Jump to content
IGNORED

Колонизација или colony-zacija?


расејан

Recommended Posts

Pa nije te on jadan udenuo. On opisao, a ja udenuo.
Турио ме у поређење са створом из те приче. Мени је и то поприлична колонизација, што знамо толико више о британској фантастичној зоологији него о сопственој.
Link to comment
  • Replies 615
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    187

  • bus

    61

  • hazard

    37

  • Roger Sanchez

    27

Турио ме у поређење са створом из те приче. Мени је и то поприлична колонизација, што знамо толико више о британској фантастичној зоологији него о сопственој.
Pa peruna i svaroga ti jopet ta kolonizacija.Ti bi bio u pravu kad bi postojali:1. neka srpska ili makar juznoslovenska zoologija u iole vecem obimu.2. srpski pisac koji je to spakovao u neku fantastiku.I jos pod 3. da nam ti sad das ime neke karakondzule umesto tog nesrecnog enta.Za tacku pod 1. se zaliti crkvi. Ili kukati na nase slovenske pretke sto su cekali na cirila i metodija umesto da su ranije kopirali neka pismena. Kako su mogli germani da imitiraju rimljane ili etrurce i izmisle one njihove rune.
Link to comment

Srpska i juznoslovenska zoologija itekako postoje, nevezano za crkvu. Uzmi neku knjigu od Cajkanovica npr., pa pogledaj koliko toga ima.Problem je u tome sto ta narodna mitologija nije negovana nakon industrijalizacije i urbanizacije. Neko je propisao da srpski djaci treba da uce u skolama o grckoj i rimskoj mitologiji, a domaca mitologija je potpuno zapostavljena. Mozda je Crkva imala udela u tome do drugog svetskog rata (nije htela da deca u skoli uce o Perunu i sl.), mozda su nakon drugog svetskog rata tome kumovali komunisti, a mozda su bili u pitanju malogradjanski kompleksi novo-obrazovanog srednjeg gradskog sloja, koji je smatrao mitologiju antickih civilizacija za nesto vredno, a domacu za prazne babske price i sujeverje.Mislim da je vreme da se to napokon ispravi, pa da deca u skoli uce malo o sopstvenom folkloru - ne mislim samo na trokorak i kola i pevanje 'dunje ranke'.

Link to comment

Btw, kad smo vec kod kolonizacije, moze li neko da mi objasni kada se kod nas poceo koristiti naziv "Portugal" umesto prethodnog "Portugalija"?

Link to comment
Btw, kad smo vec kod kolonizacije, moze li neko da mi objasni kada se kod nas poceo koristiti naziv "Portugal" umesto prethodnog "Portugalija"?
То се учи на поздипломским, правац "нова неписменост", а може и да се докторира на теми "ја се ничег старог не сећам".Пјаф: ако сте хтели да скокнете до Мексика, касно. То се више не зове тако:
Granica prema Mexico-u je porozna
Edited by расејан
Link to comment
Pa peruna i svaroga ti jopet ta kolonizacija.
Не раде то само нама. Анкетирај по било којој неанглофоној земљи да ти наброје натприродна бића за која су чули (из било ког извора - усмено, писмено, сликовно) и разврстај их по пореклу.
Ti bi bio u pravu kad bi postojali:1. neka srpska ili makar juznoslovenska zoologija u iole vecem obimu.2. srpski pisac koji je to spakovao u neku fantastiku.I jos pod 3. da nam ti sad das ime neke karakondzule umesto tog nesrecnog enta.
Знам само за дрекавца, змаја/аждају, санџаму (ромска), баба Рогу, вампира (наш, али онај Ложач приписао Румунима!), виле (свесловенске, ал' она Џејка Роулингс приписала Бугарима), а ако се још нечег сетим, то ће бити из опуса Иване Брлић-Мажуранић.Остало објаснио Хазард.
Link to comment
Srpska i juznoslovenska zoologija itekako postoje, nevezano za crkvu. Uzmi neku knjigu od Cajkanovica npr., pa pogledaj koliko toga ima.Problem je u tome sto ta narodna mitologija nije negovana nakon industrijalizacije i urbanizacije. Neko je propisao da srpski djaci treba da uce u skolama o grckoj i rimskoj mitologiji, a domaca mitologija je potpuno zapostavljena. Mozda je Crkva imala udela u tome do drugog svetskog rata (nije htela da deca u skoli uce o Perunu i sl.), mozda su nakon drugog svetskog rata tome kumovali komunisti, a mozda su bili u pitanju malogradjanski kompleksi novo-obrazovanog srednjeg gradskog sloja, koji je smatrao mitologiju antickih civilizacija za nesto vredno, a domacu za prazne babske price i sujeverje.Mislim da je vreme da se to napokon ispravi, pa da deca u skoli uce malo o sopstvenom folkloru - ne mislim samo na trokorak i kola i pevanje 'dunje ranke'.
Ma daj. To je jako malo. Pa pogledaj sam tog istog Cajkanovica.Originalnih izvora nema, tj. ima na kasicicu. Ili se izvori odnose na zapadne i istocne slovene.Cajkanovic ide unazad na osnovu narodnog predanja pokupljenog u 19. veku.Evo da citiram Cajkanovica (prva recenica uvoda "O vrhovnom bogu u staroj srpskoj religiji"):
O starim srpskim bogovima nemamo mi, kao sto je poznato, nikakvih neposrednih dokumenata, ni stranih, ni savremenih, ni docnijih; nemamo, drugim recima, u rukama nista. Ocevidno je, dakle, da ti bogovi, ako ih je bilo i ukoliko ih je bilo, pripadaju vremenu koje je za nas preistorijsko, i da se pitanje o njima ne moze resavati uobicajenim istorijskim metodom. Pri svem tom, nas polozaj, ma koliko da je nepovoljan nije bezizlazan.
Prvo poglavlje posle tog uvoda je "I Tradicija o Svetom Savi", pa onda "II Sveti Sava i vuci", "III Sveti Sava kao DEOS NOMIOS", "IV Zimski sveci", "V Bozanstveni kum".Kako nema izvora onda se krece na toponime, licna imena, slave, price o sv savi, izvore zapadnih i istocnih slovena (koji su isto na kasicicu), pa se iz toga pokusava rekonstruisati neka davna slika.Jeli vama jasno da nije 100% sigurno da je taj Perun uopste bio juznoslovenski/srpski bog.Da me ne shvatite pogresno. To je sto je. Samo treba biti svestan obima i na cemu je sve to bazirano.
Link to comment

И прича се опет своди на то да су победници они који пишу историју. Тј нема везе ко је стварно победио, учесници и сведоци ће да помру, него чије остане записано, ко натпиша/е остале и преплави свет својом верзијом, његова остаје. Остале нестају.

Edited by расејан
Link to comment

Cajkanovic dosta vise od nabrojanog obradjuje u knjigama Mit i religija u Srba, pa onda Stara srpska religija i mitologija. Tu ima obimnih opisa verovanja o duhovima, precima, drekavcima, vampirima, azdajama, zmajevima (u srpskom verovanju zmaj nije krilati reptil - to je azdaja - zmaj je nesto skoro pa potpuno drugacije), i sl.Studija "O vrhovnom srpskom bogu" bavi se upravo jedino time - vrhovnim srpskim bogom (predhriscanskim). Otuda i takvi nazivi poglavlja.Da, naravno da pisanih izvora nema, i da Cajkanovic polazi od onoga sto postoji u narodnoj tradiciji u 19. veku, ali to nije nista drugacija od studija komparativne mitologije kada su i drugi narodi u pitanju. 19. vek je generalno era kada je pocela da katalogizacija narodnih verovanja. I Vuk je skupljao sta je skupljao u 19. veku, pa to tu gradju ne cini nista manje autenticnom niti znaci da ona nije mnogo starijeg porekla. I nisam mislio prevashodno na stara bozanstva (Perun, Svarog, i sl.) vec upravo na mitoloska bica a la vestice, vampiri, drekavci, itd. jer su oni pandan patuljcima, vilenjacima, i ostalim kreaturama engleske mitologije, a oko toga je ako se dobro secam pokrenuta cela ova rasprava.

Link to comment
Srpska i juznoslovenska zoologija itekako postoje, nevezano za crkvu. Uzmi neku knjigu od Cajkanovica npr., pa pogledaj koliko toga ima.Problem je u tome sto ta narodna mitologija nije negovana nakon industrijalizacije i urbanizacije. Neko je propisao da srpski djaci treba da uce u skolama o grckoj i rimskoj mitologiji, a domaca mitologija je potpuno zapostavljena. Mozda je Crkva imala udela u tome do drugog svetskog rata (nije htela da deca u skoli uce o Perunu i sl.), mozda su nakon drugog svetskog rata tome kumovali komunisti, a mozda su bili u pitanju malogradjanski kompleksi novo-obrazovanog srednjeg gradskog sloja, koji je smatrao mitologiju antickih civilizacija za nesto vredno, a domacu za prazne babske price i sujeverje.Mislim da je vreme da se to napokon ispravi, pa da deca u skoli uce malo o sopstvenom folkloru - ne mislim samo na trokorak i kola i pevanje 'dunje ranke'.
Stvarno je tužno s koliko se neodgovornosti u Srbiji odnosilo i verovatno i dalje odnosi prema svemu tome. Kad pogledaš npr. Hrvatsku i Sloveniju, sve puno nekih festivala, maškara, koledara, plesova sa mačevima, čupavih šubara... I po Vojvodini, čini mi se, manjine bolje održavaju svoj folklor nego Srbi (Slovaci imaju neka čuda tamo oko božića npr.). U mojoj porodici smo prvi krivci najgore vrste. Odgojeni smo na eklektičnom miksu knjiga, priča, i televizije sa svih strana (najviše stvari koje su dolazile iz zapadne evrope i amerike), ali nijedan od roditelja ni baba i deda se nije nešto napnuo da nam prenese bilo kakve narodne fore i tradicije. Tako sam se na nekoliko srpskih svadbi na kojima sam u životu bio (3? 4?) bio otprilike tek malo upoznatiji sa stvarima za koje mi se činilo da ih drugi rade instinktivno nego da sam bio na turskoj svadbi. A da sam znao grčku i astečku mitologiju, nije da nisam. :isuse:Sad ću da zazvučim kao član Dveri, ali stvarno ne bi ni bilo tako loše da se prema tradicijama u Srbiji odnosi s malo više odgovornosti. Na nivou folklora + očuvanja narodne baštine, naravno, ne u smislu življenja po tradicionalnim normama. Ne znam ni sam kako da pomirim ovo sa svojim socijalnim i političkim stavovima (radio sam onaj politički kompas i ispao negde levlji od Gandija i Dalaj Lame skupa). Idem da razmišljam o tome.*...O Portugaliji je već bilo reči (valjda na ovom forumu i valjda na Adoumicama). Neko je imao informisani odgovor s podacima o upotrebi u raznim perioda (ako se dobro sećam). Search-uj, Hazard-e (ortografske inovacije, naravno, samo za Rasejani-og ^_^)---EDIT*Smislio sam. Mislim da bih, kao i s toliko toga drugog u životu, bio sasvim zadovoljan kad bi neko drugi održavao i poštovao, jer mene sve to smara i nemam vremena ni energije za rituale i tradicije (mislim, čak i za sopstveni rođendan volim da pobegnem kad se ukaže prilika --> da mi niko ne bi čestitao). Ali da neko drugi to neguje bi mi bilo sasvim po meri. E, buse, lenja tikvo bez korena. Edited by bus
Link to comment

Ma buse, nema niceg cudnog u tome sto bi ti da neko drugi neguje tradiciju. Ni ja ne zivim po tradicionalnim normama (niti zelim), ali bi jako voleo da mi je neko kao klincu, u skoli, te tradicije priblizio - jer to je deo mog (naseg) nasledja i daje ti neku perspektivu ko si i odakle si. Kao sto je neko istoricar, pa mu nije zelja da zivi kao u 13. veku (i ako ga 13. vek zanima i fascinira, npr.) ili kao sto neko cuva staru lulu svog deda i ako u zivotu nije okusio duvan...nema to veze sa politickim i drustvenim stavovima itd.Mislim, kod nas postoje ljudi koji se time bave (etnolozi/etnografi, jelte) samo sto njihov rad kao da je nevidljiv za siru javnost. A u skoli ucis da cupkas uz 'dunje ranke' i 'razgranala grana jorgovana' i to je to.

Link to comment

2x u životu sam učestvovao u manifestaciji živućeg folklora očito paganske provenijencije. Prvi put, u djetinjstvu, smo nosili dugačke baklje, uvečer, i pritom klicali li-la, li-la. To je bilo "lilanje". Odlična stvar.

Uoči blagdana sv. Ilije, zaštitnika mjesta Dokanj jučer je u Doknju upriličena tradicionalna manifestacija “Lilanje”.Manifestacija je započela defileom od škole do crkve gdje je služena svečana sveta misa, u kojem su, uz domaćina KUD sv. Ilija Dokanj sudjelovali HKUD “Zovik” iz Zovika i Udruga “Društvo Breščana” iz Brežaka.Nakon završetka misnog slavlja, predstavnici folklornih grupa, članovi porodica i drugih organizacija položili su cvijeće i vijence te zapalili svijeće na spomen obilježje poginulim braniocima u Doknju.Pored folklornog nastupa spomenutih društava, brojni posjetioci mogli su pogledati i izložbu ručnih radova, degustirati domaća tradicionalna jela, te pratiti takmičenje u vještinama penjanja uz banderu, bacanja kamena s ramena, skok u dalj i navlačenja konopca.Nakon takmičenja i degustiranja zapaljena je velika vatra na kojoj su djeca, ali i odrasli pripaljivali svoje lile. Mašući zapaljenim lilama, napravljenim od osušene kore trešnje, nastojali su što više rasplamsati vatru.Lilanje je propraćeno narodnim pjesmama kao što je “Gori lila uoči Ilina” kojima se zaziva sv. Ilija za spas od groma i vatre.Inače, ovogodišnja proslava u Doknju je deseta po redu, a obilježavanje narodnog običaja lilanja u proteklih devet godina organizovao je Hrvatski dom Tuzla, zahvaljujući kome je ova priredba i uvrštena u kulturnu manifestaciju “Ljeto u Tuzli”.

Sad za uskrs sam bio na češkom selu. Ovdje je običaj da muškarci na uskršnje jutro izađu s "pomlazkom", batinom od isprepletenog pruća i onda krenu u grupicama od kuće do kuće da išibaju žene, e da bi ostale mlade i zdrave. Na svakoj kapiji se služi šljivovica. Cijela akcija kreće rano, oko 8h, a do 10:30 je ekipa dobro napijena. Aprilsko je svježe jutro, rakija reagira s čistim zrakom u sumaglicu čistog etera, svi su pogledi usmjereni na guzice. Stražnjice, dupeta i zadnjice, male, kvrgave, okrugle, debele, ogromne, opscene, savršene, sramotne, otužno obješene, kakve poželiš, trte se i nagužuju, sav je prizor debelim mesom ispunjen. Iskonska proslava plodnosti. Meso&rakija, šta čovjeku više treba? pomlazka03.jpgpomlazka04.jpgpomlazka05.jpg

Edited by king louie
Link to comment
2x u životu sam učestvovao u manifestaciji živućeg folklora očito paganske provenijencije. Prvi put, u djetinjstvu, smo nosili dugačke baklje, uvečer, i pritom klicali li-la, li-la. To je bilo "lilanje". Odlična stvar.

Uoči blagdana sv. Ilije, zaštitnika mjesta Dokanj jučer je u Doknju upriličena tradicionalna manifestacija “Lilanje”.

Код Мађара и даље поливају девојке. Како наши у Војводини, тако и домороци у Мађарској. Док сам радио тамо, секретарица је добила целу канту воде на главу, и фрај превоз службеним колима до куће, да се пресвуче.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...