Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Neću da klokujem, a vidim da G1B5 uparuju sa i54670. Moguće da te poslušam i probam.
Ako nećeš da klokuješ, uopšte ne trebaš da ideš na te skuplje varijante. Ako ne uzmeš ploču sa Z čipsetom već B85 uštedećeš dosta novca (barem 30 evra, možda i više), ništa nećeš izgubiti, a i na procesoru možeš da uštediš (na primer, uzmeš 4670 bez sufiksa K, dakle bez otključanog množioca koji ti treba samo za overklok, i uštediš još 2k dinara tu).Inače, tek sad sam registrovao da ta ploča koju hoćeš da uzmeš nije kompatibilna sa procesorom. Treba ti Z87, ne Z77 čipset. Intel stalno menja platforme i ubija PC.Ostavljajući to po strani, u dilemi Z87 ili B85 apsolutno ne postoji nijedan razlog da uzmeš Z87 ploču ukoliko nećeš da overklokuješ ili stavljaš više grafika u SLI/Crossfire (za ovo drugo ti trebaju ploče koje su bukvalno duplo skuplje od G1 Sniper B5). Razlike između ta dva čipseta su bukvalno samo u tome, i u jednoj Intelovoj funkciji za SSD-ove koja nikom živom više ne treba jer se već 2 godine i više to implementira direktno u SSD kontroler. Za tvoj slučaj, gde nećeš da klokuješ, niti da povezuješ nekoliko grafika, apsolutno nema poente kupovina skuplje ploče, samo bi bacio pare. Preporučujem Gigabyte Sniper B5 jer je sjajna ploča, ima sve što treba, super bios, dobra audio komponenta.
Sad sam pregledao, mislim da bi teralo ovaj procesor sasvim pouzdano.
Čuj, teralo procesor, ima da tera ne samo taj procesor nego i dve high end grafike u SLIju u bilo kakvom scenariju. Fantastično napajanje.
Da, primetio sam taj hajp oko Fractala. Najbliži sam varijanti R2XL, samo ću proveriti da li ima mesta za aftermarket kuler, jer je EVO 212 dosta glomazan.
:lol:Da li ima mesta za aftermarket kuler? Pa naravno da ima, jbt, R2XL je ogromno, full tower kućište. Ja imam R4 koji je manji (midi tower) i koristim upravo EVO 212. Naravno da ima mesta, ne razmišljaj o tome uopšte.Inače, R2XL i R4 su bukvalno identična kućišta, samo je R2XL nešto većih dimenzija (i ima treći ventilator koji odozdo ubacuje vazduh) i ja sa tvojim komponentama ne bih išao ni na šta veće od R4 (dakle uzeo bih R4, ne R2XL) jer opet to kućište ima smisla ako imaš dve dugačke high-end grafike u SLI modu i treba ti puno prostora, dosta provetravanja i slično. Sve to što tebi u suštini ne treba, a opet imaš razliku u ceni od 20-25 evra.Inače, hype oko Fraktala je dosta opravdan. Ljudi prave odlična kućišta, tačno kako treba, po odličnoj ceni, svaki model koji imaju je best buy u svojoj kategoriji. Nema nepotrebnih eksperimenata, izgledaju prelepo, praktično je svaka stvar na svom mestu. Kilometrima su ispred boranija od NZXT-a, Thermaltake-a i sličnih, jedino Cooler Master što može da ponudi još približno kvalitetna kućišta. Ali trenutno Fractal sa ovim što ima - kida. Svako njegovo kućište je sjajno, Cooler Master ima 3-4 zanimljiva modela (ali za moj ukus svaki model ima nešto što mu fali), ovi ostali mogu da se podiče sa maksimalno jednim dobrim kućištem. Šteta je što nema negde da su izložena sva najbolja kućišta, bukvalno bi na prvi pogled video razlike, nego sve mora da se gleda sa press fotki gde čoveku i može da se učini da je neki TT ili NZXT tu negde. Veruj, nisu. Inače, imam Fractal R4 i Cooler Master Sniper kućišta za svoje desktop računare. Edited by Filipenko
Link to comment

Da rezimiramo*1. GIGABYTE G1.Sniper B5 + + INTEL i5-4670K 3.4GHz 6MB LGA1150 + COOLER MASTER Hyper 212 EVO2. KINGSTON 240GB SSD SATA600 HyperX 3K3. KINGSTON16GB (2x8GB) 1600MHz DDR3 HyperX4. GIGABYTE GeForce GT 630 2GB GDDR3 GV-N630-2GI (rev. 3.0)5. COOLER MASTER Silent Pro M2 RS620-SPM2E3-EU6. FRACTAL DESIGN Define R4 (btw, zanimljiv mi je i COOLER MASTER Silencio 650 Pure RC-650L-KKN1, gađaju se i sa cenom)Uz njih bi pazario i dve proverene stvarčice o kojima smo na ovom topiku već diskutovali, te sam ih ugrađivao u prethodne konfiguracije:WESTERN DIGITAL 2TB 64MB SATA600 WD20EFRX za storage iDELL U2414H - na sugestiju Panta Rhei, zbog Adobe RGB pokrivenostiMislim da imamo hit.

Link to comment

1. 4670 običan, bez K sufiksa. Nećeš overklokovati, ne treba ti procesor sa otključanim množiocem, što bi plaćao koju hiljadu više.6. R4 od ta dva, ja sam isto razmišljao između njih i kada sam u praksi video ta dva kućišta, odlučio sam se za R4. I to sam morao da čekam R4 2 nedelje, a Silencio mi je bio odmah dostupan, pa sam sklopio komponente na stolu i tako je radilo 2 nedelje dok nisam dobavio kućište.wurc.jpgNisam znao da ti treba i monitor. Osim RGB pokrivenosti, U2414H ima i ultra-seksi efekat zbog ekstremno tankih ivica.Što se diska tiče, mislim da je 3 TB trenutno najisplativija kupovina po gigabajtu, ali OK, whatever.P.S. koliko je sve poskupelo, jbt...ja sam uzeo npr. Samsung 840 Pro 256 GB SSD za 15,2K dinara, a sada je 18,8K

Link to comment
Nisam znao da ti treba i monitor. Osim RGB pokrivenosti, U2414H ima i ultra-seksi efekat zbog ekstremno tankih ivica.Što se diska tiče, mislim da je 3 TB trenutno najisplativija kupovina po gigabajtu, ali OK, whatever.P.S. koliko je sve poskupelo, jbt...ja sam uzeo npr. Samsung 840 Pro 256 GB SSD za 15,2K dinara, a sada je 18,8K
Par korekcija: Ipak monitor P2314H, razlika je 110EUR, a već imam U2312HM i pokazao se kao prava mera u radu.U vezi diska za storage, primedba je na mestu, pronašao sam istu Western Digital Red NASware seriju sa 3TB, vredi dati 30-tak eura za taj 1 terabajt.Molio bih predloge za UPS, ne mogu da nađem koji su offline, koji online i da li treba da budu iste snage kao napajanje ili manji. Do sad sam pronašao solidne kritike za CyberPower i Mustek. Najcenjeniji je bez diskusije APC, ali i košta solidno, tako da bih zaista voleo nečiju preporuku...
Link to comment

@april: pogledaj po specifikaciji, ima tu neka iskorišćenost i svašta nešto, zavisi i od kvaliteta, u principu ne prenosi se va na watt tako, tebi bi trebalo nešto oko 1000VA ili 1200VA. Mustek nije ništa posebno ali na našem tržšištu je malo šta dobro. Ono što sam radio je HP, i to je opako dobro, i isto tako skupo, i opet moraju rednovno da se menjaju akumulatori, važi koliko para toliko muzike. APC je cenjen sa razlogom takođe.edit: Pogledaj i powerbank NV-1500, nije ofline nego line interactiv, deklarisan je do 900w, i nije preskup. A uz dobro napajanje trebao bi da dobro radi posao.Glede cena danas sam radio nivelacije i podigli smo 11.1 posto pa uradili zaokruživanje na prvu deseticu gore. Slično su uradili i veletrgovci, ali nas sada ubija euro koji je otišao pola dinara gore za ovih par dana praznika i opasno je blizu 120d...Čuo sam da je preporuka vlade da se cene ne menjaju nego da se to iz marže ravna, ako je to tačno to je nešto najgluplje i najbezobraznije što sami ikada čuo od srbijanskih vlasti a naslušao sam se gluposti samo tako.

Edited by Vapad
Link to comment

Mada ne mogu da se zakunem da je bio okruglo 12. Mozda su ipak digli tvojih 11.1%Pricam o Emiju i Monitoru jer je kod njih najjeftiniji.edit: ovako iz glave cini mi se da je bio 108 evra po itsvetu sto ce reci 12438.68Po mojoj racunici 11.26%edit 2: i definitivno jer im jos stoji stara cena iz Emija - 108.19

Edited by katamaran
Link to comment

Ovi sto su spajali praznike, nisu na sajtovima dirali cene, pa ce se to videti kod vecine tek sutra. U svakom slucaju bice poskupljenja od 10-15% najmanje.Cuo sam pricu, prilicno pouzdanu, da je Alti ostavio u magacinima izuzetno trazenu karticu R9 270X i ceka da prodje praznik i da je ponovo vrati sa visom cenom.Zbog tog poskupljenja mnogi su neplanirano kupili komplet nov komp, recimo ja :D , i dali pare koje inace ne bi dali da nema povecanja PDV.

Link to comment
Da rezimiramo*1. GIGABYTE G1.Sniper B5 + + INTEL i5-4670K 3.4GHz 6MB LGA1150 + COOLER MASTER Hyper 212 EVO2. KINGSTON 240GB SSD SATA600 HyperX 3K3. KINGSTON16GB (2x8GB) 1600MHz DDR3 HyperX4. GIGABYTE GeForce GT 630 2GB GDDR3 GV-N630-2GI (rev. 3.0)5. COOLER MASTER Silent Pro M2 RS620-SPM2E3-EU6. FRACTAL DESIGN Define R4 (btw, zanimljiv mi je i COOLER MASTER Silencio 650 Pure RC-650L-KKN1, gađaju se i sa cenom)Uz njih bi pazario i dve proverene stvarčice o kojima smo na ovom topiku već diskutovali, te sam ih ugrađivao u prethodne konfiguracije:WESTERN DIGITAL 2TB 64MB SATA600 WD20EFRX za storage iDELL U2414H - na sugestiju Panta Rhei, zbog Adobe RGB pokrivenostiMislim da imamo hit.
stavi bar dva sata diska i mirroruj, nemoj da se zajebavas.
Link to comment

I miror crkava, bez problema, posebno u kućnim varijantama, posebno sa diskovima koji nisu predviđeni za miror, zato i postoje RE, čitao sam davno nešto o tome, a tada su diskovi bili bolji, i doživeo sam crkavanje dva obična diska u kuća/biznis okruženju, a takođe i na jednom dellu sa dva diska SAS i jednom sa pet SAS diskova gde je otišao prvo jedan a za dva meseca još dva, koji tek što su izašli iza garancije i koštali su bezobrazno mngo, ej, dva u isto vreme u mašini koja treba da služi da minimizara takve gluposti, meni je i kontroler delovao sumljivo ali nije bio, ipak, u kvaru, kao to je to, doteraju do kraja, dešava se, fala lepo, da nije bilo svežeg bekapa na server pored bili bi fucked.Treba koristiti dobre diskove, ovar red nije loš, ako je to onaj od tri godine garancije, ima nekih koje guraju sa dve (a black je pet!), ali veliko je ulaganje uzeti neki dobar NAS pa staviti dva ili četiri diska u njegao. Ovako, bekap na spoljnu lokaciju i to je to. Treba uvek biti svestan važnosti podataka. Ali mi je teško da preporučim bilo kakvo RAID rešenje koje nije dovoljno kvalitetno, pošto bi onda korisnik bio previše udoban a mogućnost gubitka bi, iako u smanjenom procentu, i dalje postojala. Trostruka redudantnost je majka.

Link to comment
Treba koristiti dobre diskove, ovar red nije loš, ako je to onaj od tri godine garancije, ima nekih koje guraju sa dve (a black je pet!), ali veliko je ulaganje uzeti neki dobar NAS pa staviti dva ili četiri diska u njegao. Ovako, bekap na spoljnu lokaciju i to je to. Treba uvek biti svestan važnosti podataka. Ali mi je teško da preporučim bilo kakvo RAID rešenje koje nije dovoljno kvalitetno, pošto bi onda korisnik bio previše udoban a mogućnost gubitka bi, iako u smanjenom procentu, i dalje postojala. Trostruka redudantnost je majka.
Šta bi tačno bio bekap na spoljnu lokaciju? Rack od npr. 4 HDD sa nezavisnim napajanjem ili NAS server?Da bih malo konkretizovao, trenutno imam oko 1,7GB važnih kataloga sa svojim autorskim dizajnom od kojih živim. Držim ih na dva diska u okviru radne stanice i na jednom pomenutom 2TB WD RED. Sad bih dodao jedan 3TB WD RED(sa istim katalozima) na novu konfiguraciju koja ide u drugi studio, tako da bi se vremenom mogao pojaviti problem ažuriranja. Ili bih bolji posao napravio sa WD Cloud-om?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...