Jump to content
IGNORED

Колонизација или colony-zacija?


расејан

Recommended Posts

  • Replies 615
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    187

  • bus

    61

  • hazard

    37

  • Roger Sanchez

    27

ne govno, ali sranje da. "Daj mi to sranje" :).
То је већ превођење, и прилагођавање српском. Основна одлика колонизоване језичке радодајке је да не преводи*, и притом се труди да начини што гору штету у српском. Тј, ако већ пази кад ће да преведе као говно а кад као срање, то је већ мали покрет отпора.*Тј ја то баш не бих назвао преводом... то само пренесе и притом не троши мозак. Edited by расејан
Link to comment
Daj, molim te objasni meni, metodološki izazvanom, kako najverovatniji scenario nije nužno i najrealniji.
Биће двобоја! Упућују се којекакви изазови по форуму. Мада, некако ми је сликовитије кад је неко географски изазван, ту бар може да се, уместо рукавицом, ритуални шамар одвали глобусом или смотаном зидном картом са све летвама.
Link to comment
  • 1 month later...

Зашто ме недељом јаче нервирају него иначе? Хммм...http://www.personalmag.rs/internet/internet-marketing/trziste-onlajn-oglasavanja-u-srbiji-vredno-vise-od-6-miliona-evra/Покушаћу да ослободим преведем најгоре делове.Govoreći o osnovnim preprekama, koje otežavaju povećanje vrednosti onlajn oglašavanja, Tričković je naveo da je to netransparentnost tržišta. ...непровидност тржишта. (с тим што ни у ориџинелу ни у преводу немам појма шта би то требало да значи)''Upravo je to bio jedan od osnovnih razloga zbog koga je ovih dana osnovan Interaktiv Advertajzing Biro (IAB) Srbija (Interactive Advertising Bureau)."Управо је то био један од основних разлога зашто је ових дана основан Уред за интерактивну рекламу" (едвртајзинг је код нас пре сто година преведен као реклама, није битно да ли је погрешно, имамо га и то нам је)Kada je reč o velikim firmama, koje u suštini svojim budžetima definišu tržište onlajn oglasavanja, one imaju najmanje znanja o mogućnostima interneta i najmanje ga koriste, naveo je Varagić. ...она најмање знају шта може интернет и најмање га користе,...On je objasnio da velike firme, preko advertajzing agencija, onlajn oglašavanje najčešće naručuju u paketu sa klasičnim načinima reklamiranja. ..., преко рекламних агенција, ...Varagić je kazao da oni uglavnom proizilaze iz nedovoljno znanja. ...из недовољног знања. potrebno je dosta ozbiljne edukacije o toj oblasti kako bi se iskoristila na adekvatan način'', naglasio je Varagić. потребно је да се за област озбиљно образују како би је ваљано искористили...

Link to comment
e hvaala, aram!
И тако се губи и вокатив. Што бисмо ми били ми, кад можемо да не будемо нико?
Link to comment
Jao, da nekoga ne mrzi, svaki tvoj post na ovoj temi zaslužuje kontrapunkt. :D EDIT: Pardon, ovaj... protivtačku? :P
Не постим, штавише мрсим.Контрапункт је одавно усвојен, музикантски израз. Ту се нисам бунио. Па онда, где је тај одвраћак*?* реч коју је за полемисање користио Вук или Доситеј или тако неко. Може и утук.
Link to comment
И тако се губи и вокатив. Што бисмо ми били ми, кад можемо да не будемо нико?
Da li si razmišljao o tome koliko te tvojih postupaka u toku dana svrstava u red kolonizatora, a koliko u red kolonizovanih? Edited by pacey defender
Link to comment
Da li si razmišljao o tome koliko te tvojih postupaka u toku dana svrstava u red kolonizatora, a koliko u red kolonizovanih?
Јесам. Трудим се бар да будем стерео тип, тј да та размена иде у оба смера. Ево један од зетова одлази на посао у мајици са четири оцила :), други научио да каже "чварак".Иначе, често се питам да ли сам донео са собом нешто због чега ћу се кајати после. Тако да се овде, донекле, борим и против себе.
Link to comment
Јесам. Трудим се бар да будем стерео тип, тј да та размена иде у оба смера. Ево један од зетова одлази на посао у мајици са четири оцила :), други научио да каже "чварак".
Hm.... (Post)kolonijalna teorija zapravo ne predlaže da antikulturalna akcija treba da bude usmerena ka pojedinačnim pripadnicima većinske kolonizatorske kulture. Ništa ne rešavaš time što tvoj zet nosi majicu sa četiri ocila, tamo gde je kolonizator odredio da je to prikladno, i samo tamo a ne na nekom drugom mestu gde kolonizator određuje pravila ponašanja kolonizovanih. Ti i tvoj kolonizovani zetonja nasedate na pravila većinske kulture time što praznite svoje nezadovoljstvo praktikovanjem simbola koji ništa suštiski ne menjaju, i time ostajete u zavisnom položaju.
Иначе, често се питам да ли сам донео са собом нешто због чега ћу се кајати после. Тако да се овде, донекле, борим и против себе.
Jezički kolonizovani u Srbiji se bore protiv sebe mestimično do umereno, a većina zapravo ima bol u predelu prepona s tim u vezi. Sa druge strane, ti si kolonizovan u nekom drugom pogledu, i jednako te boli u predelu prepona što je tako, ali lečiš svoju savest time što govoriš da se "boriš protiv sebe". Bol u predelu prepona ima svaki kolonizovani, samo je pitanje u kom domenu se prostire taj bol. Pravilo kaže da se taj bol pojavljuje u slučajevima kada je dotični pripadnik većine. Elem, pusti kolonizovane da uživaju u podređenom položaju, ako već ne želiš da se boriš protiv kolonijalizma na svim poljima. Ovako odaješ utisak da se boriš protiv kolonijalizma samo na domenu koji te profesionalno tangira, dok one ostale sfere ostaju ispod tvog radara.
Link to comment
Hm.... (Post)kolonijalna teorija zapravo ne predlaže da antikulturalna akcija treba da bude usmerena ka pojedinačnim pripadnicima većinske kolonizatorske kulture. Ništa ne rešavaš time što tvoj zet nosi majicu sa četiri ocila, tamo gde je kolonizator odredio da je to prikladno, i samo tamo a ne na nekom drugom mestu gde kolonizator određuje pravila ponašanja kolonizovanih. Ti i tvoj kolonizovani zetonja nasedate na pravila većinske kulture time što praznite svoje nezadovoljstvo praktikovanjem simbola koji ništa suštiski ne menjaju, i time ostajete u zavisnom položaju.
Зетоња је Амер и ради у Мајкрософту. И мислим да то ради из чисте зајебанције, никаква побуна.Немам намеру било шта да решавам, то је нерешиво. Ако је земља Србија, са све већином свог становништва, решила да скине гаће и натрћи се да јој уђе (енглески језик, англосаксонска номенклатура занимања, закони преписани из ко зна које западне земље, обичаји гледе домаћих животиња, чак и народно предање), ја немам илузија да те гаће могу и милисекунду да задржим.Могу само да лајем, да на тренутак одвучем пажњу на огледало. Тамо је слика, у најмању руку занимљива, штогод комична.
Elem, pusti kolonizovane da uživaju u podređenom položaju, ako već ne želiš da se boriš protiv kolonijalizma na svim poljima. Ovako odaješ utisak da se boriš protiv kolonijalizma samo na domenu koji te profesionalno tangira, dok one ostale sfere ostaju ispod tvog radara.
Професионално у ствари живим у енглеском језику и даље. Језик и култура су више питање идентитета, и ту некако немам намеру да постанем нешто што нисам, а није да нисам имао прилике. Ако се Србија (и Русија и Грчка и ко све не) одриче свог идентитета и навлачи тај англосаксонски, јебига, остајем на пораженој страни. Тврдоглавост (бандоглавост!) је део тог идентитета.Остале сфере нису на овом потфоруму, а и то је једна увезена навика, која се, видим, примила, да се дисциплиновано држимо теме. Колико пре 20 година, на Сезаму, није се ни близу овако ревносно цепала тема, пребацивала расправа на припадајућа места итд. Ово сад ми личи на онај омањи културни шок који сам доживео на првим састанцима на послу тамо, кад су сви ладно одбили да расправљају о било чему што није на дневном реду, него да се то пребаци за следећи. Те дисциплине код нас никад није било у тој мери, сад је има.О осталим пољима где је засејан колонијализам бих итекако имао шта да кажем, али се напросто не осећам довољно речит за то. На језику ме се пушта; другде бих морао да задрем у материју коју је колико јуче друг Ким окачио на филозофским фрагментима, о суштини транзиције итд. За то има много боље поткованих од мене, моје је да лајем овде.
Link to comment
О осталим пољима где је засејан колонијализам бих итекако имао шта да кажем, али се напросто не осећам довољно речит за то. На језику ме се пушта; другде бих морао да задрем у материју коју је колико јуче друг Ким окачио на филозофским фрагментима, о суштини транзиције итд. За то има много боље поткованих од мене, моје је да лајем овде.
Ih. Pa ovo je forum. Barem ovde ne moramo da prilažemo profesionalnu biografiju kada nam je nešto na vrh jezika. Primećujem u poslednje vreme praksu da se ljudi eksponiraju u kritici toga što nazivaš kolonizacijom ali samo na određenim domenima, dok zanemaruju da su i sami postali podržavaoci kolonijalizma u nekim drugim domenima koji ih ne interesuju mnogo. Jednostavno ih ne interesuje to što nazivaš kolonizacijom u pitanjima koja ih direktno ne dotiču. Otišao sam korak dalje pa sam pretpostavio da ti to radiš. Kako je ovo forum, to jest kako nemamo uvide u to šta ko radi kada ustane od računara, preostaje da jedni o drugima rasuđujemo samo na osnovu napisanog na forumu. Izvini zbog takvog učitavanja i imaj lep praznik. ;)
Link to comment
Ih. Pa ovo je forum. Barem ovde ne moramo da prilažemo profesionalnu biografiju kada nam je nešto na vrh jezika.
Наравно да не морамо, ал' чим дирнеш у нечију светињу (а неки се куну у оно што им је уштрцано пропагандом) потегне се и то, па доста тога прескочим кад већ знам који ће аргументи да се појаве у расправи.
Primećujem u poslednje vreme praksu da se ljudi eksponiraju u kritici toga što nazivaš kolonizacijom ali samo na određenim domenima, dok zanemaruju da su i sami postali podržavaoci kolonijalizma u nekim drugim domenima koji ih ne interesuju mnogo. Jednostavno ih ne interesuje to što nazivaš kolonizacijom u pitanjima koja ih direktno ne dotiču. Otišao sam korak dalje pa sam pretpostavio da ti to radiš. Kako je ovo forum, to jest kako nemamo uvide u to šta ko radi kada ustane od računara, preostaje da jedni o drugima rasuđujemo samo na osnovu napisanog na forumu. Izvini zbog takvog učitavanja i imaj lep praznik. wink.gif
Можда је то делом и због сличног осећаја, да неће да се излећу тамо где су танки, да не испадне као оно друго што је Ким качио, где критикују Докинса што није прво завршио богословију пре него што је почео да критикује религију. Расправе типа "како можеш да говориш о < област > ако ниси читао < аутор који је противнику мио >" смарају жестоко, и многи не би да улазе у њих.Ал' може то и наситно. За почетак, гледам да не купујем ништа на чему има више енглеског текста него српског. То сам донео оданде (дакле колонизациона навика), да турам паре у оно о чему причам ("put your money where your mouth is"). Једног дана ћу вала и да уђем у неку од оних радњи на којима све пише на енглеском, и да изигравам страног туристу, баш да их видим да ли ће да се снађу боље од келнера у италијанским ресторанима кад им неко изговара називе јела на италијанском.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...