Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

mene. Ima li negde da se kupi™? Moze na PM :)
Ne znam da li ima da se kupi, verovatno ima. Knjigu je izdala Geopoetika 2000 i neke, a ja sam je donela iz biblioteke.Evo našla sam jedan intervju sa piscem. Ceo tekst:http://www.politika....i-tabui.lt.htmledit: a sad vidim, knjiga je mlaka u poređenju sa intervjuom.
Sveta gora i tabuiDemokratsko nasleđe antičke Grčke nema nikakve veze sa vizantijskim svetom, koji je teološki, dogmatski, zatvoren i nepokretan, kaže u razgovoru za „Politiku” grčko-francuski pisac Vasilis Aleksakis, čiji je roman upravo objavljen na srpskom3-alexakisvassilis.jpgVasilis AleksakisSpecijalno za „Politiku” od dopisnika Tanjuga Roman „Nova era” grčko-francuskog pisca Vasilisa Aleksakisa o Svetoj gori Atoskoj preveden je u svim pravoslavnim zemljama, uprkos, ili zahvaljujući oštroj kritici crkve kojom su natopljene stranice. Za Aleksakisa, Grčka pravoslavna crkva guši nasleđe antičke Grčke i izvor je fanatizma i totalitarizma, poput drugih monoteističkih religija. Do ovog zaključka grčki pisac je došao iscrpnom istragom i susretima sa istoričarima, monasima i vernicima, u čemu mu je poslužilo njegovo dugogodišnje novinarsko iskustvo. Knjigu koja je prošle godine dobila jednu od najprestižnijih francuskih književnih nagrada, Veliku nagradu za roman Francuske akademije, na srpskom je upravo objavila izdavačka kuća „Geopoetika”. To je bio povod za razgovor sa grčkim piscem u Parizu, gde živi od 1968. godine, kada se sklonio od vojne hunte, iako nikada u potpunosti nije napustio svoju zemlju. Ovo je prvo delo grčkog pisca prevedeno na srpski jezik.Zbog ovog romana imali ste problema u Grčkoj…To je zato što on uznemirava crkvu, koja ima ogromnu moć. Niko se ne usuđuje da dovede u pitanje vezu crkve i države, a crkva je u Grčkoj deo države, odnosno nacionalnog obrazovanja koje se zove Ministarstvo za obrazovanje i veru. Ona, dakle, ima reč u obrazovanju mladih Grka. Način na koji se uči o grčkim klasicima, o sofistima i pretsokratovcima, na primer, odgovara crkvi, iako to demokratsko nasleđe slobode mišljenja i slobodnog stvaralaštva nema nikakve veze sa vizantijskim svetom, koji je teološki, dogmatski, zatvoren, nepokretan, i u kome je, shodno hrišćanskoj logici, zatvorena atinska filozofska škola.........................................................
Edited by Tihajeza
Link to comment
Ne znam da li ima da se kupi, verovatno ima. Knjigu je izdala Geopoetika 2000 i neke, a ja sam je donela iz biblioteke.Evo našla sam jedan intervju sa piscem. Ceo tekst:http://www.politika....i-tabui.lt.htmledit: a sad vidim, knjiga je mlaka u poređenju sa intervjuom.
Какав је ово тупан и примитивац. А видим и Византију познаје до јаја. Накотило се олоша баш у последњих пола века...
Link to comment

ne da mi da editujem pa cu ovakonije jos okacena, dok se ne prevede televizorEvo upravo su nam dali da gledamo TV.Upravnik je bio kikbokser, želi da vidimo šta i on zna.Zna kurac. Verovatno je bio sparing partner, pokretna vreća za pumpanje.Zagreb.K 1 turnir.Upravo se biju Morosanu i Zuralev. Obojica izgledaju kao kamiondzije. Nesto im los kardio, sto se da videti i po stomacima koje obojica gaje. Ali neka, bar ne smrde na steroide.Dosadno, a tek prva runda.U salu se nakrcali svi robijasi, ima vise ljudi nego zuba.Muka gledati ih, ali sta ces.18 mg lorazepama i jedna šumeca tableta magnezijuma od 360mg bi mi legli kao budali samar, ali jebiga. Nisam anksiozan, samo da opustim vratne misice.Žao mi je zbog tvoje majke, saučešće.Ova dvojica smaraju jos uvek, a u sali neki aplaudiraju. U ovoj nasoj sali. Imamo veliki televizor, neka nova generacija, LCD ili ''flat'', jedan od ta dva. A ne znam razliku izmedju njih, televizor je televizor. Oni koji su ovde duze od 10 godina ne mogu da se nacude ovakvom ekranu, da im vidis oci - kao loptice u fliperu, samo setaju, ne mogu da pohvataju desavanja na monstruozno velikom ekranu.Pretpostavljam da pre posete ovoj ustanovi nisu nikada u bioskopu bili, doziveli bi momentali šok od veličine platna.Zuralev pobedio na poene.Sada će Mirko Filipović protiv nekog Crnca.Oderaće ga Mirko.Odlažem olovku, ovo mora da se gleda.Kraj prve runde.Crnac izašao u crnim helankama i šortsu koji je kao suknjica. Cirkus.Pola sale navija za Crnca, ja za Mirka, ostali kuntaju, nema kiseonika dovoljno - mala prostorija a mnogo ljudi.Kraj druge runde.Crnac nabada kolenima kao lud, tuče kao lud. Ako ga Mirko ne nokautira u poslednjoj rundi, trebalo bi da izgubi. Mada, sudije su čudo.Mirko pobedio, ipak su sudije čudo.Nema smisla gledati dalje, unervoziću se.Idem u krevet, budi dobro, i nastavi sa treninzima.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...