Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

:unsure:
zbunjen si? pa evo kako je pocelo :
sto se tacno razlikuje kako od drugih drustvenih konvencija?
razlikuje se izvorako nesto dolazi od boga, nema diskusije, nema pitanja, nema razmisljanja
zasto? dogma nije kraj misljenja vec jedne misli.
pa kad ti je skoro svaka misao ogranicena dogmom, od pocetka univerzuma do toga sta ces jesti, kako ziveti, kako se oblaciti, sta raditi u kojoj situaciji, koga voleti, koga mrzeti... ukupno misljenje ti je veoma ograniceno
prvo, apsolutna sloboda je apsolutni teror.
veoma smela i diskutabilna tvrdnja. sta ima toliko strasno u apsolutnoj slobodi? i znaci, da ne bi dosli do "apsolutnog terora", ma sta to znacilo, najbolje da sebi ogranicimo slobodu razmisljanja dogmama. fino.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

zbunjen si? pa evo kako je pocelo :
duhovit odgovor: pa ti si bora todorovic u balkanskom spijunu! drzis krojacki salon u parizu i plasis se efekta na zensku modu koji bi 'poplava' zabradjenih zena mogla da ima. sada je sve jasno :Dneduhovit odgovor: dakle, ja sam dogmatican a ti si slobodouman i opet si ti taj koji se zalaze za teror nad manjinskom grupacijom koja odbija da deli sve tvoje vrednosti? vidis da si sve shvatio a nisi jos citao hegela. Edited by kim_philby
Link to comment
duhovit odgovor: pa ti si bora todorovic u balkanskom spijunu! drzis krojacki salon u parizu i plasis se efekta na zensku modu koji bi 'poplava' zabradjenih zena mogla da ima. sada je sve jasno :Dneduhovit odgovor: dakle, ja sam dogmatican a ti si slobodouman i opet si ti taj koji se zalaze za teror nad manjinskom grupacijom koja odbija da deli sve tvoje vrednosti? vidis da si sve shvatio a nisi jos citao hegela.
duhovit si ko velja ilic trezanne, ti si slobodouman, zalazes se da svako nosi sta hoce, jedino ti je razmisljanje previse opasno i vodi apsolutnom teroru. bolje ga ograniciti dogmama, jer "dogma je kraj samo jedne misli" (mrzi me da te kacim po biserima, al ova bi mogla tamo)
Link to comment

malo me mrzi da ponovo odgovaram na ovo ali posto ne zelim da se kitim tudjim perjem a i zarad full disclosure pppolitike zelim samo napomenuti da je misao kojoj se podsmevas maznuta od chestertona i sv tome akvinskog.za ostatak posta samo zelim ponoviti: ti kao sloboduman covek zelis da spojis drzavu i religiju i da normiras ljudsko oblacanje dekretima a ja kao uzasni dogmata ne zelim da vidim kako se drzava izivljava nad onima koje naizgled nema ko da brani.

Link to comment
“The truth of our faith becomes a matter of ridicule among the infidels if any Catholic, not gifted with the necessary scientific learning, presents as dogma what scientific scrutiny shows to be false.”
Mislim da smo ovo davno postigli. Inace, meni se vise svidja ovo
“There must be no barriers for freedom of inquiry. There is no place for dogma in science. The scientist is free, and must be free to ask any question, to doubt any asssertion, to seek for any evidence, to correct any errors.”
Edited by braca
Link to comment
Mislim da smo ovo davno postigli.
a to ime veze sa burkama kako? i sakralizacijom drzave kroz brisanje nepozeljnih iz vidokruga? i sa dawkinsovim viktorijanskom logikom sveta?edit: i naravno da je nauka ogranicen etikom i etickim razumevanjem sveta. inace su izjave poput one jamesa watsona odma iza ugla. ili je i to sloboda naucnog istrazivanja? Edited by kim_philby
Link to comment

Ja sam na temu burki odavno rekao sta sam imao, mrzi me da se ponavljam. Ne smatram da ih treba zabraniti zato sto to kvari moj prefinjeni ukus, ako te zanima moj stav, citaj. Razgovor se ponovo rasplamsao kad smo pomenuli onog idiota sto hoce da podoji sve koleginice na poslu, pa smo pomenuli carevo odelo.Kojeg i dalje nema. A ti citiras svetske sampione u izdrkavanju na temu kvaliteta i lepote nepostojeceg odela. Neidiote socijalni.

Link to comment
Ja sam na temu burki odavno rekao sta sam imao, mrzi me da se ponavljam. Ne smatram da ih treba zabraniti zato sto to kvari moj prefinjeni ukus, ako te zanima moj stav, citaj. Razgovor se ponovo rasplamsao kad smo pomenuli onog idiota sto hoce da podoji sve koleginice na poslu, pa smo pomenuli carevo odelo.Kojeg i dalje nema. A ti citiras svetske sampione u izdrkavanju na temu kvaliteta i lepote nepostojeceg odela. Neidiote socijalni.
pando, ja se trudim da ti objasnim da odelo ima socijalnu funkciju a da postoje grane misljenja koje se ne bave odelom vec ljudskim odnosom prema odelu/golotinji te da ako necega nema to ne znaci da to ne proizvodi efekte u realnom. na kraju krajeva to ti je i cista teorijska fizika odnosno da ne kazem nauka.na temu burki nista nisi objasnio osim svog dogmatskog stava. sto je dobro posto te inace cini mislecim bicem a ne npr. kupusom.ja sam siguran da su svi citirani znali da cene dobro izdrkavanje. nasuprot libidinalno limitiranom dawkinsu.edit: odo po pivo. obecavam da necu vise da diram slobodoumne snajdere. Edited by kim_philby
Link to comment

ne bas sasvim off, vise vrlo slozena delimicna inverzija ove nase velovske price. kacim pa odoh spavatiCopts' remarriage debatecopt.afp.jpgProtests and sermons have multiplied in recent days, denouncing state 'interference' in the business of the ultra-conservative Coptic Orthodox Church. -- PHOTO: AFPCAIRO - 'THEY want to empty Egypt of Copts,' exclaims Girgis Guebrail about a court order that the Coptic church must remarry divorcees, seeing it as an attack on minority Christians in the predominantly Muslim country.Protests and sermons have multiplied in recent days, denouncing state 'interference' in the business of the ultra-conservative Coptic Orthodox Church. The church would 'not accept anything that goes against the Bible,' Pope Shenuda III said after Egypt's High Administrative Court last month ordered his church to allow its faithful to divorce or remarry, quashing his appeal.'The court returned a civil judgment, but marriage is a religious act,' said the 86-year-old leader, whose community accounts for about 10 per cent of Egypt's 80-million largely Muslim population and is the Middle East's biggest Christian society. Several hundred Copts demonstrated against the ruling in Cairo on Wednesday, gathering before the capital's St Mark's Cathedral. They carried placards exclaiming 'no to remarriage; we follow the teachings of the Bible' or 'we are all behind our holy patriarch in rejecting a judgement that runs counter to Christian precepts.' The ruling related to the case of Hani Wasfi, who complained against the pope's refusal to let him remarry after divorce.Copts forbid divorce or remarriage except in proven cases of adultery, or if a spouse converts to another religion or branch of Christianity. Civil marriage alone, without a religious ceremony, is not recognised in Egypt, where Muslims are allowed to remarry. The remarriage debate, launched by secular or divorced Copts and civil rights organisations, is caught up in religious tensions and the rise of religious fundamentalism.'Apart from divorcees, the other Copts think this is a battle against them and support Shenuda,' says Karima Kamal, who has written about divorce among the Copts. 'The debate is held hostage to the growing religious radicalisation in Egypt,' she says. Some Copts do feel persecuted or marginalised by the state. 'Why can't we build churches freely?' cries Mr Guebrail, who works for a metals company in the northern Nile Delta and travelled to Cairo for Wednesday's demonstration in support of Shenuda. Under Egyptian law, church building permits are strictly regulated, while those for mosques are more easily obtained. For Cairo-based Coptic lawyer Magdi Sabry it does not matter that the court ruling followed a complaint by a divorced Copt wishing to remarry, and not by an Islamist or anyone else.Divorced Copts also admit they are affected by the polemic. 'It is difficult for me to make (the church) apply the judgement. I cannot oblige the church to yield with the decision of the court,' says Magdi William. Although present in government and in parliament, Copts feel threatened and marginalised by a rising fundamentalist Islam, represented by the powerful and influential Muslim Brotherhood. They also complain of discrimination in some key positions inside the army, police, justice system or universities. Since gunmen in Upper Egypt killed six Copts during the Orthodox Christian Christmas on January 6 the Copts feel even more fearful and targeted, even though authorities have said the killings were non-sectarian. -- AFP

Link to comment

godinama vec imam priliku da srecem (i delim zivotni prostor na neko vreme) devojke i zene iz raznih kultura i razlicitih verskih ubedjenja. indijke, muslimanke sa dalekog istoka, katolkinje i muslimanke iz afrike, iranke... prisustvujem njihovim molitvama, slušam o problemima i ograničenjima koje im nameće život uokviren religioznim sistemom podržanim od države u kojoj žive.takođe gledam kako i u tom i takvom životu one jesu i srećne i zadovoljne.većina mojih poznanica u javnosti nosi marame, nemarno prebačene preko kose i omotane oko vrata, ili podvezane ispod brade.marame se skidaju istog trenutka kada udju u sobu.ove godine sam prvi put srela devojku (21-22 godine max) kojoj se vide samo oci.subjektivni osecaj koji o tome imam iznenadio me je.cinjenica da je ona tako umotana u medjunarnodnom istrazivackom centru u sred evrope meni iz nekog razloga ide na ganglije. mozda zbog toga sto na nogama ima patike na kojima bi joj pozavideo svaki selfrespecting dizelas, pa mi citava scena sa maramom do struka deluje lazno. a mozda i zbog toga sto je ta marama konstantan izvor dodatne pomoci koju ta devojka mora da dobije jer, zaboga, nosi maramu.drugarica koja ide pored nje non- stop (i prevodi ono sto ova kaze dok narucuje rucak ili nesto slicno, jer joj se usta ne vide a govori nerazgovetno) obucena je relativno tradicionalno, a maramu rekreativno nosi na glavi (sal-marama). bila sam radoznala kako jede, i cini mi se da sam ukapirala mehanizam - seda za sto koji je okrenut zidu i razmotava maramu da moze da se hrani, tako da je niko ne vidi.edit: jos nesto. pricala sam sa nekim svojim muskim drugarima svojevremeno o odlasku u njihove zemlje da ih posetim... pokrenulo se i pitanje marame - posto sam zensko. svi do jednog su me posavetovali sledece: ako zelis da izbegnes neprijatnosti - bolje stavi maramu na glavu kad dodjes. bez obzira na to sto nisi muslimanka...

Edited by PointTaken
Link to comment
edit: jos nesto. pricala sam sa nekim svojim muskim drugarima svojevremeno o odlasku u njihove zemlje da ih posetim... pokrenulo se i pitanje marame - posto sam zensko. svi do jednog su me posavetovali sledece: ako zelis da izbegnes neprijatnosti - bolje stavi maramu na glavu kad dodjes. bez obzira na to sto nisi muslimanka...
otkrivena kosa je u arapskim zemljama erotizovana isto koliko i gole grudi u evropskom svetu. ne znam za druge zemlje, ali za Egipat znam: moze se kretati i bez marame, poneki prostak ce zazvizdati, ali oni to rade i Evropljankama sa maramama. gledao sam neke serije snimane u Kairu i Aleksandriji, zene sa zapada se u njima prikazuju kao kurve koje hoce seks, seks i samo seks i koje daju svima. Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...