Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

mrlj mlj ljubomor ljubomor gnj gnj
da rezimiramo: treba pisati samo racionalno, i samo o lepim i veselim stvarima, a novac donosi srecu. isuse.gif Edited by vasudeva418
Link to comment
A jel si ti čitao knjigu, ili te samo nervira vinska?
Nikada ne komentarisem nesto sto nisam citao, slusao ili gledao. Knjiga mi se ne svidja, ali mi na pamet ne pada da donosim ovakve zakljucke o autorki, sve uz "ima para, kako moze da pise o nesreci".
Link to comment

Ja tu ne vidim ništa loše, tj. ne verujem da je vinska mislila to što joj imputiraš. Obično kada umetnici/pisci dobro zarade, onda mogu da rade samo ono što žele i onako kako žele, a ne da budu pod diktatom nekakvih publishera (jebem li ga kako se to kaže na srpskom). Ja ću u svakom slučaju knjigu pročitati kad dođem do nje, meni je Uho grlo nož bio okej. A okej mi je i vinska kao recenzent.

Link to comment
Sve u svemu, zajebala sam se, jer sam očekivala da se radi o ozbiljnom dokumentarnom štivu, a reč je o literarnoj papazjaniji. A što se tiče nagrade, mislila sam da su prevashodno nagradili njegov predan istraživački rad na biografiji jednog velikog naučnika, pa još Srbina, a ne kao neko klasično propagandno "patriotsko" štivo, kao što su to činili prethodnih godina.
zanima me zasto si ocekivala da je pistalova knjiga dokumentarna?takodje, svakakve zamerke i kritike se mogu dati na taj roman, ili imaginarnu biografiju, kako je sam on naziva, ali papazjanija svakako nije. ako jeste, onda treba promeniti naziv citavom pravcu u savremenoj svetskoj knjizevnosti.(kao i da ce knjiga vedrane rudan imati neki umetnicki dojam, mada me to manje zanima, jer mi spada jos od prvih dana u one redjace slova koje uzimam u sake samo kad mi treba potpaljivanje samopouzdanja na racun nipodastavanja drugog.)
Link to comment
Nikada ne komentarisem nesto sto nisam citao, slusao ili gledao. Knjiga mi se ne svidja, ali mi na pamet ne pada da donosim ovakve zakljucke o autorki, sve uz "ima para, kako moze da pise o nesreci".
Da pojasnim..ali, onako, po seljački.. :D Imam sasvim opravdane razloge što knjigu dovodim u vezu s Vedraninom biografijom. Počela je u Feralu, bila zapažena.Pisala je o važnim i ozbiljnim stvarima, ali i vrcala od duhovitosti. No,tamo bila sirotinjska kinta, pa još neredovna. Otišla na sigurno, u Nacional. Naravno da tamo nije pisala o tajkunima bliskim Pukaniću, već se "oštro i beskompromisno" bavila bezopasnijim temama; tranzicijom koja tera hrvatske cure da u Italiji rade kao služavke ili prostitutke, bahatim NATO-Amerima na službi u Hrvatskoj, sponzorušama, svetskim trendom "terora mladosti", balkanskim tradicijama mačizma etc. Kad je odlično prodala prve knjige, sredila je fasadu, nabavila porcelanske vilice, nakupovala skupe tašne i cipele i bila sva hepi što sebi to može priuštiti na tako lak način, "piskarajući". Uživala je da bude u centru pažnje, dok su je zivkali po raznim televizijama, "hrabro" razbijala "tabue" tako što bi, zanemarujući i kuću u koju je ušla i goste sagovornike i nivo rasprave, izgovarala reči kurac, pičku i sl. Napadno, degutantno, glupo. Ako joj je to bio marketinški trik da bolje proda knjige (što verovatno jeste) potpuno je promašila. Sve manje su je zvali na takve nastupe. Onda je morala da pravi još veće ekscese.. Nije pomoglo. Nažalost, kako se između redova može pročitati iz njenih intervjua, slava i novac su joj stigli prekasno, kad više nije imala zategnuto dupe i čvrste sise, pa je ogorčena na samog Boga zbog toga. Verovatno otuda njena opsesivna potreba da nam neprestano "pljuje u kafu". Dakle, ne radi se o tome da se "nesrećama" ne treba literarno baviti, već da u to treba uneti bar malo konstruktivnog, umetnički produbljenog i osmišljenog, ostaviti neku pouku, pružiti razlog za razmišljanje. Ona ne daje ništa od toga. Izuzev ako neko ne smatra da je OK zaključak koji sugeriše ova knjiga - starost je gadna, odvratna, smrdljiva, sklonite mi je ispred očiju, neću s tim da išta imam, ubijte me pre nego što dođem u takvo stanje.
Link to comment
zanima me zasto si ocekivala da je pistalova knjiga dokumentarna?
Zato što su je po nekim domaćim glasilima tako predstavljali, pa sam zaista mislila da se radi o klasičnom istraživačkompoduhvatu, koji se bazira na autentičnim dokumentima.
Link to comment
Dakle, ne radi se o tome da se "nesrećama" ne treba literarno baviti, već da u to treba uneti bar malo konstruktivnog, umetnički produbljenog i osmišljenog, ostaviti neku pouku, pružiti razlog za razmišljanje. Ona ne daje ništa od toga. Izuzev ako neko ne smatra da je OK zaključak koji sugeriše ova knjiga - starost je gadna, odvratna, smrdljiva, sklonite mi je ispred očiju, neću s tim da išta imam, ubijte me pre nego što dođem u takvo stanje.
Vise mi se svidjalo ono, da roman nije emotivno ucinkovit.Inace, svako ima prava da bude totalno ogorcen (na maderfaking Boga posebno!), razocaran, pissed off, i da o tome pise knjige. Naravno, kome se ne svidja, ne mora da cita. Ali, opet, treba biti emotivno ucinkovit, pa i na nacin na koji je to slusanje Slayera... Sad definitivno hocu da procitam knjigu, hvala vinska. Edited by Indy
Link to comment
Vise mi se svidjalo ono, da roman nije emotivno ucinkovit.Inace, svako ima prava da bude totalno ogorcen (na maderfaking Boga posebno!), razocaran, pissed off, i da o tome pise knjige. Naravno, kome se ne svidja, ne mora da cita. Ali, opet, treba biti emotivno ucinkovit, pa i na nacin na koji je to slusanje Slayera... Sad definitivno hocu da procitam knjigu, hvala vinska.
rekoh ti ja da ne slusas Vinsku, malo je zbunjena kada su knjige u pitanju, eto izmisli ovo za Pistala i ostade ziva. niko roman o Tesli nije predstavio kao dokumentarno stivo, niti je moguce suvislo razgovarati o regionalnoj knjizevnosti sa nekim ko misli da se NIN-ova nagrada dodeljuje za dokumentaristiku. A ovaj njen post o romanu sam tek sada video i mogu da kazem samo sledece: - "Gargantua i Pantagruel" je djubre od knjige, srednjovekovni anali ne govore nista o tome da u u vreme Rablea ziveli divovi.mislim citaj ili ne citaj, ali pusti ti nasu Musicu, ona voli da odvali nesto presno i posle to brani na najcudnije nacine, cak i kada shvati da se malo prebacila. Edited by vasudeva418
Link to comment
niti je moguce suvislo razgovarati o regionalnoj knjizevnosti sa nekim ko misli da se NIN-ova nagrada dodeljuje za dokumentaristiku.
Ako ćemo pošteno, NIN-ova nagrada se već odavno dodeljuje uglavnom za ono što je trenutno politički podobno,u najširem smislu.Nemoj mi samo reći da se nagrađena Semolj zemlja može žanrovski svrstati u romane. A nagrada se valjda zove NIN-ov roman godine. Zato mi ne bi bilo nimalo čudno da je dobije i neki dokumentarac, zbirka eseja,SF, štogod..
Link to comment

Ma 'fala bogu da mozemo barem da se peckamo medjusobno, a Vinska je za Semolj zemlju potpuno u pravu: recnik li je, putopis li je, roman je u veoma, veoma nategnutom smislu te reci.Nego, on topic:i dalje citam ovo, nemam puno vremena.A ovo je epska saga o kukavicluku, zavodjenju, ratovanju, blesavluku velikih i malih imperija, uz istorijsku akribiju nalik na onu iz dobrih udzbenika. I takvih knjiga ima jos 11...Hail.gifn138836.jpg

Edited by vasudeva418
Link to comment

jos uvek onu enciklopediju teorija zavere RAW-a, kao i nekakvog murakamija ili sta vec, citljivo, pitko, ne skroz bljak, ok sranje, ali ni blizu modernih genija tipa peljevin, oster, delilo, itd.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...