Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Ja b' samo volo da vidim šta je tu "profesionalno" od ovoga o čemu smo pričali (sem eventualno ovog softvera koji je ionako fraj)? Ko da mu je neko Sunov StorageTek preporučivao.Čovek priča o poslu, o dva studija, ne o svojoj kolekciji serija, mp3jeva i nagomilanih fotki. Ako se ne varam, pomenuo je tri mašine na jednoj lokaciji, za njega deluje da je dovoljno ozbiljna stvar kad pominje nabavku UPS-a. Za to što donosi pare i od čega se živi, jedan bazični bekap kojem mogu da pristupe svi u mreži i razmenjuju podatke preko njega zvuči sasvim razumno za stotinjak evara. Kapacitet disk(ov)a je njemu ostavljen na izbor prema načinu i frekvenciji bekapa, to zna sam najbolje. To je bre jeftino malo kućno ili kancelarijsko rešenje, ugrađuju bre već odavno bittorrent klijente u te kutijice - što možda i najbolje svedoči o visoko poslovnoj nameni. Ili da iskoristi neki stari krš koji se vucara po kancelariji, za koji ionako ne zna šta će sa time. Niko nije imao nikakve primedbe za bilo kakve uštede koje su se pominjale - i na konto K procesora, B čipseta ni drugih detalja - neka uštedi gde god može, dapače. Ako može da ostvari pojedine stavke bez ikakvih ulaganja, još bolje. Jebote, ko da mu je neko nudio povoljno 19" kompomente.

Link to comment
Neka jednostavno ubaci unutra puno diskova velikog kapaciteta, to je moja preporuka.
Nije dobra preporuka. Svaki strujni udar/sjebavanje napajanja može da uništi sve diskove u kućištu. OK za eksterni, ukoliko ga ne mrzi da svaki dan pešaka radi bekap, a verovatno ga mrzi, kao i svakog.
Link to comment

@filip> pa dobro to je između ostalog i rečeno, kada je neko rekao mirror, što bi reklo dva diska, rekoh da je mirror nije 100% siguran, da treba koristiti dobre diskove i da, ako je nas sa par diskova preskup treba ići na bekap na "spoljnu lokaciju" bez inidicija šta je to tačno, kada je spomenuto oko 2gb oblak je takođe dat kao jedno od rešenja... pokriveno je gotovo sve, ovo rešenje koje je trenutno u izboru nije veliko ulaganje, isto kao puno diskova u jedno kućište, samo u par, koja već čovek ima, po par.

Link to comment
Nije dobra preporuka. Svaki strujni udar/sjebavanje napajanja može da uništi sve diskove u kućištu. OK za eksterni, ukoliko ga ne mrzi da svaki dan pešaka radi bekap, a verovatno ga mrzi, kao i svakog.
To moze jednostavno da se resi sa tapeom :D Neka napravi skriptic za backup, recimo jednom nedeljno, ne verujem da mu cesce treba, konektuje externi hard u subotu u 20:00 i diskonektuje ga u nedelju ujutru a onda ga drzi na nekoj drugoj lokaciji (nosi kuci npr.).
Link to comment

Btw. u vezi backupa, treba biti oprezan - sad su se pojavili ovi virusi koji traze otkup za pristup sopstvenim fajlovima. Ako se slucajno uradi regularni backup posle infekcije sistema, onda su svi fajlovi (ukljucujuci i backupovane) "zarobljeni". (Citao sam negde, mislim na ars technici, da se to nekom desilo).Ono sto npr ja radim (a i nemam nista toliko vazno, osim fotografija) je da povremeno -retko- pravim backup backupa (na HDD koji nikad nije prikljucen na sistem, osim za vreme backupa). Tako da u slucaju da mi se i redovni (dnevni) backup nekao unisti, jos imam jedan stepen zastite, makar to bili u pitanju fajlovi stari nekoliko meseci.Dok nije pocelo da me mrzi, radio sam i backup na DVD, medjutim to je zesci smor.(BTW. Ne znam koliko ste to u dosadasnjoj diskusiji zahvatili, ali bih podsetio da se RAID - bilo koji - uopste ne racuna u backup solucije. EDIT. Vidim da je Vapad iznad to implicitno rekao... e, pa, treba i eksplicitno. :D)

Edited by Indy
Link to comment

Pa RAID te nece zastiti od virusa, korupcije i sopstvenog gresnog brisanja, on je tu samo zbog hardware failure . Al ja bih uvek pre izabrao RAID nego backup ako bas moram da biram. Backup za smrtnike je zesci smor.Nego, zbog cega toliko gurate NAS? Ima li on neku bitnu prednost u odnosu na klasicno sokocalo sa mirorovanim diskovima?

Link to comment

Pa ima, to je dedicated machine, samim time je mogućnost da se nešto slučajno obriše ili da se nabaci virus manja, ako spucaš nešto spucao si na svojoj a ne na bekap mašini, takođe ako nekome treba nešto iz bekapa on će to da vuče odande i ti nemaš ništa sa time, a ne sa tvoje mašine, nema veze što je raid, i što su sada na svim pločama gigabitne mreže ipak ćeš osetiti neki pad performansi kada neko povuče par gigabajta od tebe ili ti pakuje par gigabajta dok ti radiš, tj. radi sa podatcima na tvom disku dok ti radiš. Pride čovek već ima neke računare koje može da pretvori u NAS, pa ga izađe relativno jeftino, i ima dve kopije, zamislimo neverovatnu situaciju da napajanje ipak probije i da spali oba diska, nema tu raida koji pomaže.Doduše,ovde je ostalo otvoreno pitanje međusobne sinhronizacije dva studija i sigurnog napajanja za NAS, a i te mašine su već služile, ne zna se u kakvom su stanju, no dobro, pošto je tu samo jedna mašina nova to se može reći za sve ostale radne stanice. Takođe, već ima neki backup, pitanje je da li će da to pretvori u arhivu a aktivne podatke, manjeg obima, da drži na NAS, da li će držati kopije i kod sebe, da li bi išao nekako na jedan ili na dva NASa, i sve tako nešto, sitne lične odluke koliko želiš da se zaštitiš i kako. Mislim, može da da ostavi to na tom jednom WD red disku i da ne haje previše, odluka je njegova. Ali je ovde u prilici da čuje razne predloge i da razmotri i najgore moguće scenarije, pa tako dođe do što bolje odluke.Nismo mi ovde da plašimo, ali ne bi postojala industrija vraćanja podataka koja zgrće silnu lovu da nema tih problema, kada bih želeo da plašim nekoga ispričao bih mu priče o ljudima koji su samo na jednom eksternom disku držali deset godina porodičnih fotografija i izgubili ih, o onom serveru što su mu pukla dva diska nepažnjom pa je otišlo brdo bitnih informacija koje nisu bile dobro tj. redovno bekapovane, o oštećenim bazama odakle je neko vadio neke bitne podatke koji su čak išli na nekim vestima a nisu tačni, o....nekim bitnim dokumentima...i tako, a sve situacije su nastale zato što je "backup za smrtnike žešći smor", jeste smor, i u nekoliko hiljada intervencija u proteklim godinama ljudima je sve ostajalo, iako su imali jedan disk, i to neki iznađali makstor, a opet desilo se, više nego što bi trebalo, da je na redudantnim sistemima dolazilo do punog otkaza. I ako me neko pita ja ću mu uvek ponoviti, tri primerka, to je meni minimum za nešto što zaista želim da sačuvam. Ovde gde sada sedim imam naslagano 15 3.5" i dva 2.5" diska koje sam u zadnjih šest meseci izvadio, neispravni, dobar deo potpuno, pa smo morali da uputimo klijenta na firme koje se profesionalno bave vraćanjem podataka, niko nije odneo, preskupo im, i jeste skupo, daleko bi jeftinije bilo da su na vreme i na pravi način pravili bekap, mnogo je jeftinije uložiti u to nego se posle akati sa skevindžerima, a da su imali podatke od kojih ima zavisi posao, od kojih žive, platili bi, i to i desetak ili dvadesetak hiljada samo da ih stave na prioritetnu policu i posle po tarifi koja je takva da sam je zaboravio čim sam je čuo, pošto je počelo da zvoni u ušima.

Link to comment
...kada bih želeo da plašim nekoga ispričao bih mu priče o ljudima koji su samo na jednom eksternom disku držali deset godina porodičnih fotografija i izgubili ih...
Probaj sa internim (i to jednim jedinim HDD-om). I to su jos obrazovani ljudi.
Link to comment
Pa ima, to je dedicated machine, samim time je mogućnost da se nešto slučajno obriše ili da se nabaci virus manja, ako spucaš nešto spucao si na svojoj a ne na bekap mašini, takođe ako nekome treba nešto iz bekapa on će to da vuče odande i ti nemaš ništa sa time, a ne sa tvoje mašine, nema veze što je raid, i što su sada na svim pločama gigabitne mreže ipak ćeš osetiti neki pad performansi kada neko povuče par gigabajta od tebe ili ti pakuje par gigabajta dok ti radiš, tj. radi sa podatcima na tvom disku dok ti radiš. Pride čovek već ima neke računare koje može da pretvori u NAS, pa ga izađe relativno jeftino, i ima dve kopije, zamislimo neverovatnu situaciju da napajanje ipak probije i da spali oba diska, nema tu raida koji pomaže.Doduše,ovde je ostalo otvoreno pitanje međusobne sinhronizacije dva studija i sigurnog napajanja za NAS, a i te mašine su već služile, ne zna se u kakvom su stanju, no dobro, pošto je tu samo jedna mašina nova to se može reći za sve ostale radne stanice. Takođe, već ima neki backup, pitanje je da li će da to pretvori u arhivu a aktivne podatke, manjeg obima, da drži na NAS, da li će držati kopije i kod sebe, da li bi išao nekako na jedan ili na dva NASa, i sve tako nešto, sitne lične odluke koliko želiš da se zaštitiš i kako. Mislim, može da da ostavi to na tom jednom WD red disku i da ne haje previše, odluka je njegova. Ali je ovde u prilici da čuje razne predloge i da razmotri i najgore moguće scenarije, pa tako dođe do što bolje odluke.Nismo mi ovde da plašimo, ali ne bi postojala industrija vraćanja podataka koja zgrće silnu lovu da nema tih problema, kada bih želeo da plašim nekoga ispričao bih mu priče o ljudima koji su samo na jednom eksternom disku držali deset godina porodičnih fotografija i izgubili ih, o onom serveru što su mu pukla dva diska nepažnjom pa je otišlo brdo bitnih informacija koje nisu bile dobro tj. redovno bekapovane, o oštećenim bazama odakle je neko vadio neke bitne podatke koji su čak išli na nekim vestima a nisu tačni, o....nekim bitnim dokumentima...i tako, a sve situacije su nastale zato što je "backup za smrtnike žešći smor", jeste smor, i u nekoliko hiljada intervencija u proteklim godinama ljudima je sve ostajalo, iako su imali jedan disk, i to neki iznađali makstor, a opet desilo se, više nego što bi trebalo, da je na redudantnim sistemima dolazilo do punog otkaza. I ako me neko pita ja ću mu uvek ponoviti, tri primerka, to je meni minimum za nešto što zaista želim da sačuvam. Ovde gde sada sedim imam naslagano 15 3.5" i dva 2.5" diska koje sam u zadnjih šest meseci izvadio, neispravni, dobar deo potpuno, pa smo morali da uputimo klijenta na firme koje se profesionalno bave vraćanjem podataka, niko nije odneo, preskupo im, i jeste skupo, daleko bi jeftinije bilo da su na vreme i na pravi način pravili bekap, mnogo je jeftinije uložiti u to nego se posle akati sa skevindžerima, a da su imali podatke od kojih ima zavisi posao, od kojih žive, platili bi, i to i desetak ili dvadesetak hiljada samo da ih stave na prioritetnu policu i posle po tarifi koja je takva da sam je zaboravio čim sam je čuo, pošto je počelo da zvoni u ušima.
Za trostruku zastitu ja bih imao dve masine - dva freeNASa/sokocala sa mirorovanim diskovima, po jedan u svakom studiju i replikaciju izmedju njih. Kako sprovesti tu replikaciju, ne znam... Ovde se uzima lease line koja kosta boga oca (doduse net je u Srbiji jeftin) i onda si kao siguran da niko nece da cacka po tvojim podacima. I onda radis backup na neki externi disk i to je to. Ako neces replikaciju preko neta onda moze i akanje sa restorovanjem backupa u drugom studiju. Svaki petak neko uradi backup u studiu 1, odnese u studio 2 i restoruje. Isto valjalo bi da se masine prikace na UPS i ako je ikako moguce da imaju dva PS.
Link to comment
I ako me neko pita ja ću mu uvek ponoviti, tri primerka, to je meni minimum za nešto što zaista želim da sačuvam.
+1, meni je pre neku godinu izgoreo (bukvalno) eksterni disk, zamalo požar u kući da mi napravi. Srećom je na njemu bila neka muzika, ništa bitno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...