Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Imaš četiri mesta za memoriju, koliko memorije imaš?Memorije je malo poskupela ali i dalje može relativno jeftino da se uzme 2x2Gb rama, staviš 7790, i neki ssd od 120GB, taman ti ostane za neko pristojno napajanje i kućište i to je 400e...edit:ddr5 na 64bitnoj magistrali? To nisam video.

Edited by Vapad
Link to comment
staviš 7790
Neki dan sam se ponovio sa ovom asus 7790 jer mi riknula stara grafika. 5770 je mogla sa svim da se izbori al kad vec menjam uzeo sam sto bolju za tih nekih otprilike 120 evraZa sada probao samo Max Payne 3 koji mi je vec instaliran. Nagruvao sva podesavanja na apsolutni maksimum (osim jednog cuda koje zahteva vise od 1GB video memorije) i igrica savrseno tecno radi :)Jako sam zadovoljan karticom ali mozda bi trebalo sacekati da kod nas stigne verzija sa 2 giga video rama koja ce verovatno biti dvadesetak evra skuplja. Edited by katamaran
Link to comment

da li ima problema sa drajverom kada se npr pauzira igra i ode na net i tamo pogleda neki youtube video- čini mi se da sam negde pročitao da tada ta karta hoće da pravi probleme

Edited by gone fishing
Link to comment

Mislim da sam i ja nesto procitao na tu temu na benchuhttp://forum.benchma...025#post3434025Nisam do sada probao da otvorim youtube dok igram Max Payne. Nisam siguran ni da moze Max Payne da se spusti na tray da bi se gledao youtube. Sad sam upalio Age of mythology i pustio youtube i nije bilo nikakvih problema.I jos par informacija koje mozda nekom budu od koristi. Na kraju sam se dvoumio izmedju 7790 i 7850 koja je par desetina evra skuplja, 15-20 posto jaca i dosta veci potrosac struje.edit: da pitam i ja nestoImam ovu plocuhttp://www.asus.com/...ards/P8P67_PRO/Ako se ne varam drugi slot za grafiku je sporiji. Ima li uopste rezona na takvoj ploci u nekom trenutku staviti crossfire? (2x7790)edit 2: Ovaj kaze da je jedan na 16x a kad se ubaci i druga onda dele resurse pa su 2 puta 8x. Cini mi se da sam negde procitao da ova prva ostaje na 16 a da je drugi u startu sporiji. Moguce da sam se istripovao zbog ovog treceg koji je na 4 x02:23

7790 je smesno mali potrosac struje pa definitivno razmisljam da stavim jos jednu u nekom trenutku u buducnosti.edit 3:

Znaci oba su 16x alli ako se stave dve onda su 2x8. Jel to ok za crossfire?Otprilike koliko bi to u procentima bilo jace od samostalne 7790?

Edited by katamaran
Link to comment

ok je 2x8grubo, dobio bi bilo gde od 10 do 99%, to sve zavisi od drajvera i igre, desi se da sledeća iteracija drajvera donosi 40% poboljšanja za tu i tu igru, definitivno je brže, primetno, ali možda može uneti malo nestabilnosti, možda je nešto nekompatibilno sa CF ili neće na tim drajverima a hoće na ovim, ali bi to trebali biti izuzetci a ne pravilo.Glede prvog problema, nemam pojma, pričao sam već za moju 4870, negde se isključuje, negde radi, fleš je ponekad zabode dok ide nešto na drugom ekranu, ima problem sa prepoznavanjem hdmi uređaja iz prve, pa uključiš tv, isključiš i uključiš ponovo pa ga nadje, razmazuje slova, ali samo na fejsu, bije se sa novim flešom, ali sam, u krajnjoj liniji jako zadovoljan, vrtim WoT u prozoru na desku, dok iza radi browser koji vrti muziku na strimu a na tvu, recimo, stoji pauzirana serija, veći problem mi je mreža i glupa telekomova 1511 metara duga linija zbog koje nemam više od 4.5Mbps i imam latencu veliku, no to nema veze sa grafikom, istina je, doduše, da AMD još uvek ima da radi na drajverima :)nVidia nema trenutno odgovor u ovom segmentu, osim možda GTX 650 Ti, ali ona je primetno skuplja ako se ne varam.A sada kada su najavljena vulkanska ostrva...

Link to comment
Čuo sam da na sajmu CeHa ima ljubeznih popusta.
O da. Asus recimo daje pride za dž i kupone za dodatne popuste, 3k na tablete i 6k na laptopove. Fiksno. I još u kombinaciji sa sajamskim popustima druge vrste. Recimo, Tehnomanija za lupam Asus K46 laptop daje sasvim finih 5k popusta, sa 44k na 39k. I onda još sa tim Asusovim bonom srežeš cenu za dodatnih 6k na 33k. Dakle sa 44k na 33k, baš se oseti. Ozbiljno se razmišljam da džapnem sebi neki laptop, a nisam planirao.
Link to comment
ok je 2x8grubo, dobio bi bilo gde od 10 do 99%, to sve zavisi od drajvera i igre, desi se da sledeća iteracija drajvera donosi 40% poboljšanja za tu i tu igru, definitivno je brže, primetno, ali možda može uneti malo nestabilnosti, možda je nešto nekompatibilno sa CF ili neće na tim drajverima a hoće na ovim, ali bi to trebali biti izuzetci a ne pravilo.Glede prvog problema, nemam pojma, pričao sam već za moju 4870, negde se isključuje, negde radi, fleš je ponekad zabode dok ide nešto na drugom ekranu, ima problem sa prepoznavanjem hdmi uređaja iz prve, pa uključiš tv, isključiš i uključiš ponovo pa ga nadje, razmazuje slova, ali samo na fejsu, bije se sa novim flešom, ali sam, u krajnjoj liniji jako zadovoljan, vrtim WoT u prozoru na desku, dok iza radi browser koji vrti muziku na strimu a na tvu, recimo, stoji pauzirana serija, veći problem mi je mreža i glupa telekomova 1511 metara duga linija zbog koje nemam više od 4.5Mbps i imam latencu veliku, no to nema veze sa grafikom, istina je, doduše, da AMD još uvek ima da radi na drajverima :)nVidia nema trenutno odgovor u ovom segmentu, osim možda GTX 650 Ti, ali ona je primetno skuplja ako se ne varam.A sada kada su najavljena vulkanska ostrva...
ih pa 4870 je bila ati-jev flagship model za 2008 god, prva vga sa ddr5 memorijom, još ako imaš verziju sa 1GB vram-a normalno je da sve radi na nivou 7750- moja 4850 je izgleda počela da se rastaje sa dušom, što se manifestuje kroz crtice na monitoru i gašenja slike na svakih 4-5 sek. na sekund, za sada to rešavam uključivanjem ext. desktop profila iz katalista kada problemi nestaju, zatim opet promenim profil u onaj za monitor i sve šljaka ok par dana- no pitanje je dokle će, gledao sam ovu generaciju vga i ukapirao da bih morao da dam 100€ (za 7770) za mršavih 40-50% bolje performanse, 7790 je 25% brža ali i 20€ skuplja ali pitanje je koliko je future proof sa samo 1GB vram-a, npr farcry3 zapošljava 1GB vram-a za high podešavanja a kada se uključi 4xaa treba joj 1,2 GB za 1080p rez- nova tj preimenovana serija ati kartica će izaći za mesec dana a ako su najave tačne preimenovana 7850 sa 2 GB vram-a bi trebalo da košta 140$ odn koliko i 7790 danas, što bi je odmah lansiralo kao best bay i karticu koju neće ugušiti next gen igre u sledeće 2-3 god.
Kao što je poznato, kompanija AMD otkrila je veći broj novih grafičkih kartica na svom jučerašnjem događaju. Nove kartice koje su prikazane nosiće nazive R7 250, R7 260X, R9 270X, R9 280X i R9 290X, i one obuhvataju najrazličitije cenovne segmente. Tako imamo R7 250 model koji pakuje 1 GB GDDR5 memorije i njegova cena je 90 dolara, a rezultat koji ostvaruje u Firestrike-u je 2000. Nakon nje ide 260X sa 2 GB memorije i cenom od 140 dolara kao i 3700 poena u Firestrike. R9 270X takođe ima 2 GB RAM memorije ali cenu od 200 dolara, dok postiže 5500 u Firestrike benchmarku. Tu je i 280X model sa 3 GB memorije i cenom od 300 dolara kao i 6800 rezultatom u Firestrike-u. Najmoćnija je R9 290X koju smo sinoć predstavili ali za koju AMD još uvek nije dao pune tehničke specifikacije. Još uvek nije poznat broj šejdere niti radni taktovi.
Link to comment
7790 je 25% brža ali i 20€ skuplja ali pitanje je koliko je future proof sa samo 1GB vram-a
Postoji i 7790 sa 2GB vrama. Pre nekih nedelju dana kad sam ja kupovao nije ih bilo kod nas iz nekog razloga. Kad se pojave verovatno ce biti nekih dvadesetak evra skuplje od 1 GB varijante.edit: Sapphire 2 GB je vec kod nashttp://www.itsvet.co...mp_vga/130/3529Sad cu da se nerviram sto nju nisam uzeo <_<edit 2: mada po ovome taj dodatni gigabajt i ne pravi neku razliku kod igricahttp://us.hardware.i...e-battlefield-3Uglavnom je isti fps kod obe verzije.
ConclusionTons of benchmarks, but the conclusion is quite clear. In Full HD resolution, for which the Radeon HD 7790 is intended, 2GB does not have any added value over 1 GB. So you're better off getting the 1 GB version and saving a little money.
Edited by katamaran
Link to comment

Ma staro je pravilo da bonus memorija na grafikama nema poente jer se grafike u startu prave optimizovano za aktuelnu generaciju. To je samo fora da se navataju ljudi da kupe kartu 20 dolara skuplju zato što su montirali dodatnu memoriju vrednu 7 dolara na nju. U prevodu, imaš 7790 sa 1 i 2 GB rama. Danas razlike nema. Sutra, ako zafali jer igre počnu da iskorišćavaju bonus ram, razlike opet neće biti jer će tada taj GPU biti preslab za takve igre. Karte se već X godina u principu kupuju u najmanjoj memorijskoj konfiguraciji. Može nekad da se desi neki izuzetak, ali ti to u praksi pomaže da sutra kada dođe zahtevna igrica ti imaš 18 frejmova naspram 16 kod nekoga ko ima kartu sa manje memorije, što je svejedno preslabo.

Link to comment

rodbina misli da ja imam pojma o računarima, pa me tako s vremena na vreme pitaju ... i evo pitanja

treba mi neki laptop koji mi nece kociti kada crtam u autocadu ili bilo kom programu..
a evo i potencijalnih odgovora :a) b)ili predložite nešto drugo u tom cenovnom rangu (do 50K)
Link to comment
rodbina misli da ja imam pojma o računarima, pa me tako s vremena na vreme pitaju ... i evo pitanjaa evo i potencijalnih odgovora :a)b)ili predložite nešto drugo u tom cenovnom rangu (do 50K)
Ja bi reko samsung - zato što tošibu nikad nisam voleo.Samsung ima nešto jači procesor, ta Radeon grafika je nešto jača od Intela, i to je to.Za Autocad novije generacije treba jak procesor i puno memorije, grafika nije od presudnog značaja osim ako se ne radi 3d rendering.
Link to comment
rodbina misli da ja imam pojma o računarima, pa me tako s vremena na vreme pitaju ... i evo pitanjaa evo i potencijalnih odgovora :a)b)ili predložite nešto drugo u tom cenovnom rangu (do 50K)
Ja bi reko samsung - zato što tošibu nikad nisam voleo.Samsung ima nešto jači procesor, ta Radeon grafika je nešto jača od Intela, i to je to.Za Autocad novije generacije treba jak procesor i puno memorije, grafika nije od presudnog značaja osim ako se ne radi 3d rendering.
Za autocad je takođe bitna radna površina, tako da vidi da li možda može nešto od 17" da se uklopi u cenu ili 15,6 ali HD, ili kako ga već zovu.
P.S.Samsung stvarno nije loš, fina izrada, naša tastatura, malo teže naći drajvere zato što je u punoj oznaci SH (srpsko-hrvatski mislim) a to nećeš naći, no moraš po prvom delu da skidaš, a tu ima više verzija...mada uglavnom sedmica iz jula ove godine nađe sve do par uređaja. Na tu mašinu da dodaju još 4gb rama i bob da ih vidi.BTW, baci oko i na ovajhttp://www.gigatrons...0vc-xx054-25645 Edited by Vapad
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...