Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

On 7. 8. 2024. at 12:06, autsajder said:

 

palp.jpg.b4525b1c20c2d7e506d3e8451a12129f.jpg

 

Moj prvi Bukovski u životu, a njegov posljednji, štaviše, objavljen posthumno. Nepravedno i neosnovano sam ga još kao tinejdžer svrstao na policu koja se ne dotiče, sa Šeldonom i sličnima. Dadoh mu priliku sada i ne pokajah se.

 

Brzo, duhovito, na momente bizarno, ali zabavno iz stranice u stranicu, bez predaha. Ne znam pozadinu djela, ali mogu da zamislim se ovako nešto saspe iz cuga i u stanju pojačane nadrndanosti na svijet, sa flajkom, tompusom..

 

Palp je odlično ljetnje štivo.

 

uzeo, po tvojoj preporuci. nešto mi ne ide. stil, sadržaj. savladao sam 130 strana. ostalo mi je još 45. slučajno, na polici pored "palpa", stajala je "pošta". možda ću imati više sreće.

  • +1 1
Link to comment

Нисам читао Палп али јесам Блудни син / Пошта / Жене и стил је у суштини исти а романи су у доброј мери аутобиографски. Пошта му је вероватно и најбоље дело, мада је Буковски изнад свега био песник.

  • Hvala 1
Link to comment

Nisam baš ispratila temu, ako kršim neka prava (sem očigledno autorskih), slobodno recite, ali da li neko slučajno ima kindle/pdf verziju knjige Istočno od raja? 

Link to comment
13 hours ago, đorđe geprat said:

uzeo, po tvojoj preporuci. nešto mi ne ide.

 

Ja sam već prešao na Žene. Jeste to i dalje taj stil, kao što kaže johan nagel, ali je ipak standardnije štivo od Palpa, gdje autor ponekad haotično zalazi u fantastične i bizarne epizode. 

 

Pjesnik, šljokadžija, ženskaroš - ako je autobiografsko, alal vjera

  • Hvala 1
Link to comment

1913. Лето целого века / Флориан Иллиес, 2017.

1913: Der Sommer des Jahrhunderts / F. Illies, 2012.

 

Rasejano pismo za jednako rasejano čitanje, u kasnoletnje prepodne.

 

  • +1 1
Link to comment

Efraim-Kison-Pomozi-svetu-na-svoju-stetu

 

Verovatno posmrtno, po ћосићевском receptu, tek da se macne jos koja crkavica, tek - savrsen primer evolucijetm pod stare dane, sumrak, samo odblesci primerka onog poslovicno jakog specificnog jevrejskog humora...

I, bog ubio politiku, dobar prilog mogucem objasnjenju kako je onaj, nekadasnji Izrael, postao ovaj danasnji, gaziranitm...

 

A steta, ocigledno prvo zamisljen kao neka vrsta memoara, sa humoristickim, zaista vrcavim osvrtima na zivot u post-WW2 staljinistickoj Madjarskoj, mogao je da bude remekdelo...

 

Steta Madjara, sampiona mitteleuropske duhovitosti: George Mikes ostaje #1...

  • +1 1
Link to comment

Мислим да се из његовог предговора Мом чешљу може прочитати да је на њега Холокауст деловао врло јако у смеру јеврејског национализма, дакле да је дуго био тог става. А није тако одрастао јер је негде писао како увек када у глави мора да дели, прелази на мађарски јер му је то био практично матерњи језик. 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Мислим да се из његовог предговора Мом чешљу може прочитати да је на њега Холокауст деловао врло јако у смеру јеврејског национализма, дакле да је дуго био тог става. А није тако одрастао јер је негде писао како увек када у глави мора да дели, прелази на мађарски јер му је то био практично матерњи језик. 

To je bila sudbina svih srednjoevropskih Jevreja, uostalom, pokojni Ivanji je na tu temu mnogo jacetm od Kisona koji je ipak izbegao Holokaust u najgorim ishodima...

I - nije, mislim, o tome rec: Cvajg je u Jucerasnjem svetu, dao mozda najprecizniji opis/analizu polozaja srednjoevropskih Jevreja.

Kison je proigrao znacaj i doprinos 1 rasnog humoriste i zabrazdio u doduse razumljivu i ne tako retku evoluciju u pravcu ekstremnog konzervativizma, da ne kazem reakcionarno :): otuda moja napomena o njegovom primeru kao doprinosu evolucije Izraela koja se zavrsava ovih dana u Gazi.

I koju, verujem, ni sam Kison ne bi prihvatio.

Ili, mozda - sto je najgore - bi...

Link to comment

uzgred, poslednja ivanjijeva knjiga, bilo  jednom u jugoslaviji, je bas losa. kao da je, bukvalno, pisana bez urednika.

Link to comment
3 minutes ago, Papovac said:

uzgred, poslednja ivanjijeva knjiga, bilo  jednom u jugoslaviji, je bas losa. kao da je, bukvalno, pisana bez urednika.

Video, jebiga, konjunktura, trziste, neko pozurio da iskoristi moment...

Link to comment

pročitala "Vrata" Magde Sabo i uživala i patila istovremeno, neverovatno je sa koliko je umeća Magda napravila lik Emerence i sa koliko ljubavi i života napravila priču oko nje, tako da sam čitajući imala osećaj da i ja znam/imam neku Emerencu i da treba da je čuvam kako god znam i umem

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Napravila sam preliminarni izbor za letovanje, nije samo za mene, pa je duza lista. Nesto sa spiska ce da izleti u poslednji cas, jer idem na more, a ne da osvojim citalacku znacku :D

 

Frederik Gro Odbiti poslusnost

Paolo Sorentino Svi su u pravu

Magda Sabo Daljine

Emanuel Karer Joga

Djordje Matic Niotkuda s ljubavlju

Dino Bucati Djiro D'Italija

Gistav Flober Novembar

Gojko Bozovic Knjizevnost i dani

Pol Oster i Dz. M. Kuci Ovde i sada

+ V. Popa, K. Kavafi jer poezija ide uz sve, pa i uz sum talasa...

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...