Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Аутор нигде, али баш нигде не помиње на пример да су Љотићевци добровољци носили немачке униформе и били наоружавани од Немаца. У његовом свету СДКовци носе само српске униформе, српске кокарде, а оружје купују од Немаца.
Zanimljivo da sam bash pre par dana razgovarao sa covekom koji se kao razume u ordenje i oznake i 'znacke' i slicno (ne i za uniforme ili bar mi nije rekao) i on kaze za njih da su oni nosili 'ljoticevsku SS znacku' tako da je, posto su u velikom broju pobijeni u Kocevskom rogu, ostalo ukupno 2-3 komada - jedna u Beogradu i valjda jos jedna negde drugde... Ispade 2 a ne 2-3...
Link to comment

Pazario međ stubovljem kulture onomad jedan vbzov tandem u celofanu (Ante Tomić "Građanin pokorni" + Miljenko Jergović "Historijska čitanka 1") za sjajnih okolo 300 dinara."Građanin pokorni" me podsetio na "Robi K." Viktora Ivancica, budući da je u pitanju kolekcija kolumni.Neobično je to, drage čitateljice i dragi čitatelji, malo možda i tužno, u jednom času imaš dvadeset i čini ti se da će ti čitav život biti kao jedan uzbudljivi neprekinuti Woodstock, a samo časak kasnije vučeš putni frižider s voćnim kašicama i rižolinom. Nisi ni primijetio kada ti se i kako to dogodilo. U treptaju oka, učini ti se, od anarhista u vreći za spavanje na plaži pod tamarisom pretvorio si se u malograđansko čudovište koje urla na recepcionara jer u sobi nema tople vode.E, sad, što da čovjek napravi? Mogao bih se, dakako, kao oni ocvali bikeri u kožnim prslucima s resama, sa sijedim brčinama, perčinima i crnim ?Born to be Wild? majicama rastegnutim preko trbuha, praviti kao da se ništa nije dogodilo, ali nekako nemam volje za to. ?I'm too old for this shit?, rekao bi Danny Glover u ?Smrtonosnom oružju?, a ja ga često citiram, uvijek napola ozbiljno, s nekom svečanom autoironijom, sam sebi smiješan u što sam se pretvorio.Jergović u "Historijskoj čitanci" o Sarajevu, sećanjima na detinjstvo... ne tako idilično as one may think. Meni dodatno blisko pošto se Sarajeva ipak nešto i sećam iz prvih 9 godina života svojego.Ova knjiga ne govori o stvarnim događajima, nego o sjećanju na stvarne događaje i o strategiji zaboravljanja. U njoj postoje krivo zapamćena imena i godine, neki su gradovi postali drugim gradovima, a sa novčanica su nestala lica zeničkih topioničara i pojavila se lica Husinskih rudara. Vjerovatno postoji neko pravilo po kojem čovjek pamti i zaboravlja, ali budući da se priča o sjećanju obično historija ili fikcija, izbjegavamo misliti o takvim pravilima.Historijska čitanka nije ni historija ni fikcija nego je popis onoga što još uvijek postoji kao inventar jedne posve subjektivne povijesti grada, zemlje i vremena. Histroijska čitanka zapravo je porodični album jer se čovjek uvijek familijarizira s ljudima koje je prošlo i koje se želi objasniti.

Link to comment
Ja jedino znam Peter Carey-ja, mislim da je dobar...
ok, provericu. hvala!heh, kejv je drugo. nego, cula sam da je i dzejson donovan 2007. izdao autobiografiju... ;)
Link to comment

Uh, slabo povezujem, pošto tu njenu knjigu nisam čitala, a serije se (valjda) maglovito sećam. Da, u pravu si, razumeli se. A i što ne bi, kulturni smo ljudi. ;)edit: U stvari, ovo mi je super šlagvort za trenutni nowreading, pošto sam upravo počela The Songlines (by Bruce Chatwin). Nije od Australijanca, ali je o Australiji.

In his new book, Chatwin (In Patagonia, etc.) explores the area around Alice Springs, in central Australia, where he ponders the source and meaning of nomadism, the origins of human violence and the emergence of mankind amid arid conditions. Searching for ``Songlines''the invisible pathways along which aboriginal Australians travel to perform their central cultural activitiesChatwin is accompanied by Arkady Volchok, a native Australian and tireless bushwalker who is helping the aboriginals protect their sacred sites through the provisions of the Land Rights Act. Chatwin's description of his adventures in the bush forms the most entertaining part of the book, but he also includes long quotations from other writersanthropologists, biologists, even poets. These secondary materials provide a resonant backdrop for the author's reflections on the distinctions between settled people and wanderers, between human aggression and pacifism.
Edited by Pixie
Link to comment
Indy, kad si vec svratio da te pitam za savet.Mozes li mi preporuciti neke dobre Ozi pisce?Znam samo za Patrika Vajta i Dejvida Malufa...
navato sam jednog onomad.edit: 'tokingtumi sindrom' Edited by makaronee
Link to comment

Spilja ideja (Jose Carlos Somoza)Povijesni krimić, nešto na foru onoga što radi John Maddox Roberts. Napeto, zanimljivo, bistro, brzo se čita. Kuriozitet je da je autor nekadašnji madridski psihijatar koji se prije 10 godina ostavio struke da bi se posvetio spisateljskoj karijeri. Kulj.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...