Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ocekuj najprljaviju kampanju ikada, onako "na finjaka". Ucene sa finansijama, dugom, etc. Tek ce tu da bude nepravilnosti i podmetanja, da mi je muka vec unapred.

Link to comment

Naravno, ali ljudima jos nije objasnjeno sta bi to tacno znacilo za Skotsku, po kakvim pravilima bi se razvili. A to najvise odgovara unionistima, da se ostavi ta magla i da se to koristi kao oruzje za glas "protiv". Dosta je sve to komplikovano, a najgori i najprljaviji argumenti su "pa mi smo vam izvukli RBS iz krize" (naravno, ko i kako je napravio taj dug, i gde, jer RBS od Skotske ima samo ime) i "necete moci u EU, trebace vam pasosi da idete u ostatak UK, a mozda i vize drugde" (da, evo, Norveskoj i Svajcarskoj trebaju vize, a ne ide im sto nisu u euru). Druga strana ima naftna polja i jos mnogo cega, ali i to valja lepo razdeliti.U svemu, izvor informacija ce biti kritican, a najmanje verujem The Scotsman-u, cije ime je samo maska za unionisticke stavove.

Edited by dragance
Link to comment

jbg, bar neće morati da skupljaju 55% za ocepljenje. imaju godinu i po dana da predstave prednosti nezavisnosti. glavna prevara, a i demotivacija za one koji to znaju, je da čak i ako nekim čudom Yes glas pretegne, to nikako ne znači automatski kidanje svih veza sa UK. Istina je da nafta i gas u S.Moru bi bili u Škotskim vodama, ali još surovija istina je da bi se sama Škotska mnogo teže domogla naftnih i gasnih preferencija u nekim dalekim zemljama. Ali slažem se da će ih unionisti na finjaka izraditi /namerno ne kažem "Englezi", jer bi možda ovo pitanje na referendumu više podrške dobilo među Englezima nego u samoj Škotskoj :D /. Pokazaće Špancima kako se žedni prevode preko vode kad su u pitanju mogući secesionistički regioni :D

Link to comment
jbg, bar neće morati da skupljaju 55% za ocepljenje. imaju godinu i po dana da predstave prednosti nezavisnosti. glavna prevara, a i demotivacija za one koji to znaju, je da čak i ako nekim čudom Yes glas pretegne, to nikako ne znači automatski kidanje svih veza sa UK. Istina je da nafta i gas u S.Moru bi bili u Škotskim vodama, ali još surovija istina je da bi se sama Škotska mnogo teže domogla naftnih i gasnih preferencija u nekim dalekim zemljama. Ali slažem se da će ih unionisti na finjaka izraditi /namerno ne kažem "Englezi", jer bi možda ovo pitanje na referendumu više podrške dobilo među Englezima nego u samoj Škotskoj :D /. Pokazaće Špancima kako se žedni prevode preko vode kad su u pitanju mogući secesionistički regioni :D
Ja ovo vidim kao prednost za Yes opciju. Uostalom, videćemo. Moje mišljenje je da će biti tesno.
Link to comment

U pravu si, jeste prednost za one koji su nećkaju, ali mislim da nije prednost u smislu motivisanja onih koji su za totalno otcepljenje. Doduše tu je kampanja... I ja mislim da neće biti nikakvog landslide-a, ali nekako ne vidim 50%+1 za Yes. Što se manje London bude mešao, to bolje za unioniste (e sad sam rekao nešto nepoznato :D)

Link to comment

Hardcore independisti su kompaktna družina i njih ništa neće pokolebati u svojoj odluci (kao i hardcore unioniste). SNP ovo može da predstavi kao logičan nastavak procesa proširivanja autonomije i da na taj način pridobije neopredeljene. Uostalom, nije li se Scottish Labor podelio po ovom pitanju? Uglavnom, YES opcija ima puno prostora za manevrisanje i mogu da naprave stvarno dobru kampanju.

Link to comment

Na ruku im ide i totalni haos na UK politickoj sceni, rast UKIP, raspad torija, bezmudost Clegga, antipaticnost i nesposobnost Mililbanda, kao i finansijska kriza koja ce tek da dostigne vrhunac u UK, a ovaj sledeci budzet ce tek da bude so na ranu obicnom svetu (da ne pominjem fijasko sa NHS, itd).

Link to comment
Na ruku im ide i totalni haos na UK politickoj sceni, rast UKIP, raspad torija, bezmudost Clegga, antipaticnost i nesposobnost Mililbanda, kao i finansijska kriza koja ce tek da dostigne vrhunac u UK, a ovaj sledeci budzet ce tek da bude so na ranu obicnom svetu (da ne pominjem fijasko sa NHS, itd).
Ako se to desi - da. Ovako, sada, delom i zbog izvestavanja UK medija, UK i funta lice na nekakvu sigurnu luku u okviru svega sto se desava u EU. Daleko je referendum, ima mnogo nepoznatih.
Link to comment
×
×
  • Create New...