Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

general mrtve vojske - ismail kadare... talijanski general 20 godina posle II rata sakuplja kosti vojnika po albaniji...
To je sjajna knjiga!Jedino do čega sam još došao, na srpskom je Palata snova.Nakon nešto dužeg zadržavanja na Ficdžeraldovom Lepi i prokleti, slistio Egziperijev Noćni let po sedamnaesti put, a sada još jedna repriza: Kipling - Čovek koji je hteo da bude kralj i druge pričePretpostavljam da je ovo reprint male, neugledne, bele knjižice koja se mogla naći u knjižarama tokom devedesetih, ne sećam se izdavača i čak mi se čini da su neke od priča izostavljene.No, na stranu oprema i obim - sadržaj je briljantan.
Link to comment
e, ovo vec deluje jako zanimljivo :D thanks, Indi.
Zaboravilo se... kako bi rekao pravi Indy, "nije to zbog godina, to je zbog predjene kilometraze." Edited by Indy
Link to comment

Cigansko groblje od Zivojina Pavlovica.zna li neko, jel ima jos da se kupe Zivojinovi dnevnici (Izgnanstvo, Ispljuvak pun krvi i Diarium)??

Link to comment

Nisam stigla da napišem nešto o Bratu čika-Davida. E, pa... isto kao i uvek: odlično od početka do kraja, svaka rečenica mu je just right i pripovetka za sebe... Očaravajući čika D. :heart: i užasna tema.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

PATRIJARHALNI SAVET AMERIČKOM PUTNIKUJedne godine putovao je moj ujak Melik iz Frezna u Njujork. Pre no što će poći na železničku stanicu, posetio ga je njegov stric Garo i pričao mu je o opasnostima putovanja.? Kada uđeš u voz ? reče starac ? pažljivo izaberi mesto, sedi i ne obaziri se oko sebe.? Razumem ? reče moj ujak.? Po polasku voza, ubrzo će doći dva uniformisana čoveka iz hodnika i tražiće ti kartu. Ne osvrći se na njih. To su varalice ? reče starac.? Kako ću to znati? ? upita moj ujak.? Ti ćeš već to znati ?reče starac. ? Nisi više dete.? Razumem ? reče moj ujak.? Nećeš tako preći ni tridesetak kilometara, a već će ti prići jedan ljubazan mlad čovek i ponudiće ti cigaretu. Reci mu da ne pušiš. Cigarete sadrže opojno sredstvo.? Razumem ? odgovori ujak.? Kad budeš išao u kola za ručavanje, sudarićeš se sa jednom mladom ženom, koja će to namerno učiniti i skoro će te pri sudaru zagrliti ? reče starac. ? Ona će biti vrlo privlačna i mnogo će se izvinjavati. Bilo bi prirodno da se s njom sprijateljiš. Namerno izbegni tu prirodnu stvar, uđi i jedi. Ta žena je pustolovka.? Sta je ta žena? ? upita ujak.? Uličarka ? prodera se starac. ? Ti samo uđi u kola za ručavanje i jedi. Naruči najbolje jelo, a ako su kola za ručavanje prepuna i ako za suprotnim stolom bude sedela lepa mlada žena, nemoj je gledati u oči. Ako ti se obrati, pravi se kao da si gluv. ? Razumem ? rece ujak.? Pravi se da si gluv ? reče starac. ? To je jedini način da to izbegneš.? Sta to da izbegnem? ? upita moj ujak.? Da izbegneš bezizlazan položaj ? reče starac. ? Ja sam putovao. Ja znam šta ti govorim.? Razumem ? reče opet ujak.? Nemoj da ti ponavljam ? reče starac. ? Svršeno. Ja imam sedmoro dece. Moj život je bio bogat, i bio je život pravednika. Nemojmo na to više misliti. Imam zemlje, vinograda, voćnjaka, stoke i novaca. Čovek ne može sve imati u isto vreme, sem za jedan ili dva dana.? Razumem ? reče ujak.? Kada se budeš iz kola za ručavanje vraćao na svoje sedište ? reče starac ? proći ćeš kroz kola za pušenje. Tamo ćeš videti ljude kako se kockaju. Igrači će biti tri čoveka srednjih godina sa prstenjem na prstima, koje izgleda vrlo skupoceno. Oni će ti se ljubazno pokloniti i jedan od njih će te pozvati da se pridružiš igri. Reci im: Ništa ne razumem engleski.? Razumem ? reče moj ujak.? Eto, to je sve ? reče starac.? Velika vam hvala ? reče moj ujak.? Još nešto ? reče starac. ? Kad pođeš na spavanje, izvadi novac iz džepa i stavi ga u cipelu. Cipelu onda stavi pod jastuk, drži cele noći glavu na jastuku, i nemoj spavati.? Razumem ? reče moj ujak.? Eto, to je sve ? reče starac.Starac ode, a sledećeg dana moj ujak Melik pope se na voz i otputova pravo, preko cele Amerike, do Njujorka. Dva uniformisana čoveka nisu bila varalice. Čovek sa otrovnom cigaretom nije došao, lepa žena nije za vreme ručka sedela za stolom prema mom ujaku, a u vagonu za pušenje nije bilo kockanja. Moj ujak je stavio svoj novac u cipelu i stavio je cipelu pod jastuk. Cele prve noći držao je glavu na jastuku i nije spavao, ali sledećeg dana napustio je ceo obred.Sledećeg dana je on sam ponudio jednog mladog čoveka cigaretom, koju je ovaj primio. Za vreme ručka jedva je našao načina da se dokopa jednog mesta i sedne za sto sa jednom mladom damom. On je sam započeo partiju pokera u kolima za pušenje, i pre no što je stigao do Njujorka, upoznao se sa svim saputnicima i ceo voz je njega poznavao. A kada je voz prolazio kroz Ohio, moj ujak i mladi čovek, onaj koji je primio cigaretu, zajedno sa dve dame koje su putovale u Vesar, sastavili su kvartet i pevali ?Wabash Blues?.Putovanje je bilo vrlo ugodno.Kad se moj ujak Melik vratio iz Njujorka, njegov stari stric Garo ga opet poseti.? Vidim da dobro izgledaš ? reče on. ? Jesi li se pridržavao mojih uputstava?? Svakako da jesam, striče ? odgovori ujak. Starac se zagledao nekud u daljinu.? Zadovoljan sam što se bar neko koristio mojim iskustvom ? reče on. Vilijam Sarojan, Beograd, 1965.

Link to comment

albahari - dijaspora i druge stvaripročitala jedan deo pod nazivom 'himna'. prvo sam umirala od smeha a na kraju su mi grunule suze na oči...

Link to comment

4 zapocete, ostavljane vise puta zbog posla i nepostojanosti karaktera (1 zizek, 1 apdajk, 1 biografija virdzinije vulf i 1 nadnaravni triler sa zlim covekom koji zivi 1000 godina), a kao posledica svega, citam bracu karamazove. i gledam bracu bluz, sad bas na lokalnoj televiziji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...