Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

 

 

 ne verujem da cu uzeti ista drugo da citam dok ne zavrsim kompletan krlezin opus

 

veliki, možda i najveći ex-yu književnik.

posebno volim njegove drame i roman na rubu pameti.

Link to comment

2020-13-1_557aa6cd4503d.jpg

 

zavrsih i trecu knjigu, ne verujem da cu uzeti ista drugo da citam dok ne zavrsim kompletan krlezin opus. ova knjiga je btw izuzetno aktuelna i ne nalazim nista na internetu o njoj, sem vasicevog teksta iz vremena jos iz 1991:

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=870827

nikad nisam chula za tachno ovog krlezu, mada jesam za razne druge, chak i chitala i volela. ochem je ovaj? ako moze da se izrazi rijechima :unsure:

 

(jeste li chitali novog krlezu :lolol:)

Edited by gospa buba
Link to comment

pokusacu na srpskom, mada bi mi lakse bilo na nemackom :cry: . prva dva dela su pisana pre drugog svetskog rata, treci deo sezdesetih godina proslog veka.

radnja se desava u fiktivnoj karabaltickoj drzavi blitvi, gde nakon krvave oslobodilacke borbe na vlast dolazi kristijan barutanski i, gle cuda, odmah sprovodi diktaturu. borac za ljudska prava i ngo aktivista niels nielsen posle izbegnutog atentata odlazi u susednu blatviju, gde biva mazen i pazen od vladajuce nomenklature, jer su odnosi izmedju te dve drzave, dakako, daleko od dobrosusedskih...

krleza menja perspektivu iz koje pripoveda -  malo barutanski pa nielsen, onda policajac, pa umetnik-oportunista, svestenik sa svojim majmunom djordanom brunom, pozicionari i opozicionari iz razlicitih karabaltickih zemalja, supruge, ljubavnice itd itd. upadljivo je poigravanje sa imenima zemalja i likovima, citati na nemackom, francuskom, engleskom i latinskom i krlezina elokvencija (ono sto basara ponekad kopira iz drugacije ideoloske perspektive) 

ja da sam na vlasti, ja bih ovu knjigu zabranio. :fantom:

Link to comment

Zavrsio Atlantidu, definitivno nije moja solja caja™ i vrlo je malo momenata koji su me drzali. Imam onaj utisak da sam je procitao samo da ne bih napustio na pola. To i 1999. mi nikako ne lezi, taj Pekicev SF mi ne prija uopste (kao i SF uostalom).

 

Graditelji i Argonautika (uz neke eseje, prepiske, dnevnike) jos ostale do pocetka Zlatnog runa.

Link to comment

Пропустих због одсуства™ да искоментаришем неке драге писце које су споменути на претходних пар страна, најмодерније порнићаре од пре 100 година.

 

Бубо, како иде Уликс? Јеси одмакла даље од прва три поглавља? Не дај се преварити, озбиљан је Џојс играч и тај његов џез погађа к'о снајпер чак и када - или можда баш због тога - спустиш гард уверена да је дефинитивно кренуо да лапрда без икаквог смисла.

 

Калигула срећом не залази на овај топик јер је човек визуелац па би се након кратког коментарисања различитих фонтова брзо сморио, те ће остати ускраћен за прилику да презре правог оца модерне уметности, који је деда Марине Абрамовић и више од патријарха Варнаве (који јој и није деда, ал' 'ајде сад да не цепидлачимо).

 

Крлежа је био одличан писац. Ја волим његове раније драме, експресионистичке и потпуно луде, могу мислити колико је био занимљив момак када их је писао. "Краљево" је Тарантино и Ивл дед 2 неких седамдесет година пре Тарантина и Ивл деда 2.

 

После се стишавао, што је ваљда и нормално са годинама и у његовим животним околностима, и та жила беса и жеље да све преврне наглавачке се претворила у цинизам озбиљних размера, али и даље је остао изузетан. Само се та нека веза са Скандинавцима (а сам у тим ранијим драмама препознавао доста Хамсуна, који ми је један од најдражих писаца) лагано губила, на моју жалост.

 

Порнићари и панкери и један и други.

 

Kako sam se oduševila kad sam slučajno naletela na ovaj članak. Železara dodeljivala književnu nagradu, ehej! Dobro, jasno mi je i da su imali malo više para, pa je stigla preporuka da ulažu u kulturu. Vrlo konstruktivna sugestija.

:lol:

Link to comment

Podseti me ti na Hamsuna, glad mi se svidela, mogao bi jos nesto od njega da capnem. Pan ili plodovi zemlje?

Izuzetno je pisao matori nacista :D, rečenice klize ko podmazane.

Link to comment

Глад је мени још најслабији, тако да нисам сигуран колико ће моја препорука да ти помогне. Али, када већ питаш онда обавезно Мистерије, скоро је објављен на српском после више од седамдесет година. Пан је нека лајт варијанта Мистерија, а Плодови земље су много ближи Глади него Мистеријама.

 

Хех, ипак сам можда одговорио. :)

Link to comment

Podseti me ti na Hamsuna, glad mi se svidela, mogao bi jos nesto od njega da capnem. Pan ili plodovi zemlje?

Izuzetno je pisao matori nacista :D, rečenice klize ko podmazane.

 

Глад је мени још најслабији, тако да нисам сигуран колико ће моја препорука да ти помогне. Али, када већ питаш онда обавезно Мистерије, скоро је објављен на српском после више од седамдесет година. Пан је нека лајт варијанта Мистерија, а Плодови земље су много ближи Глади него Мистеријама.

 

Хех, ипак сам можда одговорио. :)

 

 

`krug se zatvara`, pecorine.

 

i `plodovi zemlje` mi se jako svidela. hamsunovi abel brodersen iz `kruga` i isak iz `plodova` su sjajni, nezaboravni likovi.

Edited by Sundance Kid
Link to comment

Чекај само да на тебе налети Јохан Нагел у оделу и са кутијом за виолине. У којој нема виолине. А одело му жуто.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...