Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Dosta citam pisaca poniklih na sfrj tlu, ali Jergovica apsolutno nikad nisam pozelela da citam. Citala sam njegove price na netu, negde je pisao, u nekim bosanskim novinama, nedeljniku, ne mogu da se setim, ili hrvatskim, nemam pojma, to je bilo u redu, citam redovno na netu njegovu kolumnu u Jutarnjem, ali romani me uopste ne privlace. Zasto je to tako, nemam pojma.
ah, nisi jedini. s tom razlikom sto ja jergovica ne mogu uopste da citam, za mene je to nepodnosljiv davez. dok doticni nije zablistao na spisateljskom nebu, velikic mi je bio misterija te vrste, ali evo, ovom prilikom se izvinjavam zbog toga.1 je jergovic!specijalista opste prakse, pokriva sve redom: od `cosmopolitana`, preko dnevnih novina do proze, i to, ni manje ni vise, nego romana. jasno da je to stvar ukusa, ali ne dogodi mi se dosad da odustanem od knjige jos na prvoj strani.na stranu sto je arogantan i skroz antipatican, sto nema problem da se proda svuda gde mu neko ponudi $. a nude mu ohoho fine svotice. mada i ja dalje ne uspevam da skuzim: za sta?!inace me podseca na slucaj njegovog kolege i drugara, ede popovica, koji je, za razliku od jergovica (koji dosadom momentalno usmercuje, ali bar prica nekakvu pricu), haotican, apsolutno necitljiv i bez ikakve inspiracije i ideje, osim sto u formi knjige prepricava kvartovske dogodovstine koje skuplja u lokalnim novozagrebackim kaficima. e, taj je knjizevni genije poslednjih godina urednik neke edicije, ne secam se koje IK.pa ondaK, robert perisic - pisac & knjiz. kriticar... to sto je ispodprosecan ga nimalo ne precava da se izdaje za oba i sto je najzalosnije, bude i priznat kao takav.naime, iz cele te FAK-klape, izdvojila bih tek njih nekoliko koji jesu kvalitet, al` ne bih da ih spominjem u istom postu s ovima <_< ne treba da mi zahvaljujete za ove anti-preporuke koje ce vam ubuduce eventualno ustedeti vreme i psotedeti neurone :P
specijalista opste prakse...ali zanatski potkovan. ima price i vlada njima.pisci opazaju, istrazuju, preradjuju, pisu.poneki ispisu stotine stranica, iako nemaju fabulu radnje. stara praksa koja je, relativno nedavno, uceno nazvana при?м (moze i "prosede").ruta tannenbaum... porodicna povest jevrejskog devojceta (ne manjka postmoderna istorijska podloga) je fon za muc(e)no suocavanje sa domacim tada-i-sada preovladjujucim purgerskim weltanschauung-om.balkanski zola, sa stoikusur godina zakasnjenja. zanimljiv pokusaj evokacije mitteleurop?isch majstora ironije. inace me podseca na slucaj njegovog kolege i drugara, ede popovica...nisam citala, ali da taj nije m. kapor reinvented?
Zavrsih i Rutu Tannenbaum danas. Opet onako, mnjah. Ok, ima pricu i prica je solidno, ideja je ok i osnovna poruka, ali mi je to sve nekako ravno. Nisam siguran da cu opet uzeti da citam nesto od Jergovica.
Link to comment
neocekivan i drag poklon: bernar pivo, recnik zaljubljenika vina.knjiga je, a kakva bi bila, pitka, bogata i zivahna. hvala prevodiocu :)
milojko knezevic..simpaticne ispicuture. iako su mnogi pijanci dzangrizavi, pakosni i grozni,ima i onih koje cirka cini simpaticnim.ispicutura kojima preterivanje sa bocom ne podriva nekakvu radosnu i nehajnu filozofiju zivota.vino ih dovodi u euforiju koju zele da prenesu na drustvo koje terevenci,pa i na one koji se tu slucajno zateknu. pevaju iz sveg glasa refrene o vinskoj zedji i o zadnjici.cesto i promuknu, ali i dalje pevaju. vole ponesto i da pipnu,prsti im jos znaju gde su prava mesta...
Link to comment
milojko knezevic..simpaticne ispicuture. iako su mnogi pijanci dzangrizavi, pakosni i grozni,ima i onih koje cirka cini simpaticnim.ispicutura kojima preterivanje sa bocom ne podriva nekakvu radosnu i nehajnu filozofiju zivota.vino ih dovodi u euforiju koju zele da prenesu na drustvo koje terevenci,pa i na one koji se tu slucajno zateknu. pevaju iz sveg glasa refrene o vinskoj zedji i o zadnjici.cesto i promuknu, ali i dalje pevaju. vole ponesto i da pipnu,prsti im jos znaju gde su prava mesta...
lepo, zar ne :)knezevic se dosta bavio i beketom, a sad vidim da je prevodio i de sada, sto bih jako volela da vidim.
Link to comment
lepo, zar ne :)knezevic se dosta bavio i beketom, a sad vidim da je prevodio i de sada, sto bih jako volela da vidim.
ma cijelu knjigu je moguce navesti i nanizati, kakvo elegantno shtimanje na ladanjski lad!nego, uputi me u tog desadea,mora da je zgoda?
Link to comment

Konacno sam dosao do Jebo sad hiljadu dinara Borisa Dezulovica i poceo sa citanjem. Za sad super! ^_^Paralelno sa tim, onako usput, cituckam i knjigu Misela Onfrea Ateoloska rasprava. I tu sam tek pri pocetku, ali zanimljivo. :)

Link to comment
Paralelno sa tim, onako usput, cituckam i knjigu Misela Onfrea Ateoloska rasprava. I tu sam tek pri pocetku, ali zanimljivo. :)
aj Sladze, ne mrzelo te, kucni koju o toj knjizi. :)
Link to comment

"Jebo dinare" je moja generacijska knjiga, glavni junaci su moji vrsnjaci i bila mi je veoma dirljiva, kao nekakva "Krvava bajka"... I svi umrli u istom danu... Naterala sam i druga iz Ljubljane da procita. On se mlatio, razvlacio mesec dana, uvek bi zaspao posle nekoliko desetaka redova. Bilo mu dosadno. To sam dozivela vrlo licno i onda sam se izdrala na njega da, ako nista drugo, iz tog moze da procita kakva bi mu bila sudbina da se rodio 200-300 km istocnije. Nego, citam sad Nikolaidisa "Mimesis"?! tako nekako se zove knjiga. Preporucila mi knjizarka u Cepteru. Nisam ocekivala nista, cak niti ne volim kako izgleda ta VBZova biblioteka, a onda se prijatno iznenadila. Prvo jedna morbidna prica, od koje mi se povracalo, ali to jeste valjda poenta umetnosti - da izazove osecanja, a ova je bas izazvala. I onda taj romancic "Mimesis" koji sam pocela da citam nocas i jedva ispustila knjigu iz ruku. Opet jedan moj skoro vrsnjak, malo mladji, i njegov zivot u devedesetima, Bosna, Srjugoslavija, ne znam da li pise o junaku, ili Nikolaidis pise o sebi, jako, jako zanimljivo i otvoreno, bez ikakvih eufemizama... Napisacu jos kad je dokrajcim.

Link to comment
Vazi, kad jos malo budem poodmako, ipak sam tek na pocetku. Ali mozes da procitas prikaz o knjizi od mnogo pametnijeg nego sto sam ja: Muharem Bazdulj je pisao o toj knjizi u Vremenu, ali nazalost tekst nije dostupan na sajtu, pa jedino da zamolis nekoga ovde ko dobija vreme preko neta da ga postavi.
ne bih se trenutno opterecivala nikakvim prikazima, kritikama (dovoljna mi je kazna literatura sa kojom se suocavam u ovom periodu...). zanima me samo tematika, stil pisanja isl. pa da vidim dal' i ja da posegnem za citanjem tog stiva. anaway, thanx. :)
Link to comment
ne bih se trenutno opterecivala nikakvim prikazima, kritikama (dovoljna mi je kazna literatura sa kojom se suocavam u ovom periodu...). zanima me samo tematika, stil pisanja isl. pa da vidim dal' i ja da posegnem za citanjem tog stiva. anaway, thanx. :)
Hmm, evo sta pise na poledjini knjige (o samoj knjizi):
...U filozofiji je nekada postojalo doba "Bog je mrtav". Nase doba, dodaje Onfre, jeste pre doba njegovog povratka. Neophodan je argumentovan, snazan i militantan ateizam, jer je sve ocitija mrznja prema razumu, slobodi, zeljama i nagonima, dakle prema zivotu. Svi ti vidovi mrznje poticu iz istog poriva smrti, koji propovedaju judaizam, hriscanstvo i islam, iza kojih stoji takoreci isto verovanje: "smrt na zemlji u ime vecnosti na nebu".
Knjiga je govori o religiji, bogu i onome sto treba "preduzeti" protiv njih, dakle o ateizmu. Na pocetku kratko govori o svojim susretima sa razlicitim religijama po citavom svetu, o, u sustini, ok ljudima, koji su zavedeni religijom, koji su zrtve raznih zamlata tzv. bozijih predstavnika na zemlji. Sta da ti kazem, knjiga pocinje citatom iz Niceovog Ecce homo. :)Sto se stila pisanja tice, onako, relativno je opusten, bar ovde dokle sam ja stigao, bez mnogo teske filozofije, mada se vidi da je covek filozof, a ne pisac. Malko je zbrdo-zdolasta, mada moguce da je to zbog prevoda (izdanje Rad, prevod Dana Milosevic).Sve u svemu, filozofski Ricard Dokins :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...