Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Šta ima od monitora za 20ak hiljada max? Ništa posebno, svakodnevna upotreba.

 

HP Pavilion 22cw, 22 inča, IPS, 1920x1080, ja kupio dva komada, bili su oko 18.000.

Link to comment

Hvala obojici. Ovaj hp ima i za 16000 što je lepo. Ips, ima hdmi. Jedino što je manji od 2 della. Ovaj jeftiniji dell ne uspevam da pronađem ni u jednoj radnji na netu.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Planiram sebi novu konfiguraciju uskoro da uzimam, pa me zanima jedna stvar. Jel postoji neka prepreka da iskoristim stari sata I HDD od 500GB kao sekundarni uz primarni SSD?

Link to comment

Stvarno ne znam koja bi prepreka mogla da postoji. Mozes da nakacis i prastari PATA uz odgovarajuci adapter.

 

Nemam SSD al imam 3 harda u kompu i sanjarim o cetvrtom.

Edited by katamaran
Link to comment

Ma znam da će da radi, više me je brinulo da ne pravi neki problem sa kontrolerom, tj. da se ne ispostavi da npr. kontroler mora da se prebaci u neki sporiji mod da bi radio sa starim HDDom, koji naknadno utiče da SSD ne radi sa 100% brzinom. Jasno mi je da će rad sa samim diskom da bude sporiji nego što bi bio sa nekim novim, mislio sam da će možda da napravi nekakvu frku sa overall performansama. Ako toga nema, svakako ću ga iskoristiti dok god šljaka.

Edited by Deco
Link to comment

U startu da se ogradim da nemam skoro nikakvo iskustvo sa ssd didkovima ali koliko ja znam uobicajeno se uzima ssd za os i programe + obican hard za storage.

Edited by katamaran
Link to comment

To mi je i bio rezon naravno, SSD za primarni sa OSom i koliko programa može da stane a storage za ostatak. Prosto mi je glupo da otpišem HDD koji i dalje 100% okej radi, to je ionako realno jedina komponenta koja može da se prebaci u novu konfiguraciju, sve ostalo je beznadežno zastarelo.

Edited by Deco
Link to comment

Nikako ga ne otpisuj. Sve i da ti nekim cudom uspori masinu (99.999999999999999% sam siguran da nece ni za promil) uvek mozes da ga izvadis i stavis u rack pa da ga koristis ko eksterni. 

Link to comment

To svakako ostaje kao opcija u najgorem slučaju, ja sam malo paranoičan po prirodi pa sam se zbog toga uhvatio teorijskog razmatranja problema, 99% ljudi bi verovatno ubacilo disk bez razmišljanja. :)

Rezon mi je bio da je glupo da rasturam kompletnu bivšu konfiguraciju koja okej radi, ali da vađenje HDDa realno ne predstavlja skoro nikakav problem. Ako se desi sa novom da postoji neko cimanje koje uzrokuje slanje na servis najmanji problem mi je da izvadim sekundarni disk i vratim u stari računar...

Link to comment

Ja sam skoro nabavio kineski SSD od 60GB za 2000 dinara, i mogu vam reći da pršti kao zmaj. Windows se učitava za 10 sekundi, programi i igre kojima je trebalo 30 sekundi se sada učitavaju za 1 sekundu. Stvari prosto lete. Jako je velika razlika u brzini učitavanja stvari. SSDovi imaju taj random seek time - vreme nalaženja i dohvatanja nasumičnog podatka, kao i povećanu brzinu prenosa.

 

Naravno, brzina izvršavanja samog programa zavisi i dalje od procesora. Igra mi se učita za 1 sekundu umesto 30, ali i dalje seče, jer imam grafičku iz 2008.

 

Sve ostalo što se dovlači sa drugih hard diskova, radi onako kao i ranije što je radilo.

Link to comment

Tek sam ja paranoican i razmatram svaku kupovinu u sitna crevca. Izludjujem ih na bici topiku :)

 

Sam znas da li ti treba i druga konfiguracija. hard nikako ne bih otpisao jer mislim da ce ti svakako trebati hard za storage. koliko ja znam niko ne sklapa full ssd masine jer ssd diskovi imaju i mane. OS i softver na ssd i osetices znacajno brz rad a za storage imas klasican hard.

 

Ja sam iz sentimentalnih razloga sacuvao staru xp konfu pa je palim jednom u 6 meseci. Jedno vreme je i imalo smisla jer sam sljakao nesto sa njim al sad uglavnom skuplja prasinu. Cak sam ga i nabudzio jer mi naletela neka sd memorija, drugar mi dao neku najbolju agp grafiku ikad napravljenu, uzeo mu nov hard. Makina leti :)

Edited by katamaran
Link to comment

Tek sam ja paranoican i razmatram svaku kupovinu u sitna crevca. Izludjujem ih na bici topiku :)

 

Sam znas da li ti treba i druga konfiguracija. hard nikako ne bih otpisao jer mislim da ce ti svakako trebati hard za storage. koliko ja znam niko ne sklapa full ssd masine jer ssd diskovi imaju i mane. OS i softver na ssd i osetices znacajno brz rad a za storage imas klasican hard.

 

Ja sam iz sentimentalnih razloga sacuvao staru xp konfu pa je palim jednom u 6 meseci. Jedno vreme je i imalo smisla jer sam slakao nesto sa njim al sad uglavnom skuplja prasinu. Cak sam ga i nabudzio jer mi naletela neka sd memorija, drugar mi dao neku najbolju agp grafiku ikad napravljenu, uzeo mu nov hard. Makina leti :)

 

Druga treba pa treba, pošto je ova prva iz 2008. :)

 

Jasno mi je to sve, hteo sam da izbegnem potencijalnu minu (koliko god da na papiru nelogično eventualno delovala). Evidentno je da s tim nema problema tako da cenim da sam miran dok sekundarni ne crkne, a onda će da se menja sa nekim koji je svakako SATA III.

Edited by Deco
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...