Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

8 hours ago, Papovac said:

uzgred, poslednja ivanjijeva knjiga, bilo  jednom u jugoslaviji, je bas losa. kao da je, bukvalno, pisana bez urednika.

misliš da laguna ima urednike?

  • +1 4
Link to comment

Pročitao Serotonin od Uelbeka - ne mogu reći da sam oduševljen. Spoznaja da je sve otišlo u pm nam je odavno poznata ili nas sa ovog podneblja koji smo se svega nagledali više ne može da iznenadi ništa.

 

 

Link to comment

završio sam sa bukovskim. posle "palpa" pročitana je i "pošta". šta da kažem, dobro je da sam pročitao, imam saznanje više i ne mislim da tražim išta drugo što je napisao. cenim da je to neka vrsta satire, parodije ali graditi stil u kome je u malte ne svakoj rečenici reč vezana za seksualne aktivnosti nije nešto što me obara.

  • +1 1
Link to comment

U mojoj knjizi je nakon Žena išao dobar pogovor o njegovom životu i stvaralaštvu, pa se nauči da postoji hronološki red romana, priča..

 

Sad sam uzeo Bludnog sina, dakle redom od početka - o tome kako se ovaj osobenjak formirao kroz dril maltretiranja, tuča, druženja sa izopštenicima, okružen socijalom, siromaštvom.. Sirovo, grubo, u autentičnom mirisu low lajfa.

 

Sa uvidom u ovih par naslova, očekivao sam i malo više u smislu slobode jezika, pa i avantura, pošto biti čulan, libidan i alkoholisan nije sve. Na momente je monotono - s obzirom na ugled autora (ili moja neosnovana očekivanja). Sam kaže da je njegovo pisanje 95% istina, 5% fikcija. Ovo štivo pojačano sa jedno 15% fikcije, to bi bio praznik, da završi sa spermom u nosu, a da nije bio gej seks, tako neki detalj.. strejt ali kinky. 

 

Kako li bi pisao danas, u ovoj vizuelnoj sveprisutnosti perverznog XXX-a, da li bi uopšte?

 

Ipak mi je odličan za ovo prevruće ljeto.

 

Link to comment

Свакако је фактор и у ком животном добу читате одређене ауторе, ја сам рецимо Буковског читао са неке 23-24 године рецимо, да сам читао са 50+ вероватно би ми и перцепција била другачија.
 

Мада сам и тада имао одређене предрасуде јер је Буковски био вероватно најцитиранији писац по фејсбуцима у оно доба када је то још било прилично популарно. Оно ред Коеља, ред Буковског. Испоставило се да није то уопште тако лоше, само га треба читати у неком тинејџерском / ране двадесете добу, као и Селинџера нпр.

  • +1 3
Link to comment

Klasa je večna :fantom: pa tako nije ni važno u kom dobu se čitaju Selindžer i Bukovski.

 

Bukovski je sažet u svom izrazu, sposoban da sa malo reči gađa suštinu, beskrajno je duhovit (ne postoji literatura koja me je u životu više nasmejala od onoga što je Bukovski napisao), a najbolje od svega je što sebe nije uzimao preozbiljno. Takav stav verovatno mu je omogućio da pregura kroz život. Ukoliko bih povlačio paralele, Bukovski je temama i ljudima kojima se bavio blizak klasicima američke literature poput Marka Tvena i Vudija Gatrija.  

 

 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Ras said:

Bukovski je sažet u svom izrazu, sposoban da sa malo reči gađa suštinu, beskrajno je duhovit

iz jedne price: gl. junak u popularnoj la knjizari, vec je nesto objavio po underground fanzinima ali je jos nepoznat, sto se kaze: neafirmisan. lista nesto, muva se tuda. pored njega, a ne primecujuci ga, srela se dva poznata pisca i "razmenjuju malo uctivo govno od zvake".

pisac mocne poezije i kratkih prica.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 1
Link to comment

Ja sam citao Bukovskog u gimnaziji i ostao mi je u odlicnom secanju ali nikada nisam imao potrebu da mu se vratim kasnije.

  • +1 2
Link to comment

@Ras
 

Agree to disagree, у годинама конкретно господина Ђорђа и мени би Буковски ценим био баналан, не бих се одушевио верујем.

 

Селинџер слична прича, посебно је ловац књига коју реално треба прочитати у тинејџерском добу, није случајно у лектири за први разред средње.

 

Исто тако наравно има и контра примера књига које по мом мишљењу нису за неко незрело доба, односно можда и јесу али није згорег прочитати их поново након неких 10, 15, 20 година.

  • +1 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

u mom slucaju je to pre pitanje senzibiliteta i stila pisanja, do godina - bukovski mi nije prijao ni sa 15, ni 18, a ni s 50+. prosto mi ne lezi, poput domacih, na neki nacin, sledbenika tipa, nekada ranije prelevica, ili sejranovica i valjarevica odskora - apsolutno sve sto sam procitao od doticnih me ni na koji nacin ne dodiruje - samo ravna linija.

  • Tužno 2
Link to comment
2 hours ago, johan nagel said:

@Ras

Селинџер слична прича, посебно је ловац књига коју реално треба прочитати у тинејџерском добу, није случајно у лектири за први разред средње.

 

meni je lovac baš primer knjige koja se nekako po inerciji nalazi u lektiri na konto kultnog statusa, školske tematike i pitke proze, a zapravo je pisan za ozbiljniju publiku. eno pun redit likova koji su to čitali u školi i ništa nisu skapirali, holdena mahom doživljavaju kao nekog nadrkanog baju bez pokrića a ne ono što je zapravo bio, tj. žrtva zlostavljanja. cenim da ljudi koji znaju da se s glavnim likovima ne treba poistovećivati nego empatisati s njima generalno vole lovca (i salingera uopšte), a u školama čitalaca na tom nivou ima jako malo.

 

a buk je više pitanje stila, ako je na tvojoj talasnoj dužini biće ti car i sa 17 i 77 godina :sleep:

Edited by Calavera
  • +1 4
Link to comment

posto je seks, jelte, uvek provokativna i zapaljiva tema, cini mi se da su bukicu-mukicu cesto citali samo tako. ja se slazem s onima koji kazu da za njega seks nije motiv, nego alat za price o skrajnutosti, usamljenosti, nesigurnosti, avresiji i nasilju prema ljudima, krhkosti i ugrozenosti lepote i dobrote u svetu, socijalnim problemima. i sve to recenicama u kojima nema ni trunke manirizma.

recimo, prica iz "prica o obicnom ludilu", o ostarelom glumcu-pederu kojeg u njegovoj poprasnjaveloj vili ubijaju dvojica latinosa.

 

jos, mi smo imali srece da su ga prevodili najbolji: voja sindolic, flavio rigonat, nina zivancevic... ljudi koji su poznavali, razumeli i voleli americku kontrakulturu.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, le petit nicolas said:

posto je seks, jelte, uvek provokativna i zapaljiva tema, cini mi se da su bukicu-mukicu cesto citali samo tako.

 

Pa da, to je bila moja višedecenijska predrasuda.

 

Sad sam u godinama kada bih poželio da popijem i popričam sa takvim likom.

 

Prebrojao sam 5 različitih utisaka iz isto toliko čitalačkih uglova. Fina stranica.

 

 

 

Edited by autsajder
Link to comment

moja majka ga obožava. imali smo njegovu uramljenu fotografilu u kući kad sam bila dete. ona je negde našla njegovu adresu i poslala mu je pismo i 10 dolara za piće :lol:

 

prvo mi je dala da čitam bludnog sina i to mi se dopalo, bilo je duhovito, ali već sam bila pročitala lovca u žitu i bila sam očajna što ne mogu da nađem nikog ko je tako divan kao holden.

pročitala sam samo taj jedan roman.

 

kad sam zadnji put bila na letovanju 2009. na pacifiku, upoznala sam jednog amerikanca u hostelu pa smo se malo družili i obilazili grad zajedno. pitala sam ga šta čita i on počne da mi prepričava, to je roman o nekom klincu koji je rošav i sjeban a ćale ga maltretira, nisam zapamtio kako se zove... a ja ne znam kako se na engleskom kaže bludni sin. reko, da nije bukovski... jeste, poljak :lol: i tako mi rajan da bludnog sina na engleskom. to je bila prva knjiga koju sam pročitala u originalu.

 

pročitala sam i jednu strofu njegove poezije koju mustangov muž ima istetoviranu na ruci.

 

majka zna moge anegdote iz njegovog života, čitala je neke intervjue, a sigurno je nešto i izmislila.

 

to je na neki način bio moj ujak u njujorku :lol: 

 

"zašto su kinezi žuti? zato što piju svoju pišaćku" :lolol:  to je iz bludnog sina

 

i šta je rekao šefu kad je dao otkaz u pošti, a imao je već 50, 60 godina: "rešio sam da započnem novu karijeru" to je majka sigurno izmislila, ali ja spremno čekam dan kada ću to reći svom šefu.

  • Wub 5
  • Haha 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...