Jump to content
IGNORED

Колонизација или colony-zacija?


расејан

Recommended Posts

Problem je u tome sto ta narodna mitologija nije negovana nakon industrijalizacije i urbanizacije. Neko je propisao da srpski djaci treba da uce u skolama o grckoj i rimskoj mitologiji, a domaca mitologija je potpuno zapostavljena. Mozda je Crkva imala udela u tome do drugog svetskog rata (nije htela da deca u skoli uce o Perunu i sl.), mozda su nakon drugog svetskog rata tome kumovali komunisti, a mozda su bili u pitanju malogradjanski kompleksi novo-obrazovanog srednjeg gradskog sloja, koji je smatrao mitologiju antickih civilizacija za nesto vredno, a domacu za prazne babske price i sujeverje.
ne mislim da je bilo sta od ovoga sto si naveo razlog zasto se u nasim skolama uci grcka a ne slovenska mitologija.mislim da je razlog mnogo prakticnije prirode. jednostavno, grcka mitologija je stvar 'opste kulture' i poznavanje odredjenih stvari iz grcke mitologije je preduslov za razumevanje mnogih drugih aspekata nase zapadnjacke kulture i umetnosti koji su direktno ili indirektno povezani i zasnovani na pojavama i idejama iz grcke mitologije.
Link to comment
  • Replies 615
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    187

  • bus

    61

  • hazard

    37

  • Roger Sanchez

    27

Mislis, da deca uce da porede i sravnjuju vizantijske izvore? ne cenis da bi to bilo malo dosadno za osnovnoskolski uzrast?mogu isto tako i da im daju Sretena Petrovica, covek je lepo sistematizovao ono sto sistema nema niti ga moze imatine moze se narodna mitologija vestacki "negovati"...o cemu da deca uce, o Perunu? kako? da uce dodolske pesme, posecuju svete grmove?srpska narodna mitologija je veoma akademska kategorija, za razliku od grcko-rimske na kojoj pocivaju i mnogi delatni obrasci javnog zivota i popularne kulture u zapadnom svetu. bez poznavanja srpske narodne mitologije covek moze da bude zaista obrazovan, bez poznavanja grcko-rimske istorije i religije - ne moze. ipak smo mi pleme sa limesa i ne treba se tu suvise zanositi.
Link to comment
srpska narodna mitologija je veoma akademska kategorija, za razliku od grcko-rimske na kojoj pocivaju i mnogi delatni obrasci javnog zivota i popularne kulture u zapadnom svetu. bez poznavanja srpske narodne mitologije covek moze da bude zaista obrazovan, bez poznavanja grcko-rimske istorije i religije - ne moze. ipak smo mi pleme sa limesa i ne treba se tu suvise zanositi.
А Англи су племе иза лимеса - штавише, по сред земље им је сазидан - и управо зато што их заболе патак за то на шта њихов фолклор личи у поређењу са грчко-римским стилом, кретоше да пишу ко блесави, пишу и објављују... и преплавише свет. Оно, мало им је ишло на руку неколико векова некажњене пљачке и отимачине, те колонијални систем (угаљ у Лондон, култура из Лондона) и контрола над већином токова информација, чак и кад се тај колонијални систем наизглед распао.Но, то не значи да треба да одустанемо. Али би требало мало погурати домаће ауторе који су се тим бавили - Капетановићев стрип о Дикану, Франц Финжгар ("Под слободним сунцем" - право штиво за млађе средњошколце), поменута Мажуранићева унука, стрипови Ђорђа Лобачева (где је репринт?), ајде ређајте даље, и мало ставити прст на чело приликом издавања следећег кола било чега.Е, да не заборавим: све поменуте сам читао за време комунис'ћке диктатуре. Претпостављам да нове власти потпомажу активност и да је то сад удесетостручено.
Link to comment
srpska narodna mitologija je veoma akademska kategorija, za razliku od grcko-rimske na kojoj pocivaju i mnogi delatni obrasci javnog zivota i popularne kulture u zapadnom svetu. bez poznavanja srpske narodne mitologije covek moze da bude zaista obrazovan, bez poznavanja grcko-rimske istorije i religije - ne moze. ipak smo mi pleme sa limesa i ne treba se tu suvise zanositi.
Ovo je upravo malogradjanski kompleks o kome govorim. To sve nije vredno, koga briga - buc, zaboravimo...Ne kazem da grcko-rimsku mitologiju ne treba uciti. Niti da je srpska mitologija vaznija, vrednija, uticajnija od rimsko-grcke. A tek istorija grcko-rimska, to je obavezno stivo naravno.Ovo za 'akademsku kategoriju' je glupost. I istorija je akademska kategorija, pa se to nekako priblizi deci kroz udzbenik pisan za njih. A kako da uce? Pa mogu da uce isto kao sto uce kola ili junacke pesme o kosovskim junacima i kraljevicu marku (to je isto deo te mitologije). Sve to moze klincima da se priblizi i da im bude zanimljivo. Ne mora se drviti o tome besomucno, ali je treba dati deci na znanje da tako nesto postoji, i da mogu vise saznati o tome ako ih to interesuje. A i sto ne reci koju rec o Perunu, npr.? Klinci su obasuti sa svih strana raznoraznim mitologijama koje i nisu potrebne da bi neko bio obrazovan covek (npr. engleska, ili kineska, itd.) bilo bi steta da im neko ne priblizi nasu verziju tih stvari.A to da li je covek 'zaista obrazovan' ako sve to ne zna, pitanje je - u kom smislu? Valjda ako si iz neke zemlje, obrazovanje podrazumeva i odredjeno lokalno znanje. Ja se cesto osetim glup (i neobrazovan), i to pred strancima, jer ne znam da objasnim neki nas obicaj niti da cak navedem nesto specificno za ovu ili onu situaciju (a posle saznam da postoji), dok taj drugi takve stvari vezane za svoju kulturu i zemlju moze da mi izdeklamuje bez problema. Razumem da srpska mitologija nije od nekog znacaja da o njoj uci neko u Francuskoj, kao sto u Srbiji nema svrhe da svi uce o galskoj mitologiji, ali obe su vazne u svojim 'rodnim' mestima.edit: pacejaн me podseti na Dikana...secam se tog simpaticnog stripa. Sad vidim da ima neka nova izdanja iz 2004. i 2009. Edited by hazard
Link to comment
A i sto ne reci koju rec o Perunu, npr.?
Pribojavam se da tu ne bi bio problem zašto, već šta. Ako bismo po istini, morali bismo djeci reći da nema ama baš nikakvih dokaza za postojanje panteona u Slavena, niti da išta svjedoči o tome da su južni Slaveni ikad štovali biće s ovim imenom. Nikakav Arijadnin konac, Tantalove muke, Sizifov kamen, ni Augijeve štale. Ništa. Onda bi klinci rekli, aha. Ne treba forsirati nešto čega nema. Treba se držati ono čega ima. U danom slučaju je to epska poezija, Marko Kraljević i družina. Po meni sasvim dovoljno i bogato.
Link to comment
Pribojavam se da tu ne bi bio problem zašto, već šta. Ako bismo po istini, morali bismo djeci reći da nema ama baš nikakvih dokaza za postojanje panteona u Slavena, niti da išta svjedoči o tome da su južni Slaveni ikad štovali biće s ovim imenom. Nikakav Arijadnin konac, Tantalove muke, Sizifov kamen, ni Augijeve štale. Ništa. Onda bi klinci rekli, aha. Ne treba forsirati nešto čega nema. Treba se držati ono čega ima. U danom slučaju je to epska poezija, Marko Kraljević i družina. Po meni sasvim dovoljno i bogato.
Види тамо на пројекту Бадњак (теми, не сајту, мада можда и сајт вреди видети), није да нема.А Перуна Громовника је спомињао чак и Бранко Ћопић - ако је он то могао да покупи у предратној школи у Бихаћу, не видим зашто не би могло и данас.
Link to comment

Премотавамо на почетак: на себрилити балављењу, "tsvetana pironkovа"... јес, вала, мај месец, тсвецхе тсвета на све стране.

Link to comment
И прича се опет своди на то да су победници они који пишу историју. Тј нема везе ко је стварно победио, учесници и сведоци ће да помру, него чије остане записано, ко натпиша/е остале и преплави свет својом верзијом, његова остаје. Остале нестају.
Od ovih par strana komentara ovaj rasejanov mi je ostavio najveci utisak.Ali u smislu: pa mozda, stavise verovatno, su i nasi pretci nekoga natpisali. Kud se npr dedose oni iliri, ili avari, ili romeji i romani, ili u najmanju ruku druge slovenske grupe koje su dosle na balkan pre srba i hrvata.vasa pravedni rece
ipak smo mi pleme sa limesa i ne treba se tu suvise zanositi.
moze to da zvuci malo potcenjivacki. Samo je ipak bolje biti svestan gde smo i sta smo, pogotovo nase velicine u odnosu na druge. Ostatak je moje amatersko nagadjanje.Bejahu mocni huni strah i trepet evrope. I nema ih sad vise. Dok hrvata i srba eto i danas. Sto ce reci da smo srecni sto pretekosmo.Pokrstavanje slovena je veoma uspesno zatrlo najveci deo paganske kulture. Samo mozda je to u stvari bila i cena opstanka. Ipak su se drugacije odnosile sile onog vremena prema paganima i prema nekoj ubogoj ali hriscanskoj drzavici.
Link to comment
Но, то не значи да треба да одустанемо. Али би требало мало погурати домаће ауторе који су се тим бавили - Капетановићев стрип о Дикану, Франц Финжгар ("Под слободним сунцем" - право штиво за млађе средњошколце), поменута Мажуранићева унука, стрипови Ђорђа Лобачева (где је репринт?), ајде ређајте даље, и мало ставити прст на чело приликом издавања следећег кола било чега.Е, да не заборавим: све поменуте сам читао за време комунис'ћке диктатуре. Претпостављам да нове власти потпомажу активност и да је то сад удесетостручено.
Eto ga resejani sa po meni pravim odgovorom. Stripovi, knjige, fantastika, dokumentarci, filmovi, video igre, ma sta god. Jel neko proverio Vekovnike, domaci strip iz poslednjih par godina? Ja sam procitao samo prvu epizodu - Marko Kraljevic je postao vampir kad je zaginuo na rovinama i i dalje zivi i deli pravdu na njegov svojstveni nacin :)
A i sto ne reci koju rec o Perunu, npr.? Klinci su obasuti sa svih strana raznoraznim mitologijama koje i nisu potrebne da bi neko bio obrazovan covek (npr. engleska, ili kineska, itd.) bilo bi steta da im neko ne priblizi nasu verziju tih stvari.
Mogu da se zakunem da je u gimazijskoj istoriji (pocetak 90tih) bio pasus o Perunu i ostalima.I sta vise da kazes a da ne odes u nagadjanja.Narodna proza i poezija se (bar u moje vremene) dosta provlacila kroz skolu i to je odlicno. Cak sam negde citao neku kanadjanku (il' amerikanku) koja se grozi toga. Jerbo nas to kao drzi u proslosti. Ma ko je jebe. Ona moze da se lozi na kralja artura i merlina i persivala, a mi imamo to sto imamo. Cakstavise bas celik je npr genijalna prica :)Po meni je veci greh predstaviti nesto deci sto lako moze da bude pogresno.Maje su mi najbolji primer. Poslednji koji je umeo da cita i pise te hijeroglife je veovatno skapao kao rob negde u XVI veku. A katolicka crkva se potrudila da spali sve sto moze.Do polovine proslog veka (znaci samo 300-400god od poslednjeg zivog maje koji je znao da cita), su nagadjali da su Maje bili miroljubiv narod koji se uglavnom bavio gledanjem u zvezde.A oni natpisi po spomenicima su eto neka astronomska predvidjanja ili opservacije.Ma da, kako da ne. Kad su konacno rastumaceni hijeroglifi ispade poprilicno druga slika. Odjednom postoje svedocanstva i o ljudskim zrtvama, i gomili vladara koji su stalno ratovali, nekoj komplikovanoj teologiji i uopste o mnogo mnogo kompleksnijem drustvu.Jebemu mater, od miroljubivih astronoma do cak i zrtvovanja ljudi. (da se covek zapita i o onim miroljubivim slovenima iz istorije...)Samo da se nadamo u neka buduca iskopavanja i nalazenje onih "čerta i reza" koje je pomenuo Crnorizac Hrabar.
Link to comment
Narodna proza i poezija se (bar u moje vremene) dosta provlacila kroz skolu i to je odlicno. Cak sam negde citao neku kanadjanku (il' amerikanku) koja se grozi toga. Jerbo nas to kao drzi u proslosti. Ma ko je jebe. Ona moze da se lozi na kralja artura i merlina i persivala, a mi imamo to sto imamo. Cakstavise bas celik je npr genijalna prica :)
O Boze kako volim takve likove :isuse: zakljucak je da u skoli ne treba citati nista, jer je sve sto se u tom trenutku cita, doslo iz proslosti, ili neposredne ili daleke.Btw u Kanadi se gradivo iz engleskog u gimnaziji sastoji 50% od Sekspira i 50% od nekog ultrasmarackog kanadskog pisca (sto je nije tesko, zapravo je tesko naci kanadskog pisca koji nije smarac i koji ne obradjuje teme covek protiv prirode, priroda protiv coveka, priroda protiv prirode, i tako dalje). I tako u svakoj od 4 godine gimnazije. Prvi semestar neka sekspirova predstava, drugi neki lokalni smarac. Tu se onda provuce i citanje neceg po izboru...ne znam kako je u Americi, oni pa srecom imaju mnogo vise pisaca nesmaraca.
Link to comment
Btw u Kanadi se gradivo iz engleskog u gimnaziji sastoji 50% od Sekspira i 50% od nekog ultrasmarackog kanadskog pisca (sto je nije tesko, zapravo je tesko naci kanadskog pisca koji nije smarac i koji ne obradjuje teme covek protiv prirode, priroda protiv coveka, priroda protiv prirode, i tako dalje). I tako u svakoj od 4 godine gimnazije. Prvi semestar neka sekspirova predstava, drugi neki lokalni smarac. Tu se onda provuce i citanje neceg po izboru...ne znam kako je u Americi, oni pa srecom imaju mnogo vise pisaca nesmaraca.
Ал' у те две земље је колонизација готова ствар. Да не одлазимо баш предалеко од теме.
Link to comment

Kao i u Srbiji. Sloveni na smrt kolonizovali predslovensko stanovništvo. Kome smetaju jaki latinizovani Iliri, Tračani, Dačani, i Kelti? angry.gif

Link to comment

Pa oni su se vec pokazali kao pi*ke posto su ih kolonizovali Rimljani, tako da ko ih sljivi :PA i onako je Prokopije (bese li on) pisao kako Sloveni zive u demokratiji i primaju svakoga ravnopravno u svoje drustvo. :D

Link to comment
E moj ti, posle su nas sve zajedno kolonizovali Turki. I sad smo mi genetski koktel sviju™.
Ал' те колонизације се нису писале овако. И не само писале.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...