Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Kul. Ja lično nisam (a ne primetih ni druge ovde) ni polagao neke cigle u taj zid vekovnog savezništva. A daleko bilo da bih to radio jer sam u formativnim godinama gledao Dela i Rodnija i navijao za Linekera.

 

Nisam ni mislio ovde. To što pišem je utisak iz RL.

Link to comment

^^Koja je adekvatna?

 

ne znam, ali svaka mala nacija mora da ima neku vrstu krajnje orijentacije. E sad, ja mogu da se slozim da je to za Srbiju danas komplikovano pitanje cak i da najbolji ljudi sede gde treba. komplikovano je iznutra zato sto ne postoji unutrasnji konzenzus oko toga (niti postoji uopste taj stepen razmisljanja medju bagrom koja se za nesto pita), a komplikovano je i spolja zato sto realno ne trebamo nikom. Ali to sto ne trebamo nikom i dalje ne znaci da mozemo da radimo sta hocemo, posto je dosta njih prilicno zainteresovano da ovo ili ono NE radimo. E sad se vrati na onaj topik pa vidi drugim ocim zasto smo pravili Jugoslaviju. Mislim to su nasi, da ih nazovem, srpski razlozi. Razlozi postoje i za druge, ali necu ja o njima da pricam. 

Link to comment

ne znam, ali svaka mala nacija mora da ima neku vrstu krajnje orijentacije. E sad, ja mogu da se slozim da je to za Srbiju danas komplikovano pitanje cak i da najbolji ljudi sede gde treba. komplikovano je iznutra zato sto ne postoji unutrasnji konzenzus oko toga (niti postoji uopste taj stepen razmisljanja medju bagrom koja se za nesto pita), a komplikovano je i spolja zato sto realno ne trebamo nikom. Ali to sto ne trebamo nikom i dalje ne znaci da mozemo da radimo sta hocemo, posto je dosta njih prilicno zainteresovano da ovo ili ono NE radimo. E sad se vrati na onaj topik pa vidi drugim ocim zasto smo pravili Jugoslaviju. Mislim to su nasi, da ih nazovem, srpski razlozi. Razlozi postoje i za druge, ali necu ja o njima da pricam. 

 

To mi je potpuno jasno, zato Engleze i otpisujem u samom startu kao nekoga ka kome se treba iole strateškije™ orijentisati. Bojim se da ćemo morati da progutamo žabu i prihvatimo Nemce, te molimo Francuze da nam izigravaju Engleze da nas ne bi mnogo bolelo, ali vidim da se na to poprilično nerado gleda kao opciju. I to sa Jugoslavijom mi je jasno, no opet mislim da smo i tada, kao i u osvit njenog raspada, zagrizli više nego što smo mogli da progutamo, jer nije da ni tada nije bilo alternative.

Link to comment

moram da progutam zabu i da se druzim s tobom. to zvuci kao pocetak jednog lepog i dugog prijateljstva :D (makar i iz interesa)  

 

mislim, ne tvrdim nista, samo primecujem. 

Link to comment

pa kako bi tebi zvucalo ovo da si Nemac koji se o necemu pita

 

 

 

Bojim se da ćemo morati da progutamo žabu i prihvatimo Nemce

 

postoji mentalna vezba stavljanja u ulogu drugog. I naravno, postavlja se uvek mnogo vaznije pitanje od toga sta mi hocemo. Naime - koji cemo mi njima qrac?  

Edited by MancMellow
Link to comment

Pretpostavio sam, ali da ne bih lupio, rekoh bolje da priupitam.

A što bi bio problem da se to druženje postavi na nekoj racionalnoj osnovi? Ako su zajednički jezik mogli da nađu sa Francuzima s kojima se verovatno ne vole više nego s nama, prosto ne razumem šta toliko nas sprečava u tome?

Link to comment

Sta cemo im mi?

Zabran.

 

Inače ne vidim drugi racionalan razlog da ovde ulažu pare, a ulažu.

 

Drugo, ne trebamo mi njima toliko koliko oni nama, kao što su onda Francuzi njima trebali.

Link to comment

Uvek su ulagali, to nije nista novo. Nisam bio precizan. Sta cemo im politicki, zasto im treba nekakav "visok stepen razumevanja" sa nama? Zasto je recimo u nemackom interesu sto brzi prijem Srbije u EU? (ne ulazim sad u unutrasnje raprave, zvanican nas stav je da zelimo sto brzi prijem u EU) 

Link to comment

Da omeđi zabran™ i formalizuje uticaj? Nije da im nismo u interesnoj sferi, dakle neki interes imaju, a to ovaj put nije da nas okupiraju i raskomadaju, jel tako?

 

Edit: čini mi se da ulažu mnogo više nego ikad, čak iako su mnogi drugi batalili.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ali gde su granice tog zabrana? Na koji nacin ce ga "omedjiti" sa Srbijom, to pitam. I prema kome? Oni nisu nikakav benevolentni gospodar. Da jesu, ne bi bilo one epizode sa Grckom i ne bi svojski sa Amerikancima minirali Juzni tok dok njima tece Severni bez problema. Samo, Amerikanci su to minirali zbog Rusa, a oni? Oni sa Rusima sasvim lepo rade. Nego je stvar u tome da su oni dobili ekonomiju u "zabran", dok je za bezbednosni "zabran" na Balkanu itekako jos uvek zaduzena Amerika. To se takodje videlo na primeru Grcke - krsite ih ali ne toliko da ih bas slomite jer to ugrozava bezbednost. Tu se lepo vidi da su EU i NATO ako ne bas ista stvar, a ono veoma slicna (ako ne verujes meni pitaj Ruse i zasto oni zapravo miniraju clanstvo Srbije u EU). Nemacka nema da se tako izrazim, mada ne volim, "geostrateskih" interesa na Balkanu, samo ekonomskih i to samo dotle dok neko drugi keep "bad guys" at bay. 

Link to comment

Pa ništa nema džabe, zato i kažem. Ako su interesi solely ekonomske prirode, onda nečim valjda možemo da istrgujemo da bismo dobili vizu za ulazak. S Rusima je deal bio NIS za Kosovo, šta ovima može da se ponudi da oni hoće, i da li je vredno ulaganja uopšte?

 

A da omeđe zabran verujem da žele, ako ni zbog čega drugog a ono barem zbog Kosova kao zamrznutog konflikta, i mogućnosti da se ono aktivira kad ustreba.

Link to comment

Ali gde su granice tog zabrana? Na koji nacin ce ga "omedjiti" sa Srbijom, to pitam. I prema kome? Oni nisu nikakav benevolentni gospodar. Da jesu, ne bi bilo one epizode sa Grckom i ne bi svojski sa Amerikancima minirali Juzni tok dok njima tece Severni bez problema. Samo, Amerikanci su to minirali zbog Rusa, a oni? Oni sa Rusima sasvim lepo rade. Nego je stvar u tome da su oni dobili ekonomiju u "zabran", dok je za bezbednosni "zabran" na Balkanu itekako jos uvek zaduzena Amerika. To se takodje videlo na primeru Grcke - krsite ih ali ne toliko da ih bas slomite jer to ugrozava bezbednost. Tu se lepo vidi da su EU i NATO ako ne bas ista stvar, a ono veoma slicna (ako ne verujes meni pitaj Ruse i zasto oni zapravo miniraju clanstvo Srbije u EU). Nemacka nema da se tako izrazim, mada ne volim, "geostrateskih" interesa na Balkanu, samo ekonomskih i to samo dotle dok neko drugi keep "bad guys" at bay. 

 

Zavisi koga pitaš, Nemačko kolonijalno društvo je imalo baš zanimljive predložene granice uticaja.  :D

Link to comment
×
×
  • Create New...