Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Kritikuje nas kako slusamo Evroviziju penisom. A vidi kako ona cita knjige! :DBudi pravo zensko, daj bre nesto o njegovim knjigama, pusti frizuru! -_-
Nije mi (još) nijedna njegova knjiga došla pod ruku, inače bih ja drugačije! :wicked: -_- Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Nije mi (još) nijedna njegova knjiga došla pod ruku, inače bih ja drugačije! :wicked: -_-
E onda nista! Ma znao sam ja da nesto tu nije u redu, ne bi ti odma' o piscevom frajerstvu. -_-:)
Link to comment
Kritikuje nas kako slusamo Evroviziju penisom. A vidi kako ona cita knjige! :DBudi pravo zensko, daj bre nesto o njegovim knjigama, pusti frizuru! -_-
ma ne slušaj je ništa, hemon je proćelavi štreber! :lolol:šalu na stranu :lolol: sigurno znaš da je zdimio iz sarajeva malo pre nego što je grunulo i da je u međuvremnu propisao na engleskom, tamo u americi. aprišijejšn! međutim, ne mogu da se otmem tom utisku da pripada ovom mučenom pravcu, od bore ćosića, preko dubravke ugrešić, pa sve do miljenka jergovića... ima tu krupnih razlika, znam... ali zajedničko im je to da su pre raspada domovine pisali nešto prilično različitog od onog što pišu danas.baš sam u poslednjih par nedelja čitala dosta ovih mučenih savremenika. ugrešićka se otela baba jagom. zaista vredi pročitati. jergovićeva ruta tanenbaum takođe o kej... pročitala sam usput i mama leone, sarajevski malboro, muzej bezuvjetne predaje, ministarstvo boli... muka me uvatila. neću više to da čitam.još mi se tu provukao i izvesni damir karakaš, kako sam ušao u evropu... sad mi dođe da lupam glavom u zid.htela sam to da kažem, umalo da zaboravim :lolol: hemon je pre rata bio lucidan i duhovit... sviđalo se nekom ili ne, a onda posle rata, sve je sjebano, jadno i mučno... mada mislim da u romanu nowhere man ima jedan dobar fazon, ali sad više ne mogu da ga se setim... setiću se
Link to comment

Jel može neki "Yu writers for dummies"? Ja ne čitam ništa od domaćih pisaca, bilo je pokušaja u vidu Valjarevića (u Zimskom dnevniku opisuje moj kraj, pa mi bilo lako), ali sada nikako. Ništa. Mislim da sam pročitala 10 knjiga napisanih na shr. od perioda obavezne lektire (mada se ni tu ne bih istakla nekim rezultatom).Jel ima neki dobar način da se počne?hehzanimljivo mi sada dok ovo pišem, setim se da, kada idem u bioskop, idem da gledam samo domaće filmove. bilo šta. fantom, aždaha, kad porastem biću kengur, zona zanfirova, jbt, bio čak i jedan kusturica).

Link to comment
proćelavi štreber! :lolol:
Ovo štreber nema veze sa izgledom, a ovo prvo (više) nije tačno. :PReći ću neku i o delima, sam' da ih se dokopam, ka'em vam...
Link to comment

@ slepa zivana: znam da je otisao u Ameriku na neku ekskurziju i tamo ostao, jer je ovde pocelo sranje. I da je odlucio da pise na engleskom. Ali nisam citao nista od njega ni pre ni posle odlaska u USA. Inace, ne smeta meni ako je "sve je sjebano, jadno i mučno". Kad vec pominjes Jergovica, jel' neko probao ovu novu mu knjigu Srda pjeva, u sumrak, na duhove? Iako sam vec ovde rekao svoje utiske o Ruti i Dvorima od oraha (koji nisu bili bas extra), ovo me nesto zaintrigiralo, pa cu potraziti. @ Tihajeza: kao sto mozes da vidis na ovom topicu i ja se tek polako ukljucujem u savremene domace tokove, s tim sto sam nekako vise krenuo od zapadnog dela nase (bivse) domovine. I koliko mogu da primetim, ovako gledajuci povrsno, konkretno srpska knjizevna scena je nekako najtanja (bar je slabo primetna u odnosu na hrvatsku, bosansku, pa cak i crnogorsku). Ili gresim?

Link to comment

kad je nowhere man izasao kod nas, secam se da sam bila na knjiginom sajtu, tad ga je hostovao izdavac (doubleday), ili neke novine, ne secam se. lep je bio, u crnoj i sivim tonovima. sadrzajno, narocito vodic kroz chicago i sarajevo.sad vidim da je ugradjen u hemonov licni sajt.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
Jel može neki "Yu writers for dummies"? Ja ne čitam ništa od domaćih pisaca, bilo je pokušaja u vidu Valjarevića (u Zimskom dnevniku opisuje moj kraj, pa mi bilo lako), ali sada nikako. Ništa. Mislim da sam pročitala 10 knjiga napisanih na shr. od perioda obavezne lektire (mada se ni tu ne bih istakla nekim rezultatom).Jel ima neki dobar način da se počne?
Počni od Vidojkovića, Đavo je moj drug npr. ili Pikavci na plaži. :wicked:
konkretno srpska knjizevna scena je nekako najtanja (bar je slabo primetna u odnosu na hrvatsku, bosansku, pa cak i crnogorsku). Ili gresim?
Sčito Spahića?
Link to comment
Počni od Vidojkovića, Đavo je moj drug npr. ili Pikavci na plaži. :wicked:
Ja sam od Vidojkovica procitao tri knjige: Kandze, Ples sitnih demona i Sve crvenkape su iste. Sve tri su mi relativno slucajno dosle pod ruku. Nista specijalno, niti to ima neku dubinu, cak bih rekao klozetska literatura (dobar deo i jesam procitao sedeci na WC solji :D ). Medjutim, postoje dve znacajne stvari tu: prvo, sve tri knjige sam procitao veoma brzo, prakticno ih neispustajuci iz ruku. Drze paznju i svakako su dobre za ubijanje vremena. I drugo, ove tri knjige se desavaju u tri razlicita vremena (vremenska perioda) (Demoni pocetkom devedesetih, ono, 91./92./93., tako nesto ne secam se tacno; Kandze za vreme protesta 96/97. i Crvenkape posle 2000.) i uspeo je jako dobro da prenese atmosferu i filing svakog od tih vremena. Uspeo je da me vrati u ta vremena, tj. da evocira moje uspomene iz tih perioda. Jebemliga, to bas nije za potcenjivanje. Mislim, ako kod Vidojkovica moze da se pronadje nesto vredno, onda je, po meni, upravo to. Sad, moguce je da to kod drugih ljudi nema isti efekat kao sto je imalo na mene.
Sčito Spahića?
Jok. Nisam cito nista od crnogoraca, pricam samo o utisku u javnost. I Nikolaidis i Balsa Brkovic su "atraktivniji" od srpskih predstavnika. Da se razumemo, ovde pricamo o ovoj "mladjoj" generaciji pisaca, koji (bi trebalo da) su sada aktuelni, od kojih se ocekuje nesto u buducnosti, od kojih se ocekuje da budu nosioci knjizevnosti ex-Yu prostora u narednih dosta godina. Dakle, ne Basara, Albahari, Velikic, Petkovic, i sta-ti-ja-znam ko sve jos (oni su predstavnici nekih starijih generacija, da ne kazem proslih vremena).E sad, posmatrajuci medije (a i citajuci pomalo), ono sto ja primecujem je taj nedostatak jakih predstavnika srpske knjizevnosti. Dakle, kod hrvata imamo Baretica, Jergovica, Dezulovica, kod bosanaca Bazdulja, Hemona (dobro ajde on je americki pisac :D ), Pirketa, kod crnogoraca gorepomenute. A Srbija? Hmm, koga tu imamo: Arsenijevic, Vidojkovic, Kecmanovic? Pa imaju i oni iz Betona, Ciric i onaj drugi, kako se zvase?Da li ja gresim? Vrede li ovi "nasi" predstavnici, da li su oni na istom nivou sa ovim predstavnicima ostalih republika? Ili su me zavarali mediji? Mozda su ovi nasi i bolji? Pitanja za sve one koji su citali nesto od svega ovoga i koji su kolko-tolko upuceni u ovo. Edited by Sludge Factory
Link to comment

slicno se pitam i ja. sto ovde nema? ili mozda ima ali ja nisam primetila?aj da doprinesem jednim zapazanjem: svi hrvatski pisci koje si naveo, a i neki drugi koje si zaboravio, ante tomic na primer, poticu iz novina. svi su napravili karijere u novinarstvu. bazdulj je novinar, pirke takodje. mozda je i nikolaidis?! ne znam sta sad covek treba da zakljuci dalje iz toga, ali mi je zanimljivo da im je nzs novinarstvo. a da, pametniji bi zakljucio da su prvo naucili da pisu, pa su onda otisli u knjizevnost. i kad smo kod crnogoraca, ovo mi se cita: http://www.milanjunak.com/mj/home.htmlali nema u beogradu, trazila sam.moracu da nabavim.

Edited by darling
Link to comment
Da li ja gresim? Vrede li ovi "nasi" predstavnici, da li su oni na istom nivou sa ovim predstavnicima ostalih republika? Ili su me zavarali mediji? Mozda su ovi nasi i bolji? Pitanja za sve one koji su citali nesto od svega ovoga i koji su kolko-tolko upuceni u ovo.
zaboravio si najvrednijeg od nasih, a i ja sam, pa sam se dosetila: ljuba zivkov. on je vrhunski knjizevnik.
Link to comment
slicno se pitam i ja. sto ovde nema? ili mozda ima ali ja nisam primetila?aj da doprinesem jednim zapazanjem: svi hrvatski pisci koje si naveo, a i neki drugi koje si zaboravio, ante tomic na primer, poticu iz novina. svi su napravili karijere u novinarstvu. bazdulj je novinar, pirke takodje. mozda je i nikolaidis?! ne znam sta sad covek treba da zakljuci dalje iz toga, ali mi je zanimljivo da im je nzs novinarstvo. a da, pametniji bi zakljucio da su prvo naucili da pisu, pa su onda otisli u knjizevnost. i kad smo kod crnogoraca, ovo mi se cita: http://www.milanjunak.com/mj/home.htmlali nema u beogradu, trazila sam.moracu da nabavim.
Da, i Nikolaidis je novinar, odn. kolumnista (sad ne znam, morao bih da potrazim po netu njegovu tacnu biografiju, da li je prvo bio novinar, pa onda postao pisac kao ovi hrvati, ili je samo kolumnista). Ali tacno i interesantno zapazanje. Ovi su svi krenuli od novinarstva, pa tek onda uplovili u knjizevnost. Naravno, treba ovde neko pametniji i strucniji od mene da izvede zakljucke iz toga.
zaboravio si najvrednijeg od nasih, a i ja sam, pa sam se dosetila: ljuba zivkov. on je vrhunski knjizevnik.
Cika Ljuba je :kralj: i sjajno pise, ali nije napisao ni jedan roman (ili jeste, a ja za to ne znam :o ). Ovde sam se najvise osvrnuo na knjizevnost u uzem smislu (dakle romane, pripovetke i poeziju). Naravno da kod nas ima sjajnih ljudi koji dobro pisu (Teofil, Ljuba), ali oni nisu pisci u ovom smislu o kojem pricamo. Edited by Sludge Factory
Link to comment

tu je i mene iznenadio zivkov. on jeste pisac bas u tom smislu. kupila ja pikardijsku tercu ne ocekujuci nista, vec da mu odam postovanje. ostavim je pored kreveta, da bude rezervna noca knjiga. i mic po mic, recenicu po recenicu, iscitam je vise puta, prvo bez reda, onda jos jednom, pa ispocetka, pa s kraja, pa je citam i dalje. to jesu sabrane kolumne, ali je njegovo majstorstvo preraslo formu, otislo u pripovetku. on je kao iljf i petrov u jednom. (i njih dvojica su pisali pripovetke i, evo sad se prisecam, takodje su bili novinari.) steta sto ne napise roman. i jos mi se cini da bi s misom vasicem bio odlicna kombinacija da ga ispisu u 4 ruke, balkanskih dvanaest stolica i balkansku zlatnu telad.

Edited by darling
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...