Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Poslao sam ti mejlom link

Хвала ти много, него сад га платиш па ти они доставе у мају. Банда.

Link to comment

zavrsio Golema - Gustav Majrink   :ziga:

 

Nije horor, ali ima elemente strave. Odlicno kombinuje mistiku, fantastiku i okultno. Puno sporednih, zivopisnih likova, stalo mi je bilo do njihove sudbine.

Odlicno.

Link to comment

stvarno ne znam sta coveka moze da natera da ide u neku pripizdinu tacnije pakao i zrtvuje 4 godine. nema tih para sto bi mogle da zamene to vreme. ja bih umrla posle mesec dana od neke bakterije garant.

drugi deo knjige je faktografski: u vezi istorije, gradova, glavnih igraca. vise bih volela da je nastavio sa njegovim utiscima

 

fala lepo na toj sljaci :) jebes takvu udaju kad ga zena pusta ili salje da ga dokrajci :D [i moj umetnik mi stalno vice da cu da ga sahranim-mada mislim da to kaze svaki koji je i dalje u soku da se ozenio :D]

Edited by mustang
Link to comment

Smejao sam se juče dok sam čitao. Прслин će znati odakle su:

"Imamo tako Srbiju gde osamdeset od sto stanovništva ne zna ni da čita ni da piše, je li tamo sve mnogo bolje?"

"A sad je i profesor čuo o čemu je reč i ustao protiv toga da je Kristijanija, na primer, manja od Beograda."

"Kad su se digli od stola, već su bili daleko zašli u evropsku politiku. Izražavali su svoje mišljenje o caru , Konstantinu i Parnelu, i kad su najzad stigli na balkansko pitanje, ugrabi pijani profesor opet priliku da se baci na Srbiju. Upravo je tu čitao Statitische Monatsschrift; užasno je stanje u Srbiji, škole potpuno zanemarene..." 

 

profa udario :D

Edited by Pečorin
Link to comment

Pročitao sam dva ruska, tačnije sovjetska ratna romana/novele iz vremena građanskog rata crvenih protiv bijelih: Poraz Aleksandra Fadejeva i Oklopni voz Vsevoloda Ivanova. Iako su obojica pisaca bili prvaci socrealizma i politički angažovani umjetnici (Fadejev i gorljivi staljinista), ove priče nisu neprimjereno opterećene ideologijom. U pitanju su punokrvne ratne proze smještene u egzotične predjele ruskog dalekog istoka. 
U svom romanu Fadejev sa dosta objektivnosti opisuje dramu partizanskog odreda koji se rasipa povlačeći se pred Kolčakovim trupama i japanskim intervencionistima. Ne zaobilazeći nemoral, kukavičluk i unutrašnje sukobe u redovima crvenih, pisac ideju boljševičke revolucije stavlja u pozadinu motiva koji šačici preživjelih daju snagu da nastave sa borbom, označavjući bazični ljudski nagon za preživljavanjem i lojalnost vojničkom pozivu kao primarne pokretače.
Još manje romantična je Ivanovljeva novela o belogardejskom oklopnom vozu koji pokušava proboj kroz boljševičku teritoriju. Obostrana svirepost zaraćenih strana i potpunost sloma u porazu priči će dati ozbiljnu univerzalnost, izdižući je iznad okolnosti jednog istorijskog trenutka.

Edited by quentin
Link to comment

Pročitao sam dva ruska, tačnije sovjetska ratna romana/novele iz vremena građanskog rata crvenih protiv bijelih: Poraz Aleksandra Fadejeva i Oklopni voz Vsevoloda Ivanova. Iako su obojica pisaca bili prvaci socrealizma i politički angažovani umjetnici (Fadejev i gorljivi staljinista), ove priče nisu neprimjereno opterećene ideologijom. U pitanju su punokrvne ratne proze smještene u egzotične predjele ruskog dalekog istoka. 

U svom romanu Fadejev sa dosta objektivnosti opisuje dramu partizanskog odreda koji se rasipa povlačeći se pred Kolčakovim trupama i japanskim intervencionistima. Ne zaobilazeći nemoral, kukavičluk i unutrašnje sukobe u redovima crvenih, pisac ideju boljševičke revolucije stavlja u pozadinu motiva koji šačici preživjelih daju snagu da nastave sa borbom, označavjući bazični ljudski nagon za preživljavanjem i lojalnost vojničkom pozivu kao primarne pokretače.

Još manje romantična je Ivanovljeva novela o belogardejskom oklopnom vozu koji pokušava proboj kroz boljševičku teritoriju. Obostrana svirepost zaraćenih strana i potpunost sloma u porazu priči će dati ozbiljnu univerzalnost, izdižući je iznad okolnosti jednog istorijskog trenutka.

 

Oni bi mogli da naprave fantastičnu open world igru smeštenu u Rusiju tokom građanskog rata, sa opcionim skuopvima misija koji bi obrađivali ovakve romane. Prvi nivo sovjetske kampanje u Call of Duty kada kao goloruki (bukvalno) prašinar čučite na brodu na sred Volge dok vas psuju oficiri sa uperenim pištoljima a štuke zasipaju olovom (omaž Neprijatelju pred vratima) je sitni zadirkivačtm onoga što bi jedna takva igra mogla da ponudi. Pa glumljenje mrtvaca, prekrivenog leševima posle nesupešnog juriša, čekanje da nemačke patrole i njihovi psi prestanu da vas njuškaju, nabavka puške i overa prvog u nizu ubermensch oficira, sve po redu do dizanja zastave na vrhu spaljenog rajhstaga. Isto važi i za NOB. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...