja zarad celokupnog čovečanstva i ideološke i strateške borbe globalne prevlasti. Ne razumem samo što se sve to danas zamera Kini. Jel problem što Kina nije preuzela namenjenu ulogu kolonije sa jeftinom radnom snagom? Jeste. Hajde sada da se pokenjavamo po Kini sa sve pričom o saradnji po modelu uštrojene Evrope dok im uvaljujemo F-35.

Nauka i tehnologija je uvek bila u službi vojnih i strateških ciljeva i ovaj naš naš star trek sentiment to neće promeniti.

Čuj, sad je sranje što je kina posle 60 godina donela uzorke tla sa meseca. Trebala je da ih plati lepo kao i svi ostali!?

Nije Kina nikad bila zatvorena za saradnju, naprotiv, zatvoren je bio zapad dok je uživao u privilegijama koje im je USA svojim "trkama" napravila.

 

Uostalom, brodovi koji su "istraživali" nove kontinente radili su to sa mačevima, musketama i topovima, bez obzira što smo mi te slike prekrečili humanim motivima.
Istraživanje je uvek bilo osvajanje.

 

Ne kasni Kina baš ništa, lepo njima sve to ide i to me raduje. Kasni zapad ali i to će se promeniti pa ćemo uskoro gledati "borbe" za bazu na Marsu a ne slanje aparata koji posle deset godina u nastajanju repliciraju iste eksperimente samo u HD-u.

 

Možemo da pričamo kako je sve ovo tužno ali i to je stara priča o ljudskoj prirodi. Nažalost, mislim da će se pravo udruživanje desiti kad budemo imali zajedničkog vanzemaljskog neprijatelja, ako se pre toga ne pouništavamo, onda ćemo valjda izbrisati ove naše granice a crtati ih po kvadrantima.. tamo negde.

Link to comment
On 19.12.2020. at 11:04, namenski said:

Nemoj molim te da ovo potezanje 1969. potegnes kao argument tipa eeeee, kako su bila dobra ta staaaara vremena: ne radi se o tome: radi se o promeni drustvene, kulturne pa i civilizacijske podloge.

Ti i ne samo ti, naravno, sve nove - od koji si neke i nabrojao i da se zadrzim samo na njima - kosmicke poduhvate posmatras kao nov model mobilnog, danas ova sonda, sutra neka druga, danas ovaj Samsung, sutra neki drugi, koliko prekosutra eto nama neceg novog, a da pojma nemamo - kao civilizacija - kuda cemo i sta cemo s tim.

Sto je najgore i ne pitamo se: tehnologija naime nije cilj - ona je sredstvo.

 

 

Nego, da mi ovo rezimiramo, pokusamo barem: problem je, na stranu svi tviteri, savrseni YouTube klipovi, ajfoni, itd, itd, sto smo u najvecu tehnolosku revoluciju u istoriji covecanstva usli sa laissez faire etikom...

I da se iz dana u dan pokazuje da tu nesto nikako ne valja.

 

On 19.12.2020. at 16:08, Time Crisis said:

Koliko reči da bi se reklo: žal za mlados' :laugh:

Ovako: podmukle bezobrazluke ne moram da trpim ni pppo jednoj pppravosnaznoj pppresudi, obaska sto mi je dosta prosipanja priucenog poluznanja. kojim ovde pokusavas da raspravljas :isuse: o stvarima koje prosto-naprosto - ne razumes.

U medjuvremenu si, videh gore, naucio jos po nesto o planetama, pa jos ponosno ustvrdio da - znas.

Ja sam daleko od toga da znam i drzim se one stare - znam da nista ne znam.

Osim jednog: 2 x sam se zajeb'o da s tobom (pokusam) da nacnem pricu: znam sigurno da treci put necu.

Obecavam.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...