Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

performanse u igricama će biti 50% slabije nego što bi bile sa 970...

 

Koliko sam iščitao, glavni bottleneck kod GTX 960 kartice je malo memorije, jer je gro kartica sa 2 Gb. GTX 960 sa 4 Gb RAMA nema toliki pad u odnosu na GTX 970 (koji jeste znatno bolja kartica, nezavisno od količine RAMA, da se razumemo), pa bi za ono što ja igram  -  LOTRO, Star Trek Online, Crusader Kings, itd, trebao da bude više nego dovoljan. Štaviše, za njih nije potrebna ni GTX 960 da bi igra letela, i sadašnji GTS 450 odrađuje solidan posao.

 

Takođe, obzirom da bi NVidia ove godine trebala da izbaci Pascal, i da bi pomak u kvalitetu trebao da bude značajan (prelaze sa 28nm na 16nm i još razne neke stvari), glupo mi je da dam sada 400 € za GTX 970, kada ću sledeće godine za te pare moći da uzmem GTX  1060 ili 1070. Drugim rečima, GTX 960 je tu samo da me pokrpi godinu do godinu i po dana.

Link to comment

Naručio juče da mi sklope konfiguraciju :

 

CPU LGA1151 Intel® Core™ i5-6500, 3.2GHz BOX 14nm
CPU Hladnjak LGA1150/2011/AM3+ Arctic Freezer Xtreme R2, UCACO-P0900-CSB01
MB LGA1151 H170 Gigabyte GA-H170-Gaming 3, PCIe/DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.0
HDD SATA3 7200 2TB WD Black WD2003FZEX, 64MB 
SSD SATA3 KIngston 512 Gb
Memorija DIMM DDR4 2x8GB 2666MHz Patriot Viper 4 CL15, XMP/1.2V/PV416G266C5K
Blu-ray BH16NS55.AUAR10B 16 x Internal SATA BDRW Kit
GeForce GTX960 MSI 4GB DDR5, HDMI/DVI/DP/128bit/GTX 960 2GD5
Kuciste Fractal Design R5 ,Modular/tool-free/dust-free/FD-CA-DEF-R5-BK
Napajanje 700W Antec VP700PC, 12cm fan/80PLUS

 

Stara konfa ima 9 godina i već je na izdisaju, vreme je bilo za zamenu.

Vidim da si uzeo ddr4 memorije  brzine 2666 MHz ima li to smisla jer ploča podrzava po osnovnim specifikacijama samo brzinu 2133 MHz,pitam jer sam bacio oko na ovu matičnu ploču?

Link to comment

Vidim da si uzeo ddr4 memorije  brzine 2666 MHz ima li to smisla jer ploča podrzava po osnovnim specifikacijama samo brzinu 2133 MHz,pitam jer sam bacio oko na ovu matičnu ploču?

 

Nisam video u ponudi 8 Gb DDR4 module koji su imali brzinu 2133 MHz. Bilo je 2400 MHz, ali su oni iz nekog razloga bili skuplji od 2666 MHz, pa sam uzeo jeftinije. 

 

Da li ima smisla - pa verovatno ne baš, ali nisam hteo da kupujem komponente na nekoliko mesta, pa sklapam kod kuće računar. Nažalost, nemam vremena za tu igru, iako bih je rado igrao.

 

Inače, mene je više nerviralo što nemaju nijednu memoriju sa CL manjim od 15, na drugim mestima se može naći i sa CL 9. 

Link to comment

lol

to je sat vremena posla + imaš garanciju na pojedinačne komponente, ovako mogu da ti zapečate kućište pa nema čišćenja/promene ili dodavanja komponenti 2 ili 3 godine koliko traje garancija

Edited by gone fishing
Link to comment

@ Ayatollah

 

znači to je u pitanju nadao sam se da da su specifikacije pogrešno navedene na sajtovima,i da ploča može da tera i brže barem preko overkloka.

Link to comment

Koliko sam iščitao, glavni bottleneck kod GTX 960 kartice je malo memorije, jer je gro kartica sa 2 Gb. GTX 960 sa 4 Gb RAMA nema toliki pad u odnosu na GTX 970 (koji jeste znatno bolja kartica, nezavisno od količine RAMA, da se razumemo), pa bi za ono što ja igram  -  LOTRO, Star Trek Online, Crusader Kings, itd, trebao da bude više nego dovoljan.

 

Nedavno sam kupovao novu grafičku pa sam na osnovu pročitanog zaključio baš suprotno - dodatni RAM dolazi do izražaja u relativno malom broju igara i pri rezolucijama na kojima sam GTX 960 čip nema šta da traži jer je previše spor za njih bez obzira na RAM. E sad, ja se ne igram uopšte, pa mi razlika nije bila mnogo bitna, ali mi se čini da su i tebi dodatna 2GB višak.

Ovo su neki od testova koje sam čitao: http://www.techspot.com/review/1114-vram-comparison-test/ i http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-nvidia-geforce-gtx-960-2gb-vs-4gb-review

Link to comment

Nedavno sam kupovao novu grafičku pa sam na osnovu pročitanog zaključio baš suprotno - dodatni RAM dolazi do izražaja u relativno malom broju igara i pri rezolucijama na kojima sam GTX 960 čip nema šta da traži jer je previše spor za njih bez obzira na RAM. E sad, ja se ne igram uopšte, pa mi razlika nije bila mnogo bitna, ali mi se čini da su i tebi dodatna 2GB višak.

Ovo su neki od testova koje sam čitao: http://www.techspot.com/review/1114-vram-comparison-test/ i http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-nvidia-geforce-gtx-960-2gb-vs-4gb-review

 

+1, većina testova se slaže da za igranje u hd rezoluciji nema nikakve razlike između 2GB i 4GB verzije. Za više rezolucije od toga ionako treba bolja kartica.

Link to comment

Sad ste me pokolebali, razmišljam se da zovem sutra i tražim da mi zamene i MB i grafiku. Gaming 5 ploča dozvoljava klokovanje na 2666 MHz, a o GTX 970 jeste mnogo bolji od 960 (što i sam znam).

Link to comment

Khm, moja namjera je bila da eventualno uštediš pare na nečemu što ti vjerovatno ne treba a ne da spucaš još para :D

Govorim iz iskustva pošto mi se redovno dešavalo da platim više nešto što mi kratkoročno objektivno i ne treba, a za par godina to opet bude debelo prevaziđeno, u istoj mjeri kao i u startu nešto jeftiniji hardver.

Link to comment

Khm, moja namjera je bila da eventualno uštediš pare na nečemu što ti vjerovatno ne treba a ne da spucaš još para :D

Govorim iz iskustva pošto mi se redovno dešavalo da platim više nešto što mi kratkoročno objektivno i ne treba, a za par godina to opet bude debelo prevaziđeno, u istoj mjeri kao i u startu nešto jeftiniji hardver.

 

Hvala na dobroj nameri u svakom slučaju, ali lova u ovoj konkretnoj situaciji nije presudan faktor. Ja nisam neko ko voli da često menja komponente, i draže mi je da platim malo više, pa da dobijem kvalitetniju mašinu koja može da radi posao neko duže vreme. Istom logikom sam se vodio i 2007. godine kada sam kupio sadašnji računar (Core 2 Duo na P5K ploči), kome sam od tada samo zamenio grafiku (originalna je bila crkla, pa sam uzeo GTS 450), dodao 2 memorijska modula od 1 Gb i ubacio WiFi karticu, jer nisam mogao da dovedem kablovski modem u blizinu računara. Još uvek ta mašina lepo radi i nosi Windows 7 - nešto sporije doduše i sa vrlo tesnim i starim HDD-om od 300 Gb, ali za nekog nazahtevnog će biti sasvim dobra i sada, jer je u pitanju dobro izbalansiran sistem, sastavljen od kvalitetnih komponenti.

 

Elem, uradio sam ono što sam ovde i najavio, pa mi konf sada izgleda ovako :

 

CPU LGA1151 Intel® Core™ i5-6500, 3.2GHz BOX 14nm
CPU Hladnjak LGA1150/2011/AM3+ Arctic Freezer Xtreme R2, UCACO-P0900-CSB01
MB LGA1151 Z170 Gigabyte GA-Z170X-Gaming 5
HDD SATA3 7200 2TB WD Black WD2003FZEX, 64MB 
SSD SATA3 KIngston 512 Gb
Memorija DIMM DDR4 2x8GB 2666MHz Patriot Viper 4 CL15, XMP/1.2V/PV416G266C5K
Blu-ray BH16NS55.AUAR10B 16 x Internal SATA BDRW Kit
GEFORCE GTX970 MSI TWIN FAN OC 4GB DDR5, DVI/HDMI/DP/GTX 970 4GD5T OC
Kuciste Fractal Design R5 ,Modular/tool-free/dust-free/FD-CA-DEF-R5-BK
Napajanje 700W Antec VP700PC, 12cm fan/80PLUS
 
Boldom su komponente koje sam zamenio. Biće gotov danas, idem posle posla da ga pokupim.
Link to comment

Ne brini, zaposliću ga ja koliko preko praznika, imam par kandidata koji skupljaju prašinu na polici već neko vreme čekajući novu mašinu. Nisu meni problem poslovne obaveze, obzirom da ih vrlo retko nosim kući i retko radim vikendima, već čopor dece koja mi se penju na glavu kada dođem i žena i majka koje zvocaju.

Link to comment

Ne brini, zaposliću ga ja koliko preko praznika, imam par kandidata koji skupljaju prašinu na polici već neko vreme čekajući novu mašinu. Nisu meni problem poslovne obaveze, obzirom da ih vrlo retko nosim kući i retko radim vikendima, već čopor dece koja mi se penju na glavu kada dođem i žena i majka koje zvocaju.

 

Nabavi polovni nintendo wii, posadi ih sve ispred tv-a i daj im one nunčake ili kako se već zove da se rekreiraju i zatim se mirno povuci na olimpijske PC visine.  ^_^

Link to comment
  • 1 month later...

Ima li iko iskustva sa ovim zvucnicima Intex IT-222SUF? Vidim na winwin dosta pozitivnih ocena i preporuka ali po netu bas i nisam video puno informacija. Dvoumim se izmedju tih ili Microlab M-111, moze i preporuka za neke druge do 4k.

   
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...