Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

A je l mora da se poznaje latino literatura da bi se pratio Bolanjo? (Ne racunam sajtove tipa latinas in heat.)
ne. ima referenci (npr. most obviously u ovoj neruda) ali to su vise tipovi koje mozes da smestis i u nas kontekst.stavise bolanjo cesto izmislja pesnike i romanopisce.
Link to comment

ja kupila '2666' pre nekog vremena, polovnu sa koricama u najlonu, rashodovanu iz neke biblioteke u nekom irskom selu. jedva cekam da joj se posvetim!sok doktrina je malo far fetched. ne kazem da je sve budalastina, ali mnoge hipoteze su mi labave..

Link to comment
ne. ima referenci (npr. most obviously u ovoj neruda) ali to su vise tipovi koje mozes da smestis i u nas kontekst.stavise bolanjo cesto izmislja pesnike i romanopisce.
manje-više svaka bolanjova knjiga objavljena kod nas praćena je predgovorom ili pogovorom igora marojevića, koji ga je izvrsno i prevodio (a nadam se da će i dalje). u svakom od tih tekstova ističe se bolanjova uloga u talasu južnoameričke književnosti nakon i naspram magijskog realizma. za samo 'praćenje' njegovih knjiga nikako nije presudno, ali daje važnu sliku konteksta i razjašnjava stvari, naročito za čitaoce koji nemaju temeljan i kontinuiran uvid.kod bolanja vazda mora biti pisaca i književnosti, ali ne bih rekao da ima nekog naročitog skrivanja tragova. čak i kada se radi o arturu belanu ;)
ja uzeo u Laguni pre par nedelja 2666 na preporuku ali cekam da uhvatim malo vise slobodnog vremena pa da je zavrsim u cugu.
moj cug je trajao i trajao, ali činjenica je da se radi o ciklusu od pet romana (koje ne bi trebalo razdvajati, premda je bolanjova namera bila da izađu zasebno). tako, ko ima moćnu memoriju, a ja je nemam uopšte, može sebi dozvoliti i čitanje u etapama. to je svakako bolje nego da se, u čekanju dovoljno dugog perioda koji bi omogućio čitanje u cugu, 2666 ne pročita. greota.sad kad bolje razmislim, ne radi se nužno o pamćenju (činjenica, podataka, likova...) kao preduslovu za ostanak u tom romanu. zapravo, teško mi je i da zamislim situaciju u kojoj se u 2666 ne ostaje. to je, za sada, jedina knjiga koju sam poželeo da ponovo započnem čim sam je završio
Link to comment
manje-više svaka bolanjova knjiga objavljena kod nas praćena je predgovorom ili pogovorom igora marojevića, koji ga je izvrsno i prevodio (a nadam se da će i dalje). u svakom od tih tekstova ističe se bolanjova uloga u talasu južnoameričke književnosti nakon i naspram magijskog realizma. za samo 'praćenje' njegovih knjiga nikako nije presudno, ali daje važnu sliku konteksta i razjašnjava stvari, naročito za čitaoce koji nemaju temeljan i kontinuiran uvid.kod bolanja vazda mora biti pisaca i književnosti, ali ne bih rekao da ima nekog naročitog skrivanja tragova. čak i kada se radi o arturu belanu ;)moj cug je trajao i trajao, ali činjenica je da se radi o ciklusu od pet romana (koje ne bi trebalo razdvajati, premda je bolanjova namera bila da izađu zasebno). tako, ko ima moćnu memoriju, a ja je nemam uopšte, može sebi dozvoliti i čitanje u etapama. to je svakako bolje nego da se, u čekanju dovoljno dugog perioda koji bi omogućio čitanje u cugu, 2666 ne pročita. greota.sad kad bolje razmislim, ne radi se nužno o pamćenju (činjenica, podataka, likova...) kao preduslovu za ostanak u tom romanu. zapravo, teško mi je i da zamislim situaciju u kojoj se u 2666 ne ostaje. to je, za sada, jedina knjiga koju sam poželeo da ponovo započnem čim sam je završio
najbanalnije receno, bolanjo se coek bavi pitanjem umetnosti - sto u njegovom slucaju se cita knjizevnost. i bas ko sto ti kazes nema tu nekih easter eggova i razigrane post-mortem-moderne vec pre jedna, sto bi reko narator cilea nocom, elegantna oluja govana koja po pojmu umetnost pada.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
bolanjo se coek bavi pitanjem umetnosti - sto u njegovom slucaju se cita knjizevnost.
ne samo time, ali to jeste kalauz koji paše u ključaonicu svih njegovih knjiga (čuj: svih! onih koje sam pročitao, ali i onih *o kojima* sam čitao). + bavi se i književnošću kao sistemom, od teksta, preko pisca i kritičara do akademije. u 2666 sve je to na broju, pa još na terenu (svih) amerika i evrope.zvučim kao lagunin trgovački putnik, ali ta knjiga je čudesna. nadam se da će marojević učiniti još ponešto. udaljena zvezda i priče u izdanju novosadskih svetova (napominjem: iz vremena pre nego što je bolanjo 1) uopšte objavljen i 2) postao household name u americi, pa potom u čitavom svetu] zaslužuju novo pojavljivanje pred publikom; hrvatsko izdanje divljih detektiva nije nam dovoljno. ako se ne varam, izdavači vuković&runjić su prestali s radom, a sama knjiga je, ukoliko se da naći, preskupa. voleo bih uskoro da vidim i domaće izdanje antverpena i, naravno, nacističke književnosti u amerikama. Edited by king_mob
Link to comment

Idem popodne pazariti "2666".Neki ljudi cije misljenje prezirem rekli su mi, sa indignacijom, da to "uopste ne lici na juznoamericku knjizevnost".

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
sok doktrina je malo far fetched. ne kazem da je sve budalastina, ali mnoge hipoteze su mi labave..
Pa jest pisano s očitom tendencijom. Već glavna teza je prenategnuta, ali meni je dovoljno zastrašujuće i ono što mi izgleda vjerodostojno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...