Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

7 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

hotel kod poginulog alpiniste

braća strugacki

 

 

ono, ide strana po stranu

:book2:

Nakon toga uzmi Džejn Ejr ili Orkanske visove.

  • Haha 4
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Jevgenij Zamjatin “Mi”, a pre toga Ante Tomic “Nada”.

 

Zamjatin je ludo mastovit, neobican i zanimljiv, a Ante Tomic beskrajno sarmantan i topao.

 

Retko citam distopije, nije mi to zanimljivo, ali Zamjatin kao da prepricava san - volela bih da sam ga poznavala.

 

Dok sam citala Antu, lice mi se samo sirilo u osmeh, a nivo exyu nostalgije dostizao neslucene visine - citam i mirise na Jadran, na srecne osamdesete, na letnji raspust, duge vruce dane, kao da sam tamo, kao da je nekad.

 

 

 

 

  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

pročitao u selu

opis izdavača:

Quote

Nezaboravna, više puta nagrađivana knjiga o odrastanju u Irskoj između Drugog svetskog rata i „nevolja“ iz sedamdesetih godina prošlog veka. Dirljiva knjiga, na momente nalik poeziji, napisana je od strane izvornog pesnika.

šejmus din - čitanje u mraku

 

odrastanje dečaka u brojčano velikoj porodici u periodu '45 - '71 data kroz događaje porodične, školske, političke gde se jedna izdaja / doušništvo provlači kroz celo štivo. vredi pročitati. potražite i odlomak/prva dva poglavlja

 

posebna zanimljivost: izdavač "partizanska knjiga" - kikinda

 

EDIT: deri - severna irska

Edited by đorđe geprat
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

 

palp.jpg.b4525b1c20c2d7e506d3e8451a12129f.jpg

 

Moj prvi Bukovski u životu, a njegov posljednji, štaviše, objavljen posthumno. Nepravedno i neosnovano sam ga još kao tinejdžer svrstao na policu koja se ne dotiče, sa Šeldonom i sličnima. Dadoh mu priliku sada i ne pokajah se.

 

Brzo, duhovito, na momente bizarno, ali zabavno iz stranice u stranicu, bez predaha. Ne znam pozadinu djela, ali mogu da zamislim se ovako nešto saspe iz cuga i u stanju pojačane nadrndanosti na svijet, sa flajkom, tompusom..

 

Palp je odlično ljetnje štivo.

 

Link to comment
2 hours ago, autsajder said:

 

palp.jpg.b4525b1c20c2d7e506d3e8451a12129f.jpg

 

Moj prvi Bukovski u životu, a njegov posljednji, štaviše, objavljen posthumno. Nepravedno i neosnovano sam ga još kao tinejdžer svrstao na policu koja se ne dotiče, sa Šeldonom i sličnima. Dadoh mu priliku sada i ne pokajah se.

 

Brzo, duhovito, na momente bizarno, ali zabavno iz stranice u stranicu, bez predaha. Ne znam pozadinu djela, ali mogu da zamislim se ovako nešto saspe iz cuga i u stanju pojačane nadrndanosti na svijet, sa flajkom, tompusom..

 

Palp je odlično ljetnje štivo.

 

 

najjači je početak kad (glavni lik privatni detektiv) razgovara telefonom s klijentkinjom, a ona mu posle dve rečenice kaže: vadi ruku iz gaća!

  • +1 1
Link to comment

Ljetopis (1746-1804) / Mustafa Mula Šefki Bašeskija, izd. 1997.

 

psihodelija - imenaprezimena presečeno kugom i trešnjama

Link to comment

Vratih joj se nakon desetak godina, da vidim hoće li mi sad još više biti potresna Bulatovićeva groteska.

 

IMG_20240813_173802.thumb.jpg.296ef4df00afbe48e95a100d34d1269c.jpg

 

"Misli na nešto drugo, reče sebi kad oseti da ju je spopao hladan znoj, misli na nešto deseto. I zaboravi da postoje nevolje.

Zamisli da nigde na zemlji nema bola. Eto, jesi li shvatila: nema više muka i patnji, i ljudi lakše dišu i koračaju. Ni tebe više ne peče, zar ne vidiš.

Misli o tome kako ti je dobro i kako je i ostalima lepo. Niko nije nesrećan. Ljudska srca su puna, i nikome neće suze na oči. Hajde, jesi li već zamislila.

 

Zamislila sam, reče opet sebi, sve sam zamislila. I lepo je. Na sve strane je mir. Ljudi su se odjednom prodobrili i neće jedni drugima oči da vade.

To mi je bilo najteže da zamislim. U početku nisam mogla da poverujem očima kojima sam ih videla.

A sad su tu, preda mnom, krotki i meki.

 

Ne misli na bol, kad ti kažem, prošaputa u sebi. Nije toliko važan - proći će. Bolje podigni glavu i šaraj očima po nebu. Gledaj u sunce.

Eto, tako.

Ako možeš, zagledaj mu se pravo u oči. Vidi na kojoj mu je strani srce."

Link to comment

Stari sat (pripovetke) / V. Ognjenović, 2003 (IV izdanje)

 

...

Lako čoveka zavede kakav mio zvuk, ili ganutljiva sprega reči, o, ništa lakše. Boj se toga, kažem sebi, pa precrtam bez milosti baš one reči koje me najviše pogađaju i najbolje mi zvuče.

...

  • +1 2
Link to comment

Adolfo Bioj Kasares - Klopka

 

 

Kratka priča оbjavljena u Antologiji savremen hispanoameričke pripovetke, SKZ 1980. koja na jednom mestu okuplja krem južnoameričkih pisaca 20. veka (Donoso, Kortasar, Ljosa, Borhes, Benedeti, Fuentes, Markes, itd...)

 

Čitao sam sve to ranije, nego mi je bila potrebna literatura uz popodnevnu kafu. Da je film, bio bi noar.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Bob Dilan - Filozofija moderne pesme

Na preskok, baš prija na terasi na moru.

 

Vladimir Bartol - Alamut

Čitao ranije, omiljena, ponavljam.

Za Alamut sam prvi put čuo u detinjstvu, u stripu Brik Bredford, objavljenom u EKS Almanahu. Pominje ga i Hakim Bej kao primer za TAZ - Temporary Autonomous Zone.

Edited by klimt
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Po drugi put čitam (tačnije, slušam) The Dawn of Everything... prvi put sam batalio na pola (ogromno je to). Pomaže što je audioknjiga, ide lakše.

 

The-Dawn-of-Everything.jpg

 

Narator ima savršen RP akcent što pomaže kod razumljivosti, mada po malo i iritira, jer takav akcent može da zazvuči kao nešto što dolazi s visoka - što sigurno da nije pozicija autora.

 

(U principu najviše volim kad je narator audioknjige sam autor - mada ima izuzetaka: nedavno sam npr. batalio hit audioknjigu Zadie Smith "The Fraud"... ja to skoro ništa ne razumem što ona priča... to je bilo pre nego što sam saznao da je cionista, sad je kanselovana ionako:dry:. Naomi Klein je sama narator svog Doppelganger-a i ima divan glas, sa uživanjem sam je slušao; ta knjiga je SVE. Yanis Varoufakis ima akcent kakav ima, lol, ali je savršeno razumljiv i njegovu audioknjigu Technofeudalism takođe maksimalno preporučujem.)

 

 

 

Link to comment
16 hours ago, Ras said:

Adolfo Bioj Kasares - Klopka

 

 

Kratka priča оbjavljena u Antologiji savremen hispanoameričke pripovetke, SKZ 1980. koja na jednom mestu okuplja krem južnoameričkih pisaca 20. veka (Donoso, Kortasar, Ljosa, Borhes, Benedeti, Fuentes, Markes, itd...)

 

Čitao sam sve to ranije, nego mi je bila potrebna literatura uz popodnevnu kafu. Da je film, bio bi noar.

 

vidim da ima da se nađe lepo očuvan primerak na kupindo za tipa 300-400 din, možda uzmem za čitanje na plaži...

Link to comment
4 minutes ago, Sandens said:

 

vidim da ima da se nađe lepo očuvan primerak na kupindo za tipa 300-400 din, možda uzmem za čitanje na plaži...

Da, jeftino je. Samo izdanje, sa predgovorom i kratkim biografskim odrednicama mnogo je ozbiljnije od većine drugih koja u svom nazivu nose odrednicu antologija.

 

Dugo sam bio opsednut Kortasarovom pričom Ostrvo u podne, koje nema u onim brojnim Reč i misao knjižicama (ne znam da li se nalazi u izdanju Službenog glasnika). Ta je priča oduvek izgledala kao odličan materijal za strip, za koji bih voleo da sam sposoban da ga realizujem.

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...