Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

zaista, sudija Holden evocira Kurtza, narocito Branda onako celav i debeo. Ipak, za Kurtza (konradovog) znamo prilicno jasno kakav je covek bio u evropi i njegov razvojni put i kako se promenio. Kod sudije licna istorija postoji samo u naznakama, vise kao pretpostavka citaoca. Kurtz se ne uspeva da se mitologizuje i umire od groznice, na putu parobrodom nazad u civilizaciju, uzasnut (The horror! the horror!). Sudija, sa druge strane, deluje nadljudski, neunistivo, iznad prirode. On neprestano pronalazi razne artefakte koje crta a potom unistava. Na kraju romana on uopste nije ljudski lik, nije cak ni demonski, on je uzasavajuce otelotvorenje gnostickog dozivljaja sveta. Tu je kljucna razlika medj njima, Kurc je covek a Sudija ideja. Nije ni cudo sto, nesputan ogranicenjima covecnosti, sudija uspeva tamo gde je Kurc propao. Inace, cini mi se da je prevod ove knjige vrlo dobar, dosta tezak za citanje ali mislim da se to moze reci i za izvornik.
mali izlet u domen knjiga na koje highbrows dizu obrvicu: u under the dome, kingov negativac ima sve osobine holdena. najmucnije, najsurovije, najbezosecajnije, a bez ikakvih natprirodnih i neobjasnjivih moci. golo ljudsko, pokvareno, zlo. zanimanje: prodavac polovnih kola. nisam otkrila toplu vodu, king stalno govori kako je kormak najveci dragulj americke knjizevnosti, pa ne sumnjam da je imao, makar i nesvesno, asocijaciju na holdena.kurc je, kao i holden, vanvremenski. dobra je teza za coveka i ideju. ali je zastrasujuca pomisao da se mogu spojiti u jedno. (na jutjubu je okacen deo predavanja sa jejla o krvavom meridijanu. vredi pogledati)
sudija je sama materijalnost sveta koja je po sebi zla. zbog toga treba zajedno gledati no country i von trirovog antihrista. meni je bilo fizicki lose od krvavog meridijana. knjiga od koje osecas zarobljeno u svetu.
taj utisak mi je jos jaci bio u border trilogy, gde, narocito u all the pretty horses imas osecaj slobode, mogucnosti da nesto promenis, a onda paf. He imagined the pain of the world to be like some formless parasitic being seeking out the warmth of human souls wherein to incubate and he thought he knew what made one liable to its visitations. What he had not known was that it was mindless and so had no way to know the limits of those souls and what he feared was that there might be no limits.simpatican dokumentarachttp://www.youtube.com/watch?v=Sg5iRMaqOBM
jel citao neko chronic city od lethem-a?
gleda me sa police, ali ne stizem. po prve tri strane i malo listanja, spektakl.al ja volim mnogo letema, pa mozda i nisam u pravu.a u duhu citajmo samo cigletine, uhvatila sam se roberta bolana41I9CZFi3WL._SS500_.jpgcudno je i zanimljivo, kad se ucini preterano borhesovski, kao npr kad se jedna recenica prostire na cetiri i po strane, ubaci neki palpicni detalj i potpuno preokrene i radnju i stil. doduse, tek sam na dvesta od preko 900 strana, to jest, pred kraj prve novele? novelete?, videcemo sta ce dalje biti.inace je tip nevidjeno interesantan za proucavanje. umro je rano, sto daje jos vise prostora mastarijama.poslednji intervju
Link to comment
a lisey's story? ima onih koji je pljuju, a ja je mnogo volim, to mi dodje ko neka oda tabiti sto ga trpi sve ove godine. ali od nje se, otprilike, oporavio od dark tower katastrofe. odlicna je i zbirka just after sunset, onako da se gustira po jedna prica nedeljno.
promače mi ovaj odgovor.nisam čitala ni LS. izeš mene kao kingovog fana. a jesam, što je najcrnje. just after sunset drema na polici, naslonjen na duma key. budem budem. poslednju zbirku sam čitala baš davno- everything's eventual i fino mi legla, mada se sad sećam još samo ludog maitrea, da ne kažem šefa sale.
hoces, pohvataces sve, ne brini, samo ti fali izmedju the cold six thousand. elroj, ko i svaki ocdjevac, uziva u trilogijama, kvartetima i sl. mada, naravno, sve moze da se cita samo za sebe. doduse, ja tu nisam nimalo objektivna. volim svaku rec koju izbaci, i ladno zaboravljam sve ono sto bih svakom drugom zamerala (desnicarenje, nra, bulterijere itd)
budem i ovo. kakav crni lowbrow- ovo je full-time job, pobogu. :lol:nevezano za kinga i elroja, ponovo podvlačim da je i lašon vredan svake pare.i pre neko veče me zeznuo, pa sam do 6 ostala budna, po principu "samo još ovo da vidim". seckam čitanje nekim pauzama, ali svaki put kad knjigu ponovo uzmem u ruke skrckam 200str i jedva se otkačim, to mi se inače skoro nikad ne dešava.
Link to comment
RobertHarris_Fatherland.jpgAlternativna istorija na foru Covjeka u visokom zamku. Triler. Dobra knjiga, drzi paznju.
Jos jedna knjiga duplo bolja od filma. Koji nije los.
Link to comment
Lepo,iskreno, na momente dirljivo, malkice zbrdazdola-no sve u svemu odličan.. vrlo dobar 4+. Omiljeni deo..the life of Bryan.anthonybourdain.jpg
Антоније је савршен. Сагласан са препоруком, а остатак опуса је на нивоу. Ја сам нешто у путописној шеми, обнављам опус Пола Теруа: "Great Railway Bazaar", "Old Patagonian Express" итд. Теру ем ужива док путује возом, ем сјајно пише.
Link to comment

I mene čeka Fante, nikako da stigne na red.Danas mi dopao šaka Kratki i čudesni život Oskara Vaa Džuna Dijaza. Preletela belešku o piscu i uvodni deo u par slobodnih trenutaka, koliko sam uspela da ugrabim u pauzi na poslu. (Što me podseti da se upišem na Hejt za ljude topić.) To što sam uspela da iščitam, obećava dobru zabavu. A i korice su me razveselile:

261f8s5.jpg

Link to comment

zora hurston 'their eyes were watching god'divna knjiga, o ljubavi, o odnosima posle ukidanja robovlasnistva, prica o snovima jedne devojchice koja nikako da odraste :) . duhovita.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...