Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Barselona dvadesetih godina, trulez, pisci, knjige, misterija i djavo. Lagano i zarazno, 250 strana od juce, danas zavrsavam.
+1Ja dobio za NG njegovu knjigu Marina. Vodi se kao knjiga za mlade ali je bas dobra. Isto barselona, isto trulez kome se svidjau senka vetra i igra andjela, svidece mu se i ovo...
Link to comment
zaista, sudija Holden evocira Kurtza, narocito Branda onako celav i debeo. Ipak, za Kurtza (konradovog) znamo prilicno jasno kakav je covek bio u evropi i njegov razvojni put i kako se promenio. Kod sudije licna istorija postoji samo u naznakama, vise kao pretpostavka citaoca. Kurtz se ne uspeva da se mitologizuje i umire od groznice, na putu parobrodom nazad u civilizaciju, uzasnut (The horror! the horror!). Sudija, sa druge strane, deluje nadljudski, neunistivo, iznad prirode. On neprestano pronalazi razne artefakte koje crta a potom unistava. Na kraju romana on uopste nije ljudski lik, nije cak ni demonski, on je uzasavajuce otelotvorenje gnostickog dozivljaja sveta. Tu je kljucna razlika medj njima, Kurc je covek a Sudija ideja. Nije ni cudo sto, nesputan ogranicenjima covecnosti, sudija uspeva tamo gde je Kurc propao. Inace, cini mi se da je prevod ove knjige vrlo dobar, dosta tezak za citanje ali mislim da se to moze reci i za izvornik.
sudija je sama materijalnost sveta koja je po sebi zla. zbog toga treba zajedno gledati no country i von trirovog antihrista. meni je bilo fizicki lose od krvavog meridijana. knjiga od koje osecas zarobljeno u svetu.
Link to comment

Moze li neko preporuciti neku avanturisticku, pustolovnu knjigu, da ima veze sa nekim starijim civilizacijama tipa Inke, Maje, Asteci, stara Kina, neka africka plenena i tome slicno. Treba mi nesto takvo za poklon a nisam bas iz te price. Hvala

Link to comment
Moze li neko preporuciti neku avanturisticku, pustolovnu knjigu, da ima veze sa nekim starijim civilizacijama tipa Inke, Maje, Asteci, stara Kina, neka africka plenena i tome slicno. Treba mi nesto takvo za poklon a nisam bas iz te price. Hvala
Potraži među izdanjima Utopije - o severnoameričkim Indijancima, Inkama, Majama i dr. ribama.Ili kupi Korto Malteze - Mu.Završio Fanteov Moj pas Glupi.Nakon čitanja nekih knjiga gomile drugih postaju ništavne.Svet oko mene ostaje isti.
Link to comment
Završio Fanteov Moj pas Glupi.Nakon čitanja nekih knjiga gomile drugih postaju ništavne.Svet oko mene ostaje isti.
Ako si čitao neku, ili sve tri, knjige o A. Bandiniju, možeš li da kažeš da li je to taj Fante?Sigurno ću i ja uzeti da čitam Psa, samo sam radoznala i nestrpljiva, volela bih da znam šta me čeka. smile.gifMeni su dali Čarobnjaka Džona Faulsa (John Fowels The Magus) sve se čudeći kako to nisam već pročitala kad jesam Žensku francuskog poručnika. Početak obećava.
Link to comment
Ako si čitao neku, ili sve tri, knjige o A. Bandiniju, možeš li da kažeš da li je to taj Fante?Sigurno ću i ja uzeti da čitam Psa, samo sam radoznala i nestrpljiva, volela bih da znam šta me čeka. smile.gif
Taj.
Link to comment
Moze li neko preporuciti neku avanturisticku, pustolovnu knjigu, da ima veze sa nekim starijim civilizacijama tipa Inke, Maje, Asteci, stara Kina, neka africka plenena i tome slicno. Treba mi nesto takvo za poklon a nisam bas iz te price. Hvala
176.jpgLaguna, ludo i brzo, jeftino i ne previše misaono... Idealno za plažu kad sunce udari u glavu, ali ne očekuj velike literarne uzlete... Klasičan Indijana Džons fazon... Edited by dare...
Link to comment

spominjala sam je prije neki tjedan u nekoj ćakuli na vocap-u: majke-kćeri, odnos utroje, caroline eliacheff i natalie heinich. jedna psihoanalitičarka, druga sociologinja, pišu o fiziološkom i patološkom odnosu majke i kćeri kroz zanimljive primjere iz literature, filmova i serija. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...