Jump to content

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Da li je neko citao Gofmana, i imate li neki komentar na ovu knjigu i njegova pisanja?
Ja nisam bio oduševljen, možda zbog metafore teatra koja mi uopšte nije bliska. A i imao sam utisak da nije relevantan koliko je bio šezdesetih (ako je uopšte bio) - previše opštih mesta i 'yeah, i know that' momenata.A za Išigura... postajem radoznao. Ostaci dana su mi bili 'nako, a za Never let me go sam dobio sam 5 krajnje pozitivnih i 2 prilično negativne recenzije. Stim što dve potonje dolaze od ljudi čiji sud cenim. now (re)reading:Veliki Getsbi The Method of Zen - Eugen HerrigelFull facts book on cold reading - Ian Rowland
Link to comment
nisam nikad citala martina cazlvita. moj omiljeni je david koperfild, koji je super i na engleskom i na srpskom.
najiskrenije preporucujem. to je pisao jos sveze nadrndan nakon boravka u Americi, i to se i vidi u mracnom humoru. americki deo knjige je briljantan.
Link to comment
He, kupio za po 274 din po knjizi Wordsworth izdanja Dikensa: Pikvikovce, Nikolasa Niklbija i meni omiljenog Martina Cazlvita. Sve to cito ihaaa davno na srpskom, i palo mi na pamet da bi bilo lepo procitati i onako kako je napisano. A mnogo jeftino...now reading: Valter Skot, "Ajvanho". Nadoknadjujem ono sto kao klinac nisam procitao, nemam pojma kako sam ovaj biser propustio.
Јбт, ја управо ту књигу, баш то издање, убацио у ранац да носим на море.Прочитао сам прву књигу на српском прошли пут на мору, а други део нисам никада нашао у кући, па ми мама купила на енглеском.
Link to comment
51wM4zTcqQL._SL500_AA266_PIkin2,BottomRight,-17,34_AA300_SH20_OU01_.jpgTjah. Volim istoriju, ali ovo sto stoji u podnaslovu da je prica o bici kod Getisburga ne vazi. Jbga, kad je rec o knjizurini na 420 strana, a sama bitka je na 20... Ne, autor je ovde opisivao putesestvije dvojice golobradih masacusetskih mladica, abolacionisticki nastrojenih, lepo vaspitanih, dobro situiranih, decu selskog lekara, koji, gle cuda, u kuci ima kucevnu pomocnicu crnkinju, Rozu, a u koju, sva trojica (i tata i sinovi) balave (mama je na nebu godinama...). Na kraju ispada da ju je ovaj stariji sin i opalio, mladji to saznaje noc uoci bitke, te sav ljut na brata, ulazi u istu... Jbga, posle bitke nema kajanja, nije stigo da mu se izvini jer mu bratac mu biva ubijen, caca kad to sazna umire, Roza ga docekuje kuci posle skidanja iz vojske, nalivaju se rakijom, Roza ga napusta i odlazi za NYC...Ehm, ima autor svetlih trenutaka. Npr, kada lepo pokazuje kako su glavni likovi, iako postovani u kraju, ipak bili i prezirani, jel su u sluzbi imali slobodnu crnkinju, a ne robinju. Objasnjava i stanje na Jugu, i odnos crnaca prema Konfedraciji, pokazuje da nije bilo bas previse razlike u razmisljanju obicnih vojnika bilo da su oni ratovali na strani Severa ili Juga, odnosno da nisu svi Jenkiji isli da se bore za crnacka prava. Odlican je i opis bitke.Nazalost, problem predstavljaju 200-250 strana viska. Neverovatno je koliko covek davi s besmislenim opisima kojecega. Ok, skapirali smo ko je ko, kako kokosi kokodacu, kako se svinje kolju, ne moras mi to svako malo opisivati!!! Znam kako izgleda i kad sunce sija i kad kisa pada ko iz kabla... Da se autor samo skoncentrisao na svoje glavne likove, koje je dobro izgradio i na njihove zgode i nezgode, utisak bi bio mnogo bolji. Tacno, rec bi bio o knjizici na 100njak strana, ali i rec je o jednoj bici, zaboga, a ne o Punskim ratovima! Srecom, te sam knjigu dobio za dz. Da sam je ne daj Boze platio punom cenom od 25$+tax, samoubio bih se...Uh, sad dok trazih sliku na amazonu, videh i 1 recenziju, koja gotovo da se u potpunosti poklapa sa mojom, pa cu je postovati vodje:
The synopsis on the cover of SEEN THE GLORY states, "The climactic battle at Gettysburg is rendered as vividly as in the classic Civil War novel THE KILLER ANGELS." Such a statement may be grounds for legal action.John Hough, Jr. is much more concerned with race relations than the actual battle. Abolitionist brothers Luke and Thomas Chandler, 18 and 16, join the Union army just in time to fight at Gettysburg. Thomas insists that he will run away if his father, a Martha's Vineyard doctor, does not allow him to enlist, and for some unfathomable reason the doctor gives in. Much of the first part of the novel focuses on Rose, the doctor's black housekeeper and cook, who at one point is raped by local miscreants. The boys and the doctor worship her and in Luke's case the relationship progresses a bit further. Once the boys join, we find the Union army takes a much more reluctant view towards abolition than we might expect. The boys are ridiculed for their views by both enlisted men and officers.As the Confederate army moves toward Gettysburg they sweep up both former slaves and free blacks. One of the free blacks tries to fight on the union side with gruesome consequences.Hough is more concerned with description than he is with characterization. The story slogs along because of this and we never really get to know Tommy and Luke or any of the other characters except for maybe Rose. Hough's idea of characterization is to have Tommy suddenly start using the word "ain't" when he's been using correct grammar all of his life. We can anticipate that one or more of the main characters will be killed in battle. I'm usually a pretty big softy, but I wasn't bothered a bit. I really hadn't identified with the character/characters.The description is certainly annoying--there's way too much sun glinting off of Enfields for instance--but perhaps Hough's greatest sin is including backstory on the second day of the battle that would make Danielle Steele proud. The reader wants to know what will happen to the boys, and he gives us twenty pages of gushing romance.Perhaps Hough's smartest move was to interview a reenactor, and he sprinkles what he learned throughout the book. We learn, for instance, that the hardtack the soldiers were given was often infested with weevils and other vermin. We also learn that Paul Revere's grandson was an officer at Gettysburg. It's these little factoids that earn SEEN THE GLORY a passing grade.
Link to comment
Senka Vetra- Karlos Luis SafronPodseca me na Sitnicarnicu kod srecne ruke , mozda zato sto tako lepo pise o knjigama i magiji koju one nose.
Ovo. Hm, sličan utisak, tj. čini mi se da sam je već čitala, da sam mnogo toga susrela u nekim drugim knjigama (na Sitničarnicu nisam pomislila). Poznata, već toliko puta ispričana priča, a opet, to joj nije mana, prija udobnost poznatog.Na samom početku su mi zasmetale neke traljave rečenice. Ne znam da li je do autora ili prevodioca. Kasnije se izgladilo. Kako god, stil nije ono najbolje u ovoj knjizi.Ne znam ni da li bih čtala jer me odbije čim na knjigu nakače titule tipa svetski bestseler no1 i sl. statistike, ali knjigu mi je darivala draga osoba koja očekuje i kometntar, pa nisam imala kud.
Link to comment

neka me bude sramota i javno ali sam tek sad, inspirisana plakatima o obelezavanju 100 godina od rodjenja Mese Selimovica po Beogradu procitala Dervis i smrt.i dobro je sto sam je procitala tek sad.od kad mi se nije desilo da prepisujem lepe recenice ....a o savremenosti teme da ni ne govorimojedva cekam da malo prodje pa da je citam opet.

Link to comment

Malo sam se bavio religijskim motivima u romanu Li Jua Prostirka za telesnu molitvu i nisam se pokajao - briljantna knjiga!U dva dana slistio romansiranu biografiju voljenog divljaka pod naslovom Mesec i stoparac (nije sisa :šmrc:) iz pera Somerseta Moma.Sada, priče Frensisa S. Ficdžeralda skupljene u zbirku pod nazivom Priče iz doba džeza.Btw, ako neko ima s/h izdanje, ili zna gde da nađem S ove strane raja istog autora, nek' baci neki info.

Link to comment

Erlend Lu - DoplerDo ovog naslova došao po preporuci i pristupio mu sa velikim entuzijazmom očekujući lep provod. Ali već nakon prvih par pasusa video sam da probijanje kroz roman neće ići lako. I tako, probao da čitam, ali bez uspeha; odmakao 40-ak stranica pa odustao, frljnuo knjigu na kauč, i danas je vraćam u biblioteku. Ante Tomić - Ništa nas ne smije iznenaditiPrilično ok, ali ne na nivou "Čuda u Poskokovoj Dragi". Ipak, fin opis onog vojničkog života tokom osamdesetih, pa će vas malo obuzeti neka slatka seta ako ste bili u prilici da tih godina nosite sivomaslinastu uniformu i služite narodu i opijate se po prčvarnicama bivše domovine.

Edited by Willow
Link to comment
neka me bude sramota i javno ali sam tek sad, inspirisana plakatima o obelezavanju 100 godina od rodjenja Mese Selimovica po Beogradu procitala Dervis i smrt.i dobro je sto sam je procitala tek sad.od kad mi se nije desilo da prepisujem lepe recenice ....a o savremenosti teme da ni ne govorimojedva cekam da malo prodje pa da je citam opet.
Ja sam ga otkrila kao klinka, srećnim slučajem (bio medju knjigama na metar koje je tata kupovao) i dobro se sećam svoje opijenosti njegovim jezikom. Ta slatkoća, melodičnost... Sam jezik te knjige bio mi je skoro bukvalna duhovna hrana. :) Tada sam bila u larpurlartizam fazi pa mi se činilo da je knjigu pisao samo zbog jezika. Tek kasnije saznala sam za Mešinu ličnu tragediju koju je pretopio u nešto tako lepo. Čitala sam je iznova, u delovima, na preskok, pravila pauze pa joj se vraćala kao opčinjena... Pitam se kako bi mi se sada dojmila, posle velike pauze.Nadam se da ćeš uživati i u Tvrdjavi, gde je jezik, iako i dalje zavodljiv, ostavio prostor za čvršću priču. Posle sam po inerciji pročitala Ostrvo gde su atmosfera i jezik prilagodjeni nekom drugom dobu.edit: Šta čitam? Upravo završila "Čarobnu peć" (The Magic Furnace, Marcus Chown). Srećom nisam odustala od Čona posle "Beskrajnih dana...". Preporučujem svima kojima se dopadaju Gribinov "Vodič kroz nauku" (Almost Everyone's Guide to Science: The Universe, Life and Everything, John Gribbin), Brajsonova "Kratka istorija bezmalo svačega" (A Short History of Nearly Everything, Bill Bryson) i slične knjige.Trenutno oko sofe za čitanje najbliže dohvatu ruke su:- Life and Leisure in Acient Rome, J.P.V.D. BalsdonDetaljan a uzdržan od isihtrenih zaključaka. Volim takvo oneobičavanje prošlosti a uz očuvanje osobenosti pojedinih društava i doba, još od kada sam pročitala sjajan roman Bertolda Brehta "Poslovi gospodina Julija Cezara" - usputna preporuka!- Appreciating Art, Diana NewallJedna od mnogobrojnih knjiga o umetnosti, ali iz specifičnog ugla - svež i lak pristup.- Pre-raphaelites, Heather BirchallJedno od onih Taschen-ovih slikovnica izdanja. Inače, do 3.10. u bečkom Belvedereu (mislim da je u Donjem) je gostujuća izložba kolekcije prerafaelita iz Porto Rika, pa kome je Beč bliži od Porto Rika a voli PRB ovo je jedinstvena prilika da vidi Flaming June. :)- razne DK slikovnice... Edited by Lucia
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...