Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Не бих баш да разговора ради почнем одједном да браним пројекат ЕУ у који ја први не верујем, али бежање од референдума није било због страха да ће Британци прихватити све што Брисел тражи, већ управо због страха да ће на референдуму да се деси оно што је Камерон урадио: корак уназад, ка сигурности маглом обавијеног острва на безбедној удаљености од Француске и Немачке.
Ja sam upravo na to i mislio. Tokom Blera i Brauna, kada je Braun hteo na sve načine da uvodi evro u UK, postojao je strahovit pritisak (tada konzervativaca) da se to stavi na referendum, jer je svakome bilo jasno da neće proći. Sada, čisto sumnjam da bi Kameronu bilo u interesu da stavlja mnogo važniji referendum raji na izbor, tj ostati u EU ili ne (postoji vrlo jaka struka među torijevcima koji potežu pitanje izlaska iz EU), jer ko zna, ima dosta šansi da bi referendum obavezao Kamerona da učini baš to, istupi iz EU, što je i njemu jasno da bi bilo pogubno za ekonomiju. Ovako bez obaveze odluke na referendumu može da glavrnja levo-desno kad mu kako odgovara, može i da umiruje pobunu u stranci pričavši kako neće pristati na evropske ucene, a može i da ubira ekonomske plodove ostajanja u uniji. Ironično, današnja opozicija tj laburisti izgleda uopšte ne forsiraju referendum, jer mi se čini da i oni znaju šta bi mogao biti rezultat. Za referendum je samo 80-tak hardlajnera iz Konzervativne partije.Čudno kako je sve sa referendumima direktno suprotno stanju kod nas. Kod nas političari vole referendume jer skidaju sav teret i odgovornost za njih, pa nek se desi šta će da se desi kad smo ionako sjebani i ne utičemo ni na šta. U Britaniji, referendum bi možda skinuo trenutnu odgovornost za Kamerona oko izlaska iz EU, ali on je taj koji bi kasnije popušio na izborima kada ekonomija ode do mojega zbog te odluke, a njemu ostane legat da je bio premijer koji je napravio istorijsku grešku.
Велика је коцка све ово што се дешава, али да Меркози нису ово успели, ЕУ би већ била печена. Овако, видећемо. А финансијски сектор није једина ствар која постоји на свету: зар није криза и настала што се бранио само финансијски сектор који је кризу и направио својом похлепом која је преселила привреду у земље са јефтином радном снагом, све напумпавајући тржиште кредита нереалним и ненаплативим дуговима? И сада банкари који седе по Енглеској пумпају Камерона да пали јер им тако одговара у локалу, а банкари по остатку Европе пумпају остатак Европе да се централизује јер им то једино гарантује да ће наплатити своја потраживања од остатка Европе...
Sve što kažeš stoji, međutim - prosuto mleko, plač, itd. Ekonomija Britanije je danas postavljena tako kako je, i sad nema mrdanja niti šbbkbb. Sve i da se temelji te ekonomije stave na Tačerkinu dušu pre 25 godina, Bler i Braun su bili upravo oni ljudi koji su dozvolili Cityju da vedri i oblači, i uspostavili finansijsku boom and bust kulturu tokom 13 godina New Laboura. Sve i da hoće kao što neće, ni Kameron ni Torijevci ne mogu za 6 nedelja da prestroje ekonomski kostur Britanije, pitanje je uopšte je li to uopšte moguće u današnjem svetu, sve i da postoji najbolja volja.
Link to comment
David Cameron says he negotiated "in good faith" at the EU summit as he explains his actions in a statement to MPs - although Deputy PM Nick Clegg decides not take his seat alongside the PM.
Uuuu, kako je Kleg ljut...
Link to comment
Ja sam upravo na to i mislio. Tokom Blera i Brauna, kada je Braun hteo na sve načine da uvodi evro u UK, postojao je strahovit pritisak (tada konzervativaca) da se to stavi na referendum, jer je svakome bilo jasno da neće proći. Sada, čisto sumnjam da bi Kameronu bilo u interesu da stavlja mnogo važniji referendum raji na izbor, tj ostati u EU ili ne (postoji vrlo jaka struka među torijevcima koji potežu pitanje izlaska iz EU), jer ko zna, ima dosta šansi da bi referendum obavezao Kamerona da učini baš to, istupi iz EU, što je i njemu jasno da bi bilo pogubno za ekonomiju. Ovako bez obaveze odluke na referendumu može da glavrnja levo-desno kad mu kako odgovara, može i da umiruje pobunu u stranci pričavši kako neće pristati na evropske ucene, a može i da ubira ekonomske plodove ostajanja u uniji. Ironično, današnja opozicija tj laburisti izgleda uopšte ne forsiraju referendum, jer mi se čini da i oni znaju šta bi mogao biti rezultat. Za referendum je samo 80-tak hardlajnera iz Konzervativne partije.Čudno kako je sve sa referendumima direktno suprotno stanju kod nas. Kod nas političari vole referendume jer skidaju sav teret i odgovornost za njih, pa nek se desi šta će da se desi kad smo ionako sjebani i ne utičemo ni na šta. U Britaniji, referendum bi možda skinuo trenutnu odgovornost za Kamerona oko izlaska iz EU, ali on je taj koji bi kasnije popušio na izborima kada ekonomija ode do mojega zbog te odluke, a njemu ostane legat da je bio premijer koji je napravio istorijsku grešku.Sve što kažeš stoji, međutim - prosuto mleko, plač, itd. Ekonomija Britanije je danas postavljena tako kako je, i sad nema mrdanja niti šbbkbb. Sve i da se temelji te ekonomije stave na Tačerkinu dušu pre 25 godina, Bler i Braun su bili upravo oni ljudi koji su dozvolili Cityju da vedri i oblači, i uspostavili finansijsku boom and bust kulturu tokom 13 godina New Laboura. Sve i da hoće kao što neće, ni Kameron ni Torijevci ne mogu za 6 nedelja da prestroje ekonomski kostur Britanije, pitanje je uopšte je li to uopšte moguće u današnjem svetu, sve i da postoji najbolja volja.
kameron je hteo da zastiti city od dodatne regulacije i nametanja rigidnih obaveza u kontinentalno-evropskom duhu, al da to bude bez troskova. sto je ludilo, jer ko bi mu pri cistoj svesti predao opt out iz stezanja regulatornog kaisa kojem se i sam dobrovoljno podvrgava, cime bi napravio regulatorni raj tik sa druge strane kanala. city britaniji i londonu donosi velike novce, i kameron je u pravu sto tu cinjenicu ne zanemaruje. medjutim, on to mora da izbalansira sa drugom cinjenicom, a to je da britanija veliku korist uziva i od pristupa eu single marketu, sto je najvece pojedinacno trziste na svetu. ono sto je on trazio je, fakticki, low cost free rider clanstvo u tom single marketu, a to ne moze. biznis zato, koliko vidim, nije zadovoljan ovom odlukom jer se s pravom boji da ce se u buducnosti kljucne ekonomske odluke donositi u krugu onih koji su stisli petlju da se posvete zajednickom planu, sto znaci da ce britanija biti stavljena na marginu.ni tacerka nije bila omiljeni evropski lider, ali bar nije napustala pregovaracki sto u kljucnom trenutku. ovako je ispalo 'uuu, ala sam im reko', a svi se pitaju kakav je to veto kad njim nisi sprecio nikog da donese odluku, vec samo da je donese u tvom odsustvu.deregulacija finansijskog sektora u uk je pocela dosta pre new laboura, jos 80-ih sa big bangom, sto je od londona napravilo globalni finansijski centar. promeniti ulogu citija u uk ekonomiji ne bi bilo ni produktivno, ni moguce. verujem da bi uz torijevce njegova uloga bila jos znacajnija.
Link to comment

Mogu da se složim sa svime. Ne tvrdim ja uopšte da je super ovo što je Dejv odradio, samo da mi na prvi pogled uopšte ne izgleda tako jasan i lak izbor kao što to ovih dana čitam i slušam da se tek tako trebalo pristati. Strahovit unutrašnji pritisak partije (i izvan), povlačenje crvenih linija oko financial transaction poreza. Ne krivim nešto ni Sarkozija i Merkelovu što su (izgleda) ponudili uslove koje je bilo malo nemoguće pomerati levo-desno, različite države koje su naznačile svoje interese, i njih se drže. Dašta izgleda i loše po Kamerona što je svih ostalih 26 država prihvatilo nove akorde™, mada otvoreno sumnjam da tu nije bilo ucena i zavrtanja ruku, propašću Italije zna se da se mora slediti Nemačka i Francuska. Da, treba videti hoće li velike korporacije i biznis osetiti posledice razdora, no ne znamo ni kakve bi bile posledice prihvatanja poreza. A ne volim da nagađam u jednačini sa ovoliko nepoznatih i gde se događaji odvijaju ovakvom brzinom, malo mi izgleda neozbiljno tvrditi jedno ili drugo.Ovo je velika kocka, a čini mi se da je odabrao samo kratkoročno (kratkovido?) manje loš scenario. Ako zaista dođe do propasti evra i ovog sporazuma u narednih par godina, odluka će se ispostaviti kao donekle dobra, ili barem manje loša, jer bi se to desilo sa ili bez Britanije. Ali tako nešto neće biti nikakav razlog za slavlje, Britanija bi itekako osetila udar na ekonomiju.

Link to comment
  • 4 weeks later...

opet lupetas.salmond zna da nema sanse da pobedi na referendumu, podrska za nezavisnost nikad nije presla 40 posto. cilj mu je da dobije kontrolu nad svim novcem koji se generise u skotskoj i da zajednicki ostanu samo vojska, strani poslovi i slicne stvari koje bi bilo previse komplikovano razdruziti. kameron mu ovim ide na ruku, jer opet ce ispasti da se iz vestminstera mesaju u unutrasnja pitanja skotske, a na izborima je sasvim jasno bilo receno da referendum nece biti do 2014 i da ce odgovor ukljucivati 3 opcije: da, ne, vise moci za skotsku (ocekuje se pobeda trece opcije).

Link to comment
opet lupetas.
Jel to tako odmah razgovaras sa svima ili si samo tako ueberbitchy prema meni?
salmond zna da nema sanse da pobedi na referendumu, podrska za nezavisnost nikad nije presla 40 posto. cilj mu je da dobije kontrolu nad svim novcem koji se generise u skotskoj i da zajednicki ostanu samo vojska, strani poslovi i slicne stvari koje bi bilo previse komplikovano razdruziti. kameron mu ovim ide na ruku, jer opet ce ispasti da se iz vestminstera mesaju u unutrasnja pitanja skotske, a na izborima je sasvim jasno bilo receno da referendum nece biti do 2014 i da ce odgovor ukljucivati 3 opcije: da, ne, vise moci za skotsku (ocekuje se pobeda trece opcije).
Moja poenta je bila jedino da mi je zanimljiv pre svega politicki i civilizovan nacin kako se resava jedno potencijalno razdruzivanje u poredjenju sa drugima.Sto se referendumskog pitanja tice, pa Vestminster bi hteo da to budu samo dva pitanja (da ili ne) i da do toga dodje sto pre posto bi Salmondu u sadasnjoj nezavidnoj ekonomskoj situaciji mogao jos i da poraste rejting a time i da se namakne jos tih 10+ ("nema sanse" :lol: ) procenata. Potpuna finansijska nezavisnost je minimalan Salmondov cilj (i zato je vazno to trece pitanje) ali ako pametno odigra (a Kameron onako buldogovski) moze da dobije i potpuni suverenitet odvojen od Vestminstera a onda takva suverena Skotska jos uvek pod kraljicom moze slobodno i dalje da ima zajednicku vojsku sa ostatkom. Spoljna politika je vec nesto drugo kao sto smo videli prilikom sukoba oko Evra sto se Salmondu nije dopalo. Edited by Anduril
Link to comment
England to ask nicely for independence from ScotlandIn a direct challenge to Scottish leader Alex Salmond, rebel MPs in Westminster are to debate England's independence from Scotland later today.The oppression of the English through harsh accents, highly confrontational 'man skirts' and a string of Mel Gibson films has caused many people south of the border to give up hope of ever being recognised as a separate, stroppy tribe.But all that could be about to change – if the Scottish allow it.Some English have continued to lead secret lives in pockets of the UK, drinking tea and complaining about the weather behind closed doors.But danger is ever-present, and Malcolm Bradcroft is worried that if anyone finds out he owns an England flag, he could lose his job as a race relations officer."My dad was probably English, and one of my relatives before him, I should think", claimed Bradcroft, "It's difficult to know for sure, as the official records show them all as 'British'."English IndependenceBradcroft and others like him are reclaiming their Englishness, by using subtle clues to hint at their heritage."I always wear a pith helmet when I’m shopping in Tesco, as well as a tweed monocle and matching cricket pads", declared the keen crossword enthusiast and dwile flonker."We’re taking it one step at a time but I hope that one day, the 'openly English' can be accepted enough to visit Glasgow without being made to apologise for all that unpleasantness 700 years ago. Or feeling obliged to buy shortbread."English MPs will put forward their case for a separate English assembly, with constitutional powers to 'muddle through', and 'not cause too much fuss'.However Bradcroft fears they could easily be defeated by a single quote from Braveheart, or a poem about offal."It’s going to be a tough debate, that's for sure", admitted Bradcroft, "most English MPs are too embarrassed to ask for an interpreter. I'd hoped we'd get a boost by holding the debate on Saint George's Day, but no-one could quite remember when that is."
Link to comment
Krenulo je. Stambolic/Milosevic/Kostunica/Tadic trazi da se referendum sto pre odrzi, Albanci bi da oduze malo ne bi li osigurali pobedu.
Moja poenta je bila jedino da mi je zanimljiv pre svega politicki i civilizovan nacin kako se resava jedno potencijalno razdruzivanje u poredjenju sa drugima.
Andurile brate, ala ti umeš kriptički da zakamufliraš poentu.
Link to comment
Andurile brate, ala ti umeš kriptički da zakamufliraš poentu.
Salis se. Za mene kao Balkanca je upravo to najupecatljivije pa sam racunao i za druge. Mislim, koliko puta smo slusali te price o tome kako MZ nema prava da prigovara kad bi i sami pobili secesioniste a sada opusteno na TV mozemo da gledamo kako se situacija kod njih razvija i resava bez pregovora u raznim Rambujeima, bez mitinga, tenkova i sto je najvaznije zrtava.
Link to comment
×
×
  • Create New...