Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

 

 

 

Izvini ali šta će ti onda neintegrisana grafika. Diablo3 bi trebalo da može da ide sasvim korektno sa spustenim podesavanjima na intel HD grafikama...

 

Ne znam sta ce mi sutra pasti na pamet da igram, a rad sam da koristim laptop neko duze vreme.

Kakva je toshiba sto se tice pouzdanosti i servisa?

Link to comment

Lično ne volim tošibu, i to više zbog silnog "softvera" koji "poklanjaju" uz OS, trebaće ti par dana da poskidaš sve što su oni stavili, i mašina će tek onda da prodiše. Generalno što se tiče pouzdanosti, važi isto kao i za sve ostale u tom cenovnom rangu, zavisi od serije do serije, ali uz malo sreće i pažnje služiće te garantni rok x2. Što se tiče servisa nisu bili loši, ne znam da li se išta tu menjalo jako dugo nisam radio tošibu, ne znam ni ko im je trenutno ovlašćeni servis.

 

Glede igranja, šta god da ti padnje na pamet u neko buduće vreme neće se ta nvidia proslaviti, doduše nije neka razlika, oko 5k je komp sličnih karakteristika bez grafike, ali i bez ta 2gb rama i OS pride, zato kažem ok cena, inače je grafika za igranje so-so, tek nešto bolja od tih HD4x00 na i3 procesorima.

 

@GR: hajd sad, kao da nisi znao da taj procesor drži trofej već godinu dana mislim na TH u tom cenovnom rangu ;)  :P

uuu, to je super garancija za memoriju, mislim da većina i dalje gura 3g za kingstona.

Link to comment

Koji laptop bi mi preporucili, za prevashodnu kancelarijsku upotrebu, ali da mogu da se igraju neke manje zahtevne novije igre (diablo 3 i jednako zahtevne)?

Prioritet je dobra i kvalitetna tastatura, ekran od 17", neintegrisana grafika... Cena mi nije odlucujuci faktor, ali ne bih placao vise nego sto mi je potrebno za ono za sta ce se koristiti laptop ( 90% vremena word i internet 10% igre).

Већ неко време тражим сличну ствар. Штета што инсистираш на 17'' пошто ми се чини да је Acer Aspire E1-572G прилично добра играчка за релативно мало пара.

 

Од тих већих најинтересантнији ми је Аsus X75VB.

 

Мене већ неко време одлично служи Lenovo Y500 али то је скоро гејмерски лаптоп.. 

 

edit> исправио линк

Edited by Прслин
Link to comment

@GR: hajd sad, kao da nisi znao da taj procesor drži trofej već godinu dana mislim na TH u tom cenovnom rangu ;)  :P

uuu, to je super garancija za memoriju, mislim da većina i dalje gura 3g za kingstona.

 

U pravu si... Na prve dve mašine sam uzeo neki patriot ako se ne varam, nisu imali kingston a mrzelo me da čekam tj bio sam bez tri kompa, oni daju garanciju 5 pa sam bio u fazonu daj. Na kingston je 3 :)

 

Znao sam da je procesor best buy i hvaljen ali nisam bio siguran koliko je dobar uz ovakvu konfu. Imao sam na starim mašinama prvi I3 /2100/, pa sam imao dileme koliki je zapravo upgrade u pitanju. Msm sigurno nije ogroman, ali I5 i sl bi bilo mnogo više para a problem je što svaka komponenta ide x12 pa su morali kompromisi da se prave...

Link to comment

hddovi u zadnjih godinu dana crkavaju samo tako. 

Ovo vazi i za one velike storage hardove? wd 4tb Vs Seagate 4tb?

Link to comment

Ne znam, mislim da ni jedan od 4TB nije izašao, izašlo je nešto 2TB, ali to se još nije vraćalo, jedan tera onako, najviše je prodato od 500gb tako da se ti najviše i vraćaju, u stvari ne wd320 za laptopove je šampion, imam tri sada u servisu, svi iz laptopova u kojima su bili originalno ugrađeni i svi po par meseci po isteku garancije (zato i govorim ono za dell i njegovu 3-godišnju garanciju...).

 

EDIT: što se tiče proizvođača, mali wd, srednji samsung, od velikih što su se vraćali bilo wd black, bio hitachi i mislim da nije bio ni jedan samsung/seagate...

 

Generalno gledano, sve što ima dve godine garancije nije više sigurno, što se tiče hdd-ova.

 

Prosto su spustili cenu proizvodnje ne bi li spustili cenu ka korisnicima malo a malo i podigli svoje zarade. Oseti se u ruci razlika, posebno ako imaš prilike da držiš RE disk pored običnog jasno osetiš razliku. Izuzetno me interesuje kako će izgledati wd purple, pošto je njegova namena baš zanimljiva...

 

Budućnost, skora, je i onako u SSD+oblak kombinaciji a za posle šta nam bob da. Korisnici se slabo bune tako da me ne bi čudilo da mršavi klijenti za sve budu malo dalja budućnost.

 

edit: hm, purple izgleda lošiji i od blue, pogledaj samo godišnji "obrt"

 

wd-purple,B-B-424199-22.jpg

ma da, to je budućnost, a garancije su verovatno za zaštićenija tržišta, ja sam video re3 i re4 koji su očigledno ispod žita, garancije 2 godine, ili refurbished, ali to niko ne napominje.

 

edit2: zanimljivo

 

http://blog.backblaze.com/2014/01/21/what-hard-drive-should-i-buy/

Edited by Vapad
Link to comment

Kako nije izasao 4tb? Ima ih vec mesecima na trzistu. Cak smo i pricali pre par meseci kako je skocio sa 12 na preko 20 hiljada. Sad su negde oko 16-17.

 

Dvoumim se izmedju 

 

http://www.itsvet.com/proizvod/western-digital-4tb-64mb-sata600-green-wd40ezrx/comp_comp_hdd/26/2914

 

i

 

http://www.itsvet.com/proizvod/seagate-4tb-64mb-7k-sata600-st4000dm000/comp_comp_hdd/27/2799

 

Verovatno cu Seagate. Imam godinama jedan Samsung od 1.5 TB koji radi kao satic. Kad sam uzimao WD od 2.5 stigao mi je DOA iz radnje a koliko citam to uopste nije redak slucaj. Jedino mi je utesno sto uglavnom dodju crknuti pa se to lako resi garancijom i ne gube se podaci. Kad rade valjda rade...

 

sve što ima dve godine garancije nije više sigurno

 

Ovo me izludjuje. I WD i Seagate imaju hardove od 4tb za video nadzor koji su cak i nesto jeftiniji od storage varijante i oni su 3 godine garancije. Obicni storage su 2. Jedno vreme sam mislio cak da stavim taj za video nadzor ali kazu da nikako nije pametno.

 

edit2: zanimljivo

 

Skup je Hitachi. Preko 200 evra je hard od 4 tb. A ne bih ni voleo da imam hardove od 3 (ako ne i 4) razlicita proizvodjaca unutra :)

 

jedino me ovaj failure rate sad opet gura prema WD

Edited by katamaran
Link to comment

Kada sam rekao da nije izašao mislio sam iz radnje u kojoj radim :D

 

Voleo sam hitači diskove, oni su u stvari IBM, zar ne?

A nisam znao da je tošiba kupila 3.5 od njih, a tošibe su jako jeftine kod nas, setio sam se da smo i njih pored samsunga prodavali.

Još nisam video te za video nadzor live, ali po ovoj tabeli jasno je kako su dizajnirani, 24/7 rad ali bez trzavica, ide redom i upisuje, verovatno je mehanizam glave mesto uštede.

 

Što, baš je fora da imaš sve različite, pa možeš da nam preneseš iskustva :)

 

Gleda ova dva, nisam pametan, ko zna koja je serija, kako su putovali, da li je kutija ispala nekome :lolol:

ali imam tendenciju da obilazim wd green diskove.

Link to comment

 

ali imam tendenciju da obilazim wd green diskove.

 

12 WD-a nijedan crko za 2 i po godine.

 

Edit: tačnije 13. Ja verujem da tu globalno brend veze nema, već kako te usere primerak.

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

nu, ja to zbog brzine :D

a i nekako mi izgleda da ništa što je štedljivo na kraju ne radi...osim sijalica, sa njima sam jako zadovoljan :lolol:

 

ali slažem se sa zaključkom

Link to comment

Kada sam rekao da nije izašao mislio sam iz radnje u kojoj radim :D

 

Relativno brzo pade sa 20+hiljada na nekih 17 pa cenim da ni iz drugih radnji ne izlazi previse. Jos da hoce da padne na onih 12 sto ne mogu da prezalim sto ga ne uzeh tada...

 

Još nisam video te za video nadzor live, ali po ovoj tabeli jasno je kako su dizajnirani, 24/7 rad ali bez trzavica, ide redom i upisuje, verovatno je mehanizam glave mesto uštede.

 

Valjda ima suvise visoke tolerancije za greske. Kod video nadzora to nije problem jer vidis samo neku mrljicu na snimku al kod podataka.... Na neweg sam citao da ga masovno ljudi ubacuju u deskove (neki cak i OS na njih) ali sam posle negde procitao da ih nikako ne treba koristiti za storage. 

 

ali imam tendenciju da obilazim wd green diskove.

 

Prvi mi stigao DOA iz radnje dok zamenski lepo sljaka. Ostao mi je u lepom secanju sto sam ga uzeo za neke prilicno male pare taman pre onih cuvenih poplava na Tajlandu :) Tada je bio najveci na trzistu a cini mi se da je bio oko 70 evra. Slicna prica je bila i sa onim Samsungom dok sada mora 140 evrica da se iskesira  :dry:

 

Ja verujem da tu globalno brend veze nema, već kako te usere primerak.

 

Volim wd al bas dosta ljudi je na newegg-u napisalo da im je stigao mrtav iz radnje. Jos sam i ja imao takvo iskustvo.

 

edit: ovde je lepo objasnjeno zasto av hardove ne treba stavljati u desktop

 

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=659&pgno=4

 

a prodavci ih mahom reklamiraju kao desktop hardove.

 

Some unscrupulous or misinformed dealers are promoting such AV-optimized hard disk drives as "superior" versions of their desktop cousins with appropriately higher price tags. Nothing could be further from the truth. These AV-optimized hard disk drives are neither superior nor inferior to their desktop equivalents. They are designed to be used in very specific applications, and are not meant for use in desktop or server environments.

 

Edited by katamaran
Link to comment
  • 3 weeks later...

ljudi, dajte neki predlog za ruter za kucnu upotrebu, da nije prezahetvna konfiguracija i da radi :) neki tp link or sth, malo sam ispao iz price sa ruterima...

Link to comment
  • 1 month later...

Vapade pomagaj :) treba mi kuler za Amd Phenom II 945 BE. Klokovanje me ne zanima igram igra mada u zadnje vreme ne stizem i to je sve. Ovaj stok se dere kao usisivac usi mi probi.

Link to comment

Ja imam 550 BE i sigmatekovog lokija koji je bio džaba, i to radi, mada se kasnije utvrdilo da

a) grafika pravi više buke

b) ipak mora da se šteluje i sa jutilitijem za ploču kako će da odgovara na temperature, ali je sada tiho, i amd stock nije poznat po nekim performansam ni u jednoj kategoriji

 

Problem je što ja više ne vidim nigde sigmatek, vidim gomilu nepoznatih kineza, i lc power ubrajam u to, koji na papiru deluju ok, šljašte bojama ali se mogu opkladiti da ne rade, ne lade i za šest meseci će prolupati...

 

Tako da, u zavisnosti od toga koliko si se spreman isprsiti u kombinaciji sa time koliko ti je kućište možemo da pokušamo da iznađemo neko rešenje.

Veličina kućišta je bitna zato što postoje 92mm, 120mm i 140mm rešenja, pričamo o ventilatorima, znači kuleri su oko 120-160mm, i postoji mogućnost da neki prosto ne mogu da stanu u tvoje kućište.

 

Pre no što bilo šta pazariš detaljno očisti ovaj ventilator i hladnjak, zameni pastu, i skini program od ploče za kontrou, pa gledaj da, recimo, staviš da okreće 30% do 40 stepeni, pa 50 do 50, 70 do 60, i 90 preko, ili tako nešto, poigraj se malo, možda uspeš da ga skineš u normalnu granicu i ovako, barem glede buke, amd te generacije jeste malo topliji i to je to.

 

Ako ti to ne igra prva opcija koju vidim u ww, ggt i atomu, a da nešto valja, je TX3 EVO, mlađi i slabiji brat od čuvene 212, e sada, postoji i lepo rešenje od noctue, i to jako malo mesta zauzima a ima dobre performanse, barem tako vele a firma je poznata po kvalitetu, ali je i cena značajna, skuplji od 212, model je NH-L9a (obavezno a za AMD a ne i).

Link to comment

Vozim TX3 na i5 2500k i hladan mi je procesor kao led. Kad sam ga kupovao imao sam mnogo manje kuciste od sadasnjeg pa mi je i TX3 jedva stao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...