Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

@anonymous: vidim 750Ti i u pravu si, fantastična cena a dobre performanse, mada za nešto više može još uvek da se nađe 7850 koja je 256bit kartica, ali nije mnogo brža, a i 750 važi za izuzetno malog potrošača i još je relativno tiha. Dobra kupovina. Što se tiče procesora, ne znam koliko će igre moći da koriste šest jezgara, četiri hoće, a kod igranja je takt takođe bitan, e sada, pošto se fx jako lako overklokuje a razlika i nije baš tolika može se ići na 6300, ali mislim da nema potrebe.

 

Što se tiče ploča, obzirom da je tako stara zrela platforma ne manjka vrhunskih ploča za relativno pristojne sume, recimo GA-99XA-UD3 (rev.3.0), MSI 990FXA-GD65 i ASUS M5A99X EVO R2.0 vredi pogledati.

 

Što se tiče memorije zavisi, u principu na svim pločama na koje sam stavljao bolje memorije sam morao da dignem novi bios ukoliko je dostupan ili da se malo zezam sa podešavanjima, ali mislim da kingston beast 2x4Gb na 1866 nije loš, latence su mu 9-11-9, za iste pare ima njihov predator na 2400 ali su mu latence 11-13-13 i nisam siguran da bi radila stabilno na tom kloku. Jedino što su oko 2-3k din skuplji od 1600 modela sa opuštenim latencama, ali mislim da to vredi, memorija je i onako nešto malo pojeftinila. Idealno bi bilo 2x2x4Gb i da se sa ramom završi tu.

 

Hvala.

Link to comment

Da rezimiramo*1. GIGABYTE G1.Sniper B5 + + INTEL i5-4670K 3.4GHz 6MB LGA1150 + COOLER MASTER Hyper 212 EVO2. KINGSTON 240GB SSD SATA600 HyperX 3K3. KINGSTON16GB (2x8GB) 1600MHz DDR3 HyperX4. GIGABYTE GeForce GT 630 2GB GDDR3 GV-N630-2GI (rev. 3.0)5. COOLER MASTER Silent Pro M2 RS620-SPM2E3-EU6. FRACTAL DESIGN Define R4 (btw, zanimljiv mi je i COOLER MASTER Silencio 650 Pure RC-650L-KKN1, gađaju se i sa cenom)Uz njih bi pazario i dve proverene stvarčice o kojima smo na ovom topiku već diskutovali, te sam ih ugrađivao u prethodne konfiguracije:WESTERN DIGITAL 2TB 64MB SATA600 WD20EFRX za storage iDELL U2414H - na sugestiju Panta Rhei, zbog Adobe RGB pokrivenostiMislim da imamo hit.

 

Evo, prošlo je 3 meseca od kako gazim makinu, pa da podelim utiske:

 

Prvo, imao sam malo problema sa sistemom(W7, 64), Adobe CC me prilično namučio; kad sam se vratio na stari dobri CS6, sve se smirilo. Čak sam i sve pluginove poterao na 64, tako da 2d grafika sada šljaka kao leptir. 3d, video i slično nisam ni hteo u novom studiju, za sada samo uživam u brzini. A brzina je takva da postoje samo ograničenja samog softvera: Photoshop mi od vremena do vremena javi da sam se preigrao i da idem preko 30 000 piksela, bez da nešto blokira, baguje , mudruje ili mrsomudi. Vratim se nazad, smanjim rezolucije i šibam dalje.

 

S obzirom da na ovoj mašini ne radim 3d grafiku, onda vam ni za pomenutu grafičku GT630 nisam neki kriterijum; samo da potvrdim svoj koncept da mi nije bila potrebna ni skuplja, ni nadrkanija. Kao ni monitor - prava mera.

 

Umesto  navedenog CM napajanja, uzeo sam modularni Seasonic SS-550G i zaista ga ne čujem. Malo je besmisleno tiho u moru glasnih mašina koje me okružuju, ali hajde da kažemo bar da deluje sigurno i stabilno.

 

Meni lično, najveći napredak je taj SSD - razlika u brzini se oseća. Ne znam tačno ko je odgovoran za stabilan rad u multitaskingu, ali znam da umem da otvorim paralelno po 3-4 fajla  >2gB(to nije više ni metod, to već otkriva karakter),i da mi  ni u takvom režimu rada nije ni štucnuo. Pretpostavljam da tu i RAM pomaže, sve u svemu, super.

 

Sa storage hardom sam imao problema - pokazuje samo 2 TB umesto 3, mislim da je problem Service Pack W7.

 

Stvar sam uprskao na tastaturi - njom se nisam ni bavio, mislio sam da je svejedno, dok nisam ustanovio da Logitech K260 ima koješta; samo nema lampicu za caps lock, tako da brižljivo biram trenutak kada ću je sa zadovoljstvom olupati  o zid. 

 

Makinu sam sklopio u Emmi i moram da kažem da su bili ok, zamenili neki ruter koji sam pogrešno pazario; brži i prilično jeftiniji od ostalih.

 

Sve u svemu, zahvalnost dugujem prvo Filipu, dobar posao smo uradili; ostalima iz ekipe sa topika ću zahvaliti naknadno, kad konačno sklopim NAS server. Čekam da kupim još jedan hard za storage i krenem u samogradnju. Javim se kad zapnem...

Link to comment

Evo, prošlo je 3 meseca od kako gazim makinu, pa da podelim utiske:

 

Prvo, imao sam malo problema sa sistemom(W7, 64), Adobe CC me prilično namučio; kad sam se vratio na stari dobri CS6, sve se smirilo. Čak sam i sve pluginove poterao na 64, tako da 2d grafika sada šljaka kao leptir. 3d, video i slično nisam ni hteo u novom studiju, za sada samo uživam u brzini. A brzina je takva da postoje samo ograničenja samog softvera: Photoshop mi od vremena do vremena javi da sam se preigrao i da idem preko 30 000 piksela, bez da nešto blokira, baguje , mudruje ili mrsomudi. Vratim se nazad, smanjim rezolucije i šibam dalje.

 

S obzirom da na ovoj mašini ne radim 3d grafiku, onda vam ni za pomenutu grafičku GT630 nisam neki kriterijum; samo da potvrdim svoj koncept da mi nije bila potrebna ni skuplja, ni nadrkanija. Kao ni monitor - prava mera.

 

Umesto  navedenog CM napajanja, uzeo sam modularni Seasonic SS-550G i zaista ga ne čujem. Malo je besmisleno tiho u moru glasnih mašina koje me okružuju, ali hajde da kažemo bar da deluje sigurno i stabilno.

 

Meni lično, najveći napredak je taj SSD - razlika u brzini se oseća. Ne znam tačno ko je odgovoran za stabilan rad u multitaskingu, ali znam da umem da otvorim paralelno po 3-4 fajla  >2gB(to nije više ni metod, to već otkriva karakter),i da mi  ni u takvom režimu rada nije ni štucnuo. Pretpostavljam da tu i RAM pomaže, sve u svemu, super.

 

Sa storage hardom sam imao problema - pokazuje samo 2 TB umesto 3, mislim da je problem Service Pack W7.

 

Stvar sam uprskao na tastaturi - njom se nisam ni bavio, mislio sam da je svejedno, dok nisam ustanovio da Logitech K260 ima koješta; samo nema lampicu za caps lock, tako da brižljivo biram trenutak kada ću je sa zadovoljstvom olupati  o zid. 

 

Makinu sam sklopio u Emmi i moram da kažem da su bili ok, zamenili neki ruter koji sam pogrešno pazario; brži i prilično jeftiniji od ostalih.

 

Sve u svemu, zahvalnost dugujem prvo Filipu, dobar posao smo uradili; ostalima iz ekipe sa topika ću zahvaliti naknadno, kad konačno sklopim NAS server. Čekam da kupim još jedan hard za storage i krenem u samogradnju. Javim se kad zapnem...

Koliko te je to izaslo?Tada?

Link to comment

 

 

Sa storage hardom sam imao problema - pokazuje samo 2 TB umesto 3, mislim da je problem Service Pack W7.

 

2.19?

 

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/i-have-a-3-tb-drive-windows-7-ultimate-wont-format/b1cc3811-f25f-e011-8dfc-68b599b31bf5

 

edit:

 

Depending on where you bought the drive and if it is OEM or Retail it may or may not come pre-formatted with an NTFS partition of 2TB (this is for convenience to keep people from getting upset when they hook the drive up and it doesn't appear in My Computer

 

Edited by katamaran
Link to comment

Koliko te je to izaslo?Tada?

 

Tada oko 160k, ali sa par dodataka, kao UPS APC700, SSD na 240(realno, prolaziš i sa 120), web kamerom itd. Realno, ako kupujes samo za sebe i neko ti ucini uslugu za pdv, mogao bi glat da prođeš sa 100k.

Link to comment
  • 3 weeks later...

6.000 za Gigabajtov Radeon 7790 star godinu dana, još dve godine garancije, vredi li? Mislim, kako se ceni ta kartica i da li ima većeg smisla da menjam moj 5770 za istu?

Link to comment

Ja sam prešao sa 4870 na neku šesticu, nemam pojma kojiu, bila slična priča. Vredi. Pored toga što je 7790 prosto brži, od 20 do 80 posto, zavisi od toga kakve testove/parametre gledeaš ima tu još par stvari, 7790 je izašao pre tek nešto više od godinu dana, podržava novije standarde, pravljen je u manjem procesu, troši značajno manje struje, manje se greje i tiši je. A za te pare ne možeš ni poštenu GT630 da kupiš a to je mnooogo niža klasa. Čip najsličniji tom je sada na 260X a to se kreće negde oko 13-14k, isplati se, po mom mišljenju, ako je u potpunosti ispravna. Zašto je prodaje?

Link to comment

Meni je riknuo Asus 5770 pa sam presao na Asus 7790. Oseti se razlika i po meni vredi.

 

Jedino mi drajveri deluju pomalo bagoviti. 

Edited by katamaran
Link to comment

Zato što je lud čovek i što je uzeo novu grafičku za novi WOW, ne pitaj ništa. Novu je platio 22.000 ne znam ni šta je u pitanju, a ovo su pare za koje bi je prodao ortacima.

Vidim da se polovan 5770 (moj je ASUS) ceni oko 50e? Ako je tako onda nema mnogo dileme.

Link to comment

7790 za te pare  - nema greske, ja i inace volim tu seriju (imam 7770 a isprobao sam 7790)

Link to comment

Vapade, ovo su mi nove konfe u igraonici, kako ti se čine?

 

GB ploče F2A88Xm

GTI 650TI

Athlon 750K (Quad na 3.4)

8GB kingston hyper 1600mhz

WD caviar blue 1TB

 

Išao sam na malo lošiji procesor (tj amd) po cenu kvalitetnije grafike. 

Link to comment

Koji laptop bi mi preporucili, za prevashodnu kancelarijsku upotrebu, ali da mogu da se igraju neke manje zahtevne novije igre (diablo 3 i jednako zahtevne)?

Prioritet je dobra i kvalitetna tastatura, ekran od 17", neintegrisana grafika... Cena mi nije odlucujuci faktor, ali ne bih placao vise nego sto mi je potrebno za ono za sta ce se koristiti laptop ( 90% vremena word i internet 10% igre).

Link to comment

Vapade, ovo su mi nove konfe u igraonici, kako ti se čine?

 

GB ploče F2A88Xm

GTI 650TI

Athlon 750K (Quad na 3.4)

8GB kingston hyper 1600mhz

WD caviar blue 1TB

 

Išao sam na malo lošiji procesor (tj amd) po cenu kvalitetnije grafike. 

 

Taj procesor već dugo važi za best baj u svom cenovnom rangu a za igranje, i odličan je to izbor fin kvad kor sa isključenom grafikom, relativno hladan i raspoložen za klokovanje, a novac si usmerio u dobrom pravcu. Najslabija tačka je hdd, iskreno se nadam da će preživeti makar svoju garanciju, hddovi u zadnjih godinu dana crkavaju samo tako. I nema tu dobrog rešenja. Koja je ploča, d3h ili hd3 tj ima li 2 ili 4 mem slota? Jesi li stavio 2x4 ili 1x8 rama?

Padaju cene memorije :naughty:

 

Koji laptop bi mi preporucili, za prevashodnu kancelarijsku upotrebu, ali da mogu da se igraju neke manje zahtevne novije igre (diablo 3 i jednako zahtevne)?

Prioritet je dobra i kvalitetna tastatura, ekran od 17", neintegrisana grafika... Cena mi nije odlucujuci faktor, ali ne bih placao vise nego sto mi je potrebno za ono za sta ce se koristiti laptop ( 90% vremena word i internet 10% igre).

 

Izvini ali šta će ti onda neintegrisana grafika. Diablo3 bi trebalo da može da ide sasvim korektno sa spustenim podesavanjima na intel HD grafikama...

No dobro, pogledaj ovo. i3, nvidia grafika, prostran hdd, 6gb rama i win8 pride, mislim da nije losa kupovina za te novce.

Link to comment

Taj procesor već dugo važi za best baj u svom cenovnom rangu a za igranje, i odličan je to izbor fin kvad kor sa isključenom grafikom, relativno hladan i raspoložen za klokovanje, a novac si usmerio u dobrom pravcu. Najslabija tačka je hdd, iskreno se nadam da će preživeti makar svoju garanciju, hddovi u zadnjih godinu dana crkavaju samo tako. I nema tu dobrog rešenja. Koja je ploča, d3h ili hd3 tj ima li 2 ili 4 mem slota? Jesi li stavio 2x4 ili 1x8 rama?

Padaju cene memorije :naughty:

 

Ovo što pričaš za procesor je muzika za moje uši... Za hard disk jednostavno nema alternative jbg. 2x4GB sam uzimao, i ima po dva slota, sada mi se javlja da bi moglo da bude problema kod upgrade-a mada, kada istekne garancija verovatno ćuda menjam, kao i sada, pre nego što ću da nadograđujem. Uzeo sam pojedinačne komponente pa imam fine garancije, 3 godine ploča procesor i grafika, 2 godine hard disk, 5 godina memorija. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...