Jump to content
IGNORED

Колонизација или colony-zacija?


расејан

Recommended Posts

E moj ti, posle su nas sve zajedno kolonizovali Turki. I sad smo mi genetski koktel sviju.
Ama pa zar nismo pricali ovde samo o kulturnoj "kolonizaciji". Ili kako rece rasejani natpisavanju.A lepo se zna da smo genetski ponajvise autohtono balkansko/europsko ak se ne varam (hehe i da se ne zaboravi plus onih par posto neandertalci).Sto ce reci da jezik i kultura imaju neku svoju dinamiku, razlicitu od prostog razmozavanja, zar ne?
Link to comment
  • Replies 615
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    187

  • bus

    61

  • hazard

    37

  • Roger Sanchez

    27

Види тамо на пројекту Бадњак (теми, не сајту, мада можда и сајт вреди видети), није да нема.А Перуна Громовника је спомињао чак и Бранко Ћопић - ако је он то могао да покупи у предратној школи у Бихаћу, не видим зашто не би могло и данас.
Malo se toga zna o prethrišćanskoj religiji u Slovena, osim da je postojala. Ne može se od ničega praviti Paganski Diznilend, kad nemamo pouzdanih informacija o toj temi, već neki neopaganizam i wishful thinking... Razni falsifikati, Vojnovićevi manuskripti, na silu pravljenje mitologizovane istorije, tumačenja, učitavanja, spočitavanja i projekcije svojih ideja na sirotu istoriju... To je u krajnjoj liniji opasno.
Link to comment
Malo se toga zna o prethrišćanskoj religiji u Slovena, osim da je postojala. Ne može se od ničega praviti Paganski Diznilend, kad nemamo pouzdanih informacija o toj temi, već neki neopaganizam i wishful thinking... Razni falsifikati, Vojnovićevi manuskripti, na silu pravljenje mitologizovane istorije, tumačenja, učitavanja, spočitavanja i projekcije svojih ideja na sirotu istoriju... To je u krajnjoj liniji opasno.
А Енглези су пет пута сравњивали сваки опис својих шумских створења? Чисто смуљамрж.Ево, например, који сценарио страве и ужаса би се могао саставити само из бапских прича о томе ко је кога урекао и шта му се од тога десило. По речима моје прабабе, "уста му се на потиљак окренула". Остало, допунити. Треба зашиљити тастатуру и производити.
Link to comment
А Енглези су пет пута сравњивали сваки опис својих шумских створења? Чисто смуљамрж.Ево, например, који сценарио страве и ужаса би се могао саставити само из бапских прича о томе ко је кога урекао и шта му се од тога десило. По речима моје прабабе, "уста му се на потиљак окренула". Остало, допунити. Треба зашиљити тастатуру и производити.
proizvoditi i popularizovati mitologiju i istoriju... uh... u komercijalne svrhe? Zašiljiti tastaturu i napraviti pare? Ne moš` to tako. Umetničke duše su tanane, ne mogu da od blata prave pitu. Jedno je proizvoditi fikciju i Gospodare Prstenova...Da ta naša, Slovenska mitologija valja za nešto, da je koherentna i boktepito kako inspirativna, a ponajviše da je zapisana kad je trebalo da bude, ljudi bi se njome pozabavili odavno. Očigledno su im interesantniji Hazari, Atlantide i sl.Sa druge strane, Rumuni su nam ukrali vampire. Za to smo sami krivi. Treba ih tužiti u Strazburu... Vampiri su autohtoni domaći proizvod. Kradja vampira = čista kolonizacija i imperijalizam!
Link to comment
Sa druge strane, Rumuni su nam ukrali vampire. Za to smo sami krivi. Treba ih tužiti u Strazburu... Vampiri su autohtoni domaći proizvod. Kradja vampira = čista kolonizacija i imperijalizam!
Ein Vampir (auch Vampyr; von serbisch вампир/vampir)Vampir je srpski, pa cak i ako se pojavljuje na smenu pa na ustap u Transilvanijismile.gif
Link to comment
Ein Vampir (auch Vampyr; von serbisch вампир/vampir)Vampir je srpski, pa cak i ako se pojavljuje na smenu pa na ustap u Transilvanijismile.gif
Džabe što je srpski, kad ne vidimo ni cvonjka od toga. Transilvanija i Vlad Cepeš su u Rumuniji... Da smo bili pametni, pa da smo rastrubili o tim vampirima na svim kulturnim kanalima... Možda bi Transilvanija bila Negotinska krajina? Šala mala, naravno da je taj vampir 100% proizvod kolaboracije u pograničnom području. Mi dali suštinu, oni dali formu. Proizod - balkanski. Kooperacija, kao onomad kad smo pravili avion sa Rumunima. Edited by Utvara
Link to comment
Džabe što je srpski, kad ne vidimo ni cvonjka od toga. Transilvanija i Vlad Cepeš su u Rumuniji... Da smo bili pametni, pa da smo rastrubili o tim vampirima na svim kulturnim kanalima... Možda bi Transilvanija bila Negotinska krajina? Šala mala, naravno da je taj vampir 100% proizvod kolaboracije u pograničnom području. Mi dali suštinu, oni dali formu. Proizod - balkanski. Kooperacija, kao onomad kad smo pravili avion sa Rumunima.
Ovde bre o jeziku pricamo , pusti komercijalu sa vampirima.A i ovi iz Transvilvanije imali velikevajde od toga sto je grof Drakula tamo ziveo.Ne,nije savrseno doakazano poreklo reci vampir. Cak se danas govori o tome da evtl.potice iz Makedonijeili Ukrajine.Nego te zamolim za nesto,jerBo vidim da si od skora na forumu.Budi ljubazan pa taj deo Srbije zovi ili Timockom Krajinom ili Istocnom Srbijom.Opasno sam senzibilna na te detalje
Link to comment
Nego te zamolim za nesto,jerBo vidim da si od skora na forumu.Budi ljubazan pa taj deo Srbije zovi ili Timockom Krajinom ili Istocnom Srbijom.Opasno sam senzibilna na te detalje
Negotinska krajina? angry.gif Ovo iskusan forumaš ne bi nikad napisao! Ali slažem se, da mu se oprosti za prvi put.
Link to comment
Negotinska krajina? angry.gif Ovo iskusan forumaš ne bi nikad napisao! Ali slažem se, da mu se oprosti za prvi put.
Forgive them for they know not what they dolaugh.gif I oprastam,naravno. Al samo ovaj jedan i jedini putwink.gif Zeugen der Anklage?Mora promenim avatar cim nadjem Marlen Ditrih slikicua da barem malkice licimobiggrin.gif Edited by Teja
Link to comment
Pribojavam se da tu ne bi bio problem zašto, već šta. Ako bismo po istini, morali bismo djeci reći da nema ama baš nikakvih dokaza za postojanje panteona u Slavena, niti da išta svjedoči o tome da su južni Slaveni ikad štovali biće s ovim imenom. Nikakav Arijadnin konac, Tantalove muke, Sizifov kamen, ni Augijeve štale. Ništa. Onda bi klinci rekli, aha. Ne treba forsirati nešto čega nema. Treba se držati ono čega ima. U danom slučaju je to epska poezija, Marko Kraljević i družina. Po meni sasvim dovoljno i bogato.
A od kuda Ilija Gromovnik?laugh.gif Meni je nedavno neki sociolog (al aj umem i ja da budem sociolog pa zato nikome nista i ne verujem)pricao ( a kao to mu je bila tema i za doktorat) da su ovi moji Slo(a)veni preuzeli hriscanstvo,ali nako sa rezervom,praveci enki dejtonski sporazum po sistemu ,moze,al po dogovoru. Naime zeleli su da zadrze i svoje"pagansko ( vishebozno) verovanje pa da se to sve nekako uklopi u Sveto pismo.Otuda i te slave,grobljanska arhitektura i kulinarstvo,idolopoklonstvoali recimo i taj Sveti Ilija.
Link to comment
Negotinska krajina? angry.gif Ovo iskusan forumaš ne bi nikad napisao! Ali slažem se, da mu se oprosti za prvi put.
Ja se iskreno izvinjavam. Vidi se, danak neiskustvu...
A od kuda Ilija Gromovnik?laugh.gif Meni je nedavno neki sociolog (al aj umem i ja da budem sociolog pa zato nikome nista i ne verujem)pricao ( a kao to mu je bila tema i za doktorat) da su ovi moji Slo(a)veni preuzeli hriscanstvo,ali nako sa rezervom,praveci enki dejtonski sporazum po sistemu ,moze,al po dogovoru. Naime zeleli su da zadrze i svoje"pagansko ( vishebozno) verovanje pa da se to sve nekako uklopi u Sveto pismo.Otuda i te slave,grobljanska arhitektura i kulinarstvo,idolopoklonstvoali recimo i taj Sveti Ilija.
To je i vrapcima poznato. Pravoslavna crkva bila je onako, custom tailored. Koristili su lokalne jezike i lokalne običaje za svoje prozelitističke svrhe. Bili su Vizantinci fleksibilni i prilagodjavali se. Mnoštvo paganskih običaja su institucionalizovali, dâli im drugo ime i ubacili u crkvenu upotrebu. Kojekakve svece i čudesa. U procesu su stvorili slovensku pismenost. Glagoljicu i ćirilicu. To je nadam se, već jezičko pitanje.Ko je od koga ukrao, da li smo mi ukrali od njih, ili su oni "kolonizovali" nas? Od sve te jezičke kolonizacije, ostade nam patrijarh, epitrahilj, hirotonija i djakon. Nekako mi se čini da je Vizantija izvukla deblji kraj u ovom dilu.
Link to comment
Ja se iskreno izvinjavam. Vidi se, danak neiskustvu... To je i vrapcima poznato. Pravoslavna crkva bila je onako, custom tailored. Koristili su lokalne jezike i lokalne običaje za svoje prozelitističke svrhe. Bili su Vizantinci fleksibilni i prilagodjavali se. Mnoštvo paganskih običaja su institucionalizovali, dâli im drugo ime i ubacili u crkvenu upotrebu. Kojekakve svece i čudesa . U procesu su stvorili slovensku pismenost. Glagoljicu i ćirilicu. To je nadam se, već jezičko pitanje.Ko je od koga ukrao, da li smo mi ukrali od njih, ili su oni "kolonizovali" nas? Od sve te jezičke kolonizacije, ostade nam patrijarh, epitrahilj, hirotonija i djakon. Nekako mi se čini da je Vizantija izvukla deblji kraj u ovom dilu.
Otvori ti blago meni neki topik na odgovarajecem podforumu ,nekoj sociologiji ili tako nechemu,opa ce se tamo druzimo.Recimo" Pismenost i grobljanski obicaja u Srbalja" ili tako nesto.Mod ovog foruma jako je tolerantan momak, al ga sada malkice precerujemosmile.gif
Link to comment
proizvoditi i popularizovati mitologiju i istoriju... uh... u komercijalne svrhe? Zašiljiti tastaturu i napraviti pare? Ne moš` to tako. Umetničke duše su tanane, ne mogu da od blata prave pitu. Jedno je proizvoditi fikciju i Gospodare Prstenova...
На то и мислим. Шта фали томе? Имамо и добре цртаче стрипова, и раде они понешто на томе, ама се слабо пробијају у нашој јавности. И тај Лотра је измишљотина, мање више препричавање Беовулфа замешено са бапским причама, и ето ти га, како оно беше писало на фискалном рачуну, "књига бес целер".
Da ta naša, Slovenska mitologija valja za nešto, da je koherentna i boktepito kako inspirativna, a ponajviše da je zapisana kad je trebalo da bude, ljudi bi se njome pozabavili odavno. Očigledno su im interesantniji Hazari, Atlantide i sl.
Мислим да ми те грађе имамо али је несређена, чами по којекаквим архивама, библиотеткама и другим буџацима. Пре ће бити тај наш комплекс да наше не ваља, а одатле да ни ми не ваљамо. Ако се до краја убедимо у то, можемо лепо да подвијемо репове и да се разилазимо, бити нас неће.
Džabe što je srpski, kad ne vidimo ni cvonjka od toga. Transilvanija i Vlad Cepeš su u Rumuniji...
Нису ту Румуни ништа криви, него онај Ложач (Стокер). Још је онда културни колонијализам пичио све у шеснаест - нећете ви у Румунији читати о српским вампирима од српских писаца, ни обратно, него и једни и други има да добијете то своје сервирано преко Лондона. Све посредовано кроз њих, они су свачији прозор.
Otvori ti blago meni neki topik na odgovarajecem podforumu ,nekoj sociologiji ili tako nechemu,opa ce se tamo druzimo.Recimo" Pismenost i grobljanski obicaja u Srbalja" ili tako nesto.
Тема је мало преширока за један потфорум; покренуо сам је овде јер је у језику највидљивија, али далеко од тога да је на језик ограничена. Нама се намеће читав културни склоп, почев од организације привреде, образовања, тема по новинама, назива радних места, класификације којечега... то што је најлакше наћи случајеве да се незападна имена код нас пишу провучена кроз неки западни језик (најчешће енглески, али неки дан видех Кожева написаног на француском у сред реченице на српском), ни близу не значи да је то најважнији део. Само се најлакше уочава. Edited by расејан
Link to comment
али неки дан видех Кожева написаног на француском у сред реченице на српском
Alexandre Kojève (Russian: Александр Владимирович Кожевников). Кожевников mu ne vika niko.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...