Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Ein Leutnant und ein Gefreiter sitzen nebeneinander beim Friseur. Nach dem erfolgten Haarschnitt wird der Leutnant gefragt, ob er Haarwasser wünsche. "Danke nein! Wenn ich so dufte, denkt meine Frau, ich war im Puff."

Sagt der Gefreiter: "Mir können Sie ruhig Haarwasser geben. Meine Frau weiß nicht, wie es im Puff riecht!"

 

 

Jednostavno, neke stvari moraju da budu ili Mitteleurope ili joj barem koliko-toliko blize, juzno od recimo Gradiske, ovaj nemacki vic gore, zvucao bi nikako, i sto se postavke i sto se humora tice, akteri na stranu, otprilike, prilicno slobodno prevedeno, nemacki mi malo zardjao:

 

Porucnik i kaplar kod frizera, rame uz rame, gotovo sisanje, na ponudu brice da mu na kosu stavi kolonjsku vodu, porucnik odgovara:

- Hvala, ne, nikako! Ako oseti taj miris, moja zena ce misliti da sam bio u javnoj kuci! 

Kaplar: Meni stavite, moja zena ne zna kako mirise u javnoj kuci... (mozda cak i smrdi, umesto mirise, ima ovde ljudi koji bi mozda mogli da ubodu bolja znacenja, vica radi)

Link to comment

Чапек испаде највећи футуриста уз Вилијама Гибсона: измислио и роботе и рептилијанце. Забавна је књига, а ако је исто издање које и ја имам онда је бонус један од најружнијих омота икада. Купио сам је у Аранђеловцу једног лета када сам сасвим случајно пролазио кроз тај град и од тада су ми даждевњаци, а не Књаз Милош, асоцијација на тај град. :isuse:

Istine radi, brat mu je smislio reč 'robot'

https://en.m.wiktionary.org/wiki/robot

Link to comment

Нисам знао то за брата, хвала.

 

Прачет је особа чије је постојање мени објашњено тек појавом Џорџа РР Мартина. Сви знамо да је Универзум џиновска плоча Прајмуса (имам своје разлоге да верујем да је у питању албум Антипоп) на чијим супротним странама седе астралне пројекције та два брадата типа. На моју жалост, Мартин је дебели прасац па свет претеже на преваре и отимачину, али уз мало грчевитог држања прстима за ивицу може неко време да се проведе и на половини веселог зајебанта.

 

Мој најстарији клинац обожава Прачета, прочитао је двадесетак његових књига. Мени је симпатичан, али нисам обожавалац, па ми је омиљена она коју је писао са Нилом Гејменом.

Link to comment

Нисам знао то за брата, хвала.

 

Прачет је особа чије је постојање мени објашњено тек појавом Џорџа РР Мартина. Сви знамо да је Универзум џиновска плоча Прајмуса (имам своје разлоге да верујем да је у питању албум Антипоп) на чијим супротним странама седе астралне пројекције та два брадата типа. На моју жалост, Мартин је дебели прасац па свет претеже на преваре и отимачину, али уз мало грчевитог држања прстима за ивицу може неко време да се проведе и на половини веселог зајебанта.

 

Мој најстарији клинац обожава Прачета, прочитао је двадесетак његових књига. Мени је симпатичан, али нисам обожавалац, па ми је омиљена она коју је писао са Нилом Гејменом.

 

Dobra predskazanja. 

I moje dete voli Pračeta. 

Link to comment

Чапек испаде највећи футуриста уз Вилијама Гибсона: измислио и роботе и рептилијанце. Забавна је књига, а ако је исто издање које и ја имам онда је бонус један од најружнијих омота икада. Купио сам је у Аранђеловцу једног лета када сам сасвим случајно пролазио кроз тај град и од тада су ми даждевњаци, а не Књаз Милош, асоцијација на тај град. :isuse:

Moje je novije izdanje, algoritam, lepo izgleda.

 

Vaistinu je zabavna, lako i brzo se cita.

Link to comment

Vinaver odlican, ali mi se ipak cini da je Jonkeov prevod ako ne bolji, a ono vise u duhu jezika i vremena, primereniji valjda.

Ne znam koji prevod sam citala, ali sam sve vreme i mislila kako je bas nekako pasend; tesko mi je da objasnim, ali kao da je maternji jezik knjige. Bas me zanima kako izgleda ova knjiga nekome kome je engleski maternji jezik i ko je nekako prostorno i istorijski mnogo dalji od materije.

Ako neko ima pdf nekog od prevoda, neka podeli :)

 

 

Kod mene je ~gutanje "Crnog obeliska" E.M.Remarka maltene pri kraju, zal.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Bas me zanima kako izgleda ova knjiga nekome kome je engleski maternji jezik i ko je nekako prostorno i istorijski mnogo dalji od materije.

 

Nikako, u ogromnom broju slucajeva  :(

I to u tolikoj meri da se granici sa potpunim nerazumevanjem: Svejk pripada dobu pre dominacije engleskog, ali to i nije najvaznije.

Razlike su ogromne, kulturne (valjda se tako kaze) pre svega: Englezu, Amerikancu, uopste ljudima kojima je engleski maternjegovoreci knjiga je pre svega nerazumljiva, obaska sto podrazumeva specificnu vrstu predznanja, pa ako se hoce i iskustva dozivljenog ako ne iz prve ruke, ono barem iz prica jer se ipak radi o samo par generacija u nazad.

Obavezan vojni rok, kasarne, kasarnski jezik, mentalitet, sve su to srednjoevropsko/istocnoevropski specijaliteti koje je tesko prevesti, a kamoli pribliziti ljudima koji se nisu sretali ni sa cim iole bliskim i ciji ocevi i dedovi nisu svakih nekoliko godina dzumle isli u neki rat ili je rat dolazio kod njih, svejedno.

Ili ljudima koji nisu na svojoj kozi, neposredno, iskusili svu ispraznost kasarnskog zivota i idiotizam ljudske ustanove poznate pod imenom vojska.

Obaska sto Svejk nije knjizevno delo kome se pripisuju neke tamo viseslojne vrednosti, delo cija se strukturatm tranzira na univerzitetskim kursevima: to je genijalno delo coveka zajebanta, koji se sprdao dok ga je pisao, naravno dok je bio trezan, i koji nije uspeo ni da ga dovrsi, ukoliko mu je uopste bilo stalo da to uradi.

Steta sto su nestali, zaboravljeni, opis Haseka iz dana pre WW2 i neposredno posle, opisi njegovih kolega, novinara i pisaca iz tadasnjeg Praga, E. E. Kisch ih ima nekoliko, vrede.

A opet, radi se o neverovatnom, monumentalnom spomeniku KuK monarhiji, 1 studiji takoreci, jacojtm od stotina debelih istoricarskih knjizurina.

 

Ima doduse, 1 sloj, dodatni: Svejk je vojnicka knjiga o ratu, mislim na obicnog vojnika.

Pored njega, postoje mozda jos samo 2 takve knjige u celoj svetskoj literaturi: Na zapadu nista novo, Remark, i Od sada do vecnosti, James Jones.

Sve ostale, a ima ih tusta i tma - pisali su oficiri.

Za oficire.

Edited by namenski
Link to comment

A sta kazes na ruskog Svejka, Ivana Conkina? Pitam posto nisam citao.

Ne znam, meni ne lezi.

Ima jedna cudna stvar u vezi sa Rusima: po nekad neverovatan nedostatak smisla za humor ili, mozda, humor koji nama ovde - meni u svakom slucaju - nekako ne lezi, ne znam.

Mozda je problem u tome sto da bio bio Svejk, moras da budes Ceh, u svakom slucaju Conkina ne preporucujem, meni usiljen.

Link to comment

Ima doduse, 1 sloj, dodatni: Svejk je vojnicka knjiga o ratu, mislim na obicnog vojnika.

Pored njega, postoje mozda jos samo 2 takve knjige u celoj svetskoj literaturi: Na zapadu nista novo, Remark, i Od sada do vecnosti, James Jones.

Sve ostale, a ima ih tusta i tma - pisali su oficiri.

Za oficire.

 

+ Selinovo Putovanje nakraj noci.

Link to comment

Nikako, u ogromnom broju slucajeva  :(

I to u tolikoj meri da se granici sa potpunim nerazumevanjem: Svejk pripada dobu pre dominacije engleskog, ali to i nije najvaznije.

Razlike su ogromne, kulturne (valjda se tako kaze) pre svega: Englezu, Amerikancu, uopste ljudima kojima je engleski maternjegovoreci knjiga je pre svega nerazumljiva, obaska sto podrazumeva specificnu vrstu predznanja, pa ako se hoce i iskustva dozivljenog ako ne iz prve ruke, ono barem iz prica jer se ipak radi o samo par generacija u nazad.

Obavezan vojni rok, kasarne, kasarnski jezik, mentalitet, sve su to srednjoevropsko/istocnoevropski specijaliteti koje je tesko prevesti, a kamoli pribliziti ljudima koji se nisu sretali ni sa cim iole bliskim i ciji ocevi i dedovi nisu svakih nekoliko godina dzumle isli u neki rat ili je rat dolazio kod njih, svejedno.

Ili ljudima koji nisu na svojoj kozi, neposredno, iskusili svu ispraznost kasarnskog zivota i idiotizam ljudske ustanove poznate pod imenom vojska.

Obaska sto Svejk nije knjizevno delo kome se pripisuju neke tamo viseslojne vrednosti, delo cija se strukturatm tranzira na univerzitetskim kursevima: to je genijalno delo coveka zajebanta, koji se sprdao dok ga je pisao, naravno dok je bio trezan, i koji nije uspeo ni da ga dovrsi, ukoliko mu je uopste bilo stalo da to uradi.

Steta sto su nestali, zaboravljeni, opis Haseka iz dana pre WW2 i neposredno posle, opisi njegovih kolega, novinara i pisaca iz tadasnjeg Praga, E. E. Kisch ih ima nekoliko, vrede.

A opet, radi se o neverovatnom, monumentalnom spomeniku KuK monarhiji, 1 studiji takoreci, jacojtm od stotina debelih istoricarskih knjizurina.

 

Ima doduse, 1 sloj, dodatni: Svejk je vojnicka knjiga o ratu, mislim na obicnog vojnika.

Pored njega, postoje mozda jos samo 2 takve knjige u celoj svetskoj literaturi: Na zapadu nista novo, Remark, i Od sada do vecnosti, James Jones.

Sve ostale, a ima ih tusta i tma - pisali su oficiri.

Za oficire.

Занима ме на чему ово базираш?

Иначе Чонкин је одличан. Вриштање од смеха, тако сам се пар пута смејао само у Златном Руну. Све остало је знатно слабије, Војиновић је у суштини написао јједну добру књигу.

Link to comment

Нисам знао то за брата, хвала.

 

Прачет је особа чије је постојање мени објашњено тек појавом Џорџа РР Мартина. Сви знамо да је Универзум џиновска плоча Прајмуса (имам своје разлоге да верујем да је у питању албум Антипоп) на чијим супротним странама седе астралне пројекције та два брадата типа. На моју жалост, Мартин је дебели прасац па свет претеже на преваре и отимачину, али уз мало грчевитог држања прстима за ивицу може неко време да се проведе и на половини веселог зајебанта.

 

Мој најстарији клинац обожава Прачета, прочитао је двадесетак његових књига. Мени је симпатичан, али нисам обожавалац, па ми је омиљена она коју је писао са Нилом Гејменом.

 

 

Dobra predskazanja. 

I moje dete voli Pračeta. 

 

Dajte im Discworld 1 i 2, biće oduševljeni. :D

 

74455-discworld-dos-screenshot-the-unsee

 

10645-discworld-dos-screenshot-here-they

 

10644-discworld-dos-screenshot-this-does

 

6093-discworld-ii-mortality-bytes-window

 

6154-discworld-ii-mortality-bytes-window

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...