Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

U posljednje vrijeme pročitao sam neke Čehovljeve priče i dvije rane proze Miloša Crnjanskog (Dnevnik o Čarnojeviću i Priče o muškom), ali to su sve poznate knjige i nema potrebe da o njima nešto pišem. Poslije toga, počeo sam da čitam treću knjigu Knausgorove Moje borbe, a onda sam u samoposluzi naišao na Djecu Patrasa Zorana Ferića. Sjetio sam se da mu je Kalendar Maja bio pristojan, pa sam odlučio da napravim pauzu s Knausgorom od dan ili dva, koliko treba da se pročita ova knjižica. 
U suštini, Ferić piše isto kao i u Kalendaru Maja: uzme intrigantnu temu (ovaj put to je delikatna ljubavna afera profesora srednjih godina i šesnaestogodišnje učenice, uz to teško bolesne) i misli da će privlačnost tabua kod svakog čitaoca prevagnuti nad objektivnim literarnim nedostacima. A tih ima dosta: dramaturški repovi povremeno ostaju da vise, pripovijedanje je strukturalno monotono, jezik dosadan i sterilan... Ranije sam napisao da bi Ferića, prije nego što sjedne da piše, neko prvo trebalo da odvede u kafanu da ga malo napije, jer i pored insistiranja na slengu i psovkama ovo stilski i jezički djeluje uštogljeno kao školski sastav nekog štrebera bez mnogo talenta. Ali OK, vjerovatno sam i ja prestrog, jer sam još opijen lirskom prozom Crnjanskog.
Sad se vraćam Knausgoru koji i u trećoj knjizi opisuje traumatično odrastanje uz oca sociopatu i tiranina.

Link to comment

@uros

У књизи је почетак деведесетих, долазак капитализма, џипови на кредит и тај рад. То што ти ту ситуацију везујеш за Путина је у реду, али Пељевин је гађао неко друго време. Уосталом, оно "П" није Пепси као што он пише у књизи, већ перестројка. Нисам гледао филм, могуће да је у њему акценат бачен на двехиљадите што ти причаш, коначно и снимљен је пар битних година касније, али то је онда тема за други топик.

Link to comment

@uros

У књизи је почетак деведесетих, долазак капитализма, џипови на кредит и тај рад. То што ти ту ситуацију везујеш за Путина је у реду, али Пељевин је гађао неко друго време. Уосталом, оно "П" није Пепси као што он пише у књизи, већ перестројка. Нисам гледао филм, могуће да је у њему акценат бачен на двехиљадите што ти причаш, коначно и снимљен је пар битних година касније, али то је онда тема за други топик.

U knjizi je tretirano bukvalno sve,:)

Peljevin ume tako da zakukulji da ne možeš odmah da provališ o čemu priča.:)

Link to comment

U knjizi je tretirano bukvalno sve, :)

Peljevin ume tako da zakukulji da ne možeš odmah da provališ o čemu priča. :)

Pa dobro, Peljevin može da tretira mnogo toga, ali ne može baš u Generaciji P objavljenoj 1999. godine da piše o Putinovoj Rusiji, kad ovaj na vlast dolazi 2000. godine.

Link to comment

Не закукуљује, баналан је и површан и комуницира кроз пародирање слогана, а мртва је трка који је од та два облика изражавања нижи.

 

Мрзи ме даље да се убеђујем са тобом да књига написана пре Путиновог времена не говори о Путину већ о неким мало трајнијим особинама тог друштва. Веруј ти да је Пељевин Нострадамус, имаш на то свако право, а ја одох да читам Хербертову Дину. Разумео сам и раније зашто је толико вољена та књига, али тек сада када је читам на енглеском разумем и зашто је толико цењена.

Link to comment

slobodu od frenzena...kupila mom coveku za NG al' sam je se prva docepala /istina, on je odmah, pored  zahvalnosti, izrazio i slutnju da sam je uzela jer se zapravo meni citala - sto je naravno, savim tacno :-)

a knjiga je zaista mljac!  inteligentan, introspektivan, na momente duhovit, sklon psihologiziranju vise no fantaziranju i ispoljavanju sopstvenog neobicnoog i samosvojnog stila .... vec je pocela da me drma nelagoda i separacioni strah sto cemo se nakon tih 600 strana rastajati ;-)

Link to comment

Сергеј Лукјањенко, Шеста стража. Шести наставак. Занимљиво али само за љубитеље. Ја сам један од њих :)

Link to comment

Сергеј Лукјањенко, Шеста стража. Шести наставак. Занимљиво али само за љубитеље. Ја сам један од њих :)

Овде има да се тек појави у мају, значи да не морам да гризем нокте?

Link to comment

slobodu od frenzena...kupila mom coveku za NG al' sam je se prva docepala /istina, on je odmah, pored  zahvalnosti, izrazio i slutnju da sam je uzela jer se zapravo meni citala - sto je naravno, savim tacno :-)

a knjiga je zaista mljac!  inteligentan, introspektivan, na momente duhovit, sklon psihologiziranju vise no fantaziranju i ispoljavanju sopstvenog neobicnoog i samosvojnog stila .... vec je pocela da me drma nelagoda i separacioni strah sto cemo se nakon tih 600 strana rastajati ;-)

Poslije tih 600 strana uzmeš Korekcije i imaš još toliko. Ako te još drži, poslije toga uzmeš Purity, mada se meni ta dosta manje dopada

Link to comment

Не закукуљује, баналан је и површан и комуницира кроз пародирање слогана, а мртва је трка који је од та два облика изражавања нижи.

 

Мрзи ме даље да се убеђујем са тобом да књига написана пре Путиновог времена не говори о Путину већ о неким мало трајнијим особинама тог друштва. Веруј ти да је Пељевин Нострадамус, имаш на то свако право, а ја одох да читам Хербертову Дину. Разумео сам и раније зашто је толико вољена та књига, али тек сада када је читам на енглеском разумем и зашто је толико цењена.

 

Videćeš i deo gde ti neće biti potreban prevod :D

 

Stara fremenska narodna pesma.  ^_^

Edited by bigvlada
Link to comment

Poslije tih 600 strana uzmeš Korekcije i imaš još toliko. Ako te još drži, poslije toga uzmeš Purity, mada se meni ta dosta manje dopada

o, da... bas tako ce i biti :-)

mislim da nema dileme sta ce moj sin dobiti od bozic bate ... dok cu purity naruciti za rodjos ;-)

a imala sam priliku da ga cujem i vidim kada sam bila u briselu jesenas, al' propustih je, na zalost.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...