Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Najbolje resenje bi bilo RAID5 + hot spare disk, po mogucstvu sa dva raid controlera i dva nezavisna napajanja, i to oba na UPS, al da li ti je potrebno toliko zajebancije? Cloud servisi bi trebalo da pruzaju takvu zastitu a ako imas malo podataka to mozda i nije losa odnos cena/kvalitet (ovo cisto pretpostavka, toga jos nema u africi) i onda ulozis manje para u zastitu svojih servera. Mislim da cak postoje i neke free verzije replikacije, ako zelis da imas dva servera sa istim podacima (taman da ti jedan sluzi kao DR site), jedino ne znam koliko je iznajmljivanje izolovane net linije u Srbiji. April, mislim da je Vapad mislio na externi HDD kao spoljnu lokaciju, ili cloud mozda?Vapad, ja zaista ne znam da je nekome crklo dva diska istvoremeno (mislim zaista istovremeno). Posebno ne na serverima ozbiljnih firmi kao Dell. Desavalo se da idioti zaborave da proveravaju i onda kad se pojvis svetli rack u svim RGB bojama al to je vec stvar do korisnika i tu nema pomoci sve da stavis raid 6 sa 5 hot spare diskova. Backup je bar meni prevelika zajebancija za male korisnike, ne znam dal postoji neko free resenje koje radi automatski incremental CBT backup, u suprotnom to je waste of money and time. Bolje uloziti u jos jedan disk, ups i napajanje. Ja bih cak ako nema dva raid controlera terao na softwerski mirror, ako se windows ponasa ok u kriticnim situacijama. Backup ima smisla jedino ako se puno pise/brise, onda lepo kupis ESXi i dobijes friska vmware replication i backup. 1000 dolarcica, sitnica.

Edited by Shan Jan
Link to comment

Cloud ako je manji obim, kao ovde, hdd ako treba više prostora, tu je jedini problem dizanje svega na cloude. Ali kolega koji radi sa zeznutim projektima drži 70Gb na oblaku, i ravna server - oblak - home mašina - prenosni hard, malo je paranoično ali je uvek opušten. Ovde je pitanje upravo isplativosti, ako uzimaš dva skuplja diska i staviš ih u mirror i oslanjaš se samo na to nisi ništa uradio, tj. samo si donekle smanjio mogućnost potpunog gubitka uz udvostručavanje troškova, onda je bolje rešenje imati te podatke na odvojenim mašinama, oblaku ili spoljnom disku i sinhronizovati redovno, trošak je isti ili možda i manji a mogućnost totalnog gubitka je mnogo manja.Koliko znam ovo gde je bilo home/office je u istom trenutku, ovaj dell sa dva je sasvim moguće da su korisnici ukapirali šta se dešava tek kada je i drugi otišao a za taj najveći znam da je drugi otkaz, tih u paru, bio u istom danu, što se mene tiče to je praktično u isto vreme, problem tu je što nisu stali kada je prvi pukao nego samo prijavili i dok je trajala priča otkazao je još jedan.EDIT: eh da, nije to toliko komplikovano za krajnjeg korisnika, posebno za tako malu količinu podataka, postoje besplatni programi koji sinhronizuju automatski ili po komandi i to može da bude bilo šta od prostog izjednačavanja sadržaja uz upozorenje ako postoji novija verzija istoimenovanog fajla pa do potpunog kloniranja diska. Kloniranje na eksterni preko usb3 bude za 45m, mada mislim da je to nepotrebno, najpraktičnije je pravljenje ghosta na instaliranoji i podešenoj mašini i potom revnosno korišćenje backup softvera. Pričam, naravno, o kućnim i small office varijantama. Sa time sam najviše radio. A velike sisteme slabije poznajem, tu mi sviđa, na papiru, ideja thin clienta, gde ti server praviš da bude failproof a za klijente nije bitno šta im se sa mašinom dešava, mogu svoj desktop da pozovu odakle god, ali to nisam video u praksi, nisam radio i znam da je za naše uslove misaona imenica čak i za veće sisteme...tj. previše je komplikovana onima koji o tome odlučuju...

Edited by Vapad
Link to comment

Zaista mi je cudno to za dva diska u istom danu, ipak ako imas RAID 5 SAS diskove sa hot spareom mislim da bi rebuild time trebalo da bude sat-2. Znaci oni nisu imali ni hot spare? Ja zaista nisam video takvu situaciju, ove IBM, EMC i Dell masine i storidzi sa kojima radimo crkavaju prilicno retko - na 100 diskova u godinu dana.. rekao bih 2-3 u vr glave za IBM, EMC je malo losiji ali cak i na starijim storidzima od 100 diskova nikad nisu crkla dva diska u mesec dana. E za thin cliente - lepo zvuci, mislim da dell ima neke smesno jeftine, jedino sto podrzavaju valjda samo windows. Ipak ne mora da se ide tako daleko. Mozes uzeti neku free verziju hypervisora (vmware je ima - ESXi free, mozda i hyper-v sada ima nesto), konvertujes svoje fizicke masine u virtualne (opet imas gomilu free alata, meni je najbolji vmware converter), izdelis staticke IP adrese, nakacis se sa svojim laptopom na LAN i - tanana! Eto te u tvojoj virtualnoj masini. Radnici se samo preko svojih laptopova kace na virtualne masine na tom jednom jedinom serveru a ti samo taj server onda treba da obezbedis dobro. Imas i veeam free backup za virtualne masine jedino sto uvek radi full backup i mora manualno al ko zna mozda je izaslo i nesto bolje, ja radim sa kompanijama koje vole da trose pare na markiranu robu pa slabo pratim no-name trziste.

Link to comment

Ok to je već ozbiljna količina podataka, tu bi, po meni, a kolege su tu da diskutujemo :), bilo dobro imati imati NAS server pa ostale mašine sinhronizovati prema njemu, ali to nije jeftino rešenje.Ako ti već imaš svoje podatke na dva diska u mašini, zatim na jednom 2TB i sada ćeš na drugom, ti imaš, praktično na tri odvojena mesta iste podatke? To zvuči OK, ali je, verujem, problem ažuriranja, a i već si popunio taj od 2T, pitanje je da li očekuješ rast kataloga, bilo bi dobro to sistematizovati i razmisliti o tome kako će se taj problem razvijati u budućnosti...u svakom slučaj, nisam pametan :D

Link to comment

Supermicro je jeftiniji proizvodjac koji pokusava da konkurise velikim momcima. Evo ti npr. na ovom sajtu mozes da se igras konfiguracijama: http://www.neqx.com/edit: Vapad, a sto ne bi samo upgradeova sadasnji server sa parom kontrolera i napravio neki RAID5 od 4 diska? Jos ako ima hot plugable bayove bog da ga vidi.Ako se nema para moze se i sa samo jednim napajanjem i jednim UPSom i onda samo podesis da se automatski shutdown kad pocne da radi samo na UPSu.

Edited by Shan Jan
Link to comment

E to, to takođe zvuči sasvim fino, i sasvim je moguće da je i više nego adekvatno za njegove potrebe ali...nisam znao da ima server, čini mi se da je u pitanju radna stanica i sada još jedna radna stanica za drugi studio...

Link to comment

Argh... glup sam, ne znam razliku izmedju servera i radne stanice. pretpotavljam da mu je radna stanica jaci PC? Pa opet trebalo bi da moze da se sve odradi kao i na serveru, ne?

Link to comment

Bekap treba odvojiti od mesta rada. Ti RAIDovi u radnoj stanici obezbeđuju sigurnost u toku rada i eventualno povećanje brzine, ali to nije backup.RAID10 za stanicu ako ikako može, ako ne dobar je i običan mirror. Za bekap - ako se već nema neki server - neki NAS, recimo Synology DS214se nije tako skup (cirka 130 evritja bez diskova). Ima i jeftinijih, ali oni se obično muče sa nekih 20-30 MB/s (što znači da bekap može da potraje), imaju neke male smešne i glasne kulere (ako i uopšte), neretko ne podržavaju diskove veće od 3 (nekad i 2) TB itd. Ovo barem ima normalniju brzinu, hladi se klasičnom devetkom, može da vozi i 4TB diskove, podržava iSCSI protokol itd. Dva WD Reda unutra i gotovo.Ili ako se ima stari neki komp, ture se dva diska unutra i jedan minijaturni boot usb stick, te skine i instalira FreeNAS. Tako može da se iskoristi i neki stariji hw, ali to troši više struje, zauzima više mesta i glasnije je.

Link to comment
Bekap treba odvojiti od mesta rada. Ti RAIDovi u radnoj stanici obezbeđuju sigurnost u toku rada i eventualno povećanje brzine, ali to nije backup.
+1Bilo šta, obični eksterni hard igra posao, a ovako odvali grom u zgradu i ode sve što je priključeno na struju.
Link to comment
a sto ne bi samo upgradeova sadasnji server sa parom kontrolera i napravio neki RAID5 od 4 diska? Jos ako ima hot plugable bayove bog da ga vidi.Ako se nema para moze se i sa samo jednim napajanjem i jednim UPSom i onda samo podesis da se automatski shutdown kad pocne da radi samo na UPSu.
Dužan sam vam detalje:Nekad su jedinstven sistem činila 3 Q6600, koji su gurali jedni druge prilikom renderovanja. Tržište i vreme pokazali su da takvih rendera ima manje, a printa velikih pikselaža mnogo više, pa su to postala tri nezavisna sistema u mreži, sa tri sopstvena diska i jednim hardom za storage, pomenutim 2TB WD Red. U drugom studiju biće jedan postojeći i7 i ova nova i5 konfiguracija koju smo upravo sastavili.Očitao sam i kako su raspoređeni podaci: katalozi čine oko 250GB, stari projekti stalnih klijenata oko 1,5TB. Tih 250GB kataloga se ponavljaju na svakom disku u sistemu, ponavljaće se i na dva diska u konfiguracijama drugog studija.Iz svega što ste predložili, prepoznajem približno dva rešenja:1. U dva studija po 1 Synology DS214SE sa po 2 WD Reda, ili 2. 2x1 stari komp sa dva diska unutra(imam ih) + boot usb ili 3. 2x HDD rack poput CHIEFTEC SNT-3141SATA sa po 2WD Red unutraNajskloniji sam prvom rešenju, ali pomenuti Synology DS 214SE nigde kod nas nisam našao. Druga varijanta mi je zanimljiva prvenstveno zato što ionako nisam znao šta da radim sa tim starijim makinama koje su mi zauzimale mesto i na njima se držao Win XP za osnovnu dokumentaciju, e-banking i slično.
Link to comment

Stare projekte stalnih klijenata - ako nisu više "u upotrebi" - bi bilo najbolje da se arhiviraju na neki način i stave na policu ili u fioku.Potreban kapacitet bekapa zavisi i od vašeg načina bekapa - da li je to dnevno, nedeljno, mesečno... zatim da li se bekapi čuvaju kumulativno (tipa samo poslednja verzija) ili periodični snapshotovi koji se drže tu određeni period i sl.1. Ne mora biti Synology, to je bio samo primer da korektan NAS za ličnu upotrebu ili svega par korisnika ne mora da bude skup kao QNAP. Verovatno bi mogla da se nađe i neka "narodnija" verzija takvog malog NAS-a, poput Netgearovog ReadyNAS-a 102. Mislio sam da su sad Amazon/eBay/itd dostupniji za kupovinu ovakvih stvari nego pre. Međutim, moram da napomenem jednu stvar - ovakve stvari su male i praktične, ali domet im jeste bekap za cirka 1-4 korisnika. Te stvarčice imaju procesor, RAM i ostalo unutra koji možda ne mogu da izađu na kraj sa nešto više konkurentnih korisnika ili opsežnijim radom (tipa da budu storage za virtuelne mašine koje rade odatle). Neretko se već primeti pad peformansi kod spremanja gomile malih fajlova, za razliku od bekapa velikih fajlova (to je valjda vaš scenario), gde se to drži još uvek kako treba.2. za FreeNAS je dovoljan i 2GB USB stik (može biti i veći), što u slučaju onih malih nano stikova znači trošak od svega par evara. Ne trebaju nikakvi RAID kontroleri, jer to odrađuje sve softver putem Solarisovog ZFS-a i njegovih RAID-Z pandana. Čak je i preporučljivije da se ne koristi HW RAID u ovom slučaju (u kombinaciji sa FreeNAS-om), jer se onda nema nikakav monitoring i ostala komunikacija sa HW RAID kontrolerom. Dobra strana ove kombinacije je (pored te da se može iskoristiti stari sw) u tome što je taj softver dosta moćniji od softvera koji se nalazi u SOHO NAS uređajima i ima daleko više funkcija. Samo rešenje je skalabilno. To jest, ako poraste obim posla ili broj korisnika, dodaju se diskovi, ažuriraju se volumeni (sve se preko browsera radi). Takođe je moguće napucati dosta jeftinog RAM-a u to rešenje i sistem će to moći iskoristiti za ubrzavanje rada. A podrazumevaju se i opcije kao što su kompresija ili enkripcija. No da ne razvlačim previše, postoji online dovoljno tekstova o FreeNAS-u. To je ionako fraj softver, može besplatno da se skine i proba u VirtualBoxu ili na sličnoj virtuelnoj platformi pre nego što se uloži i jedan jedini pfenig u ovo ili ono rešenje. Eventualno ulaganje je tu ionako samo u diskove koje ionako ne gine, par evrića u USB stik i eventualno ako treba neki ventilator da se osveži ili zameni da bi se to hladilo kako treba.Ali čisto kao napomena - kad se instalira tu FreeNAS, onda je to operativni sistem koji se diže sa USB stika, nema tu više XP-a ili drugih operativnih sistema sa dodatnim softverom. Ta mašina je onda namenjena za storiđ i to joj je jedina funkcija onda. Ne treba joj monitor i nakon instalacije se njome upravlja kroz browser, tj. može i da se skloni negde gde ne smeta.3. to je samo rack odnosno backplane - ne izdvaja se iz te mašine radi sigurnosti, pristupa itd.

Link to comment

ja samo da proverim da li su Apple laptop-ovi i dalje najbolji kvalitet koji moze da se pazari za jednom prilicno standardnog korisnika. uzela bih Air sa najvecim ekranom i dodala sledece gedzete : Thunderbolt to Gigabit Ethernet Adapter Apple USB Ethernet Adapter Belkin Mini DisplayPort to HDMI Adapter Apple USB SuperDriveMoshi Universal Media Reader Ideja je da dobijem nesto sto ce zameniti desktop koji je na izdisaju kao i da imam komp sa koga mogu da radim odaklegod, a da ne moram da teglim trenutni poslovni Dell od 2 kile.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...