Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Oko 160k RSD. Mogao sam verovatno da prođem i par desetina hiljada jeftinije, odnosno da za iste pare stavim neke jače komponente (npr. GTX 970 grafiku) da sam išao preko "Mađara". No, mrzelo me da skupljam komponente sa koca i konopca i posle ih sam sklapam u kućnoj radinosti + ovako ću imati domaće garancije, a ne mađarske.  Možda će zvučati paradoksalno, ali mi je ubedljivo najvažniji deo konfiguracije bio Fractalovo R5 kućište, i oko njega sam pravio celu konstrukciju.

 

Inicijalno sam sklopio mašinu od preko 200 k, što je bilo previše, pa sam malo racionalizovao - umesto GTX 970 sam uzeo 4Gb GTX 960 (i tako izlazi Pascal ove godine, pa ne treba tu preterivati), umesto i5 6600 sam stavio i5 6500, umesto 3 Tb WD Black HDD sam stavio 2 Tb, itd. Performanse će biti slabije za desetak procenata (ako i toliko), ali je cena manja za oko 25 %, pri čemu ću se tek ponekad približavati iskorišćenosti resursa od preko 90 %.

Kakvo je kuciste? Tj., ono sto me najvise zanima je koliko je zaista silent?

 

Radio sam upgrade masine sa namerom da zadrzim moje matoro Chieftec kuciste, ali su od toplote plasticni delovi (nosaci diskova i ventilatora) postali jako krti i svi redom popucali prilikom (de)montaze i sad sve vibrira i zuji kad upalim komp. :D Stoga sam sad u potrazi za novim, a glavni kriterijum mi je da bude tiho.

Link to comment

Ja sam skoro nabavio kineski SSD od 60GB za 2000 dinara, i mogu vam reći da pršti kao zmaj. Windows se učitava za 10 sekundi, programi i igre kojima je trebalo 30 sekundi se sada učitavaju za 1 sekundu. Stvari prosto lete. Jako je velika razlika u brzini učitavanja stvari. SSDovi imaju taj random seek time - vreme nalaženja i dohvatanja nasumičnog podatka, kao i povećanu brzinu prenosa.

 

Naravno, brzina izvršavanja samog programa zavisi i dalje od procesora. Igra mi se učita za 1 sekundu umesto 30, ali i dalje seče, jer imam grafičku iz 2008.

 

Sve ostalo što se dovlači sa drugih hard diskova, radi onako kao i ranije što je radilo.

 

Gde si to nabavio? Meni treba SSD za laptop (Lenovo T410). 

Link to comment

Sad je 240-256GB best buy. Uskoro bi i 480/500/512 trebalo da se spusti u tu cenovnu kat.

 

Imaš Samsung 850 Evo i Transcend SSD370S kao kvalitetnije i skuplje opcije ili Patriot Blast kao jeftinije za nekoliko hiljada manje.

Edited by miki.bg
Link to comment

Kakvo je kuciste? Tj., ono sto me najvise zanima je koliko je zaista silent?

 

Radio sam upgrade masine sa namerom da zadrzim moje matoro Chieftec kuciste, ali su od toplote plasticni delovi (nosaci diskova i ventilatora) postali jako krti i svi redom popucali prilikom (de)montaze i sad sve vibrira i zuji kad upalim komp. :D Stoga sam sad u potrazi za novim, a glavni kriterijum mi je da bude tiho.

 

Da nema plavog LED svetla  na prednjem delu kućišta, ne bih znao da li je kompjuter upaljen ili ugašen (naravno, pod pretpostavkom da nije upaljen i monitor  :D ), nema apsolutno nikakvog zvuka. Bez konkurencije najbolje kućište koje sam ikada imao, vredi svaki euro.

Link to comment

Za te SSD-ove i ovako kažu da se kvare jako često, a mogu samo da zamislim koliko će da potraje vredni Kinez od 2000 dinara. :D

 

U situaciji kada je Samsung od 250GB oko 100 evra ili manje, kupovina no name Kineza je baš hazarderski potez... puno sreće vlasniku, ali ni pod razno ne bih to uradio.

Da se i ja dopišem za Fractal Design kućište, neverovatno dobro za te pare, jedini minus uslovno rečeno su veličina i težina, moj R4 ima 12 kg neto.

Link to comment

ma nabavite ovako nešto  (i kinesko kućište od 10€ će biti tiho ^_^ ) i sami možete da regulišete do 6 ventilatora, izolujete ih od lima sa gumicama npr onim za dihtovanje prozora ili za slavine

 

1eb0749fb1754761bfb0a29dfd9c86da.jpg

Edited by gone fishing
Link to comment

Da nema plavog LED svetla  na prednjem delu kućišta, ne bih znao da li je kompjuter upaljen ili ugašen (naravno, pod pretpostavkom da nije upaljen i monitor  :D ), nema apsolutno nikakvog zvuka. Bez konkurencije najbolje kućište koje sam ikada imao, vredi svaki euro.

 

Super, hvala! :)

 

Za te SSD-ove i ovako kažu da se kvare jako često, a mogu samo da zamislim koliko će da potraje vredni Kinez od 2000 dinara. :D

 

Ja sad trosim treci i, da kucnem u drvo, do sada bez ijednog problema, menjao sam ih kad mi je usfalilo prostora. Istini za volju, nijedan nije bio kinez. Sad sam na Samsung 950 Pro, kad ga pustim kroz testove, brojke su ludilo, razlika kao kad sam presao sa obicnog HD na SSD. U realnom radu se, doduse, ne oseca tolika razlika u performansama.

 

U situaciji kada je Samsung od 250GB oko 100 evra ili manje, kupovina no name Kineza je baš hazarderski potez... puno sreće vlasniku, ali ni pod razno ne bih to uradio.

Da se i ja dopišem za Fractal Design kućište, neverovatno dobro za te pare, jedini minus uslovno rečeno su veličina i težina, moj R4 ima 12 kg neto.

 

Sadasnji Chieftec ima 17 kg, tih 12 ce mi biti laganica. :D

Link to comment

Ja mogu da ti preporučim benq koji je ovde budžet monitor ali daje dobar kvalitet. Temeljim tvrdnju na tome da sam imao 13 komada u radu 4 godine, jedan evo ga u petoj, bilo koji bez bilo kakvog problema, bilo kada. Stvarno imam poverenja i malo sam ih platio.

Što se tiče kvaliteta, svi hvale Dell i njihovu ultra sharp seriju (možda je više nema, ali kontam da imaju slične proizvode), mislim da to može da se uzme za slične pare, tipa:

 

http://emmi.rs/monitor-monitor-23-dell-s2316h-ips.11.html?productId=53983

 

Kući imam viewsonic 24" lcd na koji sam se vratio posle dva ips-led monitora koji su bili toliko osvetljeni, da je slika bila jednostavno užasna, pogotovu meni koji volim kontrast i boje. Jedan od njih je bio taj dell ali moje loše iskustvo ne treba da bude reper jer se ljudi kunu u njih. Doduše, ja sam u klasičnim manirima Emmi.rs-a dobio OTPAKOVAN proizvod koji sam brzo i vratio. Verovatno ga je neko vratio iz istih razloga.

 

Gledaj emmi btw, ubedljivo su najjeftiniji, prodaju sve po veleprodajnim cenama iako su ovako ološ i firma sa najviše reklamacija ako se ne varam kod nas.

Edited by Mil@n
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...