Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Ja ću kupovati laptop na proleće. Tamo negde u aprilu, valjda će biti DDR4. A moraću i SSD.

 

Ranije je uvek bio nadležan neko drugi da to bira za mene, a sad kad ste me uputili šta sve postoji hoću svega da napucam. :D

 

Je l Mac Book Pro isto ima te fore?

Link to comment

Znači klepaće me što sam sektaš? Hmmmm. Videla sam ja i jedan lep HP sa mnogo lepim poklopcem, onako matiran sav. Nije meni samo Apple lep, ali biće mi teško, to stoji.

Link to comment

Nema ni MBP DDR4 :(

 

SSD obavezno, HP nikako.

 

BTW, kad se zadje u zonu high-end laptopova, MBP nije toliko skuplji od konkurencije (*). Doduse, konkurencije ima vrlo malo, jedino Lenovo ima racunare u toj klasi koji mogu da se porede sa MBP. Ostali proizvodjaci kao high-end poslovne masine prodaju ili neke nadrkane gaymerske sprave ili racunare koji nisu ni blizu ergonomiji, performansama i zavrsnoj obradi Applea i Lenova.

 

(*) doduse, cena Appleovih racunara je uglavnom fiksna, cena koja stoji na njihovom sajtu je svuda ista. Ostali proizvodjaci prodaju prekonfigurisane racunare distributerima koji ih valjaju po 20-30% nizoj ceni. To sto su unapred konfigurisane ne znaci nista, Apple samo takve racunare i prodaje.

 

BTW, ne bih se jebavao sa ekselom na OSXu ni za manje pare, a da platim 30% vise racunar koji mora da potera virtuelnu masinu da bi imao istu funkcionalnost jednog od osnovnih programa za poslovnu upotrebu je vec idiotarija.

 

Office za OSX meni nikad nije pravio probleme, sve radi OK, mada stoji da nisam neki napredni korisnik Excela. Cak je krekovanje boza za one koji ne vole da plate softver.

 

Pored toga moram da podelim nekoliko licnih utisaka, pa mozda nekome znaci, posto sam do sada prosao kroz 3 MBPa.

- Nakon sto naviknes na retina screen u kombinaciji sa OSXom, realan zivot deluje pikselizovan ;) Zajebanciju na stranu, posebno na citanju teksta provalis da ti je sve drugo mutno. Ovde treba imati na umu da brojevi nisu dovoljni niti je pravi pokazatelj realnog osecaja kad vidite proizvodjaca displeja i ustanovite da taj isti displej ide u neki drugi komp. Apple je u svojim najgorim trenucima po kompaniju se odrzavao iznad vode izmedju ostalog reputacijom medju profesionalcima koji se bave stampom, zvukom i slicnim stvarima i to je nesto sto se oseti izmedju ostalog u nacinu na koji OSX renderuje tekst.

 

- Padovi koji se neminovno dese ti pokazu cemu tacno sluzi da se telo racunara isece iz jednog komada aluminijuma. Jedan MBP mi je pao sa one pregrade iznad sedista u autobusu, odradio par zabica i zaustavio se kod menjaca autobusa. Ulubljen kao auto kad cuknes, ali nije ni resetovao OS kad sam otvorio ekran. Sranje se tek desilo kad sam godinu dana kasnije nasuo tecnost u tastaturu, rasklopio ga da to iscedim i shvatio da je ploca bila napukla ali da su kontakti popustili tek kad sam je odsrafio sa stalka. Retina MBP ne moze vise da se otvara, tako da je resen problem nestrucnog majstorisanja opisan u prethodnoj recenici :)

 

- Prvi put sam s mekom imao laptop kome nisam kupio dodatnog misa i tastaturu. Mnogi tvrde da touchpad ne moze zameniti misa, ali ja sam ubedjen da je to zato sto su koristili druge touchpade (ili su mozda crtaci, to verujem da je specijalna kategorija). Ukus za tastature je subjektivna stvar, ali meni je ovo savrsena tastatura do nivoa da sam platio 70 evra Apple tastaturu kad mi je trebala jednu za media centar racunar koji radi na Linuksu.

 

- OSX je operativni sistem koji istovremeno moze da se budzi, menja i drnda u pravoj UNIX tradiciji za napredne korisnike, a sve je upeglano i ne zahteva trud za one koji se ne snalaze. Virusi nisu briga, iz hardvera je izvucen maksimum, razni shell programi su u potpunosti podrzani, veliki broj open source stvari ima prilagodjen, lep je... Savrsen kombo dobrih osobina Linuksa i Windowsa. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko sam srecan sto ne moram da se bakcem sa Winom vise nikad i verujte da to moze da se razume tek kad prodje neko vreme a vas operativni sistem nije pisao po vama. Naravno, neki ljudi prosto zahtevaju Win jer su neke aplikacija koje su im neophodne napravljene samo za Win, mada mi se cini da je to sve redje slucaj (Adobe je savrsen na OSX, MS pravi Office za OSX sa tek jednom verzijom zakasnjenja i sl.) Na kraju krajeva, uvek moze da se digne Win u Bootcampu i da se maksimalno iskoristi hardver jer to nije isto sto i virtuelna masina nego OSX samo izimitira BIOS a nadalje je Win totalno normalan, kao da je instaliran na bilo koji drugi racunar.

 

- Baterija drzi sumanuto dugo. Veci deo otpada na racionalno koristenje resursa u operativnom sistemu, ali i sam kvalitet baterije je odlican. Satima radim otkacen od struje i u praksi je to za mene od ogromne vaznosti. Izmedju ostalog, kad odes u krevet, poneses komp da pogledas neki film, ne bakces se s kablovima jer ima dovoljno struje za bar 2 HD filma.

 

- Retina Mek kupljen u Londonu, pojavilo se pozadinsko osvetljenje, ja odem u Usce u iStyle da to sredim i oni mi nisu ni trazili racun, uzeli komp, poslali ga u centralu i nakon tacno 7 dana sam ga dobio sa zamenjenim ekranom dzabe. Za tih godinu dana ne mora uopste da se razmislja o garanciji, a znam iz iskustva koliko problema ume da proizvede slican slucaj sa MSI laptopom (mozda se nesto promenilo i kod drugih, nisam siguran).

 

- OS kosta 20-30 dolara, a ko zeli da ga krade, nema nikakvih problema da ga ukrade. Apple se uopste ne bavi proverama da li je njihov softver legalan i to vazi cak i za softver koji direktno komunicira sa njihovim servisima. Radio sam i sa placenim i sa krekovanim OSom i programima i nikakve razlike nema sto se njih tice. Prosto, biznis model im je da prodaju hardver a softver im nije besplatan samo iz nekih politickih razloga a u stvari ne brinu o tome uopste.

 

- Gomila sitnica koje ti prosto olaksavaju zivot, a nikad ne bi pomislio na njih. Na primer, ako drzim nesto u ruci i pokusavam da otvorim komp, dovoljno je da jednim prstom to uradim i cesto se setim koliko je znalo da me iznervira kad moram da balansiram sa sedam ruku drzeci komp dole, pa jos ako ima lock dugme koje istovremeno mora da se povuce... Samootkacivi strujni kabl, koji zakacim bar jednom nedeljno, a on se nonsalantno odvoji od kompa umesto da ga obori sa stola itd... Nista od ovih stvari nije ne znam sta samo za sebe, ali ja verujem da je ukupan nivo nervoze najcesce zbir tih malih sranja a ovde je on minimizovan. Stvari u vecini slucajeva s mekom rade onako kako treba da rade i ako si imao prilike da koristis hardver razlicitih proizvodjaca jasno ti je da nista od toga ne dodje slucajno ili samo od sebe i ja taj inzenjersko/dizajnerski pristup izuzetno cenim jer vidim da je neko tamo razmisljao o tome da svaki detalj bude u funkciji toga da moj zivot bude laksi i/ili bolji.

 

Sad citam ovo i kontam da skoro zvucim kao da sam placen za reklamu, pa da pomenem nekoliko minusa:

- Cena samog kompa. Kako god okrenes i obrnes, za 2 - 2.5 soma evra mozes da kupis polovan auto i to ne najgori. Moze MBP imati ne znam kakve prednosti, ovo je jebeno skupo (mada ima istine i u Hostovom komentaru da ako poredis high end kompjutere onda vidis da razlika i nije tolika). Ima i dosta polovnih, a odlicno ocuvanih racunara i kod nas da se kupi, a pozitivna stvar je i sto "drzi cenu", tako da kriva vrednosti nije toliko strma kao kod drugih pa moze da se proda za slicne pare nakon godinu dana. Nisam se bavio ovim pa nisam siguran da je bas tako, samo prenosim kako sam cuo. MBP koji nije retina sada moze da se uzme za skroz normalnu kintu cini mi se.

 

- Cena dodatnih stvari. Sjebo sam strujni kabl i posto mi je bilo hitno, otisao u Usce da kupim novi - 100 evra jebeni komad zice sa trafoom unutra. Moras da platis jbg, jer sigurno neces zbog 100 evra da bacis stvar koja kosta 2000+

 

- Apple korisnicki softver je uglavnom kurac od ovce i to ume da smeta ako je neophodan.

 

- Ne smes da izvadis MBP u javnosti jer ce ljudi misliti da si jedan od onih smradova koji se vuku po kofi sopovima da bi pokazivali kako imaju meka.

 

Eto, to je nekih mojih 5 centi, pa kome znaci - znaci.

Link to comment

 

 

SSD obavezno, HP nikako.

 

 

 

Ja imam 2 HP laptopa i mogu reći samo sve najbolje. Oni su mi naslijedili jedan stariji HP koji je otišao u zasluženu penziju.

Probookovi, jedan B i jedan S serije.

Tako da od mene, HP all the way.

Link to comment

Hoste, kad kažeš ista cena, misliš u jednoj državi? Pošto, koliko sam ja istraživala, najjeftinije je u US, pa u Maleziji. Kad budeš išao u Singiš, ako te bude mrzelo da se akaš oko vize (terrible business), naći ću ti ja ko da ti doveze kolima ako ti bude nešto trebalo. :D

 

Kudravi, na te takve sitnice sam ja levatila pare od mojih za nešto dok su me oni finansirali. Svaki put mi je upalilo!

Link to comment

...

 

zakacis se na projektor i iz nekog razloga veza ne radi.

20min kasnije, (mozda) proradi, ali nikom nije jasno zasto

 

kao tvrdoglavi vlasnik windowsa uvek uzivam u ovakvim scenama, koje sam vidjao jako jako jako cesto. i uvek sam se nasladjivao mukom appleovaca, moram priznati

 

@mr no: HP je generalno kvarljiv i jako lose stoji u svim statistikama pouzdanosti. a i u pricama onih koje poznajem

Link to comment

 

 

BTW, kad se zadje u zonu high-end laptopova, MBP nije toliko skuplji od konkurencije (*). Doduse, konkurencije ima vrlo malo, jedino Lenovo ima racunare u toj klasi koji mogu da se porede sa MBP. Ostali proizvodjaci kao high-end poslovne masine prodaju ili neke nadrkane gaymerske sprave ili racunare koji nisu ni blizu ergonomiji, performansama i zavrsnoj obradi Applea i Lenova.

 

 

Malo bih se aslozio ovde. Dell ima liniju Precision koja meni i na papiru, a bogme i u praksi, ostavlja iza sebe i MBP i najbolje sto Lenovo ima. Medjutim! Ja sam (za svoje licne potrebe u bliskoj buducnosti) studiozno uradio kalkulaciju sta se dobije za koliko para, i zakljucio da je nesto kao max-spec Lenovo ThinkPad T440 mozda najbolji value for money na celoj laptop sceni (tj. ne bas celoj, uzeo sam u obzir samo Apple, Dell i Lenovo). Dell Precision je jezivo dobar i max spec je jezivo i skup (doduse, ni blizu elitnim HP laptopima od kojih neki kostaju - wait for it - 7000 AUD!) MBP je za notu skuplji od oba (za istu kolicinu muzike, tj. kvaliteta) i preporucio bih ga pre svega onima kojima bas treba Mac OS X i/ili neki od softnjarea koji samo radi na tom OS-u (uglavnom u domenu muzickog/video editinga).

 

Ergo, kome treba

Zver za najmanje para - Lenovo ThinkPad

Zver za vise para (ali i bolji servis) - Dell Precision

Zver sa Mac OS X sistemom - jasno je.

Edited by Indy
Link to comment

zakacis se na projektor i iz nekog razloga veza ne radi.

20min kasnije, (mozda) proradi, ali nikom nije jasno zasto

 

kao tvrdoglavi vlasnik windowsa uvek uzivam u ovakvim scenama, koje sam vidjao jako jako jako cesto. i uvek sam se nasladjivao mukom appleovaca, moram priznati

 

@mr no: HP je generalno kvarljiv i jako lose stoji u svim statistikama pouzdanosti. a i u pricama onih koje poznajem

 

Meni ovo zaista nije poznata scena, a pored pomenuta 3 MBPa sam arcio i dva Mac Minija i malo probao iMac. Veruj mi, ima milion stvari koje me nerviraju oko meka, ali hardverska kompatibilnost s periferijam je bas retka primedba. Mozda nisam ni previse iskusan s tim stvarima, retko kacim neke egzotike na njega, mada konkretno je projektor jedan od tih sto sam vise puta samo utakao, nakon cega me OS pita "oces da dupliras sliku il' da je razvuces preko ova dva monitora".

Link to comment

@mr no: HP je generalno kvarljiv i jako lose stoji u svim statistikama pouzdanosti. a i u pricama onih koje poznajem

 

+1, a još su postali i hostile company. Ja uvek izbegavam da ih preporučim kad me neko pita za savet.

 

Nažalost, a nekad su bili zakon.

Link to comment

Ne znam za statistike, govorim iz osobnog iskustva.

Čuo sam i ja raznih priča ali mislim da se odnose prije svega na jeftinije low end modele koji se valjaju po trgovačkim centrima na akcijama.

Link to comment

Meni ovo zaista nije poznata scena, a pored pomenuta 3 MBPa sam arcio i dva Mac Minija i malo probao iMac. Veruj mi, ima milion stvari koje me nerviraju oko meka, ali hardverska kompatibilnost s periferijam je bas retka primedba. Mozda nisam ni previse iskusan s tim stvarima, retko kacim neke egzotike na njega, mada konkretno je projektor jedan od tih sto sam vise puta samo utakao, nakon cega me OS pita "oces da dupliras sliku il' da je razvuces preko ova dva monitora".

 

Hardverska kompatibilnost, lol. Svaki cetvrti OS X update zahteva novi stampac, svaki peti novi skener.

Link to comment

Hardverska kompatibilnost, lol. Svaki cetvrti OS X update zahteva novi stampac, svaki peti novi skener.

Jeste, stalno dodaju neke skenere, bem li ga da li je to zato sto ih puno nije podrzano, kazem, moguce da jeste. Opet, s druge strane, nisam video na drugom OSu osim Wina da instaliras drajver i nakon sto isti stampac utaknes u drugi USB port ceo sistem se ponasa kao da ga prvi put vidi. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...