Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Čitala sam je pre nekoliko godina na srpskom, uopšte ne mogu da rekonstruišem doživljaj, ali odoh da postavim neku mongolsku muziku. 

 

Počela sam da čitam Veliku kuću Nikol Kraus (BOOKA, 2014), pitka je i zanimljiva za sada. Dopala mi se njena prethodna knjiga, Istorija ljubavi

Edited by Notorious
Link to comment

u prolasku kroz marsej svratila u prodavnicu polovnih knjiga, i jedina knjiga koja mi je privukla pažnju je bila a room of one's own, od virdžinije vulf. od nje sam ranije čitala samo gospođu dalovej, i nisam imala pojma da je ovo non fiction, samo sam rekla - uzimam.

knjiga je fantastična! topla, duhovita, pametna, iscrpna, tragična, ispred svog vremena, kao što je i sama virdžinija bila.

govori o položaju žena u fikciji do tadašnjeg trenutka.

analizira žene pisce, ženske likove i knjige o ženama od strane muškaraca.

mislim da u životu nisam više uživala u non-fiction knjizi, bila mi je zanimljivija i od gledanja kroz prozor na putovanjima, što se reeetko kad dešava.

glavni utisak je tragičan, postane jasno koliko je književnost propatila zbog toga što su žene držane zatvorene, siromašne i bez obrazovanja, i što im je u književnosti jedina uloga bila ta da stoje u nekakvom odnosu sa muškarcima.

najbolje potrošenih 2.5 evra in a long while.

svima je najtoplije preporučujem, a pogotovo ljubiteljima klasične književnosti koji su uspeli da propuste ovaj biser.

sad sam uzela da pročitam orlanda, a posle i sve ostalo. žena je sjajna.

Link to comment

http://ae-lib.org.ua/salinger/Texts/UncollectedStories-en.htm#01

 

 

I feel my elbow getting wet and bring it in out of the downpour. Who swiped my raincoat? With all my letters in the left-hand pocket. My letters from Red, from Phoebe, from Holden. From Holden. Aw, listen, I don't care about the raincoat being swiped, but how about leaving my letters alone? He's only nineteen years old, my brother is, and the dope can't reduce a thing to a humor, kill it off with a sarcasm, can't do anything but listen hectically to the maladjusted little apparatus he wears for a heart. My missing-in-action brother. Why don't they leave people's raincoats alone?

I've got to stop thinking about it. Think of something pleasant. Vincent old troll. Think about this truck. Make believe this is not the darkest, wettest, most miserable Army truck you have ever ridden in. This truck, you've got to tell yourself, is full of roses and blondes and vitamins. This here is a real pretty truck. This is a swell truck. You were lucky to get this job tonight. When you get back from the dance. . .Choose yo' pahtnuhs, folks! . .you can write an immortal poem about this truck. This truck is a potential poem. You can call it, "Trucks I Have Rode In," or "War and Peace," or "This Sandwich Has No Mayonnaise." Keep it simple.

Aw, listen. Listen, rain. This is the ninth day you've been raining. How can you do this to me and these thirty-three men (four of whom must go). Let us alone. Stop making us sticky and lonely.

 

Link to comment

Knjiga o Uni

 

Nagrada za najbolji bosansko-hercegovački roman 2011. godine. Decentna usmena predaja od strane učenih individua koje znaju puno više o književnosti od mene. E sad, laički: Faruku Šehiću, autoru romana, priznajem spisateljski talent. Piše onako kako ja nikad ne bih mogao pisati. Piše onako kako većina pisaca s ovih prostora nije u stanju pisati. Ali to je, uz posljednjih 30ak stranice knjige, kada postaje nešto konkretniji i manje kirurški precizan, jedino vrijedno što mogu izdvojiti kad je u pitanju ova knjiga. 80% radnje romana posve je osobna rekolekcija, ali i reminiscencija minulih vremena, gdje autor najveću pažnju posvećuje ribama i ribolovu, dizanju i spuštanju Une, kao i filozofiranju o čovjeku "kao kardinalnoj greški idejne kozmonogije". Možda sam ja intelektualno podkapacitiran pa mi se ne dopada ovakva pomno isplanirana 'struja svijesti'. Kao priručnik o prirodi (i društvu), nije loše. 

 

(3)

Link to comment

Upravo zavrsio sedmi deo Zlatnog Runa posle jako dugog citanja paralelno sa drugim knjigama i jos paralelno sa Istorijom srba i Grevsovim Grckim mitovima kao pomocnom literaturom. Sad sam u egzistencijalnom skripcu sta sa zivotom, ima li svrhe citati bilo sta posle ovoga :)

Link to comment

Ima, Istorijsko poreklo svesti, Erih Nojman (edicija Karijatide, Prosveta, 1994.), širi perspektivu i odlaže egzistencijalni škripac (do prve prilike)  :)

Link to comment

Ima, Istorijsko poreklo svesti, Erih Nojman (edicija Karijatide, Prosveta, 1994.), širi perspektivu i odlaže egzistencijalni škripac (do prve prilike)  :)

Ili tako nesto (neko uceno nemacko prezime), ili kao ja naginjem ka 50 shades of grey ;)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...