Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

A kako tacno restriktivnije mere kod zaposljavanja i otpustanja radnika treba da pomognu evrozoni? :blink: Problem je u evrozoni sto su takve mere vec previse restriktivne. Fleksibilnije trziste rada je nesto sto je potrebno Italiji, Spaniji, Grckoj i Portugaliji da bi se izvukli iz ekonomske anemicnosti. A ni Francuskoj ne bi skodilo.Opet Sarkozi pokusava da progurava neku svoju franko-socijal-protekcionisticku agendu?
I to s desna, što je posebno ružno... No, koliko ja znam to bilo šta oni da potpišu to se ne odnosi na politiku zapošljavanja u UK tj. koliko se sećam to su još laburisti obezbedili u okviru EU. Možda nisam dovoljno pratio, Marvine, jel se tu nešto menjalo?
Link to comment
A kako tacno restriktivnije mere kod zaposljavanja i otpustanja radnika treba da pomognu evrozoni? :blink: Problem je u evrozoni sto su takve mere vec previse restriktivne. Fleksibilnije trziste rada je nesto sto je potrebno Italiji, Spaniji, Grckoj i Portugaliji da bi se izvukli iz ekonomske anemicnosti. A ni Francuskoj ne bi skodilo.
To već ne znam, u ekonomiju se razumem kao Marica™. Možda sam se pogrešno izrazio, kada kažem restriktivnije mere, mislim da Brisel ubuduće želi da ima više ovlasti u propisivanju zakona o radu, zapošljavanju, oporezivanju država članica nego sada.
I to s desna, što je posebno ružno... No, koliko ja znam to bilo šta oni da potpišu to se ne odnosi na politiku zapošljavanja u UK tj. koliko se sećam to su još laburisti obezbedili u okviru EU. Možda nisam dovoljno pratio, Marvine, jel se tu nešto menjalo?
Od prekjuče ovde na sva zvona udaraju o predavanju novih oblasti UK suvereniteta Briselu, što je (barem ovde, ne znam za druge članice) prilično pipava stvar. Naime, izgleda da kada je Britanija pristupila EU, tj potpisala poslednji "ugovor" sa EU, da postoji stavka gde se kaže da za bilo koje nove ustupke UK suverentiteta evropskoj uniji mora da se održi referendum u Britaniji. Naravno, kao i sve u poslednjih 10 i više godina, svaki zakon i stav je moguće kreativno tumačiti. Sinoć je na Newsnightu Malkom Rifkin prilično koncizno pričao kako određeni aspekti predloženih fiskalnih kontrola uopšte ne bi zahtevali referendum, i da je imperativno da Kameron samo obezbedi neprihvatanje Engleske na "financial transaction tax", jer bi to bilo pogubno za City. Kuriozitet je bio da je Rifkin, ministar vlade za EU u Tačerkinoj vladi, ispao mnogo više normalan i ne anti-Evropa nastrojen, naspram njega je bila neka Torijevka hawkovka™ koja izgleda odražava kako se većina njihovih poslanika oseća trenutno - svi samo ponavljaju da Kameron kada ode tamo ne sme da pristane ni na šta, u protivnom referendum, dakle svi misle da čovek treba da sedne za sto, da srednji prst Merkelovoj, pokaže dupe Sarkoziju, i popiša se na tekst predloga. Dok je Rifkin, koji dolazi iz vremena koje je bilo mnogo više anti-evropskije, ponavljao da političari koji misle tako zapravo i nisu političari, već da kao mala deca urlaju "ne sme ništa, ne sme ništa", kada je bit pregovora da ode tamo, obezbedi ono što može, i pristane na ono o čemu nema diskusije.
Link to comment

Jbt, nigde ne mogu da nađem, ali sam 100% siguran da Brisel ni po Lisabonkom ugovoru ne može da utiče na politiku zapošljavanja (i otpuštanja) u UK. Ne znam šta sadrže predložene izmene, ali znam da ne postoji vlada u Britaniji koja može na tako nešto da pristane. E sad, nije valjda da je u ovoj vladi zafalilo kvalitetnih kadrova (mada slutim da jeste) da se za tu "autonomiju" izbore ali tako da ne guraju prst u oko Nemcima i Francuzima, odnosno da se ne posvađaju kolosalno sa ovima...

Link to comment
A kako tacno restriktivnije mere kod zaposljavanja i otpustanja radnika treba da pomognu evrozoni? :blink:
Pa, nije cilj pomoci evrozoni nego, pre svega, sebi tj. Francuskoj i Nemackoj.
Opet Sarkozi pokusava da progurava neku svoju franko-socijal-protekcionisticku agendu?
Pokusava da kontrolise poreze i zaposljavanje na nivou cele zone da ne bi neka zemlja sa niskim porezima i jeftinom radnom snagom odnela poslove iz Francuske. Nema vise toga.I ko ce da kontrolise Francusku i Nemacku po tom novom sporazumu? Oni ce, kao, biti posteni pa nece prekoraciti sve dogovoreno kao i do sada. :lol: Verovatno ce Malta, Slovenija i Slovacka da im udare sankcije zbog "sitnih" prekoracenja :)
Link to comment

Evo sad pitao šefa, on razume te velike reči bolje od mene, da, primarna briga Britanije je tax on financial transaction. Ima i ostalih pipavih stvari, petljanje Brisela u širu fiskalnu politiku članica, dakle da centralno EU telo ima ovlasti u postavljanju nivoa oporezivanja velikih korporacija, kao i da valjda svaka članica mora da dobije amin od Brisela za uzimanje kredita tj nivo zaduživanja (logično, samo neće Britanci to hteti). Iako Britanija ima mašala dug, čisto sumnjam da bi voleli da se obavežu da im prljavi Evropljani određuju koliko (ne) smeju da se zadužuju, sve i da to ne žele, što je okosnica ekonomske politike trenutne vlade.Nije čak ni (toliko) problem za Kamerona što gomila bekbenčera zahteva da se ne povuče za milimetar, postoji gomila hardkor Torijevaca koji žele i dalje od toga - da Britanija sada, kada je EU na kolenima, Kameron ode tamo i krene da ucenjuje sve prisutne da bi povratio neke stare aspekte suvereniteta odavno predate Briselu i da ih vrati u okvir britanskih institucija. Meni to malo liči na slanje Borka Stefanovića u Brisel ne da pregovara o severu Kosova, nego da traži i Skadar pride. A takvih uopšte nije malo, nisam upoznat procentualno, ali siguran sam da ima sasvim dovoljan broj matorih konzervativaca koji i dalje imaju u glavi ucrtane paranoje da je čitava EU samo zli liberalno-komunistički projekat od kojeg treba da se zaštite dizanjem zida na La Manšu.Kako ja vidim, Kameron će mnogo pre da inicira sukob unutar svoje partije nego da pokuša da izigrava baju u Briselu. Prvo, možda je isprazan populista, ali budala nije. Drugo, ako uopšte i pokuša da se dodvori grupici najglasnijih torijevaca, to bi svakako značilo i raspad koalicije i nove izbore.

Link to comment
Prvo, možda je isprazan populista, ali budala nije. Drugo, ako uopšte i pokuša da se dodvori grupici najglasnijih torijevaca, to bi svakako značilo i raspad koalicije i nove izbore.
Kad sam pročitao "Prvo", odmah sam pomislio "Drugo" i onda pročitam isto to :D
Link to comment

Ali cekaj bre Marvine - sve te stvari koje spominjes (osim financial transaction tax) treba da se odnose samo na clanice evrozone (to petljanje u fiskalnu politiku). Meni se cini da odredjeni krugovi u Britaniji samo koriste priliku da dizu antievropsku histeriju opet.

Link to comment

Ma ko ih hebe, neka idu.O financial transaction tax se sve vise prica po svijetu, vidjecemo sta ce biti od toga. Ideja nije losa (Tax Tobin) ali te pare koje se dobiju ne bi smjele otici u pokrivanje drzavnih dugova (a svi su izgledi da ce bas za to sluziti ako se uvede taxa)

Edited by borris_
Link to comment
Ali cekaj bre Marvine - sve te stvari koje spominjes (osim financial transaction tax) treba da se odnose samo na clanice evrozone (to petljanje u fiskalnu politiku). Meni se cini da odredjeni krugovi u Britaniji samo koriste priliku da dizu antievropsku histeriju opet.
Može vrlo lako da bude, da.Ne tvrdim ja ništa, samo prodajem kako vidim. A ono što vidim ovde u poslednjih 4-5 dana je u božju mater konfuzno. Upravo ovo što si pomenuo, sinoć u Newsnightu BBC-jev glavni ekonomski analitičar priča sa voditeljem Paxmanom. Čovek ga otvoreno pita -"Šta bi tačno značila ova unija od 17 država članica, šta bi se promenilo iz sadašnje unije u ovu Merkel-Sarkozijevu, šta bi to bilo?"-"Ne znam"-(smeh) "Može li se bar naslutiti nešto?"-"Po ovome kako je napisano moguće je zaključiti sve i ništa"Pri tom čuješ izveštaje političkih analitičara koji tvrde da je trenutni britanski vrh "bez kormila". Tj da sami pojma nemaju kako tačno da se postave prema bilo čemu. Verovatno i zbog toga što mediji i javnost vole da napumpaju sve do kranjih razmera, i stvaraju sliku da se danas i sutra u Briselu lomi budućnost. A zapravo, sve što se sutra u Briselu dogovori ili ne dogovori, za to će trebati meseci i meseci natezanja, pregovaranja i uređivanja finesa.Ono što je po meni jedino sigurno da se može desiti u kratkom roku je malo veća pobuna unutar Kameronove partije. Ako ministar iz kabineta potkopava sopstvenog premijera, to je i jače nego kad to radi Boris Džonson, jedan od mogućih pretendenata na presto.
Link to comment
Može vrlo lako da bude, da.Ne tvrdim ja ništa, samo prodajem kako vidim. A ono što vidim ovde u poslednjih 4-5 dana je u božju mater konfuzno. Upravo ovo što si pomenuo, sinoć u Newsnightu BBC-jev glavni ekonomski analitičar priča sa voditeljem Paxmanom. Čovek ga otvoreno pita -"Šta bi tačno značila ova unija od 17 država članica, šta bi se promenilo iz sadašnje unije u ovu Merkel-Sarkozijevu, šta bi to bilo?"-"Ne znam"-(smeh) "Može li se bar naslutiti nešto?"-"Po ovome kako je napisano moguće je zaključiti sve i ništa"Pri tom čuješ izveštaje političkih analitičara koji tvrde da je trenutni britanski vrh "bez kormila". Tj da sami pojma nemaju kako tačno da se postave prema bilo čemu. Verovatno i zbog toga što mediji i javnost vole da napumpaju sve do kranjih razmera, i stvaraju sliku da se danas i sutra u Briselu lomi budućnost. A zapravo, sve što se sutra u Briselu dogovori ili ne dogovori, za to će trebati meseci i meseci natezanja, pregovaranja i uređivanja finesa.Ono što je po meni jedino sigurno da se može desiti u kratkom roku je malo veća pobuna unutar Kameronove partije. Ako ministar iz kabineta potkopava sopstvenog premijera, to je i jače nego kad to radi Boris Džonson, jedan od mogućih pretendenata na presto.
Konfuzno je zato sto jos uvek nece otvoreno da pricaju o strateskoj poziciji u kojoj se nalaze a ona je veoma delikatna. Ako evro-projekat propadne to ce imati veliki negativan uticaj na ekonomiju Evrozone a time i UK cime bi Ozbornov plan o smanjenju deficita do 2016 bio makulatura.Medjutim, ako ovaj samit bude pun uspeh u smislu da pre svega Merkel progura svoje stavove o kontroli budzeta kroz EU komisiju a jos bolje kroz Evropski sud pravde, pa onda citav niz zakona koje bi Spanija i Italija morale da donesu sa ciljem liberalizacije njihovog trzista rada i produzavanja starosne granice za penzije (po ugledu na Nemacku), onda bi se Evrozona pretvorila u jedan mnogo monolitniji i stabilniji blok i o tome se pricalo pomalo juce kod Paxmana samo sto niko nije diskutovao implikacije. Ukoliko se Evrozona zaista reformise u roku od recimo godinu dana sa ugradjenim stabilnim mehanizmima ogranicenja zaduzivanja uz zakone o liberalizaciji i debirokratizaciji kao i kontrolisani bankrot Grcke sto pre koji je neminovan, onda se tu stvara jedan ekonomski ali i fiskalni blok koji nece vise biti isto sto i evrozona pre toga. ECB ce biti slobodnija da kreira monetarnu politiku u stabilnom fiskalnom i politickom okruzenju i odjednom ce kamate na obveznice iz zone poceti da padaju. Na kraju ovog procesa moze veoma lako da dodje i do uvodjenja Evro obveznica a to bi bio veliki ekonomski udar za funtu ali i dolar jer sadasnja kriza evra je pre svega politicko-strukturne prirode a ne toliko kriza ekonomskih pokazatelja. Britanski problem sa deficitom je mnogo veci zapravo od italijanskog ili spanskog (kao i americki) a evrozona kao jedan ceo blok bi imala mnogo bolju poziciju na trzistu obveznica zbog velicine, ekonomske snage i ustavnih garancija koje bi sada trebalo da se ugrade. To bi definitivno znacilo i postepeno politicko jacanje i formalizovanje evrozone cime bi poceo i politicki proces raspada EU na unutrasnje i spoljne clanice. Britanija bi politicki u toj situaciji bila u potpunosti marginalizovana. Laburisti i LibDem se tome mozda cak i nadaju jer bi to bio najbolji argument za njih da se konacno pridruze zoni ali za konzervativce to bi bio horor scenarijo - nece da ulaze u zonu jer hoce potpunu nezavisnost ali sa druge strane nece da budu na duzi rok marginalizovani u Evropi (sto ne smeta recimo malim drzavama poput Svajcarske, Svedske ili Norveske) a time i u svetu. Za britanske konzervativce je zato u najvecem interesu da evro ne propadne ali i da ne uspe, tj. da situacija ostane manje vise labava kao sto jeste sa povremenim bejlautima i vecim stampanjem ECB-a po ugledu na BoE da se ne bi odjednom pojavila veca konkurencija u vidu novog evrobloka/evro obveznica i sto je jos mnogo vaznije, mnogo brze politicko ujedinjavanje evrozone kao logicna posledica prvo monetarne a sada po svemu sudeci i fiskalne unije. Edited by Anduril
Link to comment

Daring Dave za sada proživljava najtoplijih 4-5 dana otkako se preselio u broj 10. Nakon što je u rane jutarnje sate prošlog petka rekao Evropi istorijsko "ne", u domaćim medijima nailazi mahom na zabrinutost i kritike. Osim naravno Maila i (valjda) The Suna, preovladava mišljenje da će UK biti marginalizovana u Evropi i da će izgubiti uticaj i lobističku moć. Doduše, neki se i na to osvrću "kao da je pored Nemačke i Francuske zaista i imala neku moć", što i nije van pameti.Gardijan daje dosta prostora Klegu, ali on siroče kao da ni sam ne zna šta da radi. Ovamo prilično oštro kritikuje koalicionog partnera, s druge strane ni ne pominje nikakvo dovođenje koalicije u pitanje, samo konstatuje ozlojeđenost.Interesantno, ali i pored BBC-ja i Channel 4-a i drugih medija, javnost kao da je stala na stranu Kamerona. Između 57 i 62% podržavaju tu odluku, a samo oko 12-14% su protiv. Mada, ovo je objavljeno u Mailu i Telegraphu, glasilima koji ne ljube mnogo Evropu. Ipak, to je, čini se, dosta više nego procentualna podrška koju konzervativci imaju u državi, tako da izgleda ima podosta ljudi i van vernih glasača kojima se možda i ne sviđa odluka, ali ne misle da je bilo boljeg izbora.

Link to comment

Најтачнија опсервација до сада: "He brought a knife to a fist fight." Стварно делује да је сачекао кривину да искочи из воза, а не да у оквиру ЕУ тражи најбоље решење за Сити оф Лондон и саму Британију.

Link to comment

Pa ne znam, ja sam već prihvatio kao normalno tu koalicijsku situaciju gdje partner (uglavnom đunior) javno izrazi svoje najogorčenije aslaganje™ sa učinjenim i onda u smislu uščuvanosti viših interesa, stabilnosti, la la la, ostane na tome. Aslaganje™ je registrirao za potomstvo, stranku, nasljednike i udžbenike - basta.Sad naravno Dave i Gideon odgovaraju žestoko iz svojih guzica backbenchera, dok će iz uzvišenih usta na kraju izaći ono slažemo se da se ne slažemo, što je tu je, idemo dalje.

Link to comment
Најтачнија опсервација до сада: "He brought a knife to a fist fight." Стварно делује да је сачекао кривину да искочи из воза, а не да у оквиру ЕУ тражи најбоље решење за Сити оф Лондон и саму Британију.
Ne verujem da je tako lako. Po nekim analizama, ako bi pristao na sve ovo u Briselu, morao bi da padne EU referendum,a od svakog referenduma će i on, kao što su i Bler i Braun, bežali ko đavo od krsta. Bilo je nagađanja da he hteo da pristane na sve osim na financial services tax, ali da je baš taj porez bio delabreaker za Merkelovu i Sarkozija. Ne mogu tako lako da kažem da je potpuno pogrešio. Merkelova i Sarkozi su tamo otišli da naprave ugovor koji pogoduje njihovim interesima, što je OK, a Kameron je otišao da pokuša da odbrani ono što je ovde bilo prilično jasno označeno kao glavni britanski interes. Iz ovdašnjeg ugla, financial services tax bi pokupio poneku milijardu evra iz UK budžeta da bi se spasavao problem valute koju Britanija nije usvojila. Plus, procenjuje se da bi pozamašan broj ogromnih finansijskih korporacija koji su London napravili finansijskim centrom Evrope (valjda nekih sumanutih 65-70% finansijskih usluga ide preko Londona) i koji upumpavaju u budžet oko 50 milijardi funti godišnje otišao za Švajcarsku ili drugde, što bi značilo dvostruki udar. I sve to zarad Francusko-Nemačkog dogovora o finansijskom uređenju Evrope koji će biti aktuelan za negde godinu dana, i koji povrh svega uopšte ne rešava sadašnji problem, samo stavlja temelje prevencije da se ponovo dogodi. Ideja ujedinjene Evrope jeste lepa, ali realnost ovog projekta i dalje ima cifru od dve trilijarde evra za spas ekonomije 2 ili 3 države, i ono još gore, sve i da se njihovi dugovi nekako podmire, da li će Grčka, Italija i Španija u dogledno vreme ostvariti takav ekonomski rast da mogu da se iščupaju iz svega? Nije van pameti da se čovek zapita "Zašto mi da upumpavamo pare u evro kada ovaj plan ima malo šansi za uspeh". Štaviše, jutros čitam u novinama kako u samoj Francuskom ne postoji potpuni konsenzus o svemu, jer vođa socijalista i protivnik Sarkozija na narednim izborima nije pristalica plana.Ono što se ne zna je koliko će (i da li će) Britanija trpeti što nije pristala na sporazum, jer se u suštini vrlo malo menja, biće i dalje deo EU, ali nije pristala na predavanje više suvereniteta Briselu. Videće se da li će finansijski trpeti neke posledice ili osipanje investicija i posla.
Pa ne znam, ja sam već prihvatio kao normalno tu koalicijsku situaciju gdje partner (uglavnom đunior) javno izrazi svoje najogorčenije aslaganje™ sa učinjenim i onda u smislu uščuvanosti viših interesa, stabilnosti, la la la, ostane na tome. Aslaganje™ je registrirao za potomstvo, stranku, nasljednike i udžbenike - basta.Sad naravno Dave i Gideon odgovaraju žestoko iz svojih guzica backbenchera, dok će iz uzvišenih usta na kraju izaći ono slažemo se da se ne slažemo, što je tu je, idemo dalje.
Ima i sitne stranačke politike u svemu tome, naravno, da gomila konzervativaca i dalje ne može da proguta da Nemci i Francuzi vode glavnu reč nakon Imperije kakvu je Britanija imala, i pogotovo nakon što su podosta puta isprašili dupad i jednima i drugima u proteklih par vekova. Samo, čak i ako se ostavi pritisak unutar partije po strani, ima tu još podosta pitanja gde uopšte nije tako jasan odgovor koja bi bila najbolji outcome od petka.
Link to comment

Не бих баш да разговора ради почнем одједном да браним пројекат ЕУ у који ја први не верујем, али бежање од референдума није било због страха да ће Британци прихватити све што Брисел тражи, већ управо због страха да ће на референдуму да се деси оно што је Камерон урадио: корак уназад, ка сигурности маглом обавијеног острва на безбедној удаљености од Француске и Немачке. Велика је коцка све ово што се дешава, али да Меркози нису ово успели, ЕУ би већ била печена. Овако, видећемо. А финансијски сектор није једина ствар која постоји на свету: зар није криза и настала што се бранио само финансијски сектор који је кризу и направио својом похлепом која је преселила привреду у земље са јефтином радном снагом, све напумпавајући тржиште кредита нереалним и ненаплативим дуговима? И сада банкари који седе по Енглеској пумпају Камерона да пали јер им тако одговара у локалу, а банкари по остатку Европе пумпају остатак Европе да се централизује јер им то једино гарантује да ће наплатити своја потраживања од остатка Европе... Ааааах, ко са овима спава попишан се буди шта год изабрао. :isuse:

Link to comment
×
×
  • Create New...