Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

To postoji podjednako kao vile, vilenjaci, perpetuum mobile ili kvadratura kruga. 

 

Ali ideologija uvek naslika kuce od cokolade i prozore od marmelade...

 

ti verovatno namerno sve bukvalno tumacis. nema besplatno ali ima bez skolarine. kad se upises na fakultet u skotskoj, ne placas skolarinu. u ostatku uk skolarine se placaju - i to debelo. 

 

ideologija ili ne - kad se potkrepi ovakvim delovanjem, obicno radi bolje od praznih predizbornih obecanja. 

Link to comment

da dodam na ovo sto je adam gore napisao o zdravstvenoj nezi, tu su jos i besplatni ocni pregledi i obilje zubara koji rade u okviru NHSa (dok sam zivela u engleskoj 5 godina nisam imala NHS zubara, tamo su oni retki i velike su liste cekanja).

 

meni je jako milo sto sam se preselila u skotsku i glasacu za SNP, i to najvise zbog toga sto se protivim merama ekonomske stednje koje pogadjaju radne ljude, sirotinju i penzionere, a najmanje zbog nekakvih prica o nezavisnosti ili referendumu, koje mislim da ce opet isplivati jedino ako pobede torijevci i raspisu referendum o izlasku iz eu. 

 

evo u ovom clanku iz gardijana se vidi ko su kandidati SNPa na izborima (http://www.theguardian.com/politics/2015/apr/07/who-are-snp-election-candidates-profiles), pa koga ne mrzi nek uporedi to s kandidatima ukipa i vidi koji je nivo preklapanja u tome za sta se ovi ljudi zalazu.

 

ali ovde to nije bitno, nije bitno ni sto je snp pro-EU, oni su isti kao ukip, boris je pametan i sarmantan i kao stvoren za premijera, a kameron je odredjivao datum referenduma jer je znao sta ce da se desi pa je tako planirao da sjebe laburiste.

 

ono sto se ovde pise podseca me na onu scenu iz spitting image-a kad piter bota drzi govor o tome kako stvari stoje, pa kaze dragi moji juznoafrikanci, sad cu vam reci sustu istinu o tome kako stvari stoje. pod jedan, banane su torbari, pod dva, motorizovana vozila idu na mocu, pod tri, lososi zive na drvecu i hrane se olovkama, a pod cetiri, reforme u juznoj africi su u toku.

 

Cemu generalizacija?

"Ovde", koliko vidim, samo Linus poistovecuje SNP i UKIP.

Link to comment

ti verovatno namerno sve bukvalno tumacis. nema besplatno ali ima bez skolarine. kad se upises na fakultet u skotskoj, ne placas skolarinu. u ostatku uk skolarine se placaju - i to debelo. 

Dakle, placaju ga svi. Da li ti zaista mislis da je pravedno da za tvoje studiranje placaju, kroz oporezivanje, i ljudi koji ne zele da idu na fakultet, niti ih to uopste zanima? Ili oni koji boluju od teskih bolesti, pa bi preferirali da se njihove pare ulazu u medicinu, a ne u tvoje studiranje (na primer) tajlandske kulture? Ali na to ne mogu da uticu, jer je Mocna Nacionalna Drzava (za koju se zalazu svi nacionalisti, levi ili desni) Odlucila, a njena se ne osporava... 

 

Zar nije postenije - ko hoce, nek plati, a ko je jako dobar u tome sto studira dobice (u ostatku UK takodje, zamisli kad to znam i iz licnog iskustva) stipendije iz privatnih i drzavnih izvora podjednako?

Link to comment

Cemu generalizacija?

"Ovde", koliko vidim, samo Linus poistovecuje SNP i UKIP.

Niko ne "poistovecuje", ne izvrci. Ja samo prezirem svaki nacionalizam, bio on grub ili "u rukavicama". Naravno, ponajvise prezirem onaj sa cijeg se sajta ti "informises". 

Link to comment

Dakle, placaju ga svi. Da li ti zaista mislis da je pravedno da za tvoje studiranje placaju, kroz oporezivanje, i ljudi koji ne zele da idu na fakultet, niti ih to uopste zanima? Ili oni koji boluju od teskih bolesti, pa bi preferirali da se njihove pare ulazu u medicinu, a ne u tvoje studiranje (na primer) tajlandske kulture? Ali na to ne mogu da uticu, jer je Mocna Nacionalna Drzava (za koju se zalazu svi nacionalisti, levi ili desni) Odlucila, a njena se ne osporava... 

 

Zar nije postenije - ko hoce, nek plati, a ko je jako dobar u tome sto studira dobice (u ostatku UK takodje, zamisli kad to znam i iz licnog iskustva) stipendije iz privatnih i drzavnih izvora podjednako?

 

zamisli - zaista mislim da je pravedno da se za skolovanje na svim nivoima placa kroz oporezivanje. ne zelim da zivim u drustvu u kojem skolovanje zavisi od dubine dzepa, zelim da drustvo napreduje a ne da se jos vise polarizuje.

 

 

i pazi sad - ne mora da se bira izmedju skolarina i dobre zdravstvene zastite - snp je upravo to dokazao. zato ljudi masovno i glasaju za njih. nacionalizam ih u toj prici ne interesuje. 

Link to comment

Dakle, placaju ga svi. Da li ti zaista mislis da je pravedno da za tvoje studiranje placaju, kroz oporezivanje, i ljudi koji ne zele da idu na fakultet, niti ih to uopste zanima? Ili oni koji boluju od teskih bolesti, pa bi preferirali da se njihove pare ulazu u medicinu, a ne u tvoje studiranje (na primer) tajlandske kulture? Ali na to ne mogu da uticu, jer je Mocna Nacionalna Drzava (za koju se zalazu svi nacionalisti, levi ili desni) Odlucila, a njena se ne osporava... 

 

Zar nije postenije - ko hoce, nek plati, a ko je jako dobar u tome sto studira dobice (u ostatku UK takodje, zamisli kad to znam i iz licnog iskustva) stipendije iz privatnih i drzavnih izvora podjednako?

 

Da li isto vazi i za zdravstvo?

 

Ako nisi bolestan cele godine, ne moras da placas NI contributions? A ko hoce da se leci, nek plati?

Link to comment

Zavukao jeste, ali realno Junker se tu ništa ne pita

 

Pa znaš šta, verovatno bi mu slično rekli i Oland i Merkel samo kad ne bi bilo potpuno van političkog bontona da oni komentarišu. Ali meni se nešto čini da je neko od njih dvoje već komentarisao ono što ove najviše žulja - slobodan protok radne snage - da to nema šanse da se prihvati (što je i potpuno normalno s njihove tačke gledišta, nisu blesavi da sami pomažu intenziviranje imigracije "sirotinje" samo u svoje zemlje time što bi pristali da UK bude izuzeta od tih pravila). 

Link to comment

Da li isto vazi i za zdravstvo?

 

Ako nisi bolestan cele godine, ne moras da placas NI contributions? A ko hoce da se leci, nek plati?

Ocigledno da ne, jer ti biras da li ces se (i gde, jer od toga zavisi cena) skolovati, ali ne i da li ces biti bolestan (i od cega). 

 

Doduse, nisam ni ja tu potpuno u pravu - jasno je da ponekad ponegde ima ljudi koji zaista i biraju da budu bolesni; aktivni pusaci, intravenski narkomani, itd. Osiguravajuca drustva su to odavno shvatila, pa npr. zivotno osiguranje razlicito kosta te vrste rizicnih grupa, nego neke druge gradjane. Svemocna Drzava Koja Je Mama I Tata I Koja Jesi Na Nebesi Da Svjatitsja Imja Tvoje to, naravno, nije shvatila, pa ih oporezuje u ime zdravstva identicno kao i one koji neguju zdrave stilove zivota. Nepravda? You bet. 

Edited by Linus
Link to comment

zamisli - zaista mislim da je pravedno da se za skolovanje na svim nivoima placa kroz oporezivanje. ne zelim da zivim u drustvu u kojem skolovanje zavisi od dubine dzepa, zelim da drustvo napreduje a ne da se jos vise polarizuje.

 

 

i pazi sad - ne mora da se bira izmedju skolarina i dobre zdravstvene zastite - snp je upravo to dokazao. zato ljudi masovno i glasaju za njih. nacionalizam ih u toj prici ne interesuje. 

Ako je napredovanje drustva isto sto i ideja da se jednom nepravdom ponistava druga nepravda, nek ti bude. Ali ja bih pre rekao da nakon toga ostajemo sa dve nepravde, a da nismo nigde zaista stigli. 

 

Lako je SNPu i drugima da sad dokazuju perpetuum mobile, kad je britanska privreda mocna, konjuktura stabilna, a nafta u Severnom moru pronadjena (cistom igrom geoloskog slucaja, ja se nadam da tamo SNP glasaci ne veruju da im je to stiglo kao nasledstvo od ćaće Roberta Brusa i đeda Viljema Volasa). A dovoljno sam mator da se nesto prisecam winter of discontent kad se djubriste gomilalo po ulicama ispred Nelsona na Trafalgar Skveru - ili nasred Royal Milea, kome je "draže lokalno" ™ - zato što ništa nije radilo, britanska privreda se raspadala, a životni standard bio do na 1-sigma jednak onome u Grckoj (!). To danas niko zivi vise ne moze da veruje da je bio slucaj za vreme Heathove vlade i pre dolaska g-dje Thatcher na vlast, ali podaci su prilicno jasni. Tek kad su Maggie (a i new labour) stvorili ozbiljne ekonomske uslove udesetostrucivsi (!) broj privatnih biznisa, uglavnom SME, usledilo je "napredovanje drustva".

 

I jos nesto: ne znam za zdravstvo u Skotskoj, ali skolstvo iako dobro, ipak je bar na nivou o kome smo govorili (fakultetskom) za nijansu ili dve slabije od onog koje se placa u "nazadujucem" engleskom drustvu; npr. na Sangajskoj listi, najbolji skotski univerzitet, U. of Edinburgh, se nalazi tek iza 5 engleskih. To se tesko moze objasniti, posto ne verujemo ni u rasne i etnicke razlike (ako ista, kroz istoriju su Skoti zaista dali vise velikih naucnika i umetnika u odnosu na populaciju od Engleza), ni u podzemne vode, a verovatno ni u urokljivi pogled babe iz bakingemske palate - bice da ima neceg u tom finansiranju i njegovoj strukturi...

Link to comment

ja ne vidim nikakvu nepravdu u tome da i skolstvo i zdravstvo pristojno radi. 

 

ako je lako snp-u sta sprecava ostale? mogli su i oni da malo bolje podele kolacic. 

 

vidim da o kvalitetu uk univerziteta zakljucujes na osnovu vrlo malog i pazljivo odabranog uzorka. nije oxbridge prosek no izuzetak. a sve i da je tako - nisu ti fakulteti naglo digli kvalitet pre petnaest godina kad su se uvele skolarine. 

 

 

a ovo s rizicnim grupama ti je super. ti ustvari zameras drzavi sto nedovoljno utice na to kako ko ima ziveti (zdrav stil zivota) kao sto to cine osiguravajuca drustva. sad vise ne razumem da li zelis da drzava popusti ili da zategne kais. 

Link to comment

Pa znaš šta, verovatno bi mu slično rekli i Oland i Merkel samo kad ne bi bilo potpuno van političkog bontona da oni komentarišu. Ali meni se nešto čini da je neko od njih dvoje već komentarisao ono što ove najviše žulja - slobodan protok radne snage - da to nema šanse da se prihvati (što je i potpuno normalno s njihove tačke gledišta, nisu blesavi da sami pomažu intenziviranje imigracije "sirotinje" samo u svoje zemlje time što bi pristali da UK bude izuzeta od tih pravila). 

 

Naravno. No samo sam hteo da podvucem da je Junker u sustini glavni birokrata u EU, a ne neki veliki donosilac odluka, ne treba to zaboraviti. No opet sigurno ako je ,,zavukao" Kameronu zavukao je uz (bar precutnu) podrsku velikih politickih igraca u EU. Poenta je naravno da ni Merkel ni Olandova nisu vecni, niti nuzno stoje na krutim pozicijama, ako oni odluce da nekih pregovora s Britanijom bude (a ako Kameron dobije izbore mislim da ce ih sigurno biti u nekom obliku - sad sta ce Kameron dobiti, to je potpuno druga stvar), bice ih, ma koliko Junker skicao protiv toga.

Link to comment
×
×
  • Create New...