Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

5 hours ago, John Coltrane said:


Koje biografije čitaš? 

Uzela u biblioteci. I Karađorđeva i Miloševa su ista neka serija iz mislim 1970. Od Koste Dimitrijevića.

Ranije sam već čitala "Berberina kneza Miloša"  od Nićifora Janićijevića, stvarno berberina knjaza u jednom periodu.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
19 hours ago, Sludge Factory said:

Pa ukratko dobre novcane dotacije drzave izdavacima ucinile su da izdavaci ne posluju trzisno. Imaju sigurnu kintu od drzave koja ih pokriva dobrim delom i onda ih kao nije bas narocito briga koliko knjiga ce da prodaju u knjizarama. 

 

 

sve svaka cast na analizi ali. gosn bevc se sve pare, bez kusura, nalupetao oko otkupa u srbiji. pre svega, sto otkup tretira kao pomoc izdavacima, a ne kao alat kulturne politike.

aj sto ministarstvo i komisija otkup tretiraju kao "aj ti otkupim", aj sto bevc izdavac ne kapira. ali bevc telektualac. :sad:

 

poz

Link to comment

A dobro, kapiram da ono ovo prepricava sta su mu zapravo neki Hrvati rekli, sigurno nije sam dosao do ovih zakljucaka (niti do informacija na osnovu kojih bi izveo zakljucke), verovatno neki izdavaci sa kojima je prijatelj ili saradjuje. 

 

To sto se tice hrvatske situacije. Kad je u pitanju nasa, pretpostavljma da on, a i vecina nasih izdavaca, ovako gleda na otkup ministarstva. Sigurno ne razmisljaju mnogo o kulturnoj politici drzave niti o stanju kulture u drustvu. Problem sa nasim otkupom je mnogostruk, od male kolicine izdvojenog novca i njegove raspodele, preko dinamike otkupa, izbora knjiga za otkup, itd. 

  • +1 1
Link to comment

pored svega sto si nabrojao, problem je logicki: sto se otkup za biblioteke (to jest, korisnike gradjane) izvodi kao pomoc izdavacima. pa su one onda nekakvo skladiste za knjige koje se inace ne bi prodale. sto ste ih, onda, drugovi izdavaci, izdavali?

i sto je mnogim bibliotekama to jedini vid nabavke.

 

kulturna politika je spansko selo i ministarstvu, a kamo li izdavacima.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

To da je otkup jedini nacin za biblioteke da nabave knjige nije sasvim tacno, tu je omanuo, doduse ispravio se i ogradio da biblioteke mozda imaju svoje budzete i pomoc lokalnih samouprava. U najvecem broju slucajeva, koliko je meni poznato, biblioteke finansira osnivac (kod javnih su to jedinice lokalne samouprave) i osnivac odredjuje budzet biblioteke, u koji izmedju ostalog ulazi i budzet za javnu nabavku knjiga/gradje. Ima mozda nekih manjih, lokalnih biblioteka (po selima i manjim opstinama) koje nemaju budzete za nabavku ili su ti budzeti bas mizerni, pa im otkup znaci, ali cak i u bednoj Srbiji je to, verujem, redji slucaj. 

 

Jbg sad, u teoriji, postoje neke knjige koje se nece bas prodavati, ali koje su vredne, koje jedna kultura treba da izda i koje bi biblioteke trebalo da imaju. Tu pomoc, da li kroz otkup, da li kroz dotaciju prilikom samog izdavanja, ministarstvo bi, kao, trebalo da pruza. Naravno, tu onda redom idu pitanja kojim izdavacima pomoci, za koje knjige, ko ce o tome da odlucuje, kako spreciti malverzacije, itd. 

 

Gde se javni interes (interes drustva i kulrure) i interes izdavaca kao trzisnog aktera preklapaju/dodiruju i kako to regulisati, pitanje je vecno.

Link to comment

mozda hrvatska izdasno dotira izdavace pa im posljedicno ubija osjetljivost na trzisne podsticaje i omogucuje visoke prodajne cijene ali time analiza ne moze biti iscrpljena jer ne znamo politiku izdavaca - da li su slobodniji da objavljuju kvalitetnu literaturu umjesto budalastina sa kapacitetom za samoreklamiranje poput onih koje nerijetko izdaje booka

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment

@Sludge Factory to s finansiranjem je u zakonu. u stvarnosti, cesce nego redje, novac ode na reziju, programe, kupovinu knjiga od drugara pisaca...

imali su i ministarstvo i grad konkurs za finansiranje kapitalnih izdanja. ne znam da li jos imaju. to je jedan od instrumenata mitske kulturne politike.

 

posto nista ne citam, okupiram temu otkupom. :sad:

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
8 hours ago, morgana said:

mozda hrvatska izdasno dotira izdavace pa im posljedicno ubija osjetljivost na trzisne podsticaje i omogucuje visoke prodajne cijene ali time analiza ne moze biti iscrpljena jer ne znamo politiku izdavaca - da li su slobodniji da objavljuju kvalitetnu literaturu umjesto budalastina sa kapacitetom za samoreklamiranje poput onih koje nerijetko izdaje booka

 

Pa pitanje je bilo sto su knjige u Hrvatskoj toliko skuplje i kakvo je ekonomsko stanje na njihovom izdavackom i knjizarskom trzistu, nije se islo u dublja pitanja kulture i umetnosti :D

 

Ispada da nesto branim ili zastupam ovog lika, a znao sam otprilike ko je, da drzi Booku i za neke glupe ispade koji su ovde prenoseni, a prvi put sam ga video i slusao ovo kad je bio kod Galeba. I ne dopada mi se kao pojava preterano. A sto se knjiga koje izdaje tice, jbg, kao i kod svih, verovatno, ima i dobrih i losih stvari. Cinjenica je da su uspeli da razviju biznis i to gurajuci neki svoj fazon. Kako i da li to vredi, to je drugo pitanje. 

  • +1 1
Link to comment

Za Hrvate se svakako moze reci da su im knjige bolje opremljene i stampane/povezane, mi smo tu kata-jebena-strofa. I verovatno izdaju neke naslove koji su ovde jos uvek u domenu utopije i mozda bolje prate aktuelne stvari i vise izdaju neke, da tako kazem, kulturno i umetnicki znacajne knjige. Bar je tako bilo ranije. Za stripove to, cini mi se, i sad vazi. 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Zverilla said:

Istina o Buhenvaldu

(Jedna od retkih SFRJ knjiga o koncentracionim logorima)

Verujem da ti nije bila namera, al' tako zvuci :): ispasce jos da je pokojna Jugoslavija stedelatm sa pricama o nacistickim konclogorima....

Pa da vidis, i nije: nisam vlastan da pravim bibliografiju ex-Yu literature na tu temu, mada nije da ne bi mog'o, onako iz glave, do ujutru...

Anus-Mundi-pet-godina-u-Ausvicu.jpg

 

Obaska sto takozvani naucni radovi na ovu temu i nisu bas prava slika: vrednija su svedocenja, a njih tek ima onoliko: na primer, jedno od jacih je Dimitrije Djordjevic, Oziljci i uspomene, koji je kao pripadnik omladine JVuO zaglavio Mathauzen, jedno od sigurno najjacih svedocenja, ima toga i kod Ivanjija - kad smo kod Buhenvalda, itd, itd..., brdo takoreci...

 

A medju nama - nista licno naravno :) - popizdim na novokomponovane naslove novokomponovanih istoricara poput ovog Istina o Buhenvaldu...

Bas me zanima kakvu to istinu :isuse: o Buhenvaldu otkrivaju danas, posle dobrih 80 godina: nisam citao knjigu, a 'ocu, i ne sumnjam u dobre namere i strucnost autora, ali naslova ove vrste mi je, sa sve otkrivanjem raznoraznih istina kojih smo se nagledali poslednjih 30-ak godina - pun kufer.

Ako nista drugo, tema zasluzuje manje kurirsko-informerski naslov knjige...

Osim ako, mada se iskreno nadam da nije, ne ispliva neka istina po kojoj je Buhenvald i ostali Buhenvaldi bio, eto, mesto za odmor i rekreaciju...

Mislim, nije da se i takvih stvari nismo nagledali...

 

Edit: izvinjenje, tek sad videh da se radi o knjizi izdatoj 1978...

Moze! :) 

Edited by namenski
  • +1 2
Link to comment

sabila, za vikend, "Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo" Mirjane Drljević.

 

vrlo, vrlo fino - i vrlo ubedljivi opisi, kako karaktera, tako i npr svetlosti koja ulazi kroz prozore.  zabavno mi je bilo da zamišljam likove i njihove unutrašnje monologe.

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...