Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Imaš 4 modula po 1GB ili 2 po 2GB? Nemaš više slobodnih mesta za dodatnu memoriju? DDR4 je i dalje mnogo skup za ono što nudi. 

 

Svakako DDR4 ni ne može da stavi na DDR3 ploču.

Link to comment

Imaš 4 modula po 1GB ili 2 po 2GB? Nemaš više slobodnih mesta za dodatnu memoriju? DDR4 je i dalje mnogo skup za ono što nudi. 

 

Neam pojma, moram proveriti.

Link to comment

Zamolila me sestra da joj sklopim konfiguraciju do 40K (+par hiljada eventualno) pa sam hteo za par stvari da se konsultujem ovde.

 

Da bi se opisali zahtevi od te konfiguracije, valja reći da je kod nje trenutno i dalje u opticaju desktop kompjuter koji je kupljen u samoposluzi na nekoj akciji dvehiljade sedme (uprkos svim mojim savetima), neki mrtvi Celeron koji je došao sa 1GB rama a u koji sam pre par godina ubacio 2x1GB Kingstona DDR2 800Mhz koji je na kraju radio kao 533, dal' zbog ploče ili procesora, grafika naravno integrisana što je jedini problem izazvalo kad sam bio smešten kod njih nedelju dana zbog sređivanja stana pa sam pokušao (neuspešno) da poteram neki Call of Duty (tipa IV).

 

Đavo mi nije dao mira naravno pa sam i pored toga probao da napravim što je moguće bolju mašinu za te pare. Prvobitna ideja kad se cifra uzme u obzir je bila standardna, daj neki najjeftiniji AMD X2/Intel Celeron/Intel Core2Duo ili već sličan ekvivalent, ali su se posle letimičnog kopanja po novijim procesorima pojavile neke zanimljive ideje.

 

Kad sam uvideo da će tu biti podosta opcija, reših da prvo sredim bazu, tj. napajanje, kućište, hard, DVD i sl. pa da se posle bacim na glavni deo u raznim kombinacijama. Elem:

 

Chieftec GPA-500S8 napajanje

 

MSI midi tower ranger

 

LG DVD-RW

 

Seagate Barracuda 1TB, 64MB

 

...što dođe negde oko 17K ako sam dobro izračunao i ostavlja 23-25K za ploču, procesor, memoriju i grafu.
Ono što inače nikad ne bih razmatrao za bilo kakvu ozbiljniju konfu a upalo mi je u oko je ova AMDova serija procesora sa integrisanim GPUom, pa me interesuje jer neko imao iskustva sa tim? Konkretno ovaj AM8-7600, onako na prvi pogled dobro deluje. Quad Core (što mi u životu ne bi moglo na pamet da padne da može da se izvede sa ovom kintom!). Našao sam test za taj integrisani GPU i izbacuje tipa 950 nečega na 3DMarku a moj Nvidia 9600GT na kome sam se slatko izigrao zadnjih 7-8 godina izlazi na oko 600. U toj varijanti bi uspelo da se uklaviri i 8GB kvalitetne memorije, pa me zanima jesam nešto očigledno propustio ovde, pošto mi cela varijanta suviše dobro deluje?

 

Ovde GPU realno zaista nije previše bitan, ali ako bih uspeo da ubacim nešto što ipak može eventualno da potera igre do npr. 2012 čisto za svaki slučaj (a moj 9600GT je to uspevao u neuporedivo slabijoj konfiguraciji u svakom smislu nego što bi ova bila) skontao bih to kao neku malu pobedu, makar se nikad ne iskoristilo. Plus cenim da bi Quad core sa 8GB rama sjajno radio za surf i neku generalnu upotrebu što će biti 98% primene...

 

Pitanje, gde sam zeznuo kalkulaciju? Ako nekim čudom nisam, na šta bi trebalo obratiti pažnju? Worst case scenario, nateraću je da ode na 45K po principu kupuje se komp za narednih 7-8 godina, ne treba škrtariti. Sjajno bi bilo ako neko ima još bolju ideju kako dobiti što bolji komp za sličnu kintu...

Edited by Deco
Link to comment

Gde je onaj smajli što se klanja?

 

Kontam da bi SSD napravio solidnu razliku u performansama, ali me brine što sam ovde isplanirao razmerno kvalitetno 500W napajanje, plus sam ciljao na Kingston HyperX Savage 2133 memoriju. Kapiram da SSD može lagano da se ubaci za godinu dana ako baš zafali. Pretpostavljam da komponente tog kalibra ne bih dobio u toj gotovoj konfi. Hvala svakako, da ne ispadne da sam nezahvalan...

Link to comment

Čemu neka egzotična memorija u takvoj konfiguraciji, uzmi neku običnu/standardnu koju imaju, ssd će značiti xy puta više nego bilo koja memorija.

Link to comment

+1. Dobar primer mozes da vidis na problemu druga Willowa. Trazio, trazio, nasao dobru masinu, ali je sve palo na losem ekranu. Dobra masina, ali to nije prioritet krajnjem korisniku :).

Link to comment

Hvala puno, bitno mi je da su pouzdani i da mi zavrse posao.

 

Zna li neko kakvi su ovi u Golum servisu, nasao ih kao ovlasceni servis za HP? Odneo sam im notebook sa coolerom koji je vrisnuo, a oni nasli i bad sectore na hardu i jos nesto. Dali mi losu prognozu za hard, pa mi frka za podatke. Komp je radio ok do problema sa coolerom.

Link to comment

Pa sta ce ti servis ako ti hard radi i ima losu prognozu? Iskopiraj sam podatke sa harda... Ili je ono sto ti je bitno necitljivo zbog bad sectora?

Link to comment

Pa sta ce ti servis ako ti hard radi i ima losu prognozu? Iskopiraj sam podatke sa harda... Ili je ono sto ti je bitno necitljivo zbog bad sectora?

 

+1, zabodi hard u neko drugo kućište i iskopiraj sve što ti treba, ako još uvek radi.

Link to comment

Pa sta ce ti servis ako ti hard radi i ima losu prognozu? Iskopiraj sam podatke sa harda... Ili je ono sto ti je bitno necitljivo zbog bad sectora?

Radio pre servisa, odneo sam ga u servis zbog coolera. Sada javljaju iz servisa da je i hard problematican. Otud i moja pitanja o pouzdanosti Goluma kao servisera.

 

+1, zabodi hard u neko drugo kućište i iskopiraj sve što ti treba, ako još uvek radi.

Notebook je u pitanju, jos uvek je u servisu na dijagnostici.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...