Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

pa ono, ja znam sta hocu, ali valjda ovde ima neko ko zna vise od mene pa moze da posavetuje/odsavetuje.ne znam da li ce taj komp da traje 5 godina bez ikakvog smaranja i popravljanja (eventualnu zamenu baterije ne racunam).zahtevna tehnika me zamara do tacke da mi je muka cak i mobilni da punim (valjda crnogorski gen, sta li je).

Link to comment

Malo mi je tesko da zamislim workstation zamenu laksu od 2 kile. To su obicno masivniji laptopi. Inace me smara zatvoreni Apple ecosystem, tako da bih zato izbegao MacBook Air - ali to je ipak vise stvar licne preference. Ja bih da hocu nesto lagano i prenosno (a da nije tablet) mozda pogledao novi Dell XPS 13.

Link to comment

EDIT - u vezi MacBook Air-a: ako kupujes, kupi sa maksimalnim RAM-om (sto ce kostati ko svetog petra kajgana, obzirom kako to Apple naplacuje). Naime, geniji su zalemili RAM na maticnu plocu, tako da nema upgrade-a. Ever.

Link to comment
za FreeNAS je dovoljan i 2GB USB stik (može biti i veći), što u slučaju onih malih nano stikova znači trošak od svega par evara. Ne trebaju nikakvi RAID kontroleri, jer to odrađuje sve softver putem Solarisovog ZFS-a i njegovih RAID-Z pandana. Čak je i preporučljivije da se ne koristi HW RAID u ovom slučaju (u kombinaciji sa FreeNAS-om), jer se onda nema nikakav monitoring i ostala komunikacija sa HW RAID kontrolerom. Dobra strana ove kombinacije je (pored te da se može iskoristiti stari sw) u tome što je taj softver dosta moćniji od softvera koji se nalazi u SOHO NAS uređajima i ima daleko više funkcija. Samo rešenje je skalabilno. To jest, ako poraste obim posla ili broj korisnika, dodaju se diskovi, ažuriraju se volumeni (sve se preko browsera radi). Takođe je moguće napucati dosta jeftinog RAM-a u to rešenje i sistem će to moći iskoristiti za ubrzavanje rada. A podrazumevaju se i opcije kao što su kompresija ili enkripcija. No da ne razvlačim previše, postoji online dovoljno tekstova o FreeNAS-u.
Imam sad par dana dok sklapam novu konfu i pripremam nov studio da pronađem dokumentaciju o FreeNAS-u, to bi verovatno bilo optimalno. Ako negde zapnem, biću slobodan da vas još malo cimam za rukave. Volim ovaj forum.
Link to comment

Uzgred, svako ko bilo šta pazari u ovo doba godine mora se naoružati strpljenjem. Nema ničega.Do sada, pronašao sam samo SSD, HDD i grafičku kartu. Ima i monitora i kućišta. O ploči, procesoru, kuleru ili memoriji po izboru možete samo da sanjate do kraja januara.

Link to comment
Imam sad par dana dok sklapam novu konfu i pripremam nov studio da pronađem dokumentaciju o FreeNAS-u, to bi verovatno bilo optimalno. Ako negde zapnem, biću slobodan da vas još malo cimam za rukave. Volim ovaj forum.
Treća opcija ti je ovako nešto (obratiti samo pažnju, ima više generacija ovoga, valjda je G8 aktuelni). Valjda može dole da se kupi. Sad sam naleteo na ponudu, traže ~160-170€ za konfu sa AMD Turionom 2x2.2GHz, 2GB memorije i diskom od 250GB - to je za OS i aplikacije. Ako pogledaš review, videćeš da tu ima još mesta za 4x3.5" diskove, iako je kućište minijaturno. Ladi se sa jednom dvanaesticom, pa bi trebalo da je tih. I to je klasa potrošnje <50W, pa može slobodno sve vreme da bude upaljen. To za slučaj da treba eventualno na njemu da se tera još nešto, a ne da služi samo kao storiđ. Naravno, može i FreeNAS da se potera na tome, baš kao i Windžo ili lindžo. Edited by Razzmatazz
Link to comment

Bio sam pod ledom par dana, pa tek sada stižem da se umešam opet...jbt, ako išta više mrzim to je kada neki profesionalac/stručnjak/iskusna osoba krene da savetuje ljude ne po sistemu šta njima treba, već po sistemu šta on koristi u firmi, kao da to ikom živom treba. Kakvi bre NASevi i kerefeke, jbt. I to još pre nego što se čovek ispravio da mu treba da uskladišti 1,7 TB a ne 1,7 GB. Jebote, za 1,7 GB mu se preporučuju eksterni diskovi, mrtvi RAID, profesionalni NAS...dobro je da mu niste preporučili da zakupi Datacentar, jer to rade kod vas u firmi kad zafali mesta. Zapravo, biću iznenađen ako mu neko to ne preporuči sada kada je rekao da mu treba bekap za 1,7 TB a ne GB.

Edited by Filipenko
Link to comment

filipenko :D :Pčuj, nismo znali o kolikoj je količini podataka reč, možeš reći tri fleša i zdrao, za par giga, za par tera ipak treba nešto veće, a on čovek od toga živi i želi da mu to bude bezbedno. A ti, care, reci šta misliš, tj. konkretizuju kritiku predlogom rešenja.

Link to comment
jbt, ako išta više mrzim to je kada neki profesionalac/stručnjak/iskusna osoba krene da savetuje ljude
Jes vala, to je najgore. Najbolje je kad krene da objasnjava™ neko k'o pojma nema, za to sluzi forum!
Link to comment

Ne razumeš jasno o čemu govorim, Indy. Godinama sam imao priliku da slušam preporuke raznih ljudi (trećim licima, dabome) koja su im verovala zbog toga što se radi o "profesionalcima". A oni da li uopšte imaju veze sa time što ih pitaju, veoma je diskutabilno, i savetuju ljude ne na osnovu toga šta tim ljudima treba za njihove potrebe, već na osnovu toga šta bi oni sebi uzeli za svoje sopstvene potrebe. Koji monitor da uzmem? Uzmi Fujitsu monitor, zato što on u firmi ima samo Fujitsu i nikada nije video ništa sem Fujitsu monitora. Koji KVM svič da uzmem? Uzmi taj i taj, a što čoveku ne treba 12-portni svič, to je nebitno. Šta da uzmem od diskova (u tom trenutku su aktuelni diskovi od 500-750 GB) ? Nikako ne idi preko 80 GB, jer još nije dovoljno razvijena tehnologija ( :lol: ), zato što je on serviser i uglavnom ima kontakt sa takvim diskovima koji su u tom trenutku stari oko tri godine, a to da tehnologija nije razvijena dovoljno je jednostavno lupio. Isuse.Evo, sad mi ti reci - čovek je pitao na šta da bekapuje 1,7 GB podataka (pre nego što se ispravio) - ti mi reci šta bi odabrao od ponuđenog: RAID 5 + hot spare disk, rack od 4 HDD-a, NAS server ili eksterni disk sa bekap funkcijom od nekoliko TB? To su bile opcije na inicijalno postavljeno pitanje. Pa jebote, ako to nije preterivanje ja ne znam šta je. Da je 1,7 GB, jednostavno neka bekapuje u 4 direktorijuma na dva postojeća hard diska koja ima, plus SSD, plus eksterni fleš i gotovo. Mislim, ako je već zent toliki.Vapade, za takve potrebe ja bih jednostavno imao ono što i sada imam - puno hard diskova velikog kapaciteta i zdravo, ali nije poenta u tome šta bih ja uradio. Posebno za inicijalnih 1,7 GB. Sada kada je naraslo sve na 1,7 TB, onda što da ne, neki eksterni disk ili NAS. Sad, šta tačno njemu treba, to već ne znam, zato se ne usuđujem da dajem rezolutne preporuke. U svakom slučaju ne vidim poentu idenja na ekstremno skupe stavke, posebno pošto čovek pravi desktop računar sa dobrim kućištem. Neka jednostavno ubaci unutra puno diskova velikog kapaciteta, to je moja preporuka. I ako mu je baš frka, neka jedan drži napolju, sa kompletnim dodatnim bekapom onoga što mu treba. To ne može sve da rikne odjednom, pa ne znam šta da se desi.

Edited by Filipenko
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...