Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Ajde majstoriDanas rezervisao DELL UltraSharp U2312HM, IPS monitor koji ne planiram da koristim toliko za rad u 3d modelingu, koliko za teksture u Photoshopu. Prvenstveno bi mi bilo važno da ga dobro i precizno kalibrišem, da bih klijentima mogao realno da predstavim dizajn elemenata enterijera, prvenstveno print na nameštaju.Dakle, očekujem da ga iskalibrišem na neki kolorni model koji ću da usvojim i na printeru i da izbegnem veća odstupanja od istog. Molim za mišljenje, hvala unapred.p.s. Kad sam onomad pazario laptop, ovde sam dobio dragocene i tačne savete i na osnovu njih se odlučio, tako da...verujem u procene sa ovog foruma

Link to comment
Anyone?Prvi put, drugi put...
Ja sam ga imao. A čim sam ga imao, jasno je da ga sada više nemam. Kupio u win winu. Imao ENORMAN problem sa probijanjem pozadinskog osvetljenja, toliko, da je crna traka ispod filmova bila više bela nego crna. Sve to na 3/4 monitora. Taj model je inače vrlo hvaljen ali ja nisam bio ni blizu zadovoljnog. Isto tako, ima gomila ljudi koja je prijavljivala problem isti/sličan mom.Posle toga uzeo neki isto IPS LG, ista priča. Apsolutno ista, prso sam. Toliko je probijalo da je bilo jako evidentno da i na delovima filmova npr slika ima druge boje i deluje zamućenije nego tamo gde probijanje nije jako.Završio sa viewsonicom 24" i ne kajem se ni najmanje.
Link to comment
Što je veći to će duže da traje. Ali ga i dalje možeš posmatrati kao flash, može da crkne i sutra... Video sam dva hiperx 90 koji su posle tri meseca u office radu pukli.Preporuka, nezahvalna, ide na SSD SATA3 240GB Intel 530, ima ih, koštaju oko 200e u altiju (svemoćni win win (koji je izgleda kupio gigatron)), trebali bi imati pet godina garancije (intel se isprsio za ovu seriju), i MLC su, doduše 20 nanometarski, prvo znači duži a drugo kraći životni vek, opet, za 240GB to bi trebalo biti...hm.... kako ono ide...
Док сам се ја наканио, нашло се за око 180€, али напољу, неком било згодно да припазари успут и донесе ми... јер је одседао у центру. Ја у Београд наилазим једва месечно, а београдски дућани нису ништа бољи од зрењанинских, "знате ново је то и слабо ко још зна и слабо се и тражи, ако продамо 4 комада месечно"... дакле немају на залихи, а ни пазаром преко сајта се нико није прославио. Било је којечега од Самсунга и још неких, ал' Интела јок.Како сам прошао са инсталацијом, да не препричавам, нешто мало срања али у збиру одлично јер нисам морао да презиђујем Пенџерија.Машина је приметно живнула, није баш да сечем вене али многе ствари су кренуле глатко. Највеће изненађење ми је Filipenko за ескуел, ком је требало 10-12 секунди да исцрта своје пенџере (или да их обнови кад га вратим из минимизованог стања), сад секунда. Одличан програм, ал' јебига, писан у дот нету, и за сваки пенџер води диск на пишање - е сад има тај чврсти чврсник...Сад кад размислим, ССД му буквално значи "диск у чврстом стању", што ајде чак и историјски кад узмемо, "чврсто стање" је оно по чему се полупроводници разликују од вакуумских цеви... ал' ми је без везе да се зову чак и тако, "полупроводнички дискови" - јер нити су класични дискови били течни/гасовити нити су били цеваши.
Link to comment

Дискови су иначе срање. Стари Грци су то бацали. Чак су од тога направили и спорт.

Link to comment
Ja sam ga imao. A čim sam ga imao, jasno je da ga sada više nemam. Kupio u win winu. Imao ENORMAN problem sa probijanjem pozadinskog osvetljenja, toliko, da je crna traka ispod filmova bila više bela nego crna. Sve to na 3/4 monitora. Taj model je inače vrlo hvaljen ali ja nisam bio ni blizu zadovoljnog. Isto tako, ima gomila ljudi koja je prijavljivala problem isti/sličan mom.Posle toga uzeo neki isto IPS LG, ista priča. Apsolutno ista, prso sam. Toliko je probijalo da je bilo jako evidentno da i na delovima filmova npr slika ima druge boje i deluje zamućenije nego tamo gde probijanje nije jako.Završio sa viewsonicom 24" i ne kajem se ni najmanje.
Koji viewsonic i za koje namene ga koristiš? Ono što je meni bitno je da mogu da ga iskalibrišem kako treba, da bi radio u paru sa starim Dell 2208WFP(ne kao drugi monitor na istom desktopu, već kao nezavisni drugi monitor na drugom desktopu u okviru male radne stanice). Molio bih da mi neko objasni da li se to probijanje pozadinskog osvetljenja na U2312H pokazuje samo na crnoj boji, ili u celom spektru? Na Dizajn zoni ga koristi baš veliki broj forumaša i prilično su zadovoljni, dok na benchmark forumu kukaju za sve pare, mada mahom filmadžije i gejmeri. U potpunom sam zbunu. Takođe, po broju postova na samom forumu, čovek bi rekao da u Srbiji ništa sem Dell-a i ne postoji, samim tim je teško i praviti poređenja, jer je na tako velikoj prodaji logičan i veći broj grešaka.U izbor sam uključio i EIZO FS2333W, koji je tačno duplo skuplji od ovog Dell-a, to je isto neki IOPS, pa ako me ubede da vredi, ok. Prvo ću pokušati da porazgovaram sa par ljudi koji uslužno rade kalibraciju da li oni imaju neku preporuku, pa zatim krećem sam po prodavnicama da ih gledam...šta drugo mogu.p.s. Glase, video sam tvoj post na Benchmarku.
Link to comment

trebam pomoćrikno mi štampač, hp deskjet, a3, već sam ga 2x popravljala, mislim da više nema smislae sad, da ponovo kupim takav (a3) hp, to mi skupo u ovom momentuvažno mi je da može a3 da štampa, boje su mi nebitne, štampam uglavnom crno-belovidim da su neki drugi brendovi dosta jeftiniji ali nemam pojma koji su pouzdani, pa da ne bude na kraju da platim i na mostu i na ćuprijijel' ima neko neki info, preporuku i sl ?

Link to comment
U2312H
malo kasno se javljam, ali vodi racuna o tim oznakama kod della. napravili su citavu zbrku sa tim h i m i hm oznakama. hm i h nisu isti modeli. ovi sa h bi trebalo da budu specijalizovani za fotografiju i imaju adobe kolorni spektar ili kako se vec kaze na srpskom. ne znam da li svi h modeli. ja imam 2713 h sto bi trebalo da je naslednik 2711 koji je nekih 3+ godina star, 2410 isto tako manji. to bi trebalo da su dosta dobri monitori sa adobe i fotografski, pa ako ti ne smeta starost. inace u tim kategorijama sa pojacanim kolornim spektrom i 'profesionalno' fotografski, dell je cenovno prilicno dobra alternativa.
Link to comment
Koji viewsonic i za koje namene ga koristiš?Ono što je meni bitno je da mogu da ga iskalibrišem kako treba, da bi radio u paru sa starim Dell 2208WFP(ne kao drugi monitor na istom desktopu, već kao nezavisni drugi monitor na drugom desktopu u okviru male radne stanice).Molio bih da mi neko objasni da li se to probijanje pozadinskog osvetljenja na U2312H pokazuje samo na crnoj boji, ili u celom spektru? Na Dizajn zoni ga koristi baš veliki broj forumaša i prilično su zadovoljni, dok na benchmark forumu kukaju za sve pare, mada mahom filmadžije i gejmeri. U potpunom sam zbunu. Takođe, po broju postova na samom forumu, čovek bi rekao da u Srbiji ništa sem Dell-a i ne postoji, samim tim je teško i praviti poređenja, jer je na tako velikoj prodaji logičan i veći broj grešaka.U izbor sam uključio i EIZO FS2333W, koji je tačno duplo skuplji od ovog Dell-a, to je isto neki IOPS, pa ako me ubede da vredi, ok. Prvo ću pokušati da porazgovaram sa par ljudi koji uslužno rade kalibraciju da li oni imaju neku preporuku, pa zatim krećem sam po prodavnicama da ih gledam...šta drugo mogu.p.s. Glase, video sam tvoj post na Benchmarku.
Moj model je VX2453HM.Ja ga koristim u recimo prosečne svrhe, uglavnom surf. Nešto malo obrada fotografije, ali baš malo, kada se vrnem sa putovanja, planinarenja i sl. Uspeo sam da ga podesim da meni prikazuje zadovoljavajuću sliku i to je to. Ne radim ništa da bih se svrstao u advanced usere pa da imam iznad prosečne zahteve... Ja sam odlepio od IPS-a. U windowsu je to još i ok izgledalo. Igrice - tj jedna igra koju igram - lol - izgledala je katastrofalno. Zatamnjeni delovi mape UŽAS. Ja volim vivid prikaz, živopisne i tople boje, a kontam da to na IPS-u nije moguće ili treba kalibracije i ostala sranja. Kada pustim film, kao što rekoh, to je bilo užas. Ne samo crne trake koje su sive, već se vidi distorzija boja na samoj slici. 1 četvrtina ekrana jedne nijanse, ostalo druge, totalni popizd. Inače, da se izjadam malo... U igraonici mi posle 2 godine na 12 mašina i nula kvarova krenuli kvarovi, sreća pa do 27.11 traju garancije. Prvo otišla grafika jedna, zamenili. Ja pokupim to i odnesem još jedan komp za koji sam mislio da je riknuo hard, kad ono riknulo sve živo i ploča, memorija, grafa, hard i još jedna mašina na kojoj nije radio vent na grafici. Odnesem obe. Dobijam mail sa dijagnostikom i kao "ne možemo da vam zamenimo memoriju, nije iz našeg asortimana", tako nešto. Reko ljudi, nemojte da me zezate, nema šanse da nije vaše. A posle tipa 7 sati dobijam mail "ni hard ne možemo da vam zameni ni on nije naš". ODLEPIO SAM. Totalno!!! Poslao sam mail i rekao im svašta, da me ne prave budalom i da odrade zamene kako ne bi napravio veliki problem od svega. Kreteni, pa šta sam radio, nešto je crklo, a ja nisam odneo kod njih već kod nekog drugog? Katastrofa!
Link to comment

Dakle, ovako: i pored upozorenja ipak sa uzeo Dell U2312HM, ali me je u studiju dočekao majstor sa kalibratorom, pa smo ga proverili i iskalibrisali zajedno sa starim Dell 2208WFP, jer je bio dogovor sa dilerom da ga mogu vratiti u prva 24 sata. Ovo o čemu Glas priča je tačno - IPS panel je nekako sivlji, tačno se primeti da je crna na starom PVA panelu oštrija, ali kada gledam jedan isti rad na oba monitora, meni boje na IPS sad izgledaju smirenije i prirodnije(iako je nijansa skoro identična, što se retko dešava, čak i posle kalibracije). Jednostavno, na PVA panelu mi sad sve izgleda prekontrastno za moj ukus. Očigledno, stvar ličnog doživljaja.Ovo što Panta Rhei kaže u veži AdobeRGB nisam smeo da uradim, jer moram da gledam sve očima svojih klijenata, a oni posmatraju kroz sRGB, tako da sam to svesno uradio.Izbor je napravljen, večeras ću još malo uživati u testovima, a vreme ću pokazati kakav je izbor bio. Hvala svima na trudu da pomognu, vredelo je.

Link to comment

Ja sam ovim smaračima poslao takav mail da su me jutros zvali, priznali grešku i rekli da će sve delove da zamene čim ih dobiju. Jbt, što umem da pretim, svaki takav mail koji sam poslao kada neko počne da me voza dao je super efekat, mogao bi da otvorim neku agenciju i time da se bavim. :)

Link to comment
Ovo što Panta Rhei kaže u veži AdobeRGB nisam smeo da uradim, jer moram da gledam sve očima svojih klijenata, a oni posmatraju kroz sRGB, tako da sam to svesno uradio.
naravno da nema potrebe bacati dosta veliku kintu na nesto sto ti ne treba, samo dopune radi, adobe je samo jedan od profila, svi oni pokrivaju sjajno i srgb prostor i obicno su fabricki vrlo dobro kalibrisani, mada je dodatna hardverska kalibracija uvek dobrodosla ko moze i zeli da je radi.puno zadovoljstva sa novim monitorom.edit: mozda sam se nespretno izrazio, hocu da kazem da moze da se bira izmedju argb i srgb profila i da se koriste po potrebi jedan ili drugi. Edited by panta rhei
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...