Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Opet, s druge strane, nisam video na drugom OSu osim Wina da instaliras drajver i nakon sto isti stampac utaknes u drugi USB port ceo sistem se ponasa kao da ga prvi put vidi. 

 

 

You may have noticed that if you take a USB device and plug it into your computer, Windows recognizes it and configures it. Then if you unplug it and replug it into a different USB port, Windows gets a bout of amnesia and thinks that it's a completely different device instead of using the settings that applied when you plugged it in last time. Why is that?

The USB device people explained that this happens when the device lacks a USB serial number.

Serial numbers are optional on USB devices. If the device has one, then Windows recognizes the device no matter which USB port you plug it into. But if it doesn't have a serial number, then Windows treats each appearance on a different USB port as if it were a new device.

(I remember that one major manufacturer of USB devices didn't quite understand how serial numbers worked. They gave all of their devices serial numbers, that's great, but they all got the same serial number. Exciting things happened if you plugged two of their devices into a computer at the same time.)

But why does Windows treat it as a different device if it lacks a serial number and shows up on a different port? Why can't it just say, "Oh, there you are, over there on another port."

Because that creates random behavior once you plug in two such devices. Depending on the order in which the devices get enumerated by Plug and Play, the two sets of settings would get assigned seemingly randomly at each boot. Today the settings match up one way, but tomorrow when the devices are enumerated in the other order, the settings are swapped. (You get similarly baffling behavior if you plug in the devices in different order.)

In other words: Things suck because (1) things were already in bad shape—this would not have been a problem if the device had a proper serial number—and (2) once you're in this bad state, the alternative sucks more. The USB stack is just trying to make the best of a bad situation without making it any worse.

Link to comment

Ma znam da su ti problemi kombinacija raznih sranja, ali pokusavam da kazem da su po mom misljenju te stvari od tercijarnog znacaja za vecinu korisnika. Vecina cak i kad ima potrebu za nekom specificnom periferijom, sredi taj problem ovako ili onako i natera ga da radi. Svakodnevica koristenja laptopa najcesce nije kopcanje 10 razlicitih printera nego imas jedan kuci i mozda jedan na poslu. Da li ti lezi ekran i tastatura je nesto sto te prati u svakom trenutku koristenja i biranje po tom kriterijumu je mnogo pametnije rekao bih. Zato mene kad prijatelji pitaju koji laptop da uzmu, ja uvek kazem da odu u radnju i probaju ga pod rukom, otkucaju nesto i vide da li im se svidja kako izgleda otvorena internet strana koju cesto posecuju.

Link to comment

Jeste, stalno dodaju neke skenere, bem li ga da li je to zato sto ih puno nije podrzano, kazem, moguce da jeste. Opet, s druge strane, nisam video na drugom OSu osim Wina da instaliras drajver i nakon sto isti stampac utaknes u drugi USB port ceo sistem se ponasa kao da ga prvi put vidi. 

 

Hteo sam da kazem da cesto mozes da se slikas sa perifernim uredjajima, nakon sto si uradio update sistema. Zena je skoro kupila nov Mac i rezultat je: stampac, skener, (graficki) tablet - cao. Nije sve do Applea, Canon recimo nije izbacio novi driver za stampac, ali cinjenica je da su ti problemi na Macu mnogo cesci. Na Winu sam za takve stvari koristio i drivere za stare sisteme (tipa Vista driver za Win7) i sljakalo je k'o u Japanu.

 

Kad je kupovala, pitala me je sta da kupi i rekao sam joj da kupi opet Maca. Ne zato sto ga volim, nego zato sto nije da ne dobijes nista za to sto platis. Dobijes vise sa PC-em, ali ako ti se vise svidja, navikao si i mozes da platis, fine. Samo me brutalno smaraju te price o tome kako sve radi, kad svakodnevno gledam ljude koji se zlopate na Macu sa najtipicnijim primerima kompjuterskih frustracija, gde nesto uvek ne radi. Mozda je to nekad imalo smisla (mada u sustini znam da nije), ali danas je skoro svaka firma u stanju da napravi laptop, koji je lagan, ladan i ima dugu bateriju. Retina, veliki touchpad itsl. included. Nego ljudi koriste dve godine stari laptop od 500 evra, probaju novi Macbook i kazu wow koliko je ovo bolje. Ajde.

Link to comment

Hteo sam da kazem da cesto mozes da se slikas sa perifernim uredjajima, nakon sto si uradio update sistema. Zena je skoro kupila nov Mac i rezultat je: stampac, skener, (graficki) tablet - cao. Nije sve do Applea, Canon recimo nije izbacio novi driver za stampac, ali cinjenica je da su ti problemi na Macu mnogo cesci. Na Winu sam za takve stvari koristio i drivere za stare sisteme (tipa Vista driver za Win7) i sljakalo je k'o u Japanu.

 

Kad je kupovala, pitala me je sta da kupi i rekao sam joj da kupi opet Maca. Ne zato sto ga volim, nego zato sto nije da ne dobijes nista za to sto platis. Dobijes vise sa PC-em, ali ako ti se vise svidja, navikao si i mozes da platis, fine. Samo me brutalno smaraju te price o tome kako sve radi, kad svakodnevno gledam ljude koji se zlopate na Macu sa najtipicnijim primerima kompjuterskih frustracija, gde nesto uvek ne radi. Mozda je to nekad imalo smisla (mada u sustini znam da nije), ali danas je skoro svaka firma u stanju da napravi laptop, koji je lagan, ladan i ima dugu bateriju. Retina, veliki touchpad itsl. included. Nego ljudi koriste dve godine stari laptop od 500 evra, probaju novi Macbook i kazu wow koliko je ovo bolje. Ajde.

 

Nemam pojma, mozda si u pravu. Imaju dve strane te price, jedna je da hajp koji korisnici meka vole da prave vredja mozak, ne mogu da se ne slozim s tim. S druge strane, mislim da wincentricno razmisljanje tera ljude da ignorisu neke probleme i da ih smatraju prosto inherentnim problemima samog kompjutera kao takvog. Evo gore primer - drajver se veze za serijski broj USBa i to prihvatamo kao - jebiga, trebalo je da proizvodjaci USBa srede problem s tim. Kao neko ko je svojevremeno znao da napise poneki (primitivan i samo jer je bilo neophodno) drajver, prosto znam da to nije moralo tako.

Radio sam u firmi u kojoj se MBP dobijao prilikom zaposlenja i posto je tu prodefilovalo vise od 150 ljudi, a bar sa 30 sam imao odnos da pricamo o ovakvim stvarima. Niko posle te firme nije presao na laptop koji nije MBP, cak i ljudi koji su radili .net su prosto instalirali windows na njega i terali dalje. Mnoge prednosti se osete tek u dugorocnom radu.

Mislim da je i tebi jasno da te prednosti postoje jer ne bi bio u paradoksalnom stavu da si zeni rekao da uzme meka a da se istovremeno "vise dobije s pcjem". Skoro ista prica kao kad ljudi porede iOS i Android uredjaj pa mu citaju specifikacije procesora i rama i zakljuce da je jedan duplo jaci ne uzimajuci u obzir da na jednom sve radi na JVMu i samim tim treba mnogo vise. Takav je i ovaj slucaj gde su neke stvari optimizovane zato sto je jedan proizvodjac imao luksuz da pravi hardver na kome se OS vrti. Evo primer zasto nije dovoljno videti proizvodjaca baterije da bi znao koliko ce ti ta baterija trajati (iz usta coveka koji je upravo iz win sveta): http://blog.codinghorror.com/why-does-windows-have-terrible-battery-life/

Link to comment

Nije to paradoks, nego cinjenica da, ako hoce da dobije to sto ima s Macom, mora da se otvori svejedno. Usteda u neodredjenom trocifrenom iznosu cesto ima smisla, ali ne ako te kompjuteri inace ne interesuju, imas svoje navike ili recimo imas licencirani software, koji doduse moze da se koristi na drugoj platformi, ali ne bez eksplicitnog zahteva za promenu licence (Creative Suite). Onda covek covek dodje do zakljucka da i zivci imaju cenu. Njeni, a bogami i moji. Naravno, u praksi opet dodjes do adaptera od 30e, povecanja SSD-a za 300e (a ceo kosta toliko) itsl. pa ne mozes da se ne zapitas da li si se ipak zajeb'o, ali to vise nije moj problem. To je bio moj komentar na temu 'mac, da ili ne', ovo ostalo je podlozno diskusiji, ali me diskusija na tu temu ne zanima previse.

Link to comment

Nije to paradoks, nego cinjenica da, ako hoce da dobije to sto ima s Macom, mora da se otvori svejedno. Usteda u neodredjenom trocifrenom iznosu cesto ima smisla, ali ne ako te kompjuteri inace ne interesuju, imas svoje navike ili recimo imas licencirani software, koji doduse moze da se koristi na drugoj platformi, ali ne bez eksplicitnog zahteva za promenu licence (Creative Suite). Onda covek covek dodje do zakljucka da i zivci imaju cenu. Njeni, a bogami i moji. Naravno, u praksi opet dodjes do adaptera od 30e, povecanja SSD-a za 300e (a ceo kosta toliko) itsl. pa ne mozes da se ne zapitas da li si se ipak zajeb'o, ali to vise nije moj problem. To je bio moj komentar na temu 'mac, da ili ne', ovo ostalo je podlozno diskusiji, ali me diskusija na tu temu ne zanima previse.

 

Slazem se s vecinom, osim sto zvuci kao da je mek nesto "za ljude koje kompjuteri inace ne interesuju" sto je potpuno obrnuto od onoga sto ja mislim i sto misle jos mnogi drugi. Ako nabrojimo danasnja programerska "superstar" imena, MBP ce izaci uzasno cesto kao weapon of choice i to se vidi na bilo kojoj konferenciji visokog nivoa. Mislim da je Yegge cak negde u blogovima navodio da je davanje MBPa obavezno ako zelis da ti firma bude interesantna za najbolje mlade programere. Atmosfera je takva, pola nje moze da se otpise na hajp i modu, ali ostaje cinjenica da taj uredjaj ima bas jaku popularnost medju ljudima kojima ne moze da se spori da kompjuter koriste na ekstremno naprednom nivou. No dobro, ako se s necim bas jako slazem to je da ova linija razgovora nema previse smisla, pa mozemo da je i zavrsimo...

Link to comment

Ja pricam o konkretnom slucaju, gde je, kad je stvar sagledana iz svih mogucih uglova, Mac po mom misljenju bio najbolji izbor. Dakle, meni je sve ok, samo ne da me zasipaju Appleovim reklamnim sloganima u obliku misljenja. Drugo, ja sam stolar, nemam nikakve veze sa superstar programerima.

Link to comment

Ja pricam o konkretnom slucaju, gde je, kad je stvar sagledana iz svih mogucih uglova, Mac po mom misljenju bio najbolji izbor. Dakle, meni je sve ok, samo ne da me zasipaju Appleovim reklamnim sloganima u obliku misljenja. Drugo, ja sam stolar, nemam nikakve veze sa superstar programerima.

Bas sam se potrudio da ne zvucim kao reklamni slogan u obliku misljenja. Ostavicu na tome da meni, kao autolakireru, sve radi bez problema.

Link to comment

Lulz, ti i da hoćeš ne možeš da zvučiš kao reklamni slogan. Previše si gnevan čovek.

 

 

C,c., c.. preskočila si Bill Hicksa u svom ekstenzivnom učenju. Znaš ono

 

"Ooh, you know what Bill’s doing now, he’s going for the righteous indignation dollar. That’s a big dollar. A lot of people are feeling that indignation. We’ve done research - huge market. He’s doing a good thing."

Link to comment

Ja imam veze sa superstar programerima i potvrđujem da je MBP must have :D zbog performansi, radnog okruženja, baterije itd.

 

Imam model iz 2008me, i dan danas ga koristim, osim dva RAM modula nisam mu ništa nadograđivao i popravljao. Za tih 6 godina sestra je promenila 2 win laptopa, keva jedan.

Mnogo je čistiji OS, ne upadaju ti razni malveri, virusi i ostala sranja, update ide vrlo glatko a i verzija OSa 5 godina mlađa od laptopa radi na njemu lagano. Probajte da instalirate Win 8 na laptop star 6 godina, ćaozdravo. Da ne pominjem obavezni reinstall Win-a svakih godinu-dve.

 

Ono što me smara kod Maca je što običan adapter za bilo šta košta 4 puta više od obične verzije za PC.

 

S druge strane recimo gameri nemaju šta da traže na Macu, tako da sve na kraju zavisi od potreba i svrhe kompa.

Link to comment

ja mislio da ortaci superstar programera ne arce komp star 6 godina.  :fantom:

:lol:

 

Ma sve je to do preferencija... Ja ne volim male kompjutere, valjad patim od kompleksa :fantom:

 

17", 32GB rama, 120 GB SSD + 1T disk i radi kao zmaj... Jeste da je malo teži i da baterija ne drži bog zna šta, ali to mi baš nije nešto bitno, gde god idem da radim imam šteker.

 

Edit: i da, WIn sam poslednji put intalirao 2012, kad sam kupio mašinu :)

Link to comment

Ajd kad već neko spomenu SSD kakva je situacija sa zamenom klasičnih diskova sa ovim jel to kompatibilno po pitanju montaže?

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...