Jump to content

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

 

Eh... prekinuo se naprasno san o Rainbow UKIPu... :(

 

A prominent British Asian supporter of Ukip has announced that she is leaving the party on the grounds that it has descended into a terrifying "form of racist populism".

Sanya-Jeet Thandi, a member of the party's youth wing who recently mounted a strong defence of Ukip on Channel 4 News, is leaving the party after the launch of a recent hard-hitting poster which warned voters that 26 million EU citizens are seeking to take their jobs.

The timing of Thandi's departure will come as a particular blow to the Ukip leader, Nigel Farage, who moved last week to counter criticisms that Ukip is playing the race card by holding a rally featuring black and minority ethnic council candidates.

In a Guardian article Thandi writes: "In reality, however, the direction in which the party is going is terrifying: Ukip has descended into a form of racist populism that I cannot bring myself to vote for. This week I decided to leave the party and I will abstain from voting in the upcoming European elections. I urge other Ukip supporters to do the same."

The former Ukip supporter said she had been alarmed by a recent party poster which featured a large finger pointing at the camera next to the words: "26m people in Europe are looking for work. And whose jobs are they after?"

Thandi writes: "The … poster epitomises where the party is going wrong. This anti-immigrant campaign undermines Ukip's claim not to be a racist party. They are turning the election into a game of 'us' and 'them'. Well, I am with 'them'."

She writes that she joined Ukip's youth wing three years ago because she believes in liberal ideas such as lower taxes, a smaller state and an "immigration policy that offered fair and equal opportunities for everyone". Thandi writes: "Yes, Ukip is still a relatively young party. No, that is not an excuse to allow racists to stand for election. Nor is it an excuse to exploit the ignorance in British society and indulge the racist vote by telling them 'they'll take your jobs'. Sorry Ukip, you've lost another vote."

Those pesky immigrant infiltrators, they are utterly unreliable - sooner or later they loose touch with real Britishness!!! Shouldaknown! :mad:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Eh... prekinuo se naprasno san o Rainbow UKIPu... :(

 

Those pesky immigrant infiltrators, they are utterly unreliable - sooner or later they loose touch with real Britishness!!! Shouldaknown! :mad:

 

veštačko malo, šta, sad je kao shvatila da UKIP deli ljude na "nas" i "njih", pffff. Pa to je pola programa partije...

Link to comment

Meni je takodje zanimljivo da ne napise clanak za Daily Mail, Telegraph ili Times..., valjda je to prirodno staniste desnicara, nego odma´ Guardian.

 

Istovremeno, linak nize na Garidjanu ovo:

 

 

Ace-Nnorom-011.jpg

For its part, Ukip is trying to counter David Cameron's labelling of the party as closet racists by fielding nine black candidates for seats on Croydon council and appealing to migrants with a new pro-Commonwealth outlook.

Two of those candidates are Ace Nnorom and Herman "Coach" Lyken.

Edited by Budja
Link to comment

Koje su to štetočine po britanske interese, majko moja... 

 

Ok, Budjo, ne moraš da reaguješ, ionako se nikada nećemo složiti :D

Link to comment

@vidva

 

Hoćete reći da je mala cijelo vrijeme bila plant Bharati tajne službe? :fantom:

 

Jok, nego da je tajming interesantan. Eto, dve nedelje pre izbora otkrila ko je i sta je UKIP pa se zgrozila.

Takoreci mali Tadi.

 

Sto se stetocinstva UKIP tice, tu se naravno pod lupu stavlja svaki tvit. Anti-kampanja je u toku. Pre mesec dana je bas bilo kako je reakcija na neki umobolni rasisticki UKIP tvit premasila visestruko na stvit/izjavu vrlo slicnog karaktera nekog lokanog Tori kandidata.

 

Gardijan od petka:

 

 

Tony Parsons endorses Ukip
Author plans to vote for Nigel Farage's party because political elite are 'completely removed from any kind of life experiences'

 

 

UKIP je u izbornom smislu nesto u sta se svi koji su protiv establismenta sada projektuju.

Edited by Budja
Link to comment

Nije samo od establishmenta, nego i od raznih drugih, hmmm, zvanicnih i nezvanicnih/samoproklamovanih "nosilaca drustvene svesti". 

 

Mislim, ja ne krijem da ih ne volim, prosto nigde ne volim te politike koje u sebi sadrze i desno i levo, a cini mi se da su u sebe usisali i imperijalne/commonwealth nostalgicare - politika i sentiment pre svega za koji mislim da je kostao britaniju 50-tih i 60-tih.  I pored deklarativnog zalaganja za olaksanje postupka dobijanja azila za one koji dolaze iz ratom zahvacenih podrucja, mislim da izvlace najgore iz Britanaca, u stvari vidim ih kao eho one price o "nuklearnoj Svajcarskoj", sto bila prvorazredna besmislica. Zapravo su disingejdzisti, izolacionisti sto mi se cini da je totalni promasaj u zemlji (pri tom velikoj zemlji i nuklearnoj sili) u kojoj usluge cine 78% GDP-ja. Njihov uspeh, medijski propracen naravno, na izborima za EP ce biti major boost za skotski Yes vote, posto je Skotska najproevropskiji deo drzave sa 63% pro-EU rezultatima u pollovima. Jbg, meni su oni "Little Englanders" u najgorem smislu. 

 

Ali, naravno, mogu uvek da se slozim da 2(3) vodece partije snose lavovski deo krivice za otvaranje politickog prostora za takvu jednu opciju. 

Edited by MancMellow
Link to comment

@ budja

 

dobro, parsons je meni uvek bio neko od koga bih ocekivao da podrzi ukip. imao je on kojekakvih ispada prethodnih godina - clanci koje je pisao u vezi britanskih nereda onomad, nestanak one klinke u portugaliji...

Link to comment
×
×
  • Create New...