Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

+ Selinovo Putovanje nakraj noci.

Zamalo da si me ubedio da sam prevideo, zaljuljao si me  :)

Ipak, Celine, Bardamu tacnije, je previse indivividualac i previ cinican, premalo шрафовски, za vojnicku knjigu.

Svaki obican vojnik je Svejk, vojska je za idiote i - pisao sam vec, znace oni koji su sluzili vojsku - ne postavlja pitanje nad pitanjima obicnog vojnika: kako bih ovo uradio da sam idiot?

Obican vojnik funkcionise na principu u se, na se i podase, zajebi kad mozes i koga mozes, odnosi se na vise instance, naravno. 

Tako da - ostaju ipak samo 3 navedene knjige.

 

Занима ме на чему ово базираш?

 

Na cemu baziram sta?

Link to comment

 

 

Na cemu baziram sta?

Да је Швејк Англосаксонцима нечитљив.

И да ако неко буде имао електронску копију Швејка, нека буде друг...

Edited by porucnik vasic
Link to comment

Да је Швејк Англосаксонцима нечитљив.

И да ако неко буде имао електронску копију Швејка, нека буде друг...

Чешку, македонску или на исквареном српском?

Link to comment

Na lajbrri dženezisu postoje dve verzije

 

a0a1bf94aae746e3afc72226851ab314-d.jpg

 

4d744a2ceab879efe906ced50354e48f-d.jpg

 

Engleska verzija je iz 1974. godine, italijanska je novija, iz 2003. 

 

edit: Engleski prevod je iz 1930. godine (ili su tada dobili prava za englesku verziju, ovo gore je neko naknadno izdanje knjige koja je u tom obliku prvi put štampana 1962. godine). Slike su u knjizi :D

Edited by bigvlada
Link to comment

Ima doduse, 1 sloj, dodatni: Svejk je vojnicka knjiga o ratu, mislim na obicnog vojnika.

Pored njega, postoje mozda jos samo 2 takve knjige u celoj svetskoj literaturi: Na zapadu nista novo, Remark, i Od sada do vecnosti, James Jones.

Sve ostale, a ima ih tusta i tma - pisali su oficiri.

Za oficire.

 

Tvrdnja da u svetskoj literaturi postoje samo tri vojničke knjige o ratu (tj. tri knjige o ratu koje nisu pisali oficiri za oficire) je, hm, vrlo smela. Ima dosta pisaca koji su na osnovu svog direktnog iskustva u uniformi u I ili II svetskom ratu napisali odlične knige bar u nivou ove tri ili bolje, a da nisu bili oficiri. Anri Barbis ("Oganj"), Leon Uris ("Odsustvo do buđenja"), Norman Majler ("Goli i mrtvi"), Irvin Šo ("Mladi lavovi"),  Džon Dos Pasos ("Tri vojnika"), Ernest Hemingvej, ... Džozef Heler ("Kvaka 22") je samo nominalno bio oficir, nije imao podređene. Kod nas, npr. Mirko Tepavac ("Moj drugi svetski rat i mir"). Kurt Vonegat je na osnovu svog ratnog iskustva napisao "Klanicu pet", takođe nije bio oficir i stalno je isticao svoju mržnju spram oficira ... Na samom vrhu je Vasilij Grosman ("Život i sudbina", plus dnevnici u kojima je "Pakao Treblinke" za koje nisam siguran da su prevedeni na srpskohrvatski, engleski prevod je "Writer at War").

 

S druge strane, na kakve knjige o ratu koje su pisali oficiri - za oficire, a ima ih tušta i tma, misliš? Ima li koja takva ovde (100 najboljih romana po Random House Modern Library) na levoj strani? Je li Jakovljevićeva "Srpska trilogija" takva knjiga?

 

Share & Enjoy

Link to comment

Tvrdnja da u svetskoj literaturi postoje samo tri vojničke knjige o ratu (tj. tri knjige o ratu koje nisu pisali oficiri za oficire) je, hm, vrlo smela. Ima dosta pisaca koji su na osnovu svog direktnog iskustva u uniformi u I ili II svetskom ratu napisali odlične knige bar u nivou ove tri ili bolje, a da nisu bili oficiri. Anri Barbis ("Oganj"), Leon Uris ("Odsustvo do buđenja"), Norman Majler ("Goli i mrtvi"), Irvin Šo ("Mladi lavovi"),  Džon Dos Pasos ("Tri vojnika"), Ernest Hemingvej, ... Džozef Heler ("Kvaka 22") je samo nominalno bio oficir, nije imao podređene. Kod nas, npr. Mirko Tepavac ("Moj drugi svetski rat i mir"). Kurt Vonegat je na osnovu svog ratnog iskustva napisao "Klanicu pet", takođe nije bio oficir i stalno je isticao svoju mržnju spram oficira ... Na samom vrhu je Vasilij Grosman ("Život i sudbina", plus dnevnici u kojima je "Pakao Treblinke" za koje nisam siguran da su prevedeni na srpskohrvatski, engleski prevod je "Writer at War").

 

S druge strane, na kakve knjige o ratu koje su pisali oficiri - za oficire, a ima ih tušta i tma, misliš? Ima li koja takva ovde (100 najboljih romana po Random House Modern Library) na levoj strani? Je li Jakovljevićeva "Srpska trilogija" takva knjiga?

 

Share & Enjoy

Pa sad, ko ce ga znati, mozda Klanica 5 dolazi u obzir: nisam slucajno iskljucio knjige o WW2 jer pisanje o tom ratu na neki nacin em obavezuje, em cini nezaobilaznim odredjenje prema nacizmu, i moralno i ideolosko, a Vonegut se po tom pitanju nije bas pretrg'o.

Grosman, jeste vrh, i sam sam ga toliko puta bezuspesno citirao ovde  :(, ali Zivot i sudbina definitivno nije vojnicka knjiga o ratu/vojsci iako je verovatno i do sada najveci knjizevni domet glede CCCP i WW2, inace teme koja, sva je prilika, prevazilazi , prerasta literaturu i umetnost uopste.

Mladi lavovi bi bili granicni slucaj, samo da se So nije rasplinuo u pokusaju da paralelno prati vise sudbina glavnih junaka; bledo, bez ijednog upecatljivog lika, mada je to za svoje vreme postena knjiga, barem ukoliko je rec o americkom uglu gledanja na stvari. Obaska sto je o WW2, pa me obavezujetm ograda iz prvog pasusa  :).

Sto se Helera tice, ne mozes samo nominalno da budes oficir: ili jesi ili nisi, a ta razlika je bitna za temu koju smo naceli, osim toga Helerovi junaci su vazduhoplovci, sto ce reci da im nedostaje 1 bitan sastojak svake prave i postene knjige o ratu i vojsci uopste - blato.

I takozvani obican vojnik, sraf, dao koji je u svakom trenutku zamenljiv, nadoknadiv i bezimen sa tacke gledista organizacije u ljudskoj civilizaciji i istoriji poznatoj kao vojska.

 

Mauldin_003108.jpg

 

Hemingvej je - ratni dopisnik. 

Sto se Urisa i Odsustva do budjenja tice, nisam zadovoljan :D sto ga uopste vidim na bilo kojoj knjizevnoj temi: knjiga je obicna propagandna limunada, da ne kazem nesto gore.

Pisac takodje. 

Nisam pomenuo jos jednu knjigu Dzemsa Dzonsa, inace najozbiljnijeg kandidata za cetvrtog clana: Tanka crvena nit: razlozi, moji naravno, su u tome sto je Dzons preterao sa amerikanizacijom rata, a probleme junaka ucinio prekompleksnim udenuvsi ih na taj nacin i to na silu u nepotrebno psihologiziranje, psihijatrisanje tacnije - tadasnju americku modu i knjizevnu i opstu.

Knjiga jeste doradjenija od prvenca, Od sada do vecnosti, romana koji je knjizevno poprilicno sirov i zanatski falican, ali - nista vise od toga.

 

Srpska trilogija - nije.

Razloge, drzim, nije potrebno posebno navoditi.

 

Da ne bude zabune: podela na vojnicke i oficirske knjige ne mora neposredno da ukljucuje rat i ratno iskustvo.

Radi se, pa recimo o - mirisu.

Svako ko je osetio miris kasarne, vojnicke spavaonice, broda ili zatvora, znace o cemu govorim.

A pisci koji to uspeju da docaraju - uspece da napisu istinsku vojnicku knjigu, knjigu obicnog vojnika.

 

 

Bombardier John Yossarian.

 

SaE

Oficir, jebiga.

 

 

Pogledao spisak, nisam ga do sada video: nema knjige od sorte o kojoj govorimo.

BTW, spisak je malo podlegao modernim trendovima, pa tako Konradovom Tajnom agentu, knjizi o terorizmu, daje istaknutije mesto nego nekim drugim Konradovim delima, daleko vrednijim.

Vremena se menjaju, sta se tu moze.

 

 

Edit: karikaturu je nacrtao William Bill Mauldin, jedan od retkih koji je znao  :)

Edited by namenski
Link to comment

Tvrdnja da u svetskoj literaturi postoje samo tri vojničke knjige o ratu (tj. tri knjige o ratu koje nisu pisali oficiri za oficire) je, hm, vrlo smela. Ima dosta pisaca koji su na osnovu svog direktnog iskustva u uniformi u I ili II svetskom ratu napisali odlične knige bar u nivou ove tri ili bolje, a da nisu bili oficiri. Anri Barbis ("Oganj"), Leon Uris ("Odsustvo do buđenja"), Norman Majler ("Goli i mrtvi"), Irvin Šo ("Mladi lavovi"),  Džon Dos Pasos ("Tri vojnika"), Ernest Hemingvej, ... Džozef Heler ("Kvaka 22") je samo nominalno bio oficir, nije imao podređene. Kod nas, npr. Mirko Tepavac ("Moj drugi svetski rat i mir"). Kurt Vonegat je na osnovu svog ratnog iskustva napisao "Klanicu pet", takođe nije bio oficir i stalno je isticao svoju mržnju spram oficira ... Na samom vrhu je Vasilij Grosman ("Život i sudbina", plus dnevnici u kojima je "Pakao Treblinke" za koje nisam siguran da su prevedeni na srpskohrvatski, engleski prevod je "Writer at War").

 

S druge strane, na kakve knjige o ratu koje su pisali oficiri - za oficire, a ima ih tušta i tma, misliš? Ima li koja takva ovde (100 najboljih romana po Random House Modern Library) na levoj strani? Je li Jakovljevićeva "Srpska trilogija" takva knjiga?

 

Share & Enjoy

Јингер, Васић

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...