Jump to content
IGNORED

Идеолошки пројекат Бадњак


Fantom iz Opere

Recommended Posts

Тај језик има јединствену и препознатљиву бугарску граматику, а у оно време и лексику (сада јако мало). Са друге стране, са српским нема заједничко ни једно, ни друго. Затим, сви ти људи су имали свест о себи као Бугарима кроз векове, а језици имају дијалекте и док је данашњи стандардни бугарски као основу узео источни дијалекат, па је мало вариран у односу на моравски бугарски, он и даље има темељне карактеристике бугарског језика и истовремено их нема у односу на српски. Када се има у виду то са једне стране и самосазнање самих људи са друге, као и то да је њима морао законима да се намеће српски идентитет када је тај простор ушао у састав Србије, ствар је довољно јасна (мени лично је заиста довољно и то шта су ми баба и деда рекли ко су и шта су и шта су им били преци, али за опште намене су битне и ове опште тачке).

Link to comment
  • Replies 729
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Fantom iz Opere

    246

  • Д

    50

  • kim_philby

    43

  • woodooinstalater

    34

Како то да су 1941. Бугари дочекани као окупатори, а не као ослободиоци?Зар је могуће од 1878 до 1941. [значи један непун животни век] да Бугари забораве на своје порекло?Слаба ти теорија.
Исто као што су се рођена браћа убијала јер је један био четник, а други партизан. То је ствар идеологије и политике, а не сродства и сродности. Ево и мој деда се борио против окупације у том крају, али није се борио против Бугара зато што су Бугари, кад је и сам био Бугарин, него се борио јер је комуниста против фашиста.
Link to comment

А видиш мој прадеда се оженио девојком из бугарског села јер су на Старој планини била села једна поред других - српска и бугарска, па како објашњаваш да и данас се тачно зна (на српском делу Старе планине) где живе Бугари, а где Срби? Узгред, зар прото-Бугари нису несловески народ?

Link to comment
А видиш мој прадеда се оженио девојком из бугарског села јер су на Старој планини била села једна поред других - српска и бугарска, па како објашњаваш да и данас се тачно зна (на српском делу Старе планине) где живе Бугари, а где Срби? Узгред, зар прото-Бугари нису несловески народ?
Прото-Бугари јесу, али они у односу на огромну словенску масу (и то нарочито концентрисану у западној половини) са којом су образовали Бугарску и званично још 681. чине мање од десетак процената.
Link to comment
Damjo, ti stvarno odbijaš pomisao na to da su u Vranju, Leskovcu, Nišu, Pirotu i okolini, 1878. živeli i pravi, nepatvoreni, originalni Srbi?
Не одбијам помисао, само се ради о томе да уколико и јесу, били су велика реткост. Још је интересантније што су гро бугарске популације у долини Мораве и гро српске популације ка Шумадији, делили Албанци који су чинили већину између (Куршумлија и сл.). Edited by Д
Link to comment
Прото-Бугари јесу, али они у односу на огромну словенску масу (и то нарочито концентрисану у западној половини) са којом су образовали Бугарску и званично још 681. чине мање од десетак процената.
Значи можемо се сложити да су ти номадски-несловенски Бугари оставили само национално име.
Link to comment
Значи можемо се сложити да су ти номадски-несловенски Бугари оставили само национално име.
Можемо.
Link to comment

Ijao Damjanoviću...Ne, čekaj, ti hoćeš da kažeš da su recimo početkom XV veka u po(veliko)moravskim zemljama Despotovine uglavnom živeli Bugari, koji su samo bili pod srpskom vlašću? Daj ne zezaj...

Edited by M16
Link to comment
Тај језик има јединствену и препознатљиву бугарску граматику, а у оно време и лексику (сада јако мало). Са друге стране, са српским нема заједничко ни једно, ни друго. Затим, сви ти људи су имали свест о себи као Бугарима кроз векове, а језици имају дијалекте и док је данашњи стандардни бугарски као основу узео источни дијалекат, па је мало вариран у односу на моравски бугарски, он и даље има темељне карактеристике бугарског језика и истовремено их нема у односу на српски. Када се има у виду то са једне стране и самосазнање самих људи са друге, као и то да је њима морао законима да се намеће српски идентитет када је тај простор ушао у састав Србије, ствар је довољно јасна (мени лично је заиста довољно и то шта су ми баба и деда рекли ко су и шта су и шта су им били преци, али за опште намене су битне и ове опште тачке).
Kako objasnjavas onda onu peticiju (iz 19. veka) iz jednog sela koja je zavrsilo na bugarskoj strani granice poslatu stranim silama da zele da budu prikljuceni Srbiji, jer su Srbi, a ne Bugari?Dalje, dobar deo istocno od Morave (ukljucujuci i Nis) je bio deo Pecke patrijarsije pod Turcima - i indikativno je kako se u tom prostoru (pecke patrijarsije) prosirio i utvrdio srpski identitet, dok je isti izostao u vecem delu danasnje R. Makedonije (orhidska arhiepiskopija). A bili su i deo srpske drzave dosta dugo, i posle sloma srednjevekovne Bugarske.Dalje, ne sumnjam u price tvoje babe ili dede o njihovom sopstvenom identitu, ali je mi sumnjiva prica o nekakvom rasirenom i sveprisutnom bugarskom identitetu kada je npr. u Makedoniji vecim delom izostajala bilo koja nacionalna odrednica osim Risjani (hriscani) a srpsko/bugarsko ime pocelo je da se siri medj' ljudima tek fakticki u 19. veku otvaranjem skola finansiranih od jednih ili drugih.Ne kraju, jezik je kontinuum, narocito kada govorimo o dva srodna jezika koji su tik jedan do drugog, a identitet u takvim okolnostima (granicni predeo, srodni narodi) jedna fluidna stvar da bi kategoricki tvrdio da su to sve odreda srbizovani Rumuni i Bugari.Eto, meni su mnogi Bugari koje sam upoznao, koji su ili iz istocne bugarske ili samo znaju knjizevni bugarski (baziran na istocnim dijalektima) uveravali kako oko Sofije po selima prica srpski i da su ti zapadni dijalekti "prakticno srpski". Jedna Bugarka mi je doslovce rekla, "u selu moje babe i dede se prica srpski" (selo je bilo negde blizu granice) a kada sam je pogledao zblenuto rekla mi je "pa ne bas kao sto ti pricas, ali u principu, to je to". Za nju je taj zapadni dijalekt bio blizi sprskom nego njenom bugarskom.Sto naravno ne znaci da su zapadni Bugari bugarizovani Srbi - samo kazem da percepcije mogu biti drugacije.
Link to comment
Ijao Damjanoviću...Ne, čekaj, ti hoćeš da kažeš da su recimo početkom XV veka u po(veliko)moravskim zemljama Despotovine uglavnom živeli Bugari, koji su samo bili pod srpskom vlašću? Daj ne zezaj...
Кад је у питању јужна Морава, да, средњовековне државе нису баш биле једнонационалне, а границе су се мењале сваки час. Разуме се да су се различити делови различитих народи налазили час у овој, час у оној држави.
Link to comment
Kako objasnjavas onda onu peticiju (iz 19. veka) iz jednog sela koja je zavrsilo na bugarskoj strani granice poslatu stranim silama da zele da budu prikljuceni Srbiji, jer su Srbi, a ne Bugari?Dalje, dobar deo istocno od Morave (ukljucujuci i Nis) je bio deo Pecke patrijarsije pod Turcima - i indikativno je kako se u tom prostoru (pecke patrijarsije) prosirio i utvrdio srpski identitet, dok je isti izostao u vecem delu danasnje R. Makedonije (orhidska arhiepiskopija). A bili su i deo srpske drzave dosta dugo, i posle sloma srednjevekovne Bugarske.Dalje, ne sumnjam u price tvoje babe ili dede o njihovom sopstvenom identitu, ali je mi sumnjiva prica o nekakvom rasirenom i sveprisutnom bugarskom identitetu kada je npr. u Makedoniji vecim delom izostajala bilo koja nacionalna odrednica osim Risjani (hriscani) a srpsko/bugarsko ime pocelo je da se siri medj' ljudima tek fakticki u 19. veku otvaranjem skola finansiranih od jednih ili drugih.Ne kraju, jezik je kontinuum, narocito kada govorimo o dva srodna jezika koji su tik jedan do drugog, a identitet u takvim okolnostima (granicni predeo, srodni narodi) jedna fluidna stvar da bi kategoricki tvrdio da su to sve odreda srbizovani Rumuni i Bugari.Eto, meni su mnogi Bugari koje sam upoznao, koji su ili iz istocne bugarske ili samo znaju knjizevni bugarski (baziran na istocnim dijalektima) uveravali kako oko Sofije po selima prica srpski i da su ti zapadni dijalekti "prakticno srpski". Jedna Bugarka mi je doslovce rekla, "u selu moje babe i dede se prica srpski" (selo je bilo negde blizu granice) a kada sam je pogledao zblenuto rekla mi je "pa ne bas kao sto ti pricas, ali u principu, to je to". Za nju je taj zapadni dijalekt bio blizi sprskom nego njenom bugarskom.Sto naravno ne znaci da su zapadni Bugari bugarizovani Srbi - samo kazem da percepcije mogu biti drugacije.
Što se mene tiče, nacionalni identitet jeste fluidna stvar, mada ne baš toliko koliko to Damja predstavlja. Ono što mene zanima(čisto naučno, bez reperkusija po bilo kakvu politiku) je da li su slovenska plemena doseljena u današnju istočnu Srbiju originalno bila srodnija onim slovenskim plemenima koja su učestvovala u ranoj etnogenezi Srba ili onima koji su učestvovali u ranoj etnogenezi Bugara. I Damji sam obećao jedno udubljivanje u naučne diskusije na tu temu, ali tek kad završim ono za šta dobijam nekakve poene, što će reći u kasnu zimu. A možda i ne bude na forumu, jbg.
Link to comment
Кад је у питању јужна Морава, да, средњовековне државе нису баш биле једнонационалне, а границе су се мењале сваки час. Разуме се да су се различити делови различитих народи налазили час у овој, час у оној држави.
Ok Južna Morava, shvatio sam da pričaš i o Velikoj. Što se tiče Južne, to je u srednjem veku, kako smo se, čini mi se, složili uglavnom bila etnička granica. Ali, dug je put od srenjeg veka do polovine XIX
Link to comment
Kako objasnjavas onda onu peticiju (iz 19. veka) iz jednog sela koja je zavrsilo na bugarskoj strani granice poslatu stranim silama da zele da budu prikljuceni Srbiji, jer su Srbi, a ne Bugari?Dalje, dobar deo istocno od Morave (ukljucujuci i Nis) je bio deo Pecke patrijarsije pod Turcima - i indikativno je kako se u tom prostoru (pecke patrijarsije) prosirio i utvrdio srpski identitet, dok je isti izostao u vecem delu danasnje R. Makedonije (orhidska arhiepiskopija). A bili su i deo srpske drzave dosta dugo, i posle sloma srednjevekovne Bugarske.Dalje, ne sumnjam u price tvoje babe ili dede o njihovom sopstvenom identitu, ali je mi sumnjiva prica o nekakvom rasirenom i sveprisutnom bugarskom identitetu kada je npr. u Makedoniji vecim delom izostajala bilo koja nacionalna odrednica osim Risjani (hriscani) a srpsko/bugarsko ime pocelo je da se siri medj' ljudima tek fakticki u 19. veku otvaranjem skola finansiranih od jednih ili drugih.Ne kraju, jezik je kontinuum, narocito kada govorimo o dva srodna jezika koji su tik jedan do drugog, a identitet u takvim okolnostima (granicni predeo, srodni narodi) jedna fluidna stvar da bi kategoricki tvrdio da su to sve odreda srbizovani Rumuni i Bugari.
За једно село заиста не знам, али имамо са једне стране једно село, а са друге стотине хиљада људи на широком простору. Не говорим ја да је било који крај етнички чист, али да постоји јасна и доминантна већина то стоји у документима, путописима, турским пописима и једино може да се покушава накнадним тумачењима да се објасни да неко ко се нпр. звао Величко, изјашњавао се као Бугарин, писао петиције да добије бугарског владику уместо грчког, говорио језиком без падежа који је сам називао бугарским (зар нису Војвођани, који су прави Срби имали непремостивих проблема у разумевању Зоне Замфирове премда је сам филм урађен не сасвим старим језиком, него само донекле?), је уствари био Србин, зато што су Милутин и Душан једном освојили тај простор и укључили га у своју државу.
Link to comment
зато што су Милутин и Душан једном освојили тај простор и укључили га у своју државу.
Још је Стефан Немања заузео Сврљиг, а у Нишу се састао са крсташима.Бугари су у том рату били против крсташа.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...