Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Dr Arslanagic, tj kako Perica zamislja politiku u UK: sa Corbynom bi bio raspad, posto jel'te i sa Red Edom su zabelezili najocajniji rezultat u oho-ho godina i Konzervativci su, mimo ocekivanja (medijske elite i Rasela Branda) pobedili.

 

Razumem ja za Srbiju da se zalaze za slicne ideale, ali u UK to ne prolazi. Da li bi ste se zapitali ko bi to platio kada bi se sve Korbinove ideje sprovele u delo?? Besplatan faks - tj samo za to bi digao porez +7% "bogatasima" koji su na +55k. Sta bi tek sa ostalim bilo? Podici porez na kompanije, ok - samo kad je porez smanjen, ubrali su 13% vise nego pre smanjenja. Povecaj kompanijama porez i one ce se preseliti kao od sale.

 

Mislim, lepo je biti ideolog, ali na izborima pobedjuju realisti i oni u centru, tj levo od centra - a ne oni malo ekstremniji na obe strane (sem par stvari, Konzervatvci su vise levo od centra, nego sto su desnica).

Edited by dragance
Link to comment

Samo jedna stvar - Labour je mnogo više glasača izgubio ka UKIP-u među siromašnijim stanovništvom, nego što su im oteli Torijevci. Torijevce su čak i tukli tu i tamo. Nije sve tako jednstavno. I to priznaju i ostali kandidati, s tim što pokušavau workerima da se umile restriktivnom imigracionom politikom, dok Corbyn to pokušava klasičnom levičarskom politikom. Ali poenta je - nisu oni, kad se sve izračunalo, sa glasačima bliskim centru prošli toliko loše koliko sa ex-HC labour glasačima

Edited by MancMellow
Link to comment

Dr Arslanagic, tj kako Perica zamislja politiku u UK: sa Corbynom bi bio raspad, posto jel'te i sa Red Edom su zabelezili najocajniji rezultat u oho-ho godina i Konzervativci su, mimo ocekivanja (medijske elite i Rasela Branda) pobedili.

 

Razumem ja za Srbiju da se zalaze za slicne ideale, ali u UK to ne prolazi. Da li bi ste se zapitali ko bi to platio kada bi se sve Korbinove ideje sprovele u delo?? Besplatan faks - tj samo za to bi digao porez +7% "bogatasima" koji su na +55k. Sta bi tek sa ostalim bilo? Podici porez na kompanije, ok - samo kad je porez smanjen, ubrali su 13% vise nego pre smanjenja. Povecaj kompanijama porez i one ce se preseliti kao od sale.

 

Mislim, lepo je biti ideolog, ali na izborima pobedjuju realisti i oni u centru, tj levo od centra - a ne oni malo ekstremniji na obe strane (sem par stvari, Konzervatvci su vise levo od centra, nego sto su desnica).

 

Perica da ti veli da si omašio fudbal kao Gus Caesar protiv Lutona. Torijevci su pobedili jer laburisti nisu ponudili alternativnu politiku. Austerity kredo torijevaca je sasvim ok, ako se u obzir uzme pad koji je bio rezultat krize, i nije postojao razlog da se za vođenje iste politike bira neko drugi. Laburiste su napustili glasači na levici, koji su se prešaltali na zelene, na UKIP a mnogi su otišli i u apstinente (Paul Weller je to lepo artikulisao). Lično verujem, a i neke analize to potvrđuju, da je labour-tory swing među middle-class glasačima bio minimalan i da je zapravo propast libdemsa bio izvor mnogih glasova za torijevce. Koje su to medijske elite pumpale laburiste? Guardian ok. Ko još? Šta znači to da na izborima pobeđuju realisti na centru? Kako su to torijevci levo od centra? Većina ljudi (i to debela većina) zarađuje manje od 55k godišnje i ti si siguran da neće razmišljati o tome da se oporezuje neko ko zarađuje više kako deca prosečnog Britanca ne bi plaćala tuition fees? Bottom line, labour ideološki luta i u tom lutanju je partija izgubila glasače. Corbyn nudi povratak korenima i to je skroz u redu, čak se čini da je uzburkao duhove u redovima laburista kao malo ko u poslednjih 20 godina. Na šta će to da izađe, ne znam. Ali porediti njega i Jova Bakića je, ne znam, sumanuto.

Link to comment

Pa gde su sve to onda ti glasovi otisli? Koliko MP imaju zeleni i UKIP?

 

Medijske elite koje su ih pumpale i zavarale Labour su ti (osim Guardiana i BBC) i neformalna ekipa sa Twittera i Fejsa, toliko su verovali socijalnim medijima da su zaboravili da to nije stvarnost. Russell Branda da ne pominjem.

 

Jedina iskrena opoziciona stranka za sada je SNP, ali dobro - njima je i odgovaralo da orijevci pobede, jer ama bas niko nema resenje koje bi moglo da bude primenjeno u stvarnosti.

 

Znaci dizanje poreza +7% samo za free tuition fees je ok? Sta mislis kako bi ostala obecanja bila placena? Sta, drzava resi da kupi firmu i odjednom ce svi da kupuju te prozivode? Vidimo na sta je to izaslo kod nas.

 

Malo ozbiljnosti milim. A Labour je propao samo zbog svoje neorganizovanosti i zbog sindikata. Ali dobro, evo pobedice i Corbyn, pa se cujemo nakon izbora i da podelimo misljenja i sumiramo utiske.

Link to comment

Ne znam za šta da se uhvatim u tvom postu. Napisao sam da su glasovi otišli UKIP-u, SNP-u, zelenima i u apstinente. Broj MP-jeva ne znači ništa, to znaš dobro. UKIP je osvojio skoro 4 miliona glasova a zeleni oko 1,2 miliona.

 

BBC nije nikako zalegao za laburiste, naprotiv. Što se tvitera, fejsbuka i Rasela Brenda tiče, stvarno ne vidim kako je to relevantno. Jbg, da se ovaj forum nešto pita Radulović bi bio premijer.

 

SNP jeste opozicija ali pokušavam da uhvatim po kojoj logici im je odgovarala pobeda torijevaca. Pa oni su pred izbore nudili postizbornu koaliciju laburistima a ovi su ih odjebali. I samo da dodam, SNP je proper socijalistička partija koja je dobar deo škotskih laburista privukla na svoju stranu politikom koju je vodila otkad je na vlasti u Holirodu.

 

Koji se porez tačno diže za 7% i kome? Income tax? Property tax? Podizanje poreza svima koji zarađuju iznad 55K za 7% rešava mnogo više od tuition fees. I nije mi jasno da li ne razumeš šta su social services ili troluješ? Misliš da bi država nacionalizovala Tesco? Ili izvela neku kolektivizaciju ili agrarnu reformu? 

 

Btw, zašto stalno spominješ Srbiju, kakve veze ima Srbija sa Velikom Britanijom?

 

Rad sam da saznam kako su laburisti izgubili zbog neorganizovanosti i sindikata. Nije mi to baš najjasnije.

 

Ne znam da li će pobediti Corbyn ali on nudi nešto. Možda je to nešto sumanuto, možda i nije. O tome će odlučivati članovi partije a docnije i birači. Ali nemoj imati iluzije da svi dele viziju sveta u kome je svak za sebe a dragi Bog za sve. Uzgred, ostali kandidati ne nude apsolutno ništa već šašolje muda i ponavljaju potrošene mantre a jedino gde su suvisli je brilijantna misao da moraju doći na vlast (kako bi sprovodili labour politiku, koja je šta?).

 

Bez ideologije nema politike, nema političke partije. Torijevci je imaju i njima svaka čast. Labour ne može imati istu politiku kao i Torijevci. Ako nastave kao i do sad, partija će im se raspasti a na njihovo mesto će doći neko drugi. I nemoj imati iluzija da će u UK nestati političke opcije koja će baštiniti ideju levice. Možda se neće zvati labour ali će itekako postojati.

Link to comment

Ok, Corbynov predlog oko free tuition bi, po njegovom racunu, kostao 10 milijardi funti godisnje. A evo kako bi on to finansirao:

 

 


Corbyn said the plan could be funded either by a 7% rise in national insurance for those earning over £50,000 a year and a 2.5% higher corporation tax, or by slowing the pace at which the deficit is reduced.

 

Dalje, predlog je da bi nacionalizovao zeleznicu, podigao najvecu stopu poreza na 50% "podigao plate" (kako, to ni on ne zna), smanjio deficit, ali "sporije nego Torries", podigao porez na kompanije, "podstekao proizvodnju u UK" (kako bi to islo sa dizanjem plate, bez dizanja inflacije, to niko ne zna) i napravio National Investment Bank, gde bi se "ulagalo" u:

 

 

Investment and lending would be driven by rebuilding supply chains, focusing on hi-tech and innovation and providing an infrastructure to support it. He would move the country away from finance towards high-growth and sustainable sectors. This could include giving the Bank of England a new mandate to invest in new large scale housing, energy, transport and digital projects.

 

U prevodu, subsidies i mlacenje prazne slame todujim novcem, jer da je buducnost zaista takva kakvom je on zamislja, vec odavni bi privatni investitori sami ulagali i zaradjivali velike novce. Slazem se sa njegovim ukidanjem corporate welfare, narocito finansijskim institucijama, ali drzava ne moze biti ta koja ce da ulozi i da "proizvodi", a da je potraznja nepostojeca ili nedovoljna. Ne moze se carobnim stapicem stvoriti potraznja i pokrenuti ekonomija. Ona se moze simulirati.

 

​Kako je to social media ukenjao Labour? Prosto: u Labouru su culi ono sto su hteli da cuju, tj aklamacije i trazenje sprovodjenja jos ludjih i jos-u-levo-ideja, ali populacija na Twitteru i Fejsu nije reprezentativna siroj populaciji i svim tim blue collarsima, kojima kao teze. Tacno je da su "radnicke klase" otisle dosta UKIP-u, a ostatak ideologa zelenima, ali to je upravo zato sto sve ono o cemu je Labour trubio, a slicno cini i sada, samo jos radikalnije, nikoga ne interesuje. Ed Miliband je covek bez harizme, aparatcik, kao i Corbyn. A zasto su sindikati krivi? Pa zato sto oni imaju najvecu tezinu oko izbora lidera prilikom glasanja. A sindikati su tu vise da stite sebe i svoj uticaj, nego "radnike", od kojih vecina nece nista da ima zajednickog sa njima.

 

I na kraju, SNPu je zaista odgovarao Cons na vlasti, sto je i samoj Nikoli procurelo pred nekim mangupima, koji su je ocinkarili medijima, jer Labour bi morao da pojede govno i otisli bi sa njima u koaliciju, ali onda bi postalo jasno da je SNP najbolja opoziciona stranka, ali kad si na vlasti, gutanje zaba bi bilo neukusno i tek onda bi doslo do izrazaja da njihove ideje nisu tako dobre za Skotsku, a kamoli za UK.

Link to comment

Zaboravih renacionalizaciju energy companies, kontrola rente u Londonu i ostalih gluposti koja prilici samo nekome ko nikada nije radio u privatnom sektoru.

Link to comment

Sutra ću detaljnije da odgovorim. Suštinski, ti stvari posmatraš iz lične ideološke perspektive i ne dopuštaš da postoji drugačiji pogled na svet.

Link to comment

Ok, mada se ne slazem da gledam na svet ideoloski - sebe ne posmatram kao desnicara, vec centristu blize levo. Govorim iz iskustva mnogih zemalja, koji su pokusali slicne stvari i neslavno zavrsile, kao i kroz primer onog lika u SAD koji je svima dao living wage,a sada je na prosjackom stapu.

 

Na kraju, za mene je politika, sa bezbedne udaljenosti, gde je najveci problem svetska titula u ragbiju, sport. 

Link to comment

Pratim labour hustings, Corbyn jebe ne vadi... abolition of the House of Lords! :Hail:

 

 

 

 

Tony Blair could face trial for 'illegal' Iraq war, suggests Jeremy Corbyn

Corbyn, the Labour leadership frontrunner, claims Chilcot report may lead to ‘consequences’ for former PM over decisions made during 2003 invasion

Link to comment
×
×
  • Create New...